Jump to content

Moto Zajednica

Dajte predlog za izmenu ZOBS-a!

Recommended Posts

Evo i predloga za koriscenje zute trake, koji je relativno konzervativan, jer se moraju uzeti u obzir prioriteti u odvijanju saobracaja. U svakom slucaju sam pridodao i bicikliste, jer je to praksa tamo gde se dozvoljava i motoristima i bilo bi nepravedno ih izostaviti kao, posle pesaka, najosetljiviju kategoriju u saobracaju, a uz medjusobno uvazavanje ima mesta za sve. Podebljano predlog.

 

 

Члан 7.

 

18) саобраћајна трака за возила јавног превоза путника је саобраћајна трака намењена искључиво за кретање возила јавног превоза путника и која може бити изграђена тако да се по њој могу кретати трамваји. Изузетно је кретање других категорија учесника у саобраћају саобраћајном траком за возила јавног превоза путника регулисано чланом 39 став два овог закона.

 

 

Члан 39.

Трамвајском баштицом, односно саобраћајном траком намењеном за кретање возила за јавни превоз путника, дозвољен је саобраћај возила са првенством пролаза и возила под пратњом, као и саобраћај возила којима се врши одржавање пута или радови на путу, за време вршења тих радова.

 

 

Саобраћајном траком намењеном за кретање возила јавног превоза путника, могу у изузетним случајевима да се крећу бициклисти, возачи мопеда и мотоцикала уколико је то предвиђено одговарајућом вертикалном или хоризонталном сигнализацијом. Кретање наведених учесника у саобраћају траком намењеном за кретање возила јавног превоза путника, ни у ком случају не сме да омета несметано кретање возила јавног превоза путника.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Super je ovo, sve si im na gotovo pripremio.

Samo vidi još da li se pominje u stranom tekstu konkretan broj direktive EU

da imaju i to kao "dokaz".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gledaj ne znam koje su im to EU direktive, ali imam clanove zakona u navedenim zemljama EU koje mogu da navedem kao referencu. Inace sad cu da pogledam kako najbolja obrazlozenja da uz svaki predlog pocnem da skrabuckam postujuci upustvo koje je dao taj tip sto je poslao mejl Pablu.  Vec sam napomenuo u prvom postu, bilo bi dobro da neki od pravnika na forumu to "izglancaju" na kraju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

3.Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima sprovodi se u periodu od 18. oktobra do 7. novembra 2019. godine.

:stabre2:

Izvor:

http://mup.gov.rs/wps/wcm/connect/59d4c5c8-05a0-48f1-bc73-399d16a3a33f/PROGRAM.LAT_PDF.pdf?MOD=AJPERES&CVID=mTu7ObW

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
On ‎26‎.‎11‎.‎2019 at 22:56, Bigor je napisao:

Ja veceras registrovah Kangoo 21500 din, a motor 23000:lud:

Stvarno ga prećeruju

Na osnovu ovog će da zaključe - od sledeće godine Kangoo 26.000 ...:oda2:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

I ja smatram da je ovo malo "mazanje očiju" javnosti i motoristima i da nikakav predlog neće biti usvojen. Naročito predlozi koji bi zakinuli budžet i osiguravajuće kuće ili predlozi koji bi zahtevali neki veći posao (investiciju) od države. Kao što neko reče, neka primenjuju više postojeće zakone, a ne što opet traže i prave gomilu mrtvih slova na papiru. Od postojećeg zakona saobraćajci se drže i primenjuju možda njih 10-ak (ograničenja brzine, semafor, puna linija, pešački, pojas...) a za gomilu njih ni ne znaju, a kamoli da ih primenjuju. Stoji ono - da su mislili ozbiljno tražili bi mišljenja odmah u početku izrade zakona, a ne par dana pred istek roka. Ovo im samo služi kao argument "da su i sami motoristi učestvovali u izradi zakona" odnosno kako motoristi kasnije ne bi mogli da se žale na eventualne loše zakonske izmene.

Što se tiče dosadašnjih predloga, ima dobrih, ali svi oni koji udaraju na budžet nema šanse da prođu. Što se tiče "provlačenja" radio sam to do sada i radiću to uvek bez obzira na zakon. Argument? Treba li da udišem direktno smrad iz auspuha vozila ispred i oko mene - nema šanse. Ponekad ostanem "zarobljen" kada ne može da se provuče, a u krajnjoj desnoj (žutoj) bus sa cevurdom od 5" izbacuje crni dim kao krematorijum, ispred i levo vozila (naročito dizelaši) koji izbacuju svoje smradove i čađ. Da sam se slepo držao sadašnjeg zakona verovatno bih već završio na onkologiji (a kamoli skuteraši dostavljači). Treba li jači argument?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

0-02-0a-a2eca2f7b215caa24c9af289a8889796931159096ec6fc623fcf83a986646941_278ade3a.thumb.jpg.3d98e11e1e4a62cffba4c00e45d0aa24.jpgPredloge ću prepustiti mladjima jer imaju više snage, ali ću izneti budalaštinu koja uopšte može nekome da padne na pamet. Šurak sa sinom polažu i hvala Bogu polože iz prve za motor. Sin 16 god. šurak 48 god.Sin prvi put upravlja sa motornim vozilom, otac profesionalac. Sin dobija probnu A1 na 4 god, otac profesinalac  A na 2 god. Ovde čovek samo da se prekrsti i levom i desnom rukom 

0-02-0a-a2eca2f7b215caa24c9af289a8889796931159096ec6fc623fcf83a986646941_278ade3a.jpg

FB_IMG_1575015833368.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ako je rasprava zatvorena onda Pablo treba da uputi "protestnu notu" posiljaocu poziva, nebi me cudilo da po donosenju izmena medju predlagacima bude i BJB potpisan, tako su i MAS izigrali sa periodicnom registracijom.

Neke kolege su (pozdravljam!) ulozile trud i vreme, za cega? 

Nadam se da reakcija nece izostati, azurno, kao za slike.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Može rok da se pomeri, ali se o svakoj izmeni obaveštava, na prigodan način.

Na zvaničnom dokumentu ne postoji datum objavljivanja (samo godina), nema pečata i potpisa. Ne postoji, dopunski, akt sa izmenom-produženjem roka (nacrt je, več, kompletiran).

 

Nameću se dva zaključka:

-Prvi, logičan: termin javne rasprave je taj, koji je naveden.

-Drugi, logičniji: "Ne pišaj mi iza leđa i ne govori mi da pada kiša.''

 

17632068_1222753967843397_8650858137944138327_o.jpg.7af005641c059985ee993acdc844b785.jpg

 

Idemo dalje.:moto3:

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSF 650S Bandit (ex Kawa ER5)

Iz Pablovog posta proizilazi da su u pitanju predlozi koji će se razmatrati pri izradi nacrta novog ZOBS-a. Koliko vidim ova ova rasprava što je zatvorena se odnosi na izmene postojećeg. 

U svakom slučaju, već su izneti dobri predlozi. Nadam se da će neko od kolega pravnika to malo uobličiti i da će od toga biti bar nešto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Moguće da je to u pitanju.:takoje:

 

trotinet_elektricni_pixabay.jpg
WWW.021.RS

Počela je izrada novog Zakona o bezbednosti saobraćaja koji će, između ostalog, regulisati i vožnju električnih trotineta pošto...

 

Evo i urađene statistike.

 

1-36.jpg
AUTOREPUBLIKA.COM

Podelite sa prijateljima:Vozači se ne boje kazni, prvi nude mito U prvih šest meseci 2019. godine na putevima u Srbiji […]

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria

Треба озбиљно приступити припреми амандмана.

Али желео бих да оставим коментар на тренутни ЗОБС. Мене лично погађа то што ја, као кандидат за А категорију (у поступку полагања), добијам пробну дозволу за наведену категорију а притом имам од 2015. године А2 и иза себе богато искуство у односу на почетника (у периоду од 2015. до данас око 30к км и притом никада нисам учествовао нити изазвао саобраћајну несрећу за сво ово време и све километре у свим временским условима)

Која је разлика у вожњи моторцикла који припада А категорији и моторцикла који припада А2 (на пример) из перспективе ограничења брзине у насељеном месту, а притом за све је ограничење исто као и сва остала правила која су иста за све учеснике у саобраћају? Да ли возио моторцикл од 100 коња 1000цм3 или моторцикл од 30 коња 400цм3 за мене (као и за све остале возаче у саобраћају) ограничење је исто, као и сваки је*ени знак, као и свака наредба полицијског службеника, као и свако светло на светлосном саобраћајном знаку. Наравно да си свестан да цома је снађнији и габаритнији у односу на моторче мање снаге, али опет знакови и правила су иста за све. 

 

Тренутни ЗОБС не класификује категорије возачких дозвола. Значи тренутно стање ЗОБС-а не види А1, А2 и А категорије као елементе класификоване А категорије, зато и јесте овако како је гледајући на мој лични пример. ЗОБС ме ''не види'' као већ искусног и вештог возача мотоцикла А2 категорије, већ као почетника који никада није сео на два точка - што је тотално нелогично.

Из угла ауто школе, по правилнику и одредбама ауто школа, са А2 категоријом имам 7 допунским часова вожње да би стекао услов за А категорију, то значи да ме правилник и одредбе које ауто школа виде као неког ко је искуснији од почетника. :Joska:

 

Предлог: Увести дефиницију класификације категорија возачких дозвола и ЗОБС ће видети категорије хијерархијски.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • .., 1740 postova

@Doktorski  Onda bi mogao amandman da bude pridodat ovde (podebljano)

 

3. Пробна возачка дозвола

Члан 182.

Пробна возачка дозвола издаје се лицу које први пут положи возачки испит за управљање моторним возилима категорија А1, А2, А, В1 и В са роком важења:

1) две године – лицима која су положила возачки испит са навршених 19 година живота,

2) до навршене 21. године живота – лицима која су положила возачки испит пре навршене 19. године живота.

Изузетно од става 1. овог члана, ученицима средњих стручних школа, који се образују за образовни профил возач моторних возила и који су положили возачки испит за управљање возилима C и CE категорије, пробна возачка дозвола за управљање возилом категорије B издаје се са роком важења од једне године.

Ако лице након истека рока важења пробне возачке дозволе положи испит за возача возила једне од осталих категорија из става 1. овог члана, издаће му се возачка дозвола у складу са одредбама члана 179. овог закона, као и лицима која су положила испит за категорије А, A2 и В пре ступања на снагу члана овог закона.*

 

*Службени гласник РС, број 24/2018

Promenio član СајберГастарбајтер
nadam se da je tacna referenca za sluzbeni glasnik, kada je stupio na snagu ovaj clan
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

ZOBS (Član 53.)

dopuniti stav 4 i 5

Preticanje i obilaženje vrši se sa leve strane vozila koje se pretiče.

Preticanje mora da se vrši sa desne strane ako je vozilo na kolovozu zauzelo takav položaj i njegov vozač daje takav znak da se sa sigurnošću moženzaklјučiti da to vozilo skreće ulevo.

Tramvaj koji se kreće po šinama postavlјenim na sredini kolovoza smenda se pretiče samo sa desne strane, ako između njega i desne ivice kolovozanpostoji saobraćajna traka.

 

Na putu na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru, na kome su kolone vozila, brže kretanje vozila u jednoj traci od kretanja vozila u drugoj traci  ne smatra se preticanjem.

 

Kretanje motociklom bliže levoj ivici krajnje desne saobraćajne trake, u istom smeru, kojim je omogućena bezbedna promena saobraćajne trake, kada je slobodna leva saobraćajna  traka, ne smatra se preticanjem.

 

Na putu u naselјu na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru, prolaženje sa desne strane vozila koje se ne kreće krajnjom desnom saobraćajnom trakom, ne smatra se preticanjem.

 

Prolaženje motociklom bliže levoj ivici krajnje desne saobraćajne trake, u istom smeru, odnosno trenutno korištenje prostora između saobraćajnih traka (sredina kolovozne trake), kojim je omogućena bezbedna promena saobraćajne trake, kada je slobodna leva saobraćajna  traka,ne smatra se preticanjem.

 

(ZOBS Član 57.)

Vozač ne sme da pretiče drugo vozilo neposredno ispred raskrsnicenili na raskrsnici koja nije sa kružnim tokom saobraćaja.

Neposredno ispred raskrsnice i na raskrsnici vozač u slučaju kada se kreće putem sa prvenstvom prolaza, sme da pretiče:

1) vozilo koje skreće u levo, a pretiče se sa desne strane,

2) vozilo koje skreće u desno, ali da pri tom svojim vozilom ne prelazi na deo kolovoza namenjen za saobraćaj vozila iz suprotnog smera,

3) vozilo koje se kreće na putu sa prvenstvom prolaza,

4) vozilo koje se kreće raskrsnicom na kojoj je saobraćaj regulisan svetlosnim saobraćajnim znakovima ili znacima koje daje policijski službenik,

5) bicikl, moped ili motocikl (ako nije širi od 1,3 m).

 

 

Izuzeti motocikle iz ove odredbe,

Ostaviti bicikl i moped, eventualno ubaciti električne trotinete čija će brzina kretanja na kolovozu biti ograničena na 45 km na sat ( 25 km na sat biciklističkom stazom).

Motociklisti, u praksi, voze sredinom saobraćajne trake, u istom smeru, i to je bezbedna upotreba saobraćajne , odnosno, kolovozne  trake.

 

 

 

 

Kratko obrazloženje:

Na putu u naselјu na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru, filtriranje trake ili filtriranje prema napred, opisuje kretanje kroz saobraćaj, koji se jedva kreće (manje  od 30 km / h) ili je zaustavljen.

 

„Filtriranje trake je kada se motociklista kreće pored vozila, koja su se zaustavila ili se kreću sporo (brzinom manjom od 30 km/h) ).

 

Može se odnositi  na korištenje prostora bliže levoj ivici desne saobraćajne trake ili desnoj ivici leve saobraćajne trake, u istom smeru, odnosno bezbedna  upotreba  kolovozne  trake.

 

Kretanjem  levom  polovinom desne saobraćajne trake, nakon što se uveri  u mogućnost bezbedne promene pravca, kada je slobodna leva saobraćajna  traka, motociklista pokazivačem  pravca pokazuje svoju nameru.

Put prestrojavanja motocikla u levu saobraćajnu traku  je, neuporedivo, kraći.

 

Nastavak kretanja, vozila koje se ne kreće krajnjom desnom saobraćajnom trakom se ne smatra  preticanjem.

 

Prelazak motociklom  iz desne polovine  leve saobraćajne trake  u  levu polovinu desne  saobraćajne trake  nema veliki pređeni put,  kao u slučaju kretanja prema krajnjoj  desnoj  ivici, desne saobraćajne trake.

Nastavak kretanja  vozila koje se kreće  desnom saobraćajnom trakom, se ne smatra  preticanjem.

 

Omogućena je dobra vidljivost motocikliste u levom spoljašnjem retrovizoru.

 

 

 

Nije cilj  “dozvoliti”  motociklistima da legalno šaraju po celoj kolovoznoj traci ili da se provlače između vozila, da bi se pokazali i/ili “lečili” neke komplekse spakovane u kacigu.

Ovde  se prvenstveno radi o bezbednosti motociklista.

 

Kada je jedna traka mnogo brža, vozač, u sporijoj traci, se trudi da pređe  u bržu traku.

Motociklisti se pruža mogućnost (i prostor) za reagovanje kod ovakve vrste presecanja putanje (razmena mesta, odnosno traka).

 

Motociklista može bolje reagovati na ono što je ispred, nego na opasnost iza njega.

Brže i lakše menja pravac kretanja.

 

Sa  više pozicije, na motociklu  i  pogledom  između automobila relativno lako vidi ispred (daleko ispred) i reaguje, skoro ili istovremeno,  kada i učesnik  u saobraćaju, na početku kolone.

 

Posmatranjem ponašanja  vozača ispred moguće je primetiti, eventualne, nagle pokrete.

Brzi  pokret glave vozača često signalizira promenu trake, tako da motociklista ima mogućnost  reagovati usporavanjem ili zaustavljanjem.

Motocikl se zaustavlja brže nego automobili (sama reakcija motocikliste je brža), 

Mnogi vozači automobila,  koji voze iza motocikla, to ne uzimaju u obzir.

 

Ali, čak i kada se uvedu nova pravila ZOBS-a,  preduzmu  mere opreza, vozači i dalje mogu biti nepredvidivi.

Veliki broj vozača luta preko razdelne linije, šminkaju se, svađaju se,konzumiraju hranu, piće, puše u toku vožnje, koriste mobilne telefone za razgovor, čitanje novina i aktivno učešće na društvenim mrežama,  čak  prelistavaju dnevnu štampu u novinskom obliku...tretiraju pokazivače pravca, unutrašnji i desni spoljašnji retrovizor kao dodatnu opremu…

Zamislite sledeću situaciju.

Ispred mene vozi lako dostavno vozilo, u njegovom levom retrovizoru moja slika, iza mene automobil, čiji vozač, povremeno, baca pogled na svoj mobilni telefon (tu njegovu aktivnost pratim u svom retrovizoru).

Ispred nas vidim ženu, sa detetom čije nogice ne prate njen korak, kako pretrčava put.

Dostavno vozilo naglo koči.

Ja sam već u levoj traci i zaustavljam se pored njega. 

Uspeli smo da razmenimo pogled, u trajanju od  par milisekundi, kada se začuo udarac i karakterističan zvuk sabijanja lima.  

Vozač, koji je vozio iza mene, zaigran mobilnim telefonom, "instalirao" se u dostavljačev zadnji kraj.

Nastavljam, svojim putem i brišem par suza, radosnica, koje krenuše same. 

U glavi, vidim moguću vest i čujem prijatni glas spikerke: „U lančanom sudaru, koji se  dogodio...vozač motocikla...“ 

Oni će se dogovoriti putem evropskog izveštaja, a ja sam i dalje u sedlu. 

Zemaljski dani teku... 

 

Bilo da delimo trake ili ne, ja  ne mogu eliminisati grešku vozača, u vozilu iza mene.

Ali mogu preduzeti mere opreza i reagovati prema onome što je ispred mene.

 

Postoji još jedan razlog, koji će neki ljudi teško razumeti (osim ako i sami nisu motociklisti).

 

Teško je, po toplom vremenu, biti  na motoru,  zaglavljen u saobraćaju.

Ako niste motociklista, nabavite mali roštilj na drveni ugalj.

Tokom vrelog, letnjeg, dana ga upalite.

Kada bude zagrejan za upotrebu, stanite iznad istog, tako da bude između vaših nogu ( budite u farmerkama).

Obavezno obucite kožnu jaknu dok ste iznad roštilja, a na glavu stavite vunenu kapu, i preko kape, po veličini odgovarajuću, šerpu ili lonac.

E sad, imate sliku kako izgleda zaustaviti se u saobraćaju motociklom,  pri temperaturi  od + 40  i više stepeni (stajati, sa motorom između nogu).

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Objavljeno u Aprilu 2018.

WWW.ABS.GOV.RS

Izveštaji o bezbednosti motociklista i mopedista u saobraćaju Bezbednost vozača i putnika na mopedima i...

 

Anketa: Decembar 2018.

 

Na kraju se nalazi rezime statističkog izveštaja iz 2018. godine

http://www.abs.gov.rs/admin/upload/documents/20180413150943-bezbednost-vozaca-i-putnika-na-mopedima-i-motociklima.pdf

 

9. Предлог мера за унапређење безбедности возача и путника моторизованих двоточкаша

Безбедност мопедиста и мотоциклиста у саобраћају зависи од великог броја фактора, које, приликом планирања мера које се односе на унапређење безбедности мопедиста и мотоциклиста у саобраћају, треба имати у виду.

 

Конструкција двоточкаша захтева одржавање равнотеже приликом вожње, што може бити посебно сложено приликом форсираног кочења или на неодговарајућој (клизавој) подлози.

 

Мопедисти и мотоциклисти припадају рањивој категорији учесника у саобраћају, што нема велики утицај на сам настанак саобраћајних незгода, али има утицај на тежину последица уколико до саобраћајних незгода дође.

 

С обзиром на сезонску вожњу мотоцикала и мопеда, појављује се и недостатак искуства возача двоточкаша као један од утицајних фактора безбедног учешћа у саобраћају.

Веома заступљене сврхе путовања двоточкаша су забава и разонода.

 

Са друге стране, власници мотоцикала често поседују и возе снажне спортске моделе мотоцикала, што често подразумева и прекорачење брзине, честа и нагла убрзавања и успоравања, висок степен прихватања ризика и некоректну процену ризика од стране возача моторизованих двоточкаша.

 

Када је у питању унапређење безбедности возача и путника моторизованих двоточкаша, могу се издвојити две најважније групе мера:

мере усмерене ка унапређењу знања и ставова возача и путника моторизованих двоточкаша о безбедном учествовању у саобраћају (превентивно-промотивне активности) и

мере усмерене ка унапређењу путне инфраструктуре.

 

Мере за унапређење знања и ставова возача и путника моторизованих двоточкаша о безбедном учествовању у саобраћају (превентивно-промотивне активности), усмерити ка:

-едукацији возача и путника моторизованих двоточкашао правилном учествовању у саобраћају;

-едукацији о проблему страдања возача и путника моторизованих двоточкашау току године, седмице или доба дана;

-промовисањеупотребе заштитне опреме, са посебним акцентом на кациге(Ношење заштитне опреме утиче на пасивну безбедност мотоциклиста, односно на умањење последица у случају настанка саобраћајних незгода.

Ношење заштитне опреме може умањити ризик од лаких телесних повреда за 33-50%.

Дугорочне мере које се односе на мопеде и мотоцикле односе се на развој и унапређење система пасивне безбедности мопедиста и мотоциклиста

ваздушних јастука и заштите екстремитета возача и путника.

-едукацији и информисаности возача и путника моторизованих двоточкашао значају и

начину на који се може побољшати њихова уочљивост у саобраћају у време смањене видљивостии ноћу (употребом дневних светала, постављањем разних рефлектујућих елемената на бочним, предњем и задњем делу возила, ношењем светле одеће,нарочито одеће и

опреме са ретрорефлектујућим елементима или ретрорефлектујући прслуци, као и ношењем кацига упадљивих флуоресцентних боја, избором упадљивих боја приликом куповине моторизованих двоточкаша, иако је црна боја моторизованих двоточкаша и опреме атрактивна за већину возача);

 

-едукацији о проблематичним ситуацијама на које могу наићи возачи и путници моторизованих двоточкашау саобраћају и како да се у таквим ситуацијама понашају;

 

 

-едукацији вазача моторизованих двоточкаша о битним карактеристикама приликом избора истих (Бучније двоточкаше пешаци чују и при малим брзинама).

 

Напредни кочиони системи имају утицај на побољшање безбедности мотоцикала.

On 30.11.2019. at 18:55, feniks je napisao:

Motocikl se zaustavlja brže nego automobili (sama reakcija motocikliste je brža), 

Mnogi vozači automobila,  koji voze iza motocikla, to ne uzimaju u obzir.

Према страним истраживањима(Teoh, 2010) мотоцикли опремљени АБС системом учествовали су у 37% мање саобраћајних незгода са погинулим лицима у односу на оне који нису били опремљени АБС системом.);

 

-едукацији вазача моторизованих двоточкаша о дефанзивној вожњи (Начин управљања мопедом или мотоциклом је значајан фактор који утиче на безбедност двоточкаша.

Возачи двоточкаша морају бити свесни да их возачи осталих моторних возила често неће уочити -због тога је важно да се у што већој мери упознају са правилима дефанзивне вожње.);

 

Унапређење инфраструктуре

У погледу путне инфраструктуре веома је важно одржавање путева,

како би било обезбеђено

адекватно приањање точкова моторизованих двоточкаша на подлогу.

Не смеју се занемарити моторизовани двоточкаши

приликом избора врсте хоризонталне сигнализације (нарочито пешачког прелаза чија површина прекрива 50% ширине пута),

хоризонталне сигнализације за слепа и слабовида лица (тактилне траке на пешачким прелазима),

опреме за означавање саобраћајних површина (маркери, монтажни ивичњаци) и сл.

 

Jedna tema iz 2014. godine.

Подаци се могу користити уз позивање на извор: АБС,

Прегледни извештај,Безбедност возача и путника на

мопедима и мотоциклима у Србијиза период 2015-2017.

година, 2018.

 

 

Kada su u pitanju zahtevi vezani za kategorizaciju vozačkih dozvola, uzeti u obzir kategorije vozila.

Gde se ne uzima u obzir da li vozač već poseduje B kategoriju, kada prvi put dobija: A1 ili A2 ili punu A.

Ili već poseduje A kategoriju (odn. neku od podkategorija: AM, A1, A2), kada prvi put dobija B kategoriju.

 

I u prvom i u drugom slučaju za novu kategoriju, ide probna vozačka dozvola.

Često citirani Član 182, ZOBS-a vezano za probnu dozvolu: "Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje prvi put položi vozački ispit za upravljanje motornim vozilima kategorija A1, A2, A, B1 i B sa rokom važenja..."

Koncepcija prepisivanog zakona je u tome da se:

za svako prvo polaganje,

za određenu kategoriju,

dobija probna dozvola.

Pravilnim tumačenjem zakona, koje se ne primenjuje ni od zvaničnih institucija,

ne mogu se  B i A kategorija vezati u jedan period trajanja probne dozvole.

 

"Položim B, pa pri kraju probne B, polažem za A i dobijam...šta?"

"Iskustvo u vožnji i bezbednost u saobraćaju?"

 

Tu se izjednačavaju kategorije.

Ako je tako, onda se ne može nekome, ko već ima neku od kategorija (B ili A) i

iskustvo u saobraćaju, davati probna vozačka dozvola,

(ako prvi put stiče B ili prvi put stiče A1 ili A2 ili punu A),

pod obrazloženjem:"Svako mora jednom imati probnu dozvolu."

 

Još veći propust, u primeni zakona, je vezano za ograničenja u periodu trajanja probne vozačke dozvole.

Ne mogu se primenjivati ista ograničenja za različite kategorije vozila

(B kategorija nije isto što i A kategorija).

 

Najapsurdnije je, nekome, ko poseduje neku od podkategorija A kategorije (A1 ili A2),

davati probnu dozvolu kada stekne uslove za upis pune A kategorije u dozvolu.

Kada prvi put položi za B kategoriju, dobija probnu vozačku za tu kategoriju i tačka.

 

ZOBS na putevima

7. Vozačke dozvole za kategorije motornih vozila

Član 195

Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje motornim vozilima, odnosno skupovima vozila sledećih kategorija:

1) AM - Mopedi, laki tricikli ili laki četvorocikli,

2) A1 - Motocikli čija radna zapremina motora nije veća 125 cm3 i snage motora do 11 kW čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,1 kW/kg i teški tricikli čija snaga motora ne prelazi 15 kW,

3) A2 - Motocikli čija snaga motora nije veća od 35 kW i čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,2 kW/kg,

4) A - Motocikli i teški tricikli čija snaga motora prelazi 15 kW,

5) B1 - Teški četvorocikli,

6) B - Motorna vozila, osim vozila kategorije A, A1, A2, AM, F i M, čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam mesta za sedenje ne računajući sedište za vozača,

A sada obratite pažnju na ovaj propust, vezan za vozače "C" kategorije,

po kome ne mogu upravljati vozilom "B" kategorije. :stabre:

C1 - Motorna vozila, osim vozila kategorije A, A1, A2, AM, F, M, B, D i D1,

čija je najveća dozvoljena masa veća od 3.500 kg, a nije veća od 7.500 kg,

10) C - Motorna vozila, osim kategorije A, A1, A2, AM, F, M, B, D i D1,

čija je najveća dozvoljena masa veća od 3.500 kg,

...

Vozač vozila kategorije A2 može da upravlja vozilom kategorije A1 i kategorije AM, a

vozač vozila kategorije A1 može da upravlja vozilom kategorije AM.

Vozač vozila kategorije A, može da upravlja vozilom kategorije A1, A2 i AM,

U vozačku dozvolu upisuju se sve kategorije vozila kojima vozač ima pravo da upravlja prema odredbama ovoga člana.

 

Član 196

Licima koja su do dana stupanja na snagu ovog zakona stekla pravo na upravljanje motornim vozilima, odnosno skupovima vozila određene kategorije, traktorima, radnim mašinama, motokultivatorima, biciklima sa motorom i tramvajima, na njihov zahtev izdaće se vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilom, odnosno skupom vozila sledećih kategorija:

1) A kategorije - vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilima kategorija A, A1, A2, F, AM i M,

2) B kategorije - vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilima kategorija B, B1, BE, F, AM i M,

3) C kategorije - vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilima kategorija C, C1, B, B1, BE, F, AM i M,

U izvornoj primeni država, iz kojih je prepisivan zakon,

nije imalo ograničenja, ovakve vrste, kakva su prilepljena uz "našu" zakonsku regulativu i

koja su "izmišljena" u našem sistemu, pa se pojavljuju problemi.

 

Što bi značilo da se, za različitu kategoriju vozila,

svaki put dobijaju, "ograničenja", sa određenim periodom važenja.

Neki normalan period adaptacije u saobraćaju, jer se ipak radi o različitim kategorijama vozila

(i sami znamo da motocikl i automobil nisu isto, ne voze se isto).

Uobičajeno u celoj Evropi

Evropski parlament je 2003. usvojio "Akcioni program za sigurnost drumskog saobraćaja",

koji je propisao brojna ograničenja za vozače početnike.

 

Sve zemlje EU imaju neku vrstu zabrane, ali se ti propisi dosta razlikuju.

Vreme važenja probne dozvole se kreće od godinu do čak šest godina

(do navršene 24. godine ako neko polaže sa 18).

U svim zemljama EU uvedena je nulta tolerancija na alkohol.

 

U Sloveniji se vozački polaže sa 17,5 godina i

jedino ograničenje je da narednih šest meseci (do sticanja punoletstva)

voze u pratnji iskusnog vozača.

 

U Nemačkoj se dozvola stiče sa 17 godina,

ali vozači do 18. moraju da imaju pratioca.

 

Sve aktivnosti vezane za bezbednost na putu se sprovode u okviru kampanje:

Vision Zero - Cil: nultih smrtnih žrtvava i teških povreda na EU putevima do 2050.

 

 

logo_3.png
EC.EUROPA.EU

Results released for Project EDWARD 2019: Eleven countries record zero road fatalities

 

Kad su u pitanju motociklisti koristi se program bezbedne vožnje, novih motociklista,

Program uvođenja u saobrađaj, novih motociklista, nakon dobijanja vozačke dozvole, je besplatan.

Finansiran je od strane država, čiji je cilj bezbednost u saobraćaju.

 

 

ERSCHARTER.EU

European Motorcycle Training Quality Label - European Road Safety Charter

 

"Gde ima volje, ima i načina."

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria
On 11/29/2019 at 5:55 PM, СајберГастарбајтер said:

Ако лице након истека рока важења пробне возачке дозволе положи испит за возача возила једне од осталих категорија из става 1. овог члана, издаће му се возачка дозвола у складу са одредбама члана 179. овог закона, као и лицима која су положила испит за категорије А, A2 и В пре ступања на снагу члана овог закона.*

 

*Службени гласник РС, број 24/2018

Ваљда А2 и Б? - Само питам... Мада је опет дискутабило да ли додати и А1- јер то би значило да да неко ко је возио мале моторцикле може да се седне на било који. Да ли треба поставити нову границу? Или треба још дубље ући у тематику

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@Doktorski Jel' A2 postojala pre ovog zakona, pre 2018? (Izvini otisao sam pre dosta vremena iz Srbije)

Ako nije, onda treba da stoji samo A i B, ali ako je postojala i A2 glupo bi bilo da dobijas probnu A, kad si vec imao A2 dovoljno dugo i vec si da kazem relativno iskusan vozac i glupost je da sa motorom do 35kw si mogao da vozis recimo 80 na putu, a sad sa jacom moras da vozis kao pocetnik.

Sto se tice  A1, izostavio sam je upravo iz razloga koje si i sam naveo. Ako bi se dobijala bez polaganja sa B kategorijom, pa hoces posle da uradis A2, vec bi bio pokriven sa vazecom B kateogorijom da ne moras da imas probnu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria

@СајберГастарбајтер Ја сам 2015. положио за А2. Мислим да је 2014. дошла та промена у виду АМ, А1, А2 и А категорије као и услови за добијање наведених категорија. @jasminko VIR Чика Јасминко може да потврди :)

 

5 minutes ago, СајберГастарбајтер said:

ali ako je postojala i A2 glupo bi bilo da dobijas probnu A, kad si vec imao A2 dovoljno dugo i vec si da kazem relativno iskusan vozac i glupost je da sa motorom do 35kw si mogao da vozis recimo 80 na putu, a sad sa jacom moras da vozis kao pocetnik.

 

Наравно да има смисла, док АМ не би имала смисла - по мени.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Greškom, nisam evidentirao promenu odgovora, dok su kolege pisale.

Ili sam prmašio količinu napisanog.

Molim uredništvo, da, ako je moguće ispravi zbrku, koju sam napravio.

:grr:

 

Ili neka obrišu trkst, nakon čitanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Lead 100SCV
On 26.11.2019. at 23:41, srbac je napisao:

 

Da se sa B kategorijom dopusti vožnja  skutera sa automatskim menjacem  do 125ccm ( francuska).

 

 

Second to that. Ovo bi bilo vrlo poželjno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F
On 11/28/2019 at 8:51 AM, vidakn said:

ako stvarno žele saradnju, neka oforme radnu grupu za izmenu zakona ...

Vidakn@, alexanto@ i ... su dobro primetili. Previse je kratak rok za ovako nesto i samim tim neozbiljno od strane predlagaca za izmenu ZOBS-a.

 

Predlog koji moze da se uputi je da produze rok za razmatranje predloga izmena i ponude smisljeni nacin saradnje koja ce stvarno i da uzme u obzir predlog koristnika.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

A vi ozbiljno mislite da će država da prihvati išta od onog što joj se predloži? Svaki rok za predloge je proforme. Oni su rešili kako da još više stisnu, da uzmu još para, da kazne i dokažu svoju moć. Drago mi je još uvek postoje sanjari koji misle da će država išta da učini za narod. Posebno ova naša. Uvek će izgovor biti bezbednost, red, mir... Strah da ćete baš VI i vaši bližnji nastradati jer zakoni nisu dovoljno čvrsti. Čisto vladanje strahom i potpuno autistična vlast. Kad ste videli da siledžija sluša argument? Udara, ne pita. Ej, vlast da prizna da može bolje. Čim su tu, oni su najpametniji.

 

Ne samo ovi. Svaka vlast kod nas.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Koji cvrsti zakoni i vladavina strahom? Ko se sada od koga plasi i ko to koga kaznjava na svakom koraku?

Da je srece da je tako, ne bi ginuli ko zecevi. I na putevima i van njih. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Hvala svima na predlozima. :takoje:

 

Trenutno konsolidujemo i obrazlažemo sve predloge, iza čega ćemo okačiti ovde dokument koji ćemo im poslati. 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
On 26.11.2019. at 22:11, Motorcyclist je napisao:

1. Pogledaj mogucnost koriscenja snimaka sa gopro kamere kao validnost dokaza u slucaju nezgode. 

2. Mogucnost registracije na manje od godinu dana.
 

izvini  a sada ozbiljno da ne pomislis da je neko zezanje

mozda nisam u toku jer ne pratim vesti politiku i tako to

da nije sada skoro nesto promenjeno 

u stvari vraceno na staro

jer mi je ninja bio registrovan na 5 meseci od kisnog juna do oktobra

pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja