Jump to content

Moto Zajednica

Iskustvo sa BMW dilerima u Srbiji

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
On 12/24/2019 at 5:23 PM, DjoleLO said:

Nije mi namera da ovim pokrenem lavinu BMW vs OSTALI, vec da ljudi budu spremni na svaki moguci scenario sa ovim... (precutacu..)

 

Toliko od mene

 

 

 

Ne moras :)

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 597 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S
pre 36 minuta, A.J. je napisao:

Cifre su odakle i treba da budu.

Ne znam ko je sinisa, znam da granicna sluzba i carina vode statistku zbog svojih potreba. mada i tu ima svojih problema npr kada ulazi sleper posto ima prikolicu koja ima svoju tablicu to ti je odmah kao 2 vozila... zavod za statistiku je pocebna prica, ja kada sam trazio od njih podatke koliko motocikala ima ispostave mi racun od mnogo hiljada dinara i daju neke sitne podatke kao demonstraciju i ja primetim da tu nesto nije kako treba.....da ti ne duljim pricu, zavod za statistiku ima kao tip prevoznog sredstva motocikl, motoRcikl, motocikli i motoRcikli jer podatke dobijaju i od policije i od carine i svak' od njih pise kako misli da reba.

i svaki podatak kosta :)

konkretno na dan kada sam dobio gorepomenute podatke motocikala koji su prosli kroz srbiju je bilo 698.343kom.

Pretpostavljam da tu ima odredjeni broj vozila iz okolnih zemlja koji udju i izadju po nekoliko puta godisnje imas jedan broj ljudi koji dolazi u srbiju radi servisiranja ali to je sve manje-vise u reonu statisticke greske, nista znacajno no tim pre - broj motocikala koju ulaze i prolaze kroz srbiju u poslednjih nekoliko godina raste. ja koliko znam, koncesioneri platnih puteva u srbiji ozbiljno pregovaraju sa okolnim zemljama o unifikaciji tagova za naplatu ne bi li pojednostavnili placanju putarine i smanjili guzve na naplatnim rampama, kako ce to da se zavrsi - videcemo. Ja sam, nakon ove teme

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/127737-tag-za-motore/&do=findComment&comment=2260076 resio da se pozabavim tagovima za moto u srbiji, javilo mi se troje ljudi, poceli smo nesto da radimo, sastali smo se na nekim ljudima, i mada cisto sumnjam da ce bilo sta da se promeni u 2020 neko tamo gore ima sluha i shvata sta treba da se uradi da se ovo resi. videcemo dalje sta ce da bude.

 

Ja sam po tari i zlatiboru ove godine video poveci broj stranih motocikala koji su se vozali po bosni i usli "da vide" sta ima u srbiji, skoro svi na po 1 dan. Bosna zbog raznih dogadjaja koji se tamo odrzavaju (ne samo bosnia rally) veoma dobija na znacaju i privlaci ljude, dosta se radi i na marketingu bosne kao odlicnog mesta za voznju i ne predaleko od EU, jeftino, priroda itd. I ljude to privlaci. Srbija je bela tacka na turistickoj karti + losa reklama u proteklih 25god cine svoje ali ima mnogo faktora koje treba iskoristiti i prica moze da se preokrene veoma lako i dosta ljudi da se privuce, da se poveca broj nocenja itd itd itd. Od svih opstina u Srbiji sa kojima sam ja razgovarao da se nesto zajednicki pokrene apsolutno nijedna ne pravi statistiku nocenja gostiju prema zemlji odakle dolaze, sta voze, koliko novca potrose i pitaju se sta ce im to. i kad krenes da im objasnjavas sta sa tim podacima sve moze da se uradi, kako da se analiziraju i npr iskoriste da ciljaa u konkretne zemlje svojom reklamom ljudi nesto drugacije pocinju da razmisljaju. Na divcibarama smo, npr, sreli neke skandinavce koji su preko hrvatske isli u crnu goru a kad su krenuli nazad resili da krenu preko srbije, mi im predlozili da krenu sa nama na off, ljudi se odusevili i sledece godine planiraju da dodju u nekoliko grupa na po nedelju dana da se voze, vec pravimo neke zajednicke planove itd.

Jednostavno, ovim se niko do sada nije bavio niti je ozbiljno analizirao kako mototemu nakaciti na odredjene sektore ekonomije jer na motocikle svi gledaju kao na zajebanciju. Ako uzmes, npr, evropske rezultate prodaje motocikala iz adventure segmenta (GS, afrike, velike KTMove i njima slicne) i uradis, na primer, presek starosti klijenata i pogledas samo taj podatak od 2010 do 2019.....mnoooogo zanimljivih detalja mozes da sagledas i primetis nekoliko novih vrata koje jos niko nije otvorio. 

 

To je klasicna boljka radnji kod kojih se roba prodaje zasto sto je trazena tj "prodaje se samo". Ali to pije vodu samo dok se n popuni klaster ljudi koji sami zele da potrose novac na konkretni proizvod. U trenutku kada se dostigne neka kriticna masa nastaje trenutak kada proizvod treba da prodaje prodavac i onda ce nastati pravi problemi. Ja sam to na drugom trzistu prosao pre 15god, pokusao sam to da predstavim dileru u srbiji no oni nemaju sluha. Sto se tice opremanja motocikala dodatnom opremom kako iz originalnog kataloga tako i za opremu drugih proizvodjaca koji se proizvodi prodaju u svakom krstenom motorrad salonu mislim da taj film u Srbiji necete skoro videti. Prvo zato sto ne verujem da je iko sposoban da donese do klijenta sta mu treba a sta ne a drugo zato sto niko ne poznaje materijalnu bazu svakog proizvoda i ne ume da objasni ni tehniku ni tehnologiju. 

I situacija sa zastitom bi bila smesna da nije tuzna....uvoznik ima sve alate u svojim rukama da resi zavrzlamu oko kresbarova i problema sa istima na tehnickom pregledu, samo je potrebno da se pokrene odredjeni postupak i veoma brzo ti se otvore nove mogucnosti i prodaje i....opet pocinjem da se nerviram a ne bi trebalo....

 

M paket tesko da ima u motociklima, postoje Dynamic, Touring i Kompfort paketi.

U konfiguratoru moze da se sklopi zeljena konfiguracija

social-image.jpg
CONFIGURATOR.BMW-MOTORRAD.COM

The official BMW Motorrad global Bike Configurator. View our range, build the ultimate riding machine and stay in contact, order our newsletter.

 

 

a ako se registrujes i otvoris tzv "licni kabinet" imas opciju slanja upita konkretnom dileru i treba da dobijes odgovor veoma brzo.

 

 

Oni su ga nazvali "M Carbon Package".

U sustini paket sa nekim karbonskim delovima.... Ima i "M" sediste koje je van tog paketa i hteo sam da narucim, ali nisu mi rekli ni cenu, niti bilo sta u vezi toga, tj. rekli da postoji u spisku dodatne opreme, ali da ne znaju kako da ubace u konfiguraciju motora.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Ja mislio da je ova M oznaka isključivo za četvorotočkaše.. Inače me ovo podsetilo na logo sa Honda automobila koje je neko greškom stavio na moto sedište, tj. uradio vez. Ne bi me iznenadilo da ovo samo kod nas može da se vidi :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
1 hour ago, DjoleLO said:

Oni su ga nazvali "M Carbon Package".

U sustini paket sa nekim karbonskim delovima.... Ima i "M" sediste koje je van tog paketa i hteo sam da narucim, ali nisu mi rekli ni cenu, niti bilo sta u vezi toga, tj. rekli da postoji u spisku dodatne opreme, ali da ne znaju kako da ubace u konfiguraciju motora.

 

iskreno - prvi put vidim nesto ovakvo. u ETK toga nema, kod mene u konfiguratoru takodje. Pretpostavljam da se za neka trzista ne daje ova opcija. Ovde se opcija sa karbonskim elementima zove samo tako - Carbon Package a za sedista na u katalogu postoje samo 2 opcije - HP seat bench, sport, high (artikal 77347717180) i HP seat bench, sport (art.77348549529)

XR.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 597 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S
pre 26 minuta, A.J. je napisao:

iskreno - prvi put vidim nesto ovakvo. u ETK toga nema, kod mene u konfiguratoru takodje. Pretpostavljam da se za neka trzista ne daje ova opcija. Ovde se opcija sa karbonskim elementima zove samo tako - Carbon Package a za sedista na u katalogu postoje samo 2 opcije - HP seat bench, sport, high (artikal 77347717180) i HP seat bench, sport (art.77348549529)

XR.jpg

Na ovu opremu mislim. Za ovo nisu mogli da mi daju nikakvu informaciju, a iskreno nigde i nisam mogao da nadjem na netu nesto oko cene, pa i samog izgleda.

Screenshot_20191226-151146.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 597 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S

Jel moguce da predstave nov model na EICMA sajmu i na tom modelu stave preradjeno sediste i tako bude za vreme sajma? :)

 

Nema razloga da ne verujem, jer posedujes znanje za BMW, ali mi to ludost :)

IMG-b71e79d352f96e6635395a1c7cef4f15-V.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS

moguce. na standovima imas motocikala sa tjuningom firmi koje ovo ili ono rade za koncern, npr mozes da vidis S1000RR sa komponentama od alphaRacing na standu koncerna, R9T su stavljali sa komponentama od RSD pre nego sto je sa RSD potpisan ugovor u saradnji posle cega se pojavila serija "machined". Prosle godine i ove godine u USA na standu je bilo nekoliko motocikala sa komponentama nmoto, pretpostavljam da ce i sa njima da potpisu.

 

Tu je sve prosto - fabrika ima svoje, fabricko izdanje no hoce da pokaze sta sve moze da se uradi, na svaciji ukus, jer time podstice ljude da kupuju jer pokazuje da proizvod moze da se individualizira svacijem ukusu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
Pre 23 sati, A.J. je napisao:

 

 

p.s.

Srbija postaje saobracajni centar regiona. 40.000.000 vozila je ove godine proslo kroz Srbiju u tranzitu, od toga skoro 700.000 motocikala. Od tih skoro 700.000 manje od 3000 je ostalo u srbiji duze od jednog dana. No to je svejedno duplo vise nego 2018.

Od svih sa kojima sam razgovarao i iznosio ovaj podatak samo je jedan covek shvatio sta to znaci.

 

  Ove cifre su impozantne. Ovih 700.000 motocikala koji su prošli kroz našu zemlju otprilike znači da je svaki motocikl ( vlasnik ) promenio u banci oko 100 evra - da bi kupio gorivo, platio putarinu, nešto pojeo i popio i tu dolazimo do cifre od 70.000.000 evra deviznog priliva za ovu zemlju . Samim tim bi neko morao ozbiljno da porazmisli o ovome i da nešto uradi, organizuje da boravak ovde stranim motociklistima učini interesantnijim i privlačnim . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS

cisto sumnjam da ti je tacna racunica iz nekoliko razloga. Prvo, pretpostavljam da je jedan broj bio motocikala iz bosne i hrvatske i da su dolazili na jedan dan - ujutro udju a uvece izadju - i tesko da su potrosili 100eur dnevno. Drugo - pretpostavljam da su neki od njih dolazili i vise puta. a trece - imao sam negde i podatak koliko je izaslo kod vrske cuke...pod pretpostavkom da su usli na horgosu to je 450km, max 2 rezervoara benzina, neka bude 60 litara po 150din = 9000din, to je 76eur i to pod uslovom da su suvi usli u srbiju i na horgosu sipali gorivo.....no bilo kako bilo u pravu si, tu ima prostora i za analizu i za daljnji rad...ja znam za slucaj francuza koji je dosao sa r1200gs u radulovic da mu srede banalan problem sa elektrikom (gasio mu se motor kad okrene korman nalevo) ali su ga otkacili i rekli prvo da nemaju nista od delove pa onda da nemaju mesta i najzad da ne razumeju sta mu treba - barem mi je on tako ispricao. ja sreo coveka na NISovoj pumpi bas pored radulovica, sredim mu kvar za 5minuta, ispricam mu kako su odlicne kafane u srbiji i oni rese da odemo svi na rucak. u kafani mu  ispricam mu za smederevsku tvrdjavu, golubac, djerdap, staru planinu i da ne duljim -  umesto 1 dan u srbiji provedu 3, okace gomilu slika na facebook, zove nakon mesec dana i pita da li bi mogli da organizujemo servis za grupu od 10ak motora u julu sledece godine jer dolazi njih 10 da se provozaju srbijom - izucavali preko interneta gde sta ima i resili da dodju.

 

Niko ne kapira da sada velike motocikle kupuju ljudi koji odlaze polako u penziju i koji su celog zivota radili a sada zele da putuje i trose zaradjeni novac, da uzivaju. Samo treba da im se ponudi neki sadrzaj.

A u europi je ove godine do 01.12.2019 godine prodano 23% vise motocikala nego 2018, od toga adventure u touring segment imaju 51% trzista, najveci rast je u poljskoj, litvaniji, madjarskoj i slovackoj. kad pogledas kartu vidis da to su zemlje ravne ko sto. kad im ponudis srbiju kao destinaciju sa raznovrsnom geografijom, raznovrsnim putevima, niskom cenom smestaja i hrane i odlicnom kuhinjom, potkrepis to dobrim fotografijama i kvalitetnim textom veoma brzo se zagreju za nas pravac.

 

I onda dodju, pokvari im se kabl a ovlasteni serviser ih od*ebe ko shugave.......

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

pre jedno mesec dana je vlada objavila da je broj vozila u tranzitu manji za nekih 10-15 % u odnosu n prošlu godinu.Zato su proturali vesti da će da za vozila iznad 3,5 tone bude obavezna vinjeta za sve magistralne puteve pa na više.Kao kod Madjara,dok je kod bugara obavezna za sva motorna vozila gde god mrdneš iz grada.I to nije  mala stavka biće bar 150 evra.

Kad se ide sa seevera autoputem od Budimpešte do izlaza Segedin sever gde je obilaznica za Rumuniju je velika gužva baš velika ,kolona kamiona skoro neprekidna.Od izlaza ka ASrbiji i kroz našu zemlju možeš da voziš 5 minut a sa 130 na sat i nema mijednog kamiona a čak ni drugog vozila.Razlika je tolko oćigledna da je neverovatno.Ja verujem bar par desetina puta razlika.

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Cifre deluju impozantno; ne tvrdim da nisu tačne; ne tražim dlaku u jajetu niti bi da pametujem pametovanja radi niti imam neku želju da se preganjam sa A.J.

Ali, brojke su me zaintrigirale, a odgovor "Cifre su odakle i treba da budu" mi nije zvučao .... adekvatno.

 

Činjenica je da na sajtu Zavoda Za Statistiku prezentacija podataka nije takva da daje jasne pokazatelje i da sami podaci u nekim segmentima deluju kontradiktorno.

Problem može biti i terminološke prirode. TRANZIT znači da naša zemlja nije ni početno ni krajnje odredište vozila (putnika ili robe).

Motori se masovnije voze u tokom 6 meseci u godini. To bi značilo da je svakog dana, u periodu od 01/04 do 30/09, kroz Srbiju tutnjalo blizu 3900 motocikala dnevno u tranzitu. Drugačije rečeno (tretirajući dan kao 12 časova, od 08 do 20h) da je svakoga dana, tokom 6 meseci, u Srbiju, svakog minuta ulazilo 5 motocikala.

 

Ne vozim više tako mnogo kao nekada ali kada od Beograda do Makedonske granice, u sred sezone, na auto putu vidim max 30 motocikala (putnici, ne računam lokalce), pa tu cifru pomnožim sa 10, pa je i tripliram - opet moram da se zapitam, gde se dednuše još onih 3000 komada.  ;)

 

 

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

Ta vinjeta će sigurno biti uvedena posle izzbora na kojima se zna ko će bobediti.Poskupiće običan prevoz tamića i tako to u gradu pa kad se nekom pokvari motor biće kuku lele da ga ubaciš u kombi

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@ - A.J.  - Možda mi računica nije tačna, ajd da je prepolovimo, malo li je ?  Slažem se da treba ponuditi neki sadržaj koji će privući strane motocikliste. Imamo puno toga da ponudimo, samo treba to ponuditi na pravi način . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Ne znam za autoput, ali samo pored Kosjerica je letos proslo mnogo,mnogo motora. Stranaca. Koje cifre su u pitanju nemam predstavu, al znsm da ih nikad vise nije bilo. Poljaka sa dzipovima prema CG je proslo na stotine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Mene osobno fascinira način kojim kolega A.J. pristupa poslu.

Detaljna analiza trenutačnog stanja prometa i klijentele.

To na cilom balkanu ne radi ni jedno ministarstvo turizma ni jedne “slučajne države” by Zoran Milanović, a kamoli neke tamo općine u brdskim krajevima.

 

Samo mi je jako žao što i u Hrvatskoj nije otvorio svoju filijalu.

 

 

 

 

 

 

 

Vozim motor, nisam bajker.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
On 12/25/2019 at 5:48 PM, A.J. said:

Srbija postaje saobracajni centar regiona. 40.000.000 vozila je ove godine proslo kroz Srbiju u tranzitu, od toga skoro 700.000 motocikala. Od tih skoro 700.000 manje od 3000 je ostalo u srbiji duze od jednog dana. No to je svejedno duplo vise nego 2018.

 

Ovo je fizički nemoguće. Radi se o 76 vozila u sekundi, svake sekunde tokom godine.

Zato kada te neko lepo pita odakle su ti podaci, ne znaš da objasniš niti znaš šta cifre predstavljaju. U najboljem slučaju su sabrali ulazi i izlaz, uključujući i domaća vozila.

  • Hvala 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR
19 hours ago, AndjeoPakla said:

Ja mislio da je ova M oznaka isključivo za četvorotočkaše.. Inače me ovo podsetilo na logo sa Honda automobila koje je neko greškom stavio na moto sedište, tj. uradio vez. Ne bi me iznenadilo da ovo samo kod nas može da se vidi :) 

 

18 hours ago, A.J. said:

misterija je resena.

ovo nije original sediste nego je neko naknadno radio vez

 

Kao što sam i pretspotavio, sediše je fake.. Još jedan dokaz da se kod nas ovlašćeni dileri služe svakojakim prljavim trikovima a sve sa ciljem da ošišaju maksimalno klijente. Sestra je kupila pre jedno godinu i po dana novi Hyundai, i doplatila nekih 700-800 evra za multimediju. Ubrzo se ispostavlja da je multimedija bagovita, spora, mikrofon očajnog kvaliteta tako da je handsfree neupotrebljiv. Na reklamacije su se naravno pravili ludi, dali su usmeni odgovor da je sve ispitano i sve je u opsegu propisanih vrednosti (koje naravno nisu znali da objasne i definišu). Takođe je identična multimedija locirana na AliExpress-u po ceni manjoj od 300e.

 

Tako da otvoriti četvoro očiju prilikom kupovine bilo čega novog

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
Pre 2 sati, X8 Vračar je napisao:

 

Ovo je fizički nemoguće. Radi se o 76 vozila u sekundi, svake sekunde tokom godine.

Zato kada te neko lepo pita odakle su ti podaci, ne znaš da objasniš niti znaš šta cifre predstavljaju. U najboljem slučaju su sabrali ulazi i izlaz, uključujući i domaća vozila.

  Ja sesad malo bavio matematikom, meni ispade sedam vozia u minuti a računato na 11 graničnih prelaza ( a ima ih više ) .

  ( 

 )  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 622 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: mali Versys prodat, u potrazi za sledecim

Ja dodjoh do neke trece cifre racunajuci... :lol3:

 

Kako god, bilo 40 miliona ili 4 miliona vozila, pa tacno da je i 4 miliona kikirikija to je cifra na koju bi neko trebao da obrati paznju.

 

Neko je napisao da po fabrickim BMW uputstvima putnik u problemu ima prednost pri popravci u servisu, u smislu da se najpre njemu posvecuje paznja, a tek onda redovnim servisima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS

moze biti i to. mozda su spojili i granicu ulaz i izlaz i platne puteve i sve izbacili u jednoj cifri i tako dali. mozda u to ulaze i polovni automobili koji su uvezeni u srbiju i pordati u sribiji - i oni su presekli granicu. mozda su racunali i zeleznicke vagone na prelazima u kikindi, vrscu, dimitrovgradu....whatever.mada nije u tome poenta. Kada uporedis ove cifre sa 2012 ili cak 2016 videces veliki porast broja vozila (ma sta god se podrazumevalo pod time) i bice ih jos vise.

Sto se tice motocikala

 

 

16 hours ago, drs said:

Cifre deluju impozantno; ne tvrdim da nisu tačne; ne tražim dlaku u jajetu niti bi da pametujem pametovanja radi niti imam neku želju da se preganjam sa A.J.

Ali, brojke su me zaintrigirale, a odgovor "Cifre su odakle i treba da budu" mi nije zvučao .... adekvatno.

 

Činjenica je da na sajtu Zavoda Za Statistiku prezentacija podataka nije takva da daje jasne pokazatelje i da sami podaci u nekim segmentima deluju kontradiktorno.

Problem može biti i terminološke prirode. TRANZIT znači da naša zemlja nije ni početno ni krajnje odredište vozila (putnika ili robe).

Motori se masovnije voze u tokom 6 meseci u godini. To bi značilo da je svakog dana, u periodu od 01/04 do 30/09, kroz Srbiju tutnjalo blizu 3900 motocikala dnevno u tranzitu. Drugačije rečeno (tretirajući dan kao 12 časova, od 08 do 20h) da je svakoga dana, tokom 6 meseci, u Srbiju, svakog minuta ulazilo 5 motocikala.

 

Ne vozim više tako mnogo kao nekada ali kada od Beograda do Makedonske granice, u sred sezone, na auto putu vidim max 30 motocikala (putnici, ne računam lokalce), pa tu cifru pomnožim sa 10, pa je i tripliram - opet moram da se zapitam, gde se dednuše još onih 3000 komada.  ;)

 

 

 

 

 

16 hours ago, drs said:

Cifre deluju impozantno; ne tvrdim da nisu tačne; ne tražim dlaku u jajetu niti bi da pametujem pametovanja radi niti imam neku želju da se preganjam sa A.J.

Ali, brojke su me zaintrigirale, a odgovor "Cifre su odakle i treba da budu" mi nije zvučao .... adekvatno.

 

Činjenica je da na sajtu Zavoda Za Statistiku prezentacija podataka nije takva da daje jasne pokazatelje i da sami podaci u nekim segmentima deluju kontradiktorno.

Problem može biti i terminološke prirode. TRANZIT znači da naša zemlja nije ni početno ni krajnje odredište vozila (putnika ili robe).

Motori se masovnije voze u tokom 6 meseci u godini. To bi značilo da je svakog dana, u periodu od 01/04 do 30/09, kroz Srbiju tutnjalo blizu 3900 motocikala dnevno u tranzitu. Drugačije rečeno (tretirajući dan kao 12 časova, od 08 do 20h) da je svakoga dana, tokom 6 meseci, u Srbiju, svakog minuta ulazilo 5 motocikala.

 

Ne vozim više tako mnogo kao nekada ali kada od Beograda do Makedonske granice, u sred sezone, na auto putu vidim max 30 motocikala (putnici, ne računam lokalce), pa tu cifru pomnožim sa 10, pa je i tripliram - opet moram da se zapitam, gde se dednuše još onih 3000 komada.  ;)

 

 

 

 

Podaci su od ljudi koje ne zelim da pominjem da im ne bih napravio problem, skupljano sa vise strana i vise izvora i vecina "organizacija" u kojima rade krije to kao zmija noge mada mi nije jasno zbog cega. Kao sto napisah, ne iskljucujem da je u jedan dzak uguran i trafik po platnim putevima, da su uracunati uvozeni motocikli radi prodaje itd itd. nije u tome poenta nego da vaskoliki broj vozila raste

Granicni prelazi rade 24h.

Prvi motocikl u 2019 u srbiju je usao 11/01/2019 sa strane madjarske.

Poslednji (na danasnji dan) jucer oko podneva.

nek je 3 puta netacna gornja brojka i neka su isto toliko netacne sve koje sam skupio od 2010 naovamo - pozitivna dinamika postoji i uopste nije mala.

Jedini podatak koji zavod za statistiku moze da pruzi je o dinamici IZLAZA teretnih vozila do 2018 godine i to vise ne daju tek jer, kako su meni napisali u odgovoru "od momenta uvodjenja elektronskih deklaracija broj teretnih vozila u tranzitu vise nije uporediv sa prethodnim podacima te ne mozemo da ocenimo dinamiku kretanja" iako ja nisam trazio dinamiku nego broj vozila. Ili nemaju podatke ili ne umeju sa njima da operisu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
2 minutes ago, grafigo said:

Ja dodjoh do neke trece cifre racunajuci... :lol3:

 

Kako god, bilo 40 miliona ili 4 miliona vozila, pa tacno da je i 4 miliona kikirikija to je cifra na koju bi neko trebao da obrati paznju.

 

Neko je napisao da po fabrickim BMW uputstvima putnik u problemu ima prednost pri popravci u servisu, u smislu da se najpre njemu posvecuje paznja, a tek onda redovnim servisima?

Nema takvog napisa ni u kakvom fabrickom uputstvu. To je neko opste ljudsko pravilo valjda da dajes prednost coveku koji je na proputovanju. Pitaj momke iz Novog Sada koji su bili na Pamiru i svratili kod nas u moskvu na proveru pre povratka u srbiju - sacekalo ih je slobodno mesto i slobodan mehanicar. ok, ja sam znao kada ce doci i sve sam organizao ali to je bilo u sred sezone, posred navale klijenata i bilo je i onih koji su ranije bili zapisani da dodju tih no ljudi su bez problema pristali da se pomere za neki drugi dan kad im je objasnjeno zbog cega jer svako sebe predstavi u toj situaciji. a na oba motocikla je imalo sta da se radi - od servisiranja amortizera do resavanja problema sa instalacijama.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova
Pre sat vremena, grafigo je napisao:

Neko je napisao da po fabrickim BMW uputstvima putnik u problemu ima prednost pri popravci u servisu, u smislu da se najpre njemu posvecuje paznja, a tek onda redovnim servisima?

Po mom iskustvu iz prve ruke, ovo ne važi. Jednako u Austriji, kao i u Kazahstanu. Ja na to od tada ne računam i knjižim ga u marketing spiku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
7 hours ago, A.J. said:

.....

Jedini podatak koji zavod za statistiku moze da pruzi je o dinamici IZLAZA teretnih vozila do 2018 godine i to vise ne daju tek jer, kako su meni napisali u odgovoru "od momenta uvodjenja elektronskih deklaracija broj teretnih vozila u tranzitu vise nije uporediv sa prethodnim podacima te ne mozemo da ocenimo dinamiku kretanja" iako ja nisam trazio dinamiku nego broj vozila. Ili nemaju podatke ili ne umeju sa njima da operisu.

 

Imaš dobar pristup ali mi se čini da si negde prekomplikovao ili pak pokušao da pristupom koji funkcioniše u RUS završavaš stvari ovde. Za sve postoji kriva učenja :). U svakom slučaju, navijam za tebe; kvalitativna analiza ti je OK a za dobru poslovnu postavku sa pravim tajmingom jednako su ti bitni i kvantitativni pokazatelji. U tom smislu i sa željom da pomognem, pogledaj ovde šta RZZS ima da saopšti po tom pitanju:

https://publikacije.stat.gov.rs/G2019/Pdf/G20191313.pdf

https://publikacije.stat.gov.rs/G2019/Pdf/G20191229.pdf

https://publikacije.stat.gov.rs/G2019/Pdf/G20191133.pdf

https://publikacije.stat.gov.rs/G2019/Pdf/G20191054.pdf

itd.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja