Jump to content

Moto Zajednica

Dajte predlog za izmenu ZOBS-a!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio ZIP, XL600V
12 hours ago, Patriota said:

Da,treba,zato sto i njemu stoji odredba u zakonu da ako usporava saobracaj mora da se skloni i propusti kolonu na prvom prosirenju.J*be se njemu,automatski tera tebe da ga obilazis posto piz*is iza njega

U zakonu jasno piše da možeš da pretičeš preko pune linije, ako ne postoji znak da je zabranjeno preticanje i ako vozilom ne prelaziš preko pune linije. Ja bih više voleo da se izmene cene registracije, ali pitanje je kako to opravdati. Nelogično je da za motor preko 500ccm (u odnosu na kubikažu i opterećenje puta) registracija košta duplo više u odnosu na auto. Ili bar razvrstati kategorije prema kW, a ne prema kubikaži. Recimo do 4kW, 4-11kW, 11-35kW, 35-60kw, itd, ili linearno u odnosu na snagu, ili još bolje linearno u odnosu snaga/težina.

 

Vrlo bitna stvar. Još uvek zakon nije ušao u skupštinsku proceduru. To znači da još uvek ima vremena da se zvanično (najbolje kao bjbikers forum) obratimo nadležnima. Velika se frka digla zbog ograničenja za trotinete (koji i ja vozim), i uključio sam se i u taj problem. Nadležni su radi da izbace promene za određene izmene koje bi onemogućile upotrebu el trotineta. Tako da: može, ali se mora malo iscimati (administrator bjbikers, ne zavidim, i nije lak posao), i nemojte ljudi pobogu samo pričati da nešto ne može, ili da je nekoga baš briga, a da se nikad u životu ne uključite u rešavanje problema. Za sve što želiš, moraš se boriti. Neko bi rekao da je to demokratija. 

Promenio član Punktmann
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
1 hour ago, Punktmann said:

U zakonu jasno piše da možeš da pretičeš preko pune linije, ako ne postoji znak da je zabranjeno preticanje i ako vozilom ne prelaziš preko pune linije

Potpuno jasno,ali kolega na ciji sam se post nadovezao je napisao da taljiga iza slepera po serpentinama. 

 

1 hour ago, Punktmann said:

Ja bih više voleo da se izmene cene registracije

I ja bih voleo,ali je lobi osiguravajucih drustava izuzetno jak i tesko ce to ici

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

Ja bih zamolio administraciju, od ovde iznetih predloga sta je od 2019 godine preneseno zakonodavcu? obzirom da se o nekim izmenama zakona uveliko prica, a radne grupe sa odredjenom udruzenjima su odrzale neke sastanke gde su se iznosili predlozi (autoskole,taksisti,prevoz ici, udruzenja biciklista,...)

Ili je ovo tema za prepucavanja

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2809 postova

Kolko ja znam preko pune se mogu pre ticati zaprežna vozila i vlada motocikl, tricikl. Ovo što je gore kolega napisao da se može preko pune ako nema znaka, kako nema, pa linija je horizontalna signalizacija a nemora da bude i vertikalna da bi bilo zabranjeno. Ja kažem sve to zbog oduzimanja vozila ako se pretekne kolona preko pune dva puta dok se ne donese presuda za prvi put. To je realno najopasnije a još opasnije ono kolonom pred semaforom koje čeka da pusti pešaka a ti hoćeš da se provučeš do semafora. Čak i ako se provučeš da te niko ne snimi ili drugačije samkcionoše zna se da to prvo vozilo koje je pustilo pešaka odmah kreće a za njim odma drugo i tako redom. Ako si se provukao do samog semafora kako da se eventualno ubaciš u tu kolonu što je skoro nemoguće nego odmah prolaziš paralelno da vozilom. 

Mene najviše zanimaju iskustva beograđana jer oni imaju već godinama tr kamere koje snimaju po trakama što u novom sadu nije bilo do nove godine. 

Takođe da li ako ideš biciklističkom ili ako priđeš semaforu i ideš preko raskrsnice biciklističkom da li i to beleže kamere u beogradu. To je pre svega bitno za mopede ili kako sam ja danas na motoru izbegao kolonu od 800 metara tako što sam se popeo na bicikčisričku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Arilje
  • Motocikl: BMW r1200r, TOMOS T14m, Piaggio x9 250

Braćo po definiciji neisprekidane linije ona ne važi za motocikle, važi za sva vozila počevši od motocikla sa bočnom prikolicom, tricikla itd nabrojana sva vozila osim motocikla. A znak se odnosi na sva vozila, tako da ako nema znaka onda je za motocikliste preticanje dozvoljeno. 

Ako neko ne veruje slikaću definiciju iz zobs-a i postaviti ovde.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 661 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
Pre 1 sat, sasa ns 1 je napisao:

Kolko ja znam preko pune se mogu pre ticati zaprežna vozila i vlada motocikl, tricikl. Ovo što je gore kolega napisao da se može preko pune ako nema znaka, kako nema, pa linija je horizontalna signalizacija a nemora da bude i vertikalna da bi bilo zabranjeno. Ja kažem sve to zbog oduzimanja vozila ako se pretekne kolona preko pune dva puta dok se ne donese presuda za prvi put. To je realno najopasnije a još opasnije ono kolonom pred semaforom koje čeka da pusti pešaka a ti hoćeš da se provučeš do semafora. Čak i ako se provučeš da te niko ne snimi ili drugačije samkcionoše zna se da to prvo vozilo koje je pustilo pešaka odmah kreće a za njim odma drugo i tako redom. Ako si se provukao do samog semafora kako da se eventualno ubaciš u tu kolonu što je skoro nemoguće nego odmah prolaziš paralelno da vozilom. 

Mene najviše zanimaju iskustva beograđana jer oni imaju već godinama tr kamere koje snimaju po trakama što u novom sadu nije bilo do nove godine. 

Takođe da li ako ideš biciklističkom ili ako priđeš semaforu i ideš preko raskrsnice biciklističkom da li i to beleže kamere u beogradu. To je pre svega bitno za mopede ili kako sam ja danas na motoru izbegao kolonu od 800 metara tako što sam se popeo na bicikčisričku

Kolega se verovatno nespretno izrazio. Nikada nije dozvoljeno presecanje pune linije, ali je dozvoljeno preticanje vozila ako se pritom ne prelazi preko pune linije i ako preticanje nije izričito zabranjeno saobraćajnom signalizacijom (ZOBS čl.55, st.3 t.14 i 15)

 

pre 32 minuta, Vucko991 je napisao:

Braćo po definiciji neisprekidane linije ona ne važi za motocikle, važi za sva vozila počevši od motocikla sa bočnom prikolicom, tricikla itd nabrojana sva vozila osim motocikla. A znak se odnosi na sva vozila, tako da ako nema znaka onda je za motocikliste preticanje dozvoljeno. 

Ako neko ne veruje slikaću definiciju iz zobs-a i postaviti ovde.

Bojim se da za ovo nikada nisam čuo.

Možda si mislio na definiciju znaka

Резултат слика за zabrana preticanja svih motornih vozila osim motocikala

Koja kaže:

Zabrana preticanja za motorna vozila - označava put odnosno deo puta na kome je zabranjeno da motorna vozila pretiču druga motorna vozila osim motocikala bez prikolice i mopeda.

 

Ali to ne znači da je motorima dozvoljeno da pretiču već da druga vozila mogu da pretiču motore, ali opet, ukoliko ne seku punu liniju.

Promenio član Mr_Wolf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 275 postova
  • Lokacija: Beograd

"Puna linija obelezava da se za kretanje ne moze koristiti leva kolovozna traka. Radnja preticanja regulisana saobracajnim znakom. Znaci moze se motorom preticati bilo koje vozilo ako ima prostora izmedju pune razdelne linije i navedenog vozila i ako je bezbedno. Isprekidana linija obelezava da se obe kolovozne trake mogu koristiti za kretanje u istom smeru,tj. mozes se i uporedo kretati sa vozilom koje pretices a da isto ne preteknes."

Objasnjenje saobracajnog sudskog vestaka Dr. Milana Vujanica. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2809 postova
Pre 10 sati, Mr_Wolf je napisao:

abrana preticanja za motorna vozila - označava put odnosno deo puta na kome je zabranjeno da motorna vozila pretiču druga motorna vozila osim motocikala bez prikolice i mopeda.

da li ovo važi još uvek ili je prošireno na zaprežna vozila i poljoprivredne mašine .Ja mislim da jeste

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 661 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

To o čemu govoriš je definisano u istom članu (55), ali stavu 7:

Izuzetno, preticanje odnosno obilaženje iz stava 3. tač. 14) i 15) ovog člana dozvoljeno je radi preticanja, odnosno obilaženja bicikla, radne mašine, traktora, motokultivatora, odnosno zaprežnog vozila, pod uslovima iz stava 1. ovog člana.

 

Stav 1:

Preticanje ili obilaženje vozač sme da vrši samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera kada na putu ima dovoljno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio ZIP, XL600V
15 hours ago, Mr_Wolf said:

Kolega se verovatno nespretno izrazio. Nikada nije dozvoljeno presecanje pune linije, ali je dozvoljeno preticanje vozila ako se pritom ne prelazi preko pune linije i ako preticanje nije izričito zabranjeno saobraćajnom signalizacijom (ZOBS čl.55, st.3 t.14 i 15)

 

Bojim se da za ovo nikada nisam čuo.

Možda si mislio na definiciju znaka

Резултат слика за zabrana preticanja svih motornih vozila osim motocikala

Koja kaže:

Zabrana preticanja za motorna vozila - označava put odnosno deo puta na kome je zabranjeno da motorna vozila pretiču druga motorna vozila osim motocikala bez prikolice i mopeda.

 

Ali to ne znači da je motorima dozvoljeno da pretiču već da druga vozila mogu da pretiču motore, ali opet, ukoliko ne seku punu liniju.

Napisao sam preko pune linije, a mislio sam ako je puna (neisprekidana) linija. U nastavku sam napisao uslov da se ne prelazi preko pune (neisprekidane linije) i ako nije obleženo saobraćajnim znakom (znak Резултат слика за zabrana preticanja svih motornih vozila osim motocikala) .

 

16 hours ago, sasa ns 1 said:

Kolko ja znam preko pune se mogu pre ticati zaprežna vozila i vlada motocikl, tricikl. Ovo što je gore kolega napisao da se može preko pune ako nema znaka, kako nema, pa linija je horizontalna signalizacija a nemora da bude i vertikalna da bi bilo zabranjeno. Ja kažem sve to zbog oduzimanja vozila ako se pretekne kolona preko pune dva puta dok se ne donese presuda za prvi put. To je realno najopasnije a još opasnije ono kolonom pred semaforom koje čeka da pusti pešaka a ti hoćeš da se provučeš do semafora. Čak i ako se provučeš da te niko ne snimi ili drugačije samkcionoše zna se da to prvo vozilo koje je pustilo pešaka odmah kreće a za njim odma drugo i tako redom. Ako si se provukao do samog semafora kako da se eventualno ubaciš u tu kolonu što je skoro nemoguće nego odmah prolaziš paralelno da vozilom. 

Mene najviše zanimaju iskustva beograđana jer oni imaju već godinama tr kamere koje snimaju po trakama što u novom sadu nije bilo do nove godine. 

Takođe da li ako ideš biciklističkom ili ako priđeš semaforu i ideš preko raskrsnice biciklističkom da li i to beleže kamere u beogradu. To je pre svega bitno za mopede ili kako sam ja danas na motoru izbegao kolonu od 800 metara tako što sam se popeo na bicikčisričku

Horizontalna signalizacija nije saobraćajni znak. 

Relativno skoro sam polagao, pa morao ponovo da se podsetim svih novih zakona i pravila (u odnosu na kad sam ja polagao pre 15 godina).

 

Takođe apelujem na administratore da jave ako je potrebna podrška za predlog izmena zakona o izmenama i dopunama ZOBS, kao i da nas obaveste ako imaju nekih novih saznanja (dobrih ili loših po motocikliste)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 661 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
pre 15 minuta, Punktmann je napisao:

Napisao sam preko pune linije, a mislio sam ako je puna (neisprekidana) linija. U nastavku sam napisao uslov da se ne prelazi preko pune (neisprekidane linije) i ako nije obleženo saobraćajnim znakom (znak Резултат слика за zabrana preticanja svih motornih vozila osim motocikala) .

giphy.gif

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja