Jump to content

Moto Zajednica

Zimovnik za motore/skutere

Recommended Posts

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Deset do petnaest sekundi rada samo opere uljni film sa cilindara,jer je bogata smesa.Svako sledece palenje je kretanje klipova na suvo.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Ja palim svaki drugi dan na -5 i odmah tako hladnog u blokadu drzim 10 sekundi. Proces ponovim nekoliko puta. Bitno je da sto duze bude u blokadi hladan. I sto vise da se pali hladan. 

 

Cuo sam da se tako dobro podmazuje al najbitniji mi je akumulator u celoj toj prici, njega da sacuvam jer sam ga platio 30 evra, a nemam 15 evra za punjac. 

 

  • Haha 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950
sta predlazes onda
da radi 10-tak minuta a jel ce posle da bude kondenza i kuda jer je prohladna garaza tek nesto iznad 0
Ako je do baterije vrlo solidan smart punjač košta ko 2 tanka goriva i traje 10god.
Ne treba čitati knjige za to, sve je jasno do čega dolazi kod nagle promene temp a voda je najveći neprijatelj za više delova motora.
Kad je topla garaža to je druga stvar ako možeš da izbaciš gasove napolje.
Čak i lanac može da korodira kada se vratiš sa vožnje i vratiš motor u garažu koja je i dalje oko 0. Lanac vruć a garaža hladna...
Sami zaključite priča oko kondenza je mnogo prosta

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova

Hvala

Naravno tako je i moje misljenje zato i obrnem klipove na 15 sekundi samo da promesa

Lanac je konzerviran do marta

Nego kolege pricaju o bogatoj smesi na klipovima a meni je R cetvorotaktni ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Nije dobro da ga palis na 15 sekundi. A smesa je bogata jer radi pod saugom. 

Obrati paznju koliko vodene pare izlazi iz auspuha dok se ne ugreje. 

Ako ga palis, pusti ga radi da se dekle sastrane ugreju, tj da se i ulje malo ugreje. Bar 4-5 min. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sve sam čuo, ali ovo još nisam da neko pali motor na 15 sekundi. To mu samo šteti, a nikakve koristi nema. Najveće habanje mašine je u prvih nekoliko sekundi nakon paljenja dok pumpa za ulje ne nabije pritisak ulja, tih prvih nekoliko sekundi je lošije podmazivanje. Najbolje je uopšte ne paliti motor ako nemate nameru da se vozite, samo dopunjavati akumulator povremeno i to je sve što mu je potrebno od zimskog odrzavanja. 

 

Ja sam praktikovao da posle zimskog sna zaverglam par puta sa iskljucenim kill switch-om da potera ulje i tek onda palim.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
3 hours ago, Pingvin37 said:

Ja palim svaki drugi dan na -5 i odmah tako hladnog u blokadu drzim 10 sekundi. Proces ponovim nekoliko puta. Bitno je da sto duze bude u blokadi hladan. I sto vise da se pali hladan. 

 

Cuo sam da se tako dobro podmazuje al najbitniji mi je akumulator u celoj toj prici, njega da sacuvam jer sam ga platio 30 evra, a nemam 15 evra za punjac. 

 

Salim se naravno:P da me ne shvati neko ozbiljno. Moj savet - ne paliti preko zime nego puniti akumulator i to je to. 

 

Al nek radi sta ko misli da treba.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja moj motor kad podignem na štender, napunim gorivo do čepa, skinem aku, nabacim ceradu  ne diram dok ne mislim da ga vozim na proleće.

Motor stoji u garaži bez grejanja.

Kakvo paljenje i drndanje u toku zime.

Pa nije to NASA tehnologija.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
2 hours ago, ZEMZEM said:

Ja moj motor kad podignem na štender, napunim gorivo do čepa, skinem aku, nabacim ceradu  ne diram dok ne mislim da ga vozim na proleće.

Motor stoji u garaži bez grejanja.

Kakvo paljenje i drndanje u toku zime.

Pa nije to NASA tehnologija.

Dodao bih samo da bi bilo lepo zapusiti auspuh i sipati stabilizator goriva u rezervoar. Vrhunska stvar, sprecava degradaciju (raspadanje) goriva usled duzeg stajanja samim tim i pojavu stetnih naslaga u sistemu za gorivo. Sprecava gubitak oktanaze i olaksava hladni start nakon duze pauze. Osim toga pravi zastitni film u celom sistemu za gorivo sto je idealno tokom zimskog mirovanja.

stabilizer.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Da, stabilizator treba da pomaze i ima svoj vek trajanja u gorivu kada posle vise nista ne radi.

U principu dobar stabilizator bi trebao da odradi 5-6 meseci pa takvo gorivo potrositi i zameniti.

 

Oko grejanja 15sec, nije bitno koliko je sec neka je i ceo min, cilj je razbacati ulje i obnoviti film ulja a ugasiti pre nego da krene kondenz.

Ovo je savet a svako moze da radi na svom motoru kako zeli a posledice ako ih bude nece stici odmah vec malo kasnije.

Sustina je u svakom smislu izbegavati nagle i brze promene temp pa cak i kada stoji pod ciradom bez postenog oduska gde ga posle hladne noci opali direktno sunce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
5 hours ago, GixxerK6 said:

Da, stabilizator treba da pomaze i ima svoj vek trajanja u gorivu kada posle vise nista ne radi.

U principu dobar stabilizator bi trebao da odradi 5-6 meseci pa takvo gorivo potrositi i zameniti.

Za ostale ne znam, Motulov radi svoj posao do 2 godine...

 

Screenshot_20200106-120755_Drive.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Auspuh i ja zatvorim ali stabilizator ne sipam, motor mi miruje oko 3 meseca tako da može i bez aditiva.

Evo ovaj motor je kod mene već šesta godina i svaki put na proleće upali na pola ključa.

Moje mišljenje, što ne znači da sam u pravu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

@yogibear

Da tako piše a ti sam odluči koliko ces držati gorivo unutra.

Ja ne bih išao preko 6 meseci ako mi je motor na dohvatu ruke.

Dotakao sam onu drugu stranu tako da sve što sam napisao oko stabilizatora nije moja lična pretpostavka već iskustvo.

Kod nas koliko znam od stabilizatora nudi se Bardahl, Ipone, Motul, Marly, ameri imaju ozbiljne stabilizatore goriva.

 

Koga zanima može na YT da vidi šta se hemijski dešava sa molekulima goriva od 3 ključna procesa koji se odvijaju odmah nakon sipanja goriva.

Nema paranoje ali ako se iz jednog od više mogućih razloga zaboraviš jednog dana pogledaš u Tank i eto iznenađenja.

Uglavnom čist tank i redovno osvežavanje goriva je recept za izbegavanje problema.

 

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Naše zime nisu duge i nema potrebe za "konzerviranjem". Dovoljno je da motocikl bude opran, čist i podmazan lanac, aku u topoloj sobi, gume propisno naduvane i benz do čepa. Ko baš brine, može da voskira, tretira plastike, podmaže sklopove, itd. 

 

Konzerviranje je sasvim drugi proces.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

S tim da je kod akumulatora bolje da je na hladnom, ako ce da miruje. 

Evo, licni primer:

Kupio sam SVa 31.03.2011.

Te godine sam isao na Kosovo. 2 dana pred odlazak, zvekne aku. Fabricki Yuasa(motor 1999). Ja stavim nov. U povratku, pred Brus stanemo, ja da zaverglam, nula bodova. Skontam naduvan nov LP. Dogegam se do NSa uz dugo svetlo i nize obrtaje, da ne crkne nesto dalje. 

Stavim nov Exide, premerim, 20,2V punjenje.

Uzmem "Nov" regler (polovan, nisam tad znao za Josku) 

Dakle, 2011. 03.07.2011. Krenem na more sa svezim polovnim reglerom, i novim Exideom. 

Sta mislite, sa kojim akumulatorom sam startovao motor za dedamrazove u ZRu pre 2 nedelje? 

Tako je, sa onim Exideom iz 2011. 

Koliko sam ga puta vadio iz motora? 

2x. 

Prethodne zime prvi put, pred paljenje nakon mesec dana mirovanja u relativno toploj garazi. 10° min. 

Na pametnog (punjac) , par dana. Da ga ispretresa, da znam na cemu sam. 

Cela sezona bez problema. 

I ove zime pred dedamrazove, da ne bude iznenadjenja. Premeren 12.2 V. Malo... stavim ga na satak vremena na cisto punjenje. Na dva kruga sastavi SeVerina kao da joj je poslednje. 

Kako je odrzavan? 

Kao i svaki motor koji mi je na hotelu. 

Svake nedelje premerim napon. Svake druge startujem motocikl, kad malo ugreje, provozam pred garazom, da presaltam par stepena prenosa... vratim na mesto, uz proveru pritiska u pneumaticima. 

Ako je akumulator ispod propisanog napona, ide na pametnog pre pokusaja startovanja. Dok ovaj ne kaze Fertig. 

SV je 2 cilindra u 90°. Jedino teze okrene jednocilindras. 

I evo, ulazi moj aku u 9 godina uskoro. Vec 3 godine se spremam da sigurno menjam, a on i dalje ne jenjava i okrece... I odbija da bude zamenjen! 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Da, ko ima hladnu garažu i pošten baterry tender za bateriju, monitoring baterije i osvežavanje može da se radi u hladnoj garaži. Ne mora u sobu baterija.
Yuasa i GS traju čak 10-15god na ispravnom sistemu punjenja.
Ovo drugo što se nudi za 40eur npr ne može da dobaci 3-5 zavisno od primerka.
Yuasa sa cca 230 kada posustane na dvocilindricnom KTM može da radi bez problema još 2god na GSXR 1000 kome treba cca 140
Lion baterije postaju sve dostupnije, imaju više prednosti od MF, jako lagane, sa jednostavnom održavanjem i ogromnom udarnom strujom koja je uvek ključni faktor za start pogotovo za one koji voze zimi.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Lion baterija je sranjce kad je niža spoljna temperatura, ne prija joj ladno ič a i nemaju bas svi smart punjaci opciju punjenja za lion bakterije.

Za sada, AGM je najbolja varijatna bakterije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950
Lion baterija je sranjce kad je niža spoljna temperatura, ne prija joj ladno ič a i nemaju bas svi smart punjaci opciju punjenja za lion bakterije.
Za sada, AGM je najbolja varijatna bakterije.
Slušaj ovo na GSXR 1000 kao primer , jako mala struja samopraznjenja, odeš preko, vratiš se za 1god i upalis svoj motor.
Brm , Brm :)
Struje ko na Djerdapu.
Punjač ko punjač vreme za upgrade,
stare tehnologije su istorija, dobre su samo zato što su jeftinije.
Sada je to sve dostupno
Yugic je bio super ali davno to beše sada su neke druge margine i reperi
Pa ko sta voli...



Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja imam litijumsku. Satelis je prošle sezone dopunio jer ja nemam punjač. Zimi kad se smrzne ponaša se kao prazna pa mora da se probudi. Na primer, upalim poziciju i kratka svetla dok navučem opremu pa tek onda start. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Tako je, mora se dati potrosnja da bi se ugrejala/probudila a nekad ni to ne pomaže.

Jedan par opanaka je motocikl koji se retko vozi ispod 10°C, drugi par opanaka je maxi skuter koji se vozi od snega do snega....tu baterije pokažu pravu sliku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja