Jump to content

Moto Zajednica

Kružni tok, ruski rulet za motoriste

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Već saqm do sada u više tema napisao da je kretanje kroz raskrsnicu sa kružnim tokom za motoriste stvarno ruski rulet, jer kod nas ljudi pojma nemaju o pravilima kretanja na ovakvim raskrsnicama, a motorist često budu kolateralna šteta tog neznanja. Mnogo sam puta bio u situaciji da jedva izbegnem nekog koji kroz ovakvu raskrsnicu prođe potpuno pravo i uopšte ne ukapira da je presekao pri tome više traka i ugrozio par drugih vozača, pa uvek preporučujem motoristima da tokom kretanja kroz raskrsnicu sa kružnim tokom vode računa da paralelno sa sobom nemaju neki auto, jer se nikada ne zna šta će taj da uradi u sledećem momentu.

A meni se danas desilo ovo:

Na izlasku iz Niša prema Beogradu, nailazim na kružni tok na kraju bulevara Nikole Tesle  (sa leve strane se uključuje bulevar Heroja Košare), a ako produžimo pravo iz kružnog toka izlazimo na dvosmernu ulicu sa po jednom trakom za svaki smer.

I tako ja iz bulevara desnom trakom uđem u kružni tok sa namerom da nastavim pravo, (što je u ovom slučaju i prvo iskljčenje), a u isto vreme paralelno sa mnom je u kružnom toku i auto koji se kretao levom trakom na bulevaru, pa je onda i u kružnom toku odmah uleteo u unutraćnju traku. Na izlazu iz kružnog toka ja nastavljam pravo, a pravo nastavlja i ovaj iz unutrašnje trake, i to na taj način što jednostavno svojm desnim bokom mene izbaci na trotoar (da bi on ušao na put sa samo jednom trakom). To što sam video šta će da bude i što sam legao na sireu apsolutno ništa nije promenilo i spasila me kočnica i nizak trotoar, pa sam mogao da se popnem bez pada. 

Odmah krenem u poteru za dripcem (tip od tridesetak godina starosti u crvenom opelu sa glasnom muzikom) i stigao ga već nakon stotinak metara i sve mu po spisak poređao dok sam sa njim vozio paralelno, pa se onda vratio iza njega i "pratio" ga desetak kilometara. On ubrza, ja ubrzam, on uspori i ja usporim, vidim ga ne skida oči sretrovizora. Umalo par puta ne ispravi neke krivine, šta li je jadnik mislio da ću da mu uradim. Skrenu posle sa glavnog puta prema nekom selu, ja mu mahnuh kulturno odoh.

Šta sam mogao, da ga zaustavim i da se bijem ili da mu lomim auto? A može lako da se desi da izađe iz auta i da me omlati nekim pajserom ili dizalicom ili ...., a čak iako ja njega namlatim pozvaće policiju pa ću ja opet da najebem.

Ovako, pojeo stra' i sumnjam da će sledeći put olako da ponovi ovo.

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV

E dobar si sa zivcima Zile.Ja bi iso do kraja pa sta bude,ili on ili ja jer ne vredi psovati vec mora neko da se i premlati

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Žile, mani se budala i idiota, gledaj da sačuvaš glavu i uživaj u životu koliko možeš. I pozdravi mi Božu i Žabu kad ih vidiš

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Au Žile, pa tek sto si proslavio deceniju...

Znaš i sam da ako je nešto sumnjivo da budes oprezan a ti si mu izgleda dao poverenje unapred i dozvolio mu da te iznenadi i to neprijatno :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja sam Žile, počeo da izbegavam kružni tok i autom i motorom kad mogu, a svojoj ćerci uopšte ne znam šta da kažem kako da se kreće njima jer ona ne zna neke prečice za izbegavanje, nit da vozi po propisu, nit onako ko što si ti opisao, praktično pola vozi školski, pola idiotski, a naj gore je što se unutar toka vozači ponašaju agresivnije nego na ostalim raskrsnicama i isteruju prednost bez obzira da li su u pravu ili ne, jednostavno je i u to zašla duboka društvena podela. Povremeno izađe na društvenim mrežama nečija ideja kako se vozi u ovakvim raskrsnicama, svako ima neku svoje viđenje, ideju ili preporuku, a skoro niko ne gleda školski i po saobraćajnim propisima koji su vrlo jasni i prosti. Državna uprava dosta doprinosi haousu, saobraćajne trake unutar tokova se ne obnavljaju i čim malo izblede, ljudi misle da ne važe više, što inače jeste manir pri promeni horizontalne signalizacije, ne brišu se stare trake crnilom i izvlače nove, već tek kad stare usahnu pa ne retko imamo i duplu signalizaciju, a i same isprekidane linije budu i kraće i uže, pa ih ljudi tretiraju ala parkirne i nevažne.

 

Ovde je tema u kojoj se mogu pročitati raznorazni stavovi, pri kraju tačno objašnjenje, a na kraju slika beogradske Slavije, a da bi se njom prošlo poštujući išrafirane linije, samo GPS navigacija pomaže, kad kod prođem, ne mogu da se načudim čudu, kako je neko uopšte mogao da ih tako "iskonstruiše":

 

Kružni tokovi po Beogradu imaju po 3 saobraćajne trake skoro svuda, mnogi vozači neće da uđu u skroz desnu koja je slobodna, već čekaju da idu uz samo ostrvo i onda opet pravo na izlaz, a to je posledica našeg mentaliteta, prečica, koja može da znači i lopovluk, ali je svakako i odraz seljačije i prostakluka, voli gedža preko plota. Pored moje garaže je zelena površina do susedne zgrade, malo oštro brdo i gde kerovi zaseravaju i zsapišavaju, postoje normalne stepenice i asfaltni prilaz, ali seljoberi vole blato i lajna i tabanaju kroz to, vidiš ljude koji su pristojno obučeni u kožnim cipelama, oni se klizaju niz kaljugu nizbrdo i umažu, ali i kad se vraćaju nazad iz prodavnice, oni opet kroz kaljugu uzbrdo, na stranu što oba puta kibicuju kroz tek malo odškrinuta moja vrata i ta ljubopotljivost me nervira samo tako.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Krajnje je vreme da počnemo da postavljamo kamere na motore i to po dve jednu koja snima napred, a drugu koja snima nazad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 11 sati, Savan je napisao:

Au Žile, pa tek sto si proslavio deceniju...

Znaš i sam da ako je nešto sumnjivo da budes oprezan a ti si mu izgleda dao poverenje unapred i dozvolio mu da te iznenadi i to neprijatno :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Ma nije me preterano iznenadio, uspeo sam da odreagujem na vrem i da se izvučem bez da me obori.

Ako neko nije razumeo, taj auto me je sustigao pri samom izlazu iz kružnog toka i to dok je ispred mene bio drugi auto i krenuo je paralelno sa mnom (polovinom vozila u traci za suprotan smer), a onda je jednostavno krenuo desno (preko mene) da se vrati u "svoju traku). A to se sve izdešavalo vrlo brzo (na dužini od desetak-petnaestak metara), tako da ni vremena ni mesta za neka velika manevrisanja nije bilo. Sirena, kočnica i istureno levo koleno (da mi ne zakači upravljač jer je onda pad u levu stranu neizbežan).

Ova situacija zbog male brzine nije bila nešto opasna, ali je ilustracija onoga šta se događa i na šta treba (kod nas) da se obrati pažnja u ovakvim raskrsnicama, jer ovde ljudi jednostavno nemaju pojma o načinu kretanja kroz kružni tok.

Možda je moja greška bila što pri izlasku iz kružnog toka nisam bio na sredini svoje trake, nego malo više udesno pa je ovaj dobio prostor da me obilazi, i što nisam na sirenu legao čim je krenuo da me obilazi.

I definitivno je da na motoru treba da se ima što glasnija sirena (kad pritisneš sirenu da svima okolo otpadne farba od auta) i to će da mi bude prva investicija u narednom periodu. Sirena na motoru ne treba da služi da bi upozorila vozača automobila na nešto, nego mora da ga "istera iz pameti" i da momentalno prekine bilo šta što je započeo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 585 postova
  • Lokacija: Beograd, Vidikovac
  • Motocikl: Honda NC750X DCT

 

Pre 10 sati, drumskalisica je napisao:

Krajnje je vreme da počnemo da postavljamo kamere na motore i to po dve jednu koja snima napred, a drugu koja snima nazad.

 

... već odrađeno baš sa tom namerom..... :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • kojekude, 251 postova
  • Lokacija: nbgd
  • Motocikl: tražim, gledam, probam, biram..
Pre 21 sati, zika56 je napisao:

kretanje kroz raskrsnicu sa kružnim tokom za motoriste stvarno ruski rulet

ehh kad es setim 80ih i 90ih kako je ko polozio za A i B obavezno je morao par puta na slaviju da "utvrdi gradivo" da bi ga aminovala starija grupacija vozaca, neko je isao "istaka" nekone..ovo danas jedino fluo prsluk i beli motor a podrzavam i kamionske trube..;)   

 

>bolje je bilo bez oznacenih linija<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "Triumph" Zaječar, 331 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Honda CB 1300F
On 17.12.2019. at 6:55, đunta je napisao:

 

 

a to je posledica našeg mentaliteta, prečica, koja može da znači i lopovluk, ali je svakako i odraz seljačije i prostakluka, voli gedža preko plota.

 

Objasnio si :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da ne misli neko da omalovažavam srpskog seljaka, naprotiv, moć jedne zemlje je u hlebu. U udžbeniku za studije ekonomije pre više decenija, naveden je podatak da u Nemačkoj 60 odsto stanovništva je poljoprivredno, a svi znamo da je ta zemlja jedna od naj uređenija po svemu, a po saobraćaju verovatno ispred svih. Grad zahteva urabano ponašanje, nije njiva gde svako može da ide de hoće, a čak i na njivi, oranje se izvodi po nekom redu i skladu. zašto se sve ovo deševa u svim varošima po Srbiji je fenomen za izučavanje i bojim se da teško ima leka.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Mislim da razloge za ovakva dešavanja treba potražiti u posleratnoj politici ( posle drugog svetskog rata ).  Seljaci su u neku ruku smatrani bogatašima i od njih se bukvalno otimalo ( sećate se čupanja brkova i onog " moraš da isporučiš toliko žita, kukuruza i slično " ) . Takođe su seljaci terani da uđu u zadruge ( sistem - uđe u zadrugu, radi za platu, a njegova  zemlja postaje vlasništvo zadruge - ko neće - sve mora da plati ) . Moj pokojni deda nije hteo da uđe u zadrugu, al je zato morao da finansira školovanje mog oca ( otac završio veterinarski fakultet u Beogradu uz plaćanje istog ). 

  Tako je proletarijat postao glavni, a zemljoradnici postalio neka druga niža klasa.

  Da li ima leka za nered u saobraćaju - naravno da ima, ko napravi nered da plati dobru kaznu, a uz kaznu ga poslati na neko vaspitno -popravno imanje da sadi paradajz, okopava krompir, pa da se nauče redu . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: zagreb
  • Motocikl: gs 1200 adventure

isti slučaj je i u zagrebu .srećom najveći kružni tok onaj kod arene se preuređuje,to je tok sa 3 trake .napravljene su obilazne ceste i promet puno bolje funkcionira uopće nema gužvi ima dosta auti u špicama ali promet ide puno bolje. neznam zašto ne ostane ovako. ja u taJ 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: zagreb
  • Motocikl: gs 1200 adventure

 isti slučaj je i u zagrebu .srećom najveći kružni tok onaj kod arene se preuređuje,to je tok sa 3 trake .napravljene su obilazne ceste i promet puno bolje funkcionira uopće nema gužvi ima dosta auti u špicama ali promet ide puno bolje. neznam zašto ne ostane ovako. ja u taJ kružni tok ulazim krajnjom desno trakom dajem levi žmigavac i žena ispruži ljevu ruku ko na biciklu neznam dali je to po propisima ali se osjećam sigurnije. nisam jednom izašao sa kružnog toka zbog uzimanja prednosti. jednostavno ti presjeku put. ima tu bahatosti negledanja mrtvih kutevai neznanja.kod moje zgrade je veliko parkiralište i poligon auto škole nije mi se jednom tu oduzela prednost od auto škole šta s motorom šta s autom.kad sam ja polagao to je bilo nezamislivo.puštalo se aute na100 m udaljenost odma instruktor legne na kočnicu.ne govorim za sve ali kad se taj kadidat tako ponaša sa instruktorm šta će tek raditi sam na cesti.jako ih pojedinci dobro uče.žile srećom dobro je prošlo naježio sam se dok sačitao post. izvinjavam se za prethodni post nešto sam krivi stisnuo pa mi je pobjeglo pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Svi smo mi seoski građani i građanski seljaci.

I sve u životu ima svoja pravila.

Tako i kružni tok.

giphy-e1491920561575.gif.89df3f70715885983804133a0c7cd5d2.gif

 

Ali u vremenu vladavine sociopatskog ponašanja, najvažnije je ostati čitav.

 

Na kružnom toku "Topčiderska zvezda", pre par godina je docrtana i biciklistička staza (koju, na svu sreću, niko, ne koristi, ali nikad se ne zna...).

Mene, lično, svaki put "stresira" pri isključivanju, ka Miloševom konaku (u automobilu je nešto teža situacija nego na  motociklu).

Vozač koji izlazi od "Šehera" je dobrano zagazio u kružni tok, onaj iz unutrašnje, leve, trake, pokušava da me izgura, presecajući moju putanju u desnoj traci, a ja brzim pokretom glave proveravam desnu stranu preko biciklističke staze (da slučajno nema bicikliste).

Stručnjak koji je dodao ovakvo nešto na postojeći, davno projektovani, kružni tok, sa više saobraćajnih traka, je tanak kao "flis" papir (ili ga baš briga za postulate bezbednosti).

Jer se biciklističke staze, po pravilima saobraćaja, komponuju u kružnom toku sa jednom saobraćajnom trakom (da se izbegne situacija presecanja putanje pod skoro 90 stepeni, prilikom izlaska pri isključivanju).

Kada bi, kao motociklista, pokušao da iskoristim ovo parče "slobodnog" prostora ili vozio uz ivicu desne trake, bio bi "oduvan" samo tako.

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Sprint Prince 125

Zile, selci se zalete od autopijace, i drze levu traku i misle, veliki kruzni tok, ne vaze tu propisi. I kolima i motorom sam isto tako hteo da najebem vise DESETINA puta od kad su ga napravili. Identicna situacija. A teko sto ne daju zmigavac za iskljucenje desno, nego kad idem na dole cekam kao lud da se ukljucim, jbg, sto sa daje zmigavac kad uhvatio juris odozdo. Kultura=0.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Rekao bih da ilustracija nije bas skroz tačna, jer iz leve trake može i da se izadje i na 2. izlaz ("pravo") i naravno da se izadje opet u levu.
Dakle, 2 auta lagano prodju paralelno ako idu "pravo"...
A i tamno plava linija je pogrešna, jer bi iz leve opet trebao da udje u levu, a ne da sece kroz kruzni tok. Taj koji se kreće kao sto je plavo nacrtano je smrt za nas na motorima, i upravo je jedan takav izgurao Žiku.

Crvena isto kao i tamno plava, potpuno pogrešno!

Promenio član abarth_maniac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Kružni tok je jedna od najboljih opcija da se ubrza saobraćaj gde je više ulica povezano, ali naravno u zemljama gde postoji saobraćajna kultura. 

Poučen višegodišnjem iskustvom iz Beograda, konkretno kružni tok kod opštine Novi Beograd, gde sam stanovao u blizini, i nebuloznim potezima vozača na istom (a isti je poznat po čestim sudarima), sada i u Jagodini, gde je saobraćaj višestruko manji, ulazim u kružni tok sa maksimum pažnje. Neretko, ustupim prvenstvo kolima jer ipak su jača, a ja pokušavam da proživim još ovo vreme dok sam sposaban za motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 3 sati, feniks je napisao:

 

I sve u životu ima svoja pravila.

Tako i kružni tok.

giphy-e1491920561575.gif.89df3f70715885983804133a0c7cd5d2.gif

 

 

 

Ovo, što si postavio, nije nikakvo pravilo koje proističe iz zakonske regulacije!

 

Pre 3 sati, feniks je napisao:

Svi smo mi seoski građani i građanski seljaci.

 

Izvini, nemoj da govoriš u množini, deda mi je bio seljak, čestiti Solunac, ponosim se poreklom, ali nemam ama baš nikakve veze sa selom, na žalost, rođen sam u centru Beograda, nemam plac, njivu,...ništa zajedničko sa gradskim zavičajcima koji ih ima toliko da se vidi kad bude neki produženi neradni vikend.

 

Pre 3 sati, feniks je napisao:

Stručnjak koji je dodao ovakvo nešto na postojeći, davno projektovani, kružni tok, sa više saobraćajnih traka, je tanak kao "flis" papir (ili ga baš briga za postulate bezbednosti).

Jer se biciklističke staze, po pravilima saobraćaja

 

Skver postoji od pitaj Boga kad, ali je unutrašnje ostrvo bilo znatno manje, kao i ceo plato, doba kad je saobraćaj bio lokalnog karaktera, a sada je krak prilazne saobraćajnice.

 

Ceo grad je vremenom preprojktovan nemuštim saobraćajnim rešenjima, da bi se vozilo, mora da se unapred zna kako i kuda neka saobraćajna traka vodi, a sa biciklističkim stazama je tek totalni fijasko gde god ima išta zajedničko sa osatlim učesnicima, a što je najpogubnije, većina seldžuka smatra da bicikl nije ravnopravan učesnik u saobrćaju i da mu uopšte nije mesto među njihovim kolima kojima se umesto na volvsku snagu, kreću sada na višekonjsku motornu, užas i opasno po život.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Nema veze sa kružnim tokom, ali današnji događaj u Žitkovcu:

Prolazim kroz "centar" naselja (idem prema Nišu), sa desne strane benzinska pumpa i tip ladno, bez da pogleda ni levo ni desno, sa benzinske pumpe radi polukružno (dok razgovara telefonom) i onda se svojim desnim prednjim bokom zakuca u prednji levi bok auta koji mu je dolazio iz pravca Niša. Jednostavno je bio potpuno nesvestan da ima auto ispred sebe u tom momentu.

Ja ovog puta nisam uopšte bio ugrožen jer sam već sa dvadesetak metara predpostavio šta će tip da uradi pa sam se zaustavio na desetak metara od mesta gde se ovi olupaše, ali je ilustracija kakva je kod nas situacija u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja