Jump to content

Moto Zajednica

Kočiona tečnost

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6

Koju kočionu tečnost bi mi preporučili za Yamahu?

 

Vidim da svi hvale DOT 5 koja je na bazi silikona, ali nisam siguran koja marka je ok, cena varira od 280 do 1500 din. za 1L

 

Da li postoji neka bolja, proverena, kvalitetnija?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Pise ti citko na poklopcu posude, koja je tecnost predvidjena za kocioni sistem motocikla koji posedujes. 

E to sto pise, to sipaj, i ne brigaj brigu. 

Ako je pak poklopac zamenjen pa ne pise, onda nadjes operation manual pa procitas. 

I to sto pise to sipas. 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6

Uvek imam naviku da pitam iz razloga što je motor 2008., pa ono što piše na poklopcu važi do 2008. godine. U međuvremenu su se pojavile verovatno bolje tečnosti :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Mhm. Onda sipajte "bolju" tecnost. Moja je drugarska preporuka da ne vozite vise od 200m. 

Kociona tecnost je specificna, nema veze sa uljem. Ako sipate DOT koji ne odgovara, 99% ste u problemu. 

Na kocnicama rade gomile inzenjera. Verujte im... 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
3 minutes ago, Acko017 said:

Uvek imam naviku da pitam iz razloga što je motor 2008., pa ono što piše na poklopcu važi do 2008. godine. U međuvremenu su se pojavile verovatno bolje tečnosti :D

Pa ti te bolje nagrizu gumice u cilindrima, poslusaj sta ti covjek preporucuje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Sipaj ulje koje piše na poklopcu posude i to ti je najbolja stvar. Ako sipas pogrešno ulje hoće da se sjebu svi gumeni delovi u kocionom sistemu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1560 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
5 hours ago, Acko017 said:

Koju kočionu tečnost bi mi preporučili za Yamahu?

 

Vidim da svi hvale DOT 5 koja je na bazi silikona, ali nisam siguran koja marka je ok, cena varira od 280 do 1500 din. za 1L

 

Da li postoji neka bolja, proverena, kvalitetnija?

DOT 3, 4, 5.1 da, DOT 5.0 sigurno ne. DOT 5.0 nije kompatibilan sa ABS sistemom, koriste ga vojna vozila i stariji HD modeli koji nisu imali ABS. DOT 5.0 se nikako ne sme mesati sa 3, 4, 5.1 niti je preporucljivo sipati ga u kocioni sistem koji je prethodno koristio DOT 3, 4, 5.1.

 

DOT 5.1 je specijalno razvijen za sisteme sa ABS-om i ima visu tacku kljucanja u odnosu na 3 i 4. Postoje i kocione tecnosti predvidjene za trke (recimo Motul RBF 600, 660 i 700) sa jos visom tackom kljucanja koje slobodno mozes da koristis u svakodnevnom saobracaju. Mana trkackih kocionih tecnosti je ta sto su izuzetno hidroskopne i lako absorbuju vlagu iz atmosfere pa ih je potrebno cesce menjati.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad
15 hours ago, yogibear said:

Postoje i kocione tecnosti predvidjene za trke (recimo Motul RBF 600, 660 i 700) sa jos visom tackom kljucanja koje slobodno mozes da koristis u svakodnevnom saobracaju. Mana trkackih kocionih tecnosti je ta sto su izuzetno hidroskopne i lako absorbuju vlagu iz atmosfere pa ih je potrebno cesce menjati.

Sto ja licno koristim i preporucujem apsolutno svima iz svoje ekipe do te mere da ce me jos malo zvati RBF :D Ne zato sto ce bilo ko u svakodnevnoj voznji osetiti neku bitniju razliku nego zato sto ce na taj nacin menjati kociono ulje svake godine, a kad vec menjas kociono ulje onda cistis ceo kocioni sistem, vizuelni pregled etc. Za 12e godisnje lep reminder za ove moje mrcinare pa ko se pronadje u ovoj recenici i njemu preporucujem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
1 minute ago, Thaedass said:

Sto ja licno koristim i preporucujem apsolutno svima iz svoje ekipe do te mere da ce me jos malo zvati RBF :D Ne zato sto ce bilo ko u svakodnevnoj voznji osetiti neku bitniju razliku nego zato sto ce na taj nacin menjati kociono ulje svake godine, a kad vec menjas kociono ulje onda cistis ceo kocioni sistem, vizuelni pregled etc. Za 12e godisnje lep reminder za ove moje mrcinare pa ko se pronadje u ovoj recenici i njemu preporucujem

Pare nisu bitne, bitan mi je kvalitet, sigurnost i sve najlepše što vožnja može da pruži.

DakleM :jee5:, šta tačnopreporučuješ, s obzirom da imaš iskustva? :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Gledano po sastavu, specifikaciji i realnoj upotrebi RBF i kociona ulja drugih proizvodjaca iste kategorije su kvalitetnija i pruzaju vise. Da li to opravdava drasticno visu cenu u odnosu na "obicna" kociona ulja? Ocigledno kod vecine ne jer ko to jos menja?! :D Salu na stranu, dokle god se pridrzavas servisnog intervala koji je proizvodjac propisao ili preporuke proizvodjaca kocionog ulja (pa koji je "kraci") neces imati problema. Bitno je da gledas koji DOT ide u kocione sisteme na tvom motoru i da ulje nabavljas od proverenog dobavljaca/trgovca.

Ja licno koristim RBF 600/660 i menjam ga jednom godisnje kad radim servis na kocnicama (vizuelna kontrola i cicscenje) vise iz principa nego zbog potrebe :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja