Jump to content

Moto Zajednica

Kružni tok, ruski rulet za motoriste

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 275 postova
  • Lokacija: Beograd
Pre 11 sati, No_LiMiT je napisao:

Neko pomenu topcidersku zvezdu. Taj kruzni ce mi doci glave... Iako tehnicki od mostara kad ides pravo ka konaku bi trebao ici srednjom trakom, vazda neko ide s desne i hoce da udje iako bi trebao valjda na prvo desno on, a prvo desno je tamo ka sheheru i pumpi odakle vazda i viri auto debelo u kruznom. Mada sad ne mogu da se sjetim da li uopste ima iscrtanih traka u kruznom jer ima mjesta za 3 a ljudi ulijecu kako hoce.

U kruznom toku obelezene dve trake. I ja sam taj ko vazda ide sa desne strane, jer sam se logicno prestrojio da skrenem u prvo iskljucenje desno. Ne vidim da ima ista ilegalno u tom manevru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 191 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

@đunta  @mickeyZ 

Gledao sam i sve je to super na papiru, posto na ulazu u kruzni ni znakom ni na trakama ne stoji koje je obavezno skretanje za tu traku tehnicki sa kojom god mozes gdje god dok se uredno prestrojis ali isto tako donekle je logicno da ces iz desne na prvu, makar meni.

 

Problem kod tog kruznog je sto su prvi i drugi izlaz prakticno jedan do drugog i nemas se kad prestrojit iz lijeve u desnu traku ako planiras na drugi. Onda kazes ok, idi spoljnom, ali onda nailazis na problem sto 99% ljudi iz te prve ulice sto nailazi zagaze u kruzni i blokiraju ti put, plus ljudi sto idu lijevom i iskljucujucu se na drugo, a onda isto ako ides lijevom gatas da li ovaj iz desne skrece tamo na prvo skretanje tako da vozio ti po 100% propisu ili sam tumacio ako ides iz i ka prvacu koji pomenuh vazda si u problemu. Ne kazem ja kako treba ili ne treba, samo posto tuda idem svakodnevno to je jedna od rizicnijih lokacija po meni al makar ljudi sporo idu. Isto iz pravca mostara po 2 kola idu redovno pa zbog toga u kruznom cesto i dodje da oboje hoce na isti izlaz a tamo je uza traka plus sve ovo odozogo i eto.

 

 

P.S. Inace sad iz glave ne znam jer nijesam prolazio tuda pola godine pa se ne sjecam jesu li 2 ili 3 trake u kruznom, znam da su dovoljno siroke pa se ljudi provlace a na google street view nijesu obiljezene

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Kad se pogleda slika beogradske Slavije u ovoj temi:

gde je ovo što pišemo bilo možda bolje kao nastavak, jasno je da nikakva pravila ne važe osim jednog, snalaženje.

 

U celom svom izlaganju, pokušao sam da izanaliziram šta je školski i po propisu, a šta nije i što proističe iz raznoraznih zabluda, uverenja, želja itd. Ko što sam napisao, pola vozi školski, pola idiotski, da bi se bezbedno prolazilo kružnim tokom, moraju oba da se znaju. Džaba ako se ja pridržavam propisa, a onaj drugi ne, a nabeđeni su uvek manje popustljivi, svojim što boljim prepoznavanjem šta sve može neko da uradi, sačuvaću sebe i njega kao kolateralnu dobit, to taj verovatni nikad neće da zna, al i bolje, nego da se posle krsti levom i desnom i kune da nije znao. I u onoj i u ovoj temi, ima puno pogrešnih predpostavki i ubeđenja, oni koji se našli u toj grupaciji, nek se upoznaju sa propisanom regulativom, a oni koji znaju i pridržavaju se propisa, isto treba da iščitaju tuđe stavove za koje smatraju da su pogrešni, da bi svi znali šta sve može da nam se desi i da ne budemo ovnovi na brvnu. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 692 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Upravo tako, kao što je Đunta naveo.

I u najgorim postupcima pojedinaca, možemo steći iskustvo.

Znati kako ne treba.

Kao što sam napisao često koristim taj kružni tok.

Bez ikakvih problema, osim što redovno iščekujem biciklistu, sa leve ili desne strane (jbg. svako ima neki trip).:)

Ujutru odvezem suprugu do Resavske. (jutarnji špic i tortura od Rakovice do Miloševog konaka, kružni tok mi je opuštanje).

U povratku, pre "Zvezde" obično čekam na kolonu mladih pitomaca (srce mi zatreperi od radosti, kada vidim toliko velike dece kako u koloni prelaze pešački na Bulevaru Vojvode Putnika).

Prelazak "Zvezde" opušteno (kolona pitomaca prelazi Andre Nikolića-popularni "Šeher").

 

Popodne u 15.00 opet Zvezda.

Mrcvarenje iz grada, opušteno, preko "Zvezde", ka Rakovici.

 

Realno na samom kružnom toku ima prostora za 4 stisnute odn. 3 komotne kolone putničkih vozila.

I retko je gužva.

Nema potrebe razmišljati previše.

Spoljni krug, leva polovina trake je "moja."

Spoljni krug, desnu polovinu trake hvataju oni koji skreću ka "Šeheru."

Desi se da poneki izleti, od Šehera.

Bože moj, usporim, on upadne u traku.

Neko sa moje leve strane iskoristi priliku da se ubaci.

Dobro je, brate, cepaj dalje...

 

Motociklom je slično.

S tom razlikom što sam nešto "bezobrazniji" u provlačenju, tako što koristim drugo vozilo kao štit.

I nemam problema.

 

Osim što, redovno, iščekujem biciklistu.:moto3:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ja uvek pogledam znak na ulazu u kružni, ako treba propustim pa uđem u isti, u kružnom toku propustim uvek onog ko mi dolazi sa desne strane (ako ja hoću da se prestrojim u desnu traku). Tako su me učili. I da, uvek prilagodim brzinu ograničenju (30 km/h) tada nema stresnih situacija.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 886 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Kružni tok je saobraćajnica sa dve trake u istom smeru.Zamislite da se može ispraviti i to je ulica sa dve trake sa poprečnim ulicama samo sa desne strane i pravila su identična.Samo je problem što poneki zloupotrebljavaju pravila i voze stalno u desnoj traci ili spoljašnjoj ceo krug.Inače na severu Madjarske sam video par kružnih tokova gde se krajnjom desnom može voziti samo do prvog isključenja i po  meni su svi tako trebali biti napravljeni a ne da trpimo idiote koju znaju samo krajnjom desnom voziti nebitno gde se isključuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 34 minuta, Interceptor BP je napisao:

Kružni tok je saobraćajnica sa dve trake u istom smeru.Zamislite da se može ispraviti i to je ulica sa dve trake sa poprečnim ulicama samo sa desne strane i pravila su identična.Samo je problem što poneki zloupotrebljavaju pravila i voze stalno u desnoj traci ili spoljašnjoj ceo krug.Inače na severu Madjarske sam video par kružnih tokova gde se krajnjom desnom može voziti samo do prvog isključenja i po  meni su svi tako trebali biti napravljeni a ne da trpimo idiote koju znaju samo krajnjom desnom voziti nebitno gde se isključuju.

Za mene su mnogo manji problem oni koji se kreću samo desnom (spoljašnjom) trakom nego oni koji se kreću uvek levom (unutrašnjom trakom, u koju se i uključuju i iz koje se i isključuju).

Ovo iz rayloga što taj koji se kreće samo desnom trakom uglavnom može da uspori odvijanje saobraćaja, ali pri tome nikog ne ugrožava, a ovi koji su konstantno u levoj traci itekao mogu da ugroze sve druge učesnike koji su u blizini.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre sat vremena, Interceptor BP je napisao:

da trpimo idiote koju znaju samo krajnjom desnom voziti nebitno gde se isključuju.

 

Zašto sam ja, recimo,  idiot, jel zato što se krećem poštujući zakonske propise ?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 4 minuta, đunta je napisao:

 

Zašto sam ja, recimo,  idiot, jel zato što se krećem poštujući zakonske propise ?

Pa od prilike zato. Nije to više u modi (ne nosi se).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 886 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Pa i na autoputu zakon dozvoljava vožnju 40 km/h pa se ne vozi.Kružni tok sa dve i više traka nije konstruisan da bi se krajnjom desnom vozilo dalje od prvog isključenja jer tako se gubi smisao više traka.Kako sam napisao postoje kružni tokovi koji u krajnjoj desnoj imaju nešto kao ležeće policajce ili čak travnate delove za takve vozače koji ne shvataju poentu kružnog toka sa više traka.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

jedno pitanje: gde je regulisano kretanje kroz kruzni tok? ne rekla-kazala, vec clan zakona ili neki podzakonski akt...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 275 postova
  • Lokacija: Beograd
pre 5 minuta, raps je napisao:

jedno pitanje: gde je regulisano kretanje kroz kruzni tok? ne rekla-kazala, vec clan zakona ili neki podzakonski akt...

Ne znam ja cemu ovolika fama oko kruznog toka. Raskrsnica kao i svaka druga gde je saobracaj regulisan postavljenim saobracajnim znakom i gde se svako prestrojavanje vrsi propustanjem vozila koje ti dolazi sa desne strane.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jedino važeće je što je zakonom propisano, a lični izbor i pravo kako će to da radi. Može nekome da se sviđa ili ne, ali da reuguje vređanjem, nema pravo. Uobičajeno nije isto što Zakon, slažem se da 40kmh na auto putu nije primereno, al to nije razlog da se udara kalpiš.

 

Ima gore i YT klip, linkovi sa objašnjenjem, sve jasno.

 

Pri prestrojavanju iz trake u traku, nema definisane prednosti.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 275 postova
  • Lokacija: Beograd
pre 2 minuta, đunta je napisao:

Jedino važeće je što je zakonom propisano, a lični izbor i pravo kako će to da radi. Može nekome da se sviđa ili ne, ali da reuguje vređanjem, nema pravo. Uobičajeno nije isto što Zakon, slažem se da 40kmh na auto putu nije primereno, al to nije razlog da se udara kalpiš.

 

Ima gore i YT klip, linkovi sa objašnjenjem, sve jasno.

 

Pri prestrojavanju iz trake u traku, nema definisane prednosti.

 

 

Eee pa na bih se slozio sa tobom, ne mozez ti da svojim vozilom "preseces"  neciju putanju. A i Alvirovic je sve to pojasnio pa ko je u nedoumici moze da pogleda.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 886 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Jeste da sam preoštro reagovao i izvinjavam se, ali zakon ne može da reguliše do najsitnijih detalja a postoje neke radnje koje nisu regulisane ali nije uobičajno i preporučljivo ih izvoditi jer ugrožavaju bezbednost baš kao i nepotrebna vožnja u krajnjoj desnoj traci u kružnom toku,kao prespora vožnja na autoputu i.t.d.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 20 minuta, Interceptor BP je napisao:

Pa i na autoputu zakon dozvoljava vožnju 40 km/h pa se ne vozi.Kružni tok sa dve i više traka nije konstruisan da bi se krajnjom desnom vozilo dalje od prvog isključenja jer tako se gubi smisao više traka.Kako sam napisao postoje kružni tokovi koji u krajnjoj desnoj imaju nešto kao ležeće policajce ili čak travnate delove za takve vozače koji ne shvataju poentu kružnog toka sa više traka.

Kolega, ja sam otvorio ovu temu zbog nečeg što mi se nedavno dogodilo, pa ne bi bilo loše da pročitaš prvi post i da vidiš koji je razlog zbog čega je tema otvorena, ali ko što već rekoh prethodno, oni koji voze desnom trakom mogu da uspore tok saobraćaja, ali nikog ne mogu da ugroze, dok oni koji koriste samo levu traku itekako ugrožavaju ostale (jer tokom uključenja i isključenja u raskrsnicu pokušavaju da pređu preko onih koji su u tom momentu u susednoj ili u istioj traci).

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 1 minut, mickeyZ je napisao:

Eee pa na bih se slozio sa tobom, ne mozez ti da svojim vozilom "preseces"  neciju putanju. A i Alvirovic je sve to pojasnio pa ko je u nedoumici moze da pogleda.

 

Prestrojavanje i presecanje, su dve različite radnje, pročitaj moj komentar na šake i policajca i Alvirovića.

 

pre 2 minuta, Interceptor BP je napisao:

Jeste da sam preoštro reagovao i izvinjavam se, ali zakon ne može da reguliše do najsitnijih detalja a postoje neke radnje koje nisu regulisane ali nije uobičajno i preporučljivo ih izvoditi jer ugrožavaju bezbednost baš kao i nepotrebna vožnja u krajnjoj desnoj traci u kružnom toku,kao prespora vožnja na autoputu i.t.d.

 

Ma znam ja šta si ti hteo da kažeš, mogu i da se složim, al to nam ne daje pravo da umanjujemo, ugrožavamo...tuđe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2343 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ne postoji bolje rešenje prolaska kroz raskrsnicu od kruznog toka,ali kod nas vozaci nemaju pojma kako s e kroz kružni tok vozi. Saobraćajna kultura je nula. Pre neki dan u SM prolazim kroz tri kruzna toka za redom. Ispred mene audi a4 karavan ulazi u 1. krug. Ide pravo. Na 1/4 kruznice daje levi zmigavac i izlazi na drugi izlaz.

Drugi tok: na 1/4 toka daje levi zmigavac. Izlazi na 3. izlaz. 

Šta sad tu više reći. Sva sreća pa je tok sa jednom trakom. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 275 postova
  • Lokacija: Beograd
pre 2 minuta, đunta je napisao:

 

Prestrojavanje i presecanje, su dve različite radnje, pročitaj moj komentar na šake i policajca i Alvirovića.

 

 

Ma znam ja šta si ti hteo da kažeš, mogu i da se složim, al to nam ne daje pravo da umanjujemo, ugrožavamo...tuđe.

Onda znas na sta sam i ja mislio:jee:nismo u kafani, ipak ovde manjka malo prostora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Po meni je stvar vrlo prosta i jasna (što opet možda ne znači i da je ispravna).

Onaj ko (u kružnom toku) zadržava kretanje kroz svoju traku (ne menja putanju) je car, a oni koji se sa njim kreću pararelno moraju da poštuju njegovu prednost i da sačekaju da im se ukloni sa putanje (ukoliko žele da promene traku).

 

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 1 minut, zika56 je napisao:

Po meni je stvar vrlo prosta i jasna (što opet ne znači i da je ispravna).

Onaj ko (u kružnom toku) zadržava kretanje krotz sviju traku (ne menja putanju) je car, a oni koji se sa njim kreću pararelno moraju da poštuju njegovu prednost i da sačekaju da im se ukloni sa putanje (ukoliko žele da promene traku).

 

 

Aksiom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1131 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre 17 sati, stari roker je napisao:

Ne postoji bolje rešenje prolaska kroz raskrsnicu od kruznog toka,ali kod nas vozaci nemaju pojma kako s e kroz kružni tok vozi. Saobraćajna kultura je nula. Pre neki dan u SM prolazim kroz tri kruzna toka za redom. Ispred mene audi a4 karavan ulazi u 1. krug. Ide pravo. Na 1/4 kruznice daje levi zmigavac i izlazi na drugi izlaz.

Drugi tok: na 1/4 toka daje levi zmigavac. Izlazi na 3. izlaz. 

Šta sad tu više reći. Sva sreća pa je tok sa jednom trakom. 

Ajoj da vidis tek kako je bilo kad je prvi napravljen,isli ljudi pored kruznog ostrva odmah levo jer ko ce obilaziti ceo krug i dan danas se pojavi tako neki(mada su danas tablice uglavnom sidjanske ili rumske,ali ima i nasih jos uvek i pored 6 kruznih tokova vec nekoliko godina).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja