Jump to content

Moto Zajednica

Dajte predlog za izmenu ZOBS-a!

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Društvo,

 

Kontaktirao nas je predstavnik radne grupe koju je formirao MUP sa ciljem da napravi nacrt novog Zakona o bezbednosti saobraćaja putevima. Nude nam mogućnost da im predložimo izmene odredbi postojećeg zakona ili predloge za nove odredbe, koje se odnose na bezbednost motociklista u saobraćaju. Moram priznati da je ovo prvi put od kako postoji forum da nas je neko udostojio na ovaj način. :staa2:

 

Prenosim odlomak iz mejla:

Citiraj

...

 

Имајући у виду поље Вашег деловања, молим да уколико имате конструктивних предлога за измену постојећих одредби или усвајање нових одредби закона, а које се односе или би се односиле на мотоциклисте и безбедност мотоциклиста, исте доставите на електронску адресу *****.

 

 

Уз предлоге је потребно доставити кратко образложење, изнети разлоге за усвајање неке одредбе и циљ усвајања исте, да ли у некој држави постоји таква одредба и евентуално пример позитивног ефекта предложене одредба.

 

 

Такође, узимајући у обзир обавезе које је Република Србија преузела у процесу придруживања Европској унији, молим да евентуалне предлоге ускладите са директивама ЕУ или да доставите разлоге који би упућивали на неопходност усвајања предложене одредбе, а која није у складу са директивама ЕУ.

 

 

Предлоге можете доставити до 15. децембра 2019. године.

...

Dakle, nema garancije da će naše predloge usvojiti, ali svakako postoji objektivna šansa da će makar razmotriti ono što mi predložimo kao motociklisti. 

 

Zato vas pozivam da u sledećih nedelju dana, tačnije do 5. decembra 2019. napišete svoje predloge, uz obrazloženje i ukoliko je moguće, potkrepljeno nekim primerom iz drugih zemalja. 

 

Sve smislene predloge ćemo razraditi i poslati im do 15. decembra. :dil:

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
29 minutes ago, ThePainkiller said:

Uz kubikažu motora, dodati i kilovate kao stavku na osnovu koje se formira cena poreza i polise prilikom registracije motocikla...

Ja veceras registrovah Kangoo 21500 din, a motor 23000:lud:

Stvarno ga prećeruju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

1. Dozvoljeno filtriranje koje i onako radimo ali ako je po zakonu onda vozači automobila znaju da može da se provuče motor kada je gužva. Mada UK izlazi iz EU, London je možda najbolji primer filtriranja.
2. Dozvoljeno kretanje žutom trakom jer i onako ne zauzimamo puno mesta.
3. Uvesti 1a kategoriju u ENP ili vinjetu za motore jer kada uzimamo karticu i plaćamo zadržavamo red više od automobila.
4. Uskladiti regulaciju ugradnje dodatne opreme sa EU

Za sada toliko

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Fazer 600, TDM 900, XT 1200Z, BMW K1600 GTL

Ćao društvo, mislim da to neće ići ovako. 

Koliko je znam, predloge izmene i dopune zakona potrebno je pisati u amandmanskom obliku, odnosno svaki postojeći član Zakona o BS koji želimo da menjamo ili dopunjujemo posebno obrazlagati... ali da ima smisla. Jedino tako može nešto da se uradi. 

A koliko nas ima blage veze nešto o tome?

 

Bilo kako bilo, ovo je ozbiljan posao i veoma kratak rok.

Inače, ako ne grešim a mislim da ne.... Zakon je već u proceduri .... izvor: Vebsajt Ministarstva unutrašnjih poslova, od 18.10.2019. godine.

 

Iako mislim da od cele priče nema ništa jer se kasni po prilično, stavljam se administratoru na raspolaganje ako je potrebno neka pomoć.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ljudi jeste kratak rok i sve stoji. Ali dobili smo bar neku šansu da pokušamo, pa je valja iskoristiti. Koliko mi je  poznato ranije nam nije ukazivana nikakva pažnja. Znači očigledno nešto radimo dobro kad su obratili pažnju na nas. Dajte da se potrudimo malo, neka svako ko se imalo razume (a pri tome ima nešto slobodnog vremena) u materiju napiše nešto sa obrazloženjem :) 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Da se ne polaze ponovo. Ako neko ima A1 dobija A2 kad napuni 18 godina i kad napuni 20 puno A .  Ako je imao predhodno nekoliko godina dozvolu. Da bude kao ranije.

Da se sa B kategorijom dopusti vožnja  skutera sa automatskim menjacem  do 125ccm ( francuska).

Model Švajcarska. Da se registruje čovek a ne auto(vozilo). Auto samo tehnički da ima . Imaš dva auta koja su tehnički ispitana , staviš tablicu na koji hoćeš i voziš. 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Fazer 600, TDM 900, XT 1200Z, BMW K1600 GTL
Ljudi jeste kratak rok i sve stoji. Ali dobili smo bar neku šansu da pokušamo, pa je valja iskoristiti. Koliko mi je  poznato ranije nam nije ukazivana nikakva pažnja. Znači očigledno nešto radimo dobro kad su obratili pažnju na nas. Dajte da se potrudimo malo, neka svako ko se imalo razume (a pri tome ima nešto slobodnog vremena) u materiju napiše nešto sa obrazloženjem  
ok... vi nabacajte misli i ideje a ću probati sutra da napišem par dopuna...

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

1. Da se za kategoriju A ne placa nikakva putarina na autoputevima u Srbiji.

(primer Rumunija i Bugarska koje su clanice EU!)

 

2. Da se za kategoriju A smanji cena osiguranja i dažbina registracije.

(Omoguceno nam je registrovanje motocikla na kraci period od 12 meseci, ali se cena ne izracunava posteno - tj. proporcionalno, a porezi na nivou opstine i republike se placaju u punom iznosu, sto opet nije posteno i time je ovaj "ustupak" nama motociklistima obesmisljen - usteda je zanemarljiva!

 

PITANJE:

Kako ce se sve ovo odraziti na bezbednost saobracaja?

 

ODGOVOR:

Motociklisti ce biti rastereceni nepotrebnih nameta i obaveza. Moral ce biti na visem nivou kad motociklista bude osecao da mu drzava pomaze a ne da samo gleda gde da mu zamaze oci i naplati na cupriji ono sto nije na mostu. Samim tim sto ce motociklisti biti oslobodjeni ovih nameta, svako ce hteti da plati kad je jeftinije a ostatak novca ce (nadajmo se) iskoristiti za ulaganje u odrzavanje ispravnosti motocikla i licnu opremu sto itekako podize bezbednost. Verovatno ce i veci broj motociklista odluciti da registruje svoje motocikle kad registracija bude jeftinija pa tako drzava ne gubi nista samo dobija - primer gde pise da broj registrovanih motocikala u EU raste: Clanak 1.Clanak 2.Clanak 3.. Takodje ne manje bitno jeste da motocikli manje habaju puteve od slepera i automobila pa to opet utice na bezbednost itd.

Za Kraj prikazujem skrinsotove sa Nemackog sajta za izracunavanje cene registracije vozila. Za primer je uzet Motocikl od 1000 kubika, Slika1 prikazuje cenu registracije na godisnjem nivou, a Slika2 periodicnu registraciju od marta do oktobra (ko zivi u Nemackoj neka kaze da li je to tako ili nije).

Link do sajta sa kalkulatorom: kalkulator

 

Slika 1.

Slika1.png

 

 

 

Slika 2.

 

Slika2.png

 

Ziveli

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

vodite racuna o nadleznostima. Cene reistracija i osiguranja ide preko ministarstva finansija a ne ZOBS-a i drzava se svojih prihoda NECE odreci. treba iskoristiti priliku a ne odbaciti je sumanutim predlozima. Skracenje registracije ne dotice bezbednost, ma koliko i ja to hteo.

protiv sam priznavanja kategorija sa godinama. to je bilo moguce u 80tim i 90tim kada su kubikaze isle do 500 kubika na putevima, intenzitet saobracaja manji, svest veca..... danas priznali mi to ili ne, kupovna moc je veca, i deca vec sa 20 zele da odmah voze motor od 1000ccm

sto se tice prepravki motocikla, mora se u predlozima specizirati sta tacno... ne mogu sve prepravke proci. Da se recimo stavi, da se dozvole prepravke na motociklima koje povecavaju bezbednost (rolbarovi, maglenke, kofer,...) promena fara, zmigavaca,auspuha, zadnje plastike sa macijim okom,... ne doprinosi vecoj bezbednosti

blizak sam radnoj grupi gde autoskole daju svoje predloge i znam kako to izgleda. Za svaki predlog, tipa: tako moze u Rumuniji, mora se navesti njihov zakon, clan i prevod tog clana. Dakle predloge doooobro potkrepiti

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
9 hours ago, Zoxxx69 said:

Ćao društvo, mislim da to neće ići ovako. 

..........

Iako mislim da od cele priče nema ništa jer se kasni po prilično, stavljam se administratoru na raspolaganje ako je potrebno neka pomoć.

Upravo mislim da je počelo nešto da se dešava. Naravno da nam je dat kratak rok i preobiman posao, ali mislim da je to probni balon, a daleko od toga da promena i izmena više neće biti. Lopta je kod nas...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Dozvoliti da dnevna svetla na motociklima budu "blicajuća" (isprekidana) jer su mnogo uočljivija, a većina udesa u kojima učestvuju motorist se dešava upravo iz razloga što vozači automobila ne uoče motoristu koji nailazi.

Siguran sam da bi ovo bitno povećalo bezbednost i smanjilo broj udesa sa fatalnim posledicama.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250 S

Dozvoliti dodatke na motoru koji su homologovani i testirani i prolaze u svim zemljama sveta i EU ( markirani auspusi koji su u dozvoljenim granicama DB, nosači kofera, crash barovi,koferi, dnevna svetla...)

Ukinuti očigledan previd sa probnim dozvolama kod vozača koji imaju neku kategoriju i vozačko iskustvo 5 i više godina ali nikada nisu imali probnu

Uvođenje Enp na autoputu za 1a kategoriju

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR
Pre 11 sati, Zoxxx69 je napisao:

Ćao društvo, mislim da to neće ići ovako. 

Koliko je znam, predloge izmene i dopune zakona potrebno je pisati u amandmanskom obliku, odnosno svaki postojeći član Zakona o BS koji želimo da menjamo ili dopunjujemo posebno obrazlagati... ali da ima smisla. Jedino tako može nešto da se uradi. 

A koliko nas ima blage veze nešto o tome?

 

Bilo kako bilo, ovo je ozbiljan posao i veoma kratak rok.

Inače, ako ne grešim a mislim da ne.... Zakon je već u proceduri .... izvor: Vebsajt Ministarstva unutrašnjih poslova, od 18.10.2019. godine.

 

Iako mislim da od cele priče nema ništa jer se kasni po prilično, stavljam se administratoru na raspolaganje ako je potrebno neka pomoć.

Za sve si u pravu, ali imamo to što imamo. Zato hajde da pokušamo da pripremimo predloge najbolje što možemo, pa da krenemo u diskusiju sa ljudima koji mogu da promene zakon. 

 

U svakom slučaju, hvala unapred na budućoj pomoći. :) Kontaktiraću te preko pp. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

@Pablo možda bi trebalo proveriti da li je istekao rok za javnu raspravu. Kako ja vidim jeste: 

http://mup.gov.rs/wps/wcm/connect/59d4c5c8-05a0-48f1-bc73-399d16a3a33f/PROGRAM.LAT_PDF.pdf?MOD=AJPERES&CVID=mTu7ObW

 

Da ne bude ovo samo zbog zadovoljenja forme. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Oduzimanje prednosti je dosta veliki problem medju motociklistima, a za taj prekršaj je zaprećena vrlo blaga kazna i povrh svega se ne primenjuje...nikada nisam čuo da je neko kažnjen za oduzimanje prednosti. 

Ovo bi bilo vredno promene.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750
Pre 4 sati, tibor je napisao:

treba iskoristiti priliku a ne odbaciti je sumanutim predlozima.

 

Smanjenje nameta i troskova su po tebi sumanuti predlozi!? Smesno...

 

odjavljujem se iz teme, sve najbolje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pre 11 sati, srbac je napisao:

Da se ne polaze ponovo. Ako neko ima A1 dobija A2 kad napuni 18 godina i kad napuni 20 puno A .  Ako je imao predhodno nekoliko godina dozvolu. Da bude kao ranije.

Da se sa B kategorijom dopusti vožnja  skutera sa automatskim menjacem  do 125ccm ( francuska).

Model Švajcarska. Da se registruje čovek a ne auto(vozilo). Auto samo tehnički da ima . Imaš dva auta koja su tehnički ispitana , staviš tablicu na koji hoćeš i voziš. 

Slazem se sa svim sto si napisao, sem sto smatram da je dobro sto su u Francskoj uveli da za 125cc kada imas B dozvolu ipak moras da odvozas prakticnu obuku od 7 casova, bez polaganja ispita. Ranije si mogao u Francuskoj da sednes odmah na skuter/motorce od 125 cc bez da se upoznas  na pravi nacin sa novim vozilom. Onda su iskopirali iz CH gde si dobijao dozvolu posle 8 casova prakticne obuke.

 

Sto se tice dobijanja kateogorije u FR je pri prelasku sa A2 na A takodje obavezno odvoziti 7 casova prakticne obuke, mada po meni to nije bitno ako si vec imao 2 godine A2.

 

U svakom slucaju je veoma bitno da predlozi budu u pravilnoj formi tj. da imaju, kao sto je ta osoba napisala Pablu "Уз предлоге је потребно доставити кратко образложење, изнети разлоге за усвајање неке одредбе и циљ усвајања исте, да ли у некој држави постоји таква одредба и евентуално пример позитивног ефекта предложене одредба."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Evo recimo, mada nisam pravnik kako bi mogao  da izgleda teks predloga za par stvari, jos samo da dodam obrazlozenje, razlog, cilj i pozitivan efekat :). Trudio sam se koliko toliko da se drzim terminologije zakona, a najbolje bi bilo da krajnje predloge precesljaju clanovi koji su pravnici po struci, da to lici na nesto. Podebljano je moj predlog. Inace sam koristio ovaj izvor za tekst vazeceg zakona http://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/sgrs/skupstina/zakon/2009/41/1/reg

 

Члан 195.

Возач возила B категорије има право да управља мотоциклима категорије А1 без полагања теоријског и практичног дела испита за А1 категорију, после обављене обавезне обуке у трајању од 7 часова практичне обуке, коју спроводи правно лице, које испуњава прописане услове и које за то добије дозволу од Агенције.

 

 

Члан 217.

Кандидат за возача који врши практичну обуку сме управљати возилом оне категорије за коју се обучава само под надзором инструктора вожње.

Инструктор вожње у току једног часа практичне обуке, може обучавати само једног кандидата за возача, осим приликом практичне обуке у укупном трајању од 7 часова за возаче В категорије, који се обучавају за А1 категорију, у ком случају инструктор може обучавати максимално четири кандидата.

 

Члан 232.

На возачком испиту се утврђује да ли је кандидат стекао теоријска и практична знања и вештине потребне за самостално и безбедно управљање возилом у саобраћају на путу.

Возачки испит се спроводи на српском језику, односно језицима националних мањина у складу са законом.

Возачки испит се састоји из две целине: теоријског испита и практичног испита, осим у случају када кандидат који већ поседује једну од возачких категорија (В, С или D) после обављене одговарајуће практичне обуке за мотоцикле А2 категорије, полаже само практични део испита за добијање А2 категорије.

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 24 minuta, Marko81 je napisao:

odjavljujem se iz teme, sve najbolje

Cemu ljutnja?

Ovo je kompleksna tema koja zahteva veoma ozbiljan pristup, ispravkama na predloge ce se kanalisati zahtevi.

Ipak treba oformiti radno telo koje bi obradilo zahteve i uputilo na vise adresa-

MUP-u, ministarstvu finansija i ministarstvu gradjevinarstva, saobracaja i infrastrukture.

Lepo je sto smo primeceni i mislim da je ovo ozbiljan pomak, zato ga treba pametno iskoristiti i biti uporan.

Neke zahteve (poput izmena u placanju putarina) potkrepiti brojem elektronskih potpisa.

Za pocetak treba nam strucna ekipa da ovo isprati i moze se napraviti nesto.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja