Jump to content

Moto Zajednica

Kružni tok, ruski rulet za motoriste

Recommended Posts

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!
1949251_save_ff.jpg
WWW.KURIR.RS

Nigde toliko zabluda u pogledu saobraćajnih propisa, kao kod kružnih tokova - objavio je na svom Tviter nalogu Damir...

:lol3:Ajde nek mi neko objasni...ovaj  kružni tok....nešto se ne snalazim u manjim mestima !:jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Linkovani tekst je jedan od bezbroj koji unsi nejasnoće, čak i pogrešnost:

 

" Kretanje na većini kružnih tokova, pa i na Slaviji odvija se po iscrtanim saobraćajnim trakama koje su kružnog oblika, te ih nazivamo prstenovima. Ono što vozači ne shvataju jeste da tokom kretanja kružnim tokom važe ista pravila kao i na autoputu ili bulevaru, dakle bilo kojom deonicom puta sa više traka ."

 

Ovo gore je sasvim jasno, trebalo je da doda:  da se pri promeni trka, vrši prestrojavanje koje podrazumava uključenje pokizavača skretanja, levog ili desnog, zavisno da li se iz unutrašnje trake  prestrojava u spoljašnu, znači desni mgavac, a ako se iz spoljašne trake prestrojava u traku bližu središtu, levi migavac. 

 

Ovaj navod je suprotan prvilu prestrojavanja:

 

"On dodaje i da "kako bi drugi učesnici saobraćaja znali naše namere, dok se krećemo kružnim tokom, uključen je levi migavac".

 

Primenom ovakvog mišljenja je zbunjujuće u naj manju ruku, ja kad bi video da neko u desnoj traci od mene daje levi migavac, ja bi malo usporio da mu omogućim prestrojavanje u moju traku, jer je to signal te namere po obaveznom pravilu prestrojavanja, a nije znak da se vozilo kreće u krug, konkretno u obrnutom smeru od kazaljke na satu, znači u levo.To nedvosmisleno stoji na svakom nailasku na kružni tok, okrugli plavi znak sa isprekidanim strelicama  koje označavaju obavezan smer kretanja u levo i samim tim nije obavezno, a ni potrebno, uključivati levi migavac, čak ni ako se ide po unutrašnjoj traci iako nema mogućnosti prestrojavanja u levo jer je krajnja traka, pa bi ja taj levi migavac u tom slučaju shvatio kao nužnost da se prinudno zaustavlja ili sklanja na samo ostrvo, guma, benzin, kvar i slična prinuda više sile.

 

Na ovo će mnogi reći da zato postoje 4 migavca, da, ali oni ne služe za pokazivanje smera kao namere,  već kao znak upozorenja i pale se tek kad očigledno postoji ozbiljan razlog ili kad se vozilo zaustavi uz predhodno davanje levog ili desnog migavca, koji i služe pri zaustavljanju. 

 

Pslednji pasus je takođe pogrešan, samo predpostavka koja nije zasigurna, kod menu u kraju postoji bangavi kružni tok koji u suštini to nije, ali rasporedom ulica se tako mora voziti oko njega, pročitavši poslednju rečinicu će mnogi da uzmu kao zakonitost a ne kao običnu procenu koja uvek sadrži odstupanje, zato se tako i zove. U Srbiji što šta ne da nije regulisano nego...a sad će svaka raskrsnica da bude perfektna po svim aspektima, budalaština od predpostavke, a da ne govorimo o namernom uklanjanja saobraćajnih znakova. Isto kod mene,  ima ulica koja je jednosmerna, ima znak sa jedne strane, a sa druge isečen znak do asfalta. Ljudi koji žive bliže tom kraju, makli ga  da bi dolazili do svojih kuća tih možda pedesetak metara, a krug naokolo baš velik i kroz uličice, pa bez znaka niko ne može da ih sankcioniše, boli ih uvo što mogu da izazovu udes. Tako da te Damirove priče puj pike ne važe, morao bi da naglasi oprez zarad eventualnosti barem, ono što se misli i bilo juče, ne važi se ako se nevidi tog časa okom. 

 

"- Mnogi su pogrešno ubeđeni da prednost ima vozilo koje je već u kružnom toku, i da vozilo koje se uključuje treba da ga propusti, ali to je zabluda, jer to nije propisano zakonom. To pravilo važi samo kada je tako regulisano saobraćajnom signalizacijom. Ako "obrnutog trougla" nema, onaj ko je u kružnom toku nema prednost - objašnjava Okanović.

U Srbiji je, ipak, tako regulisano upravo saobraćajnom signalizacijom, da vozilo koje je u kružnom toku ima prednost."

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ha, nisam tako razmišljo al sasvim moguće. Kumodraž je poslednji deo Beograda koji je dobio tvrd put, tu je rođen Đeneral Stepa Stepanović, restaurirana mu kuća pre jedno 5 goda, ima i spomenik još odavno, a tu je i "Titov Gaj", pa je to ipak trebalo da ostane pririveno a i da se ne ide na spomenik svetskom vojskovođi i srpskom velikanu. Zato se dugo zadržao seoski način življenja. Vrh je nekih pedesetak metara niži od Avale, ceo kraj je pod nagibom, a sneg se najduže zdržava i bude priličan. Zaprežna kola, još ako su natovarena, jako teško se zaustavljaju kad idu nizbrdo, obično su ti ondašnji sokaci koji su išli poduž bili širi od poprečnih,  što se nužno uvrežilo da takve ulice imaju status glavnih, što se i kasnije održalo. Do pre neku godinu, nije bilo saobraćajnih znakova, već je važilo pravilo desne strane, međutim, domaći su i dalje primenjivali nasleđe i tumačili takve ulice glavnim uz obrazloženje da oni znaju koja ima prednost, a u prevodu, šira i koja ide niz i uz brdo. Kad se uvelo regulisanje znakovima, vođeno je računa o uobičajenosti, ali autobuska linija i urabanizacija je poremetila tu naslednu, pa je kretanje nalagalo oprez. Moj drugar živi u jednoj kratkoj ulici paralelnoj  odma do Vojvode Stepe, kretanje je u više ulica jednosmerno zbog bus-a, ali su lokalci ne zna se koliko znakova posekli za par decenija, oće prečicom i Bog. Dandanas kad idem gore, strogo vodim računa jer sam doživeo bezbroj situacija, iako starih više nema, ali očito je taj neki naopaki nasledni gen isuviše jak pa se i sledeće generacije ponašaju isto, možda još i gore, "kude ja idem, tud je glavno", neprimaju se neka  pravila koja su nužna za gustu urabanizaciju, nepoštuje se zakon i red, kakav god da je loš, ipak je zakon, a tek što volimo da pametujemo, to je posebna priča. Sad sam pogledo klip koji je Kowalski linkovao, nema znaka koji naznačuje nailazak na raskrsnicu sa kružnim tokom uz obavezan smer kretanja, tako da sve ono prikazano, pada u vodu, na stranu što je i to jedan od more idealističkih prikaza, grub je previd za nekog ko se deklariše kao komiteja, jasno stoji u regulativi sa koje strane se obilazi bilo kakva prepreka u raskrsnici, ona ostaje sa desne strane učesnika u saobraćaju. Kružni tok jeste suštinski jednostavna raskrsnica, ali sve ovakve stvari  jako puno doprinose nerazumljivošću i zbunjivanju, još uvek nisam video potpuno objašnjenje i animaciju. Alvirović klip jeste priično bolji, ali ni on nije do kraja ni jasan ni precizan, izneo sam primedbe,  tako da smatranje kružnom regulacijom idelnim rešenjem, je u praksi sasvim suprotno, ne izbegavam ih bez razloga, a pošto sam rođen u Beogradu, prošao sam sve izmene u saobraćaju još od zaprežnih kola kao dete, mogu da zaključim kako već činim, mnoga rešenja su sve gora i gora i čak su mimo   elementarnih pravila, prevashodno u prestrojavanju i svemu što ide uz to.   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 15 minuta, đunta je napisao:

Moj drugar živi u jednoj kratkoj ulici paralelnoj  odma do Vojvode Stepe, kretanje je u više ulica jednosmerno zbog bus-a, ali su lokalci ne zna se koliko znakova posekli za par decenija, oće prečicom i Bog. Dandanas kad idem gore, strogo vodim računa jer sam doživeo bezbroj situacija, iako starih više nema, ali očito je taj neki naopaki nasledni gen isuviše jak pa se i sledeće generacije ponašaju isto, možda još i gore, "kude ja idem, tud je glavno"

Kumodraz je jedan vrlo vrlo zajebat kraj, gde zivu zajebati ljudi s'mracna stakla....mnogo njih, pa u skladu s'tim vaze njina pravila.

Kad zadjes po malene ulice, da vidis ti tu burzoaziju...... ti pamet stane.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 2 minuta, Satelis je napisao:

Kumodraz je jedan vrlo vrlo zajebat kraj, gde zivu zajebati ljudi s'mracna stakla....mnogo njih, pa u skladu s'tim vaze njina pravila.

Kad zadjes po malene ulice, da vidis ti tu burzoaziju...... ti pamet stane.

 

 

Jeste vala, a ne samo tu, ima niz ulica po Voždovcu, decenijama važila neka regulstiva, sad, malo malo, pa se okrene neki smer ili prednost, kad se baci pogled malo naokolo, sve jasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja