Jump to content

Moto Zajednica

Prtljag na našim skuterima - teorija i praksa

Recommended Posts

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Nekoliko dana već kujem neke planove za sledeću sezonu, pa mi je jedna od stavki potrebni tovarni prostor.

 

Naravno, isti varira zavisno o broju dana i dužini puta. Pa onda topcase, repna torba, bočne torbe, tunel torba, torbica za upravljač.... Pa onda razni proizvodjači i kvaliteti (Louis, AliExpress, razni dr.proizvodjači i prodavnice), veliki raspon cena, neiskustvo po pitanju kvaliteta (moje lično), različiti načini kačenja na našim ragama koje uglavnom nemaju nosače a čije prednosti i mane vidimo tek kad počnemo da ih koristimo i primenjujemo,...

 

A da ne pominjem onda lične dileme, da li će mi smetati širina koju će skuter dobiti bočnim torbama, može li bočne torbe da zameni tunel torba, da li će mojih 250ccm biti dovoljno da mene i saputnika vozila lagano pare dana sa tim prtljagom... Napominjem da u svemu tome neće biti tegovi već garderoba i osnovne potrebštine za taj dan puta...

 

Pa tako reših i da priupita ostale kako se snalaze i šta rade... Bilo bi lepo da iznesete svoja iskustva i razmišljanja. Lično bih više voleo da primat uzmu iskustva.

 

I eto, ono što ne dokučim saznaju sledeće sezone iz ličnog iskustva, li bih voleo da promašaja bude što manje :-)

 

Ja ću u sledećim postovima izneti svoje planove i ideje a ako grešim vi me ispravljajte ili nadovežite svoja iskustva. Meni će biti dragocena, a možda će još nekom značiti.

 

I tako poče tema...

 

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Vozim Hondu Foresight 250ccm (2002.godište) I na dosadašnjim dnevnim vožnjicama nosao sam topcase koji mi (nam) je služio da po stizanju na odredište odložimo kacige i opremu kao i torbicu koja se montira na upravljač, ispred vozača i u kojoj su mi stajala osnovna dokumenta i telefon u funkciji navigacije. Sliku možete videti ispod.

 

Ono što sam primetio je da se motor maaalooo drugačije ponaša u vožnji kad mu stavim zadnji kofer, podignem mu težište, kao npr kad imam suvozača.

 

Zato razmišljam da bi za duži put bolje bilo na nosač zadnjeg kofera vezati repnu torbu i ispod sedišta postaviti bočne torbe, čime se ne bi podizalo težište motora.

 

E sad, ono što me malo buni jeste da li ću time previše proširiti zadnji deo skutera (koji je inače širok pozadi) čime ću izgubiti osnovnu prednost tog prevoza, ono zbog čega sam ga i kupio -skromni gabariti... Ili mi to na otvorenom putu i neće biti bitno?

 

Dok sam vozio Transalpa ni o čemu od navedenog nisam razmišljao, a sada kad sam se spustio na 250ccm vazda se kalkulišem i planiram...db9e6c06e82904045fc09e5110b9635c.jpg&key=7a8d279a1d940e6d0c103ede7fb47832c66f6f5e75566fcae2201b5e59e86753

 

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Dalje, tih bočnih torbi u ponudi ima poprilično i cene su baš šarene...

Ovde po oglasima (KP) i u radnjama sa moto opremom, nove se kreću od 7500 pa do 13000 din. Odmah da kažem da nemam nameru da bacam neke pare velike, tražim najjeftinije funkcionalno rešenje...

Potražuje malo po AliExpress-u da vidim šta nudi Kina. Nadjoh ove platnene, prilično prostrane, sa navlakama za kišu. Cena primamljiva, ima ih već od 2.800,00 din sa besplatnom dostavom. Ono što me brine je da nisu previše mekane, pa da će da vise i da se cepaju. Imaju one unutra čvrsti uložak koji bi trebao da im obezbedi da drže oblik, ali mi se čini da je to neki karton koji mi ne uliva poverenje baš...fbb1041afba535fbb1916f57f4045440.jpg

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Možda bi za njih bilo rešenje metalni nosači i vezivanje gurtnama... Nem pojma...

Sledeća solucija od braće Kineza je ovaj Pro Biker komplet u kome dolaze bočne torbe sa navlakama za kišu i kaišem za nošenje, imaju i šnir na povećanje zapremine, ali su i najskuplje... db796fe8b02db1115cedaaf0003547cf.jpg5e90fc18ddbf2f3ca3da5f9de722ed8f.jpg

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

I zadnja solucija su neke tvrde bisage, takodje sa Alija. Ali mi se one najmanje dopadaju, baš zato što su tvrde i sa malim otvorom za pakovanje odozgo... Deluje mi da su same teže i glomaznije nego ove prethodne napunjene...

Ujedno razmišljam i o tunel torbi kao zameni za bočne torbe. Ali mi se čini da ne bi bilo dovoljno...5c2f217b1d02cb8616ece36ef4ccdbe5.jpgee15ab46f6fbe6ee946df706216820a0.jpgeffbfa7a703e61629d33f50ca71c7169.jpg21f2dbc21714b90f0e42f3a3fe1a4b84.jpg368d0214338afdd84221577ee17bb047.jpg4f3e18d85d4958eb49be84d317a4cc17.jpg

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

nekad davno imao sam

DSC-0586.jpg

 

DSC6508.jpg

 

Jedina prednost je ta sto su jeftine i nista vise. Kad ih natovaris sa stvarima + truckanje hoce da se oklembese. Ako krene kisa moras odmah navuci navlake da bi zastiti stvari koje su untra.

Kad stanes negde, ne bi valjalo da se udaljavas jer par poteza ostrim nozem moze da ih nema, niko da ne primeti..... sve u svemu, bacanje para po mom misljenju sto ne znaci da sam u pravu.

 

sada trosim 

IMG-20160229-152309.jpg

 

IMG-20160229-154940.jpg

 

Nema bolje od tvrdog kofera, em nema da ulazi voda/kisa, em zakljucano, em nema da mrdne. Jest da je kod mene na motoru a tebi treba za skuter ali nema toliko veze jer znam da tvrde kofere (Givi E22) ima Alexanto na AA, Boki je takodje imao na AA, vidjao na Integri, SW, Malaguti Spidermax i td.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Nije mi problem da malo izakcijašim i da napravim nosače i kupim kufere, ali nastojim da izbegnem bespotrebno povećanje mase prvenstveno zbog snage koju imam na raspolaganju i opterećenja na prenosu, a plastični koferi će mi to svakako doneti.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 585 postova
  • Lokacija: Beograd, Vidikovac
  • Motocikl: Honda NC750X DCT
Pre sat vremena, Bokes je napisao:

Nije mi problem da malo izakcijašim i da napravim nosače i kupim kufere, ali nastojim da izbegnem bespotrebno povećanje mase prvenstveno zbog snage koju imam na raspolaganju i opterećenja na prenosu, a plastični koferi će mi to svakako doneti.

 

 

 

 

Iskreno,  mislim da možda previše razmišljaš i ideš  previše u detalje.

Svaki motorčić od 250ccm neće primetiti razliku u težini između tekstilnih bisaga  i plastičnih kofera sa nosačima  -  a prtljaga ćeš nositi isto i u jednim i u drugim.  Tako da stavi ono što ti se učini kvalitetnijim i finansiski dostupnijim. 

Brate, sedi ,vozi ...ne komplikuj sebi život ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5604 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

+1 za kofere umesto torbi. Razlika je par kg tereta a nosaci kofera mogu da posluze kao zastita motora prilikom ne daj Boze pada u mestu, blagog klizanja i slicno... Dare objesnio ostale prednosti kofera vs platnene torbe pa da se ne ponavljam.

 

Evo kako to kod mene izgleda i teram tako vec 60-tak K km... Zamerki ne'am... :ljubav:

 

P1020356.JPG

P1020358.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

250 ili 500 ccm?

Ako se ne varam ti si na jednom od AA radio ojačanje zadnjeg oslanjanja?

Jači amortizer?

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Ja ću verovatno da odradim pripremu i u startu da koristim torbe neke jeftinije a kasnije ako Foresight ostane kod mene biće i prepravljen za kufere. Živo me zanima da probam, sada.
Da napomenem, želim što jednostavnije praktičnije rešenje.

Ideja mi je da napravim nosače, prvenstveno zbog zaštite motora i da bi ih koristio za oslonce torbama ili nosač koferima.

Ono o čemu razmišljam jeste da li ću izgubiti previše na snazi i ogibljenju. I malo me iritira što ću koferima sigurno dobiti previše na širini (torbe su opet malo uže)...

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic
Ta roba sa Ali Expressa koju si naveo je najskuplja. Jer prvo je platiš, ubrzo baciš u đubre i prelaziš na kupovinu ozbiljne opreme. 
Hvala Woody, toga se najviše plašim, najskuplje je ono što je pogrešno kupljeno.

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic
+1 za kofere umesto torbi. Razlika je par kg tereta a nosaci kofera mogu da posluze kao zastita motora prilikom ne daj Boze pada u mestu, blagog klizanja i slicno... Dare objesnio ostale prednosti kofera vs platnene torbe pa da se ne ponavljam.
 
Evo kako to kod mene izgleda i teram tako vec 60-tak K km... Zamerki ne'am... :ljubav:
 
P1020356.thumb.JPG.bcf1a0e344c6a6a98d1781fa2c1fbe1a.JPG
P1020358.thumb.JPG.ba19e41910d1ca99b61af0ee32d261d2.JPG
Još jedna stvar kod koje ću morati da budem pažljiv jeste položaj kofera i njihov uticaj na ponašanje skutera (FES je značajno manji od AA), da ih ne povučem previše nazad.

Kod torbi mi to lakše mnogo, samo sa dva kaiša :-)

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5604 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Opterecujes se nebitnim stvarima. Razliku sirine kofer vs torba na skuteru od 250 ccm ne mozes osetiti realno u voznji. Takodje isti teret i koferu i torbi jednako opterecuje zadnji kraj. Uradi kako si naumio - postavi torbe i uzivaj. Uvek imas mogucnost da ih zamenis sa koferima.

 

Atlantic je 500, amortizere sam zamenio sa fabrickim od Silvera 600/Burgmana 650 jer sam teziste sedista pomerio nazad, zadnjeg kofera takodje pa to njegovi 'mortizeri nisu mogli da izdrze a motor je tada imao vec preko 80 K km. Sad je druga prica :moto3:

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

Po mom mišljenju, touring set-up za maxi skuter treba da izgleda ovako: kvalitetan top case, manji roll bag na mestu suvozača, tunel torba između nogu, i prostor ispod sedišta. Kraj, ništa više. Bočne torbe ni koferi mi nikad nisu trebali, ni na skuterima, ni na motorima. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Nije da se opterećujem, jednostavno razmišljam na glas :-)

 

Skuteri su mi nova dimenzija u vožnji dvotočkaša pa sve razmišljam ima li realnog opravdanja planirati i izvoditi takve poduhvate.

 

No, videćemo sigurno ;-)

 

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Roll bag na mestu suvozača nije opcija, tu će biti "skvo"...

 

Znam šta ću, zimus ću napraviti spisak stvari potrebnih za takvo putovanje, sve ću lepo da složim i postavim. I onda ću znati trebaju li mi bočni ili ne...

 

Ali mi zbog visine top case-a deluju kao bolja opcija nego pomenuti.

 

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Naišao na jedan zanimljiv tekst, nije predug a ni pristrasan. Naravno, mišljenje je subjektivno, ne moramo ga prihvatiti zdravo za gotovo ali nije zgoreg pročitati.(tekst je na engleskom, napominjem zbog onih kojima je taj jezik stran, da se ne muče).

WWW.REVZILLA.COM

From a seat bag on the pillion to a full set of locking hard luggage, there is more than one way to carry your stuff. We examine the options.


Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
On 21.11.2019. at 22:23, Bokes je napisao:

Nije da se opterećujem, jednostavno razmišljam na glas :-)

 

Skuteri su mi nova dimenzija u vožnji dvotočkaša pa sve razmišljam ima li realnog opravdanja planirati i izvoditi takve poduhvate.

I meni deluje da se opterecujes, previse razmisljas oko jedne banalne stvari.

Pitao si za misljenje, dobio si odgovor od ljudi sta je najbolje uraditi. Pritom ti ljudi imaju dobranog iskustva (dosta km pod guzicom) jer su probali sve varijante.

 

E sad, drugi par opanaka je taj sto bi ti da stisnes i prdnes u isto vreme.... najjednostavnije i najjeftinije a da bidne najbolje resenje.... nece da moze.

 

Poslusaj nas, ide zima pa ces imati vremena za sve da skockas kako treba. Da putujes sam, tad ti bocni koferi ne bi trebali. Posto ides sa lepsom polovinom, tad mesta nikad dosta.

Napred tunel torba, centralni kofer + gore mozes rostilj staviti ako nesto treba da se priveze, nosaci bocnih kofera + koferi (tvrdi) i to ti je to.

 

Za snagu i teziste ne brini, to ti je isto (cak i lakse) kao kad bi pozadi stavio dve zvenske.... jel bi se bunio :) ja ne bi :Sloper:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Eee, ako je ko dve žemske onda ću tako i da pripremam :-)

Videh danas, Kappa bočni 22 lit - 16000 din, Givi - 17000 din. Nije strašno. Krštene torbe su upola toga...

Neću da razglabam, ispašće da nešto pametnije, nosio sam na Transalpu i kofere i bočne torbe, i znam da je bilo razlike i u širini i u vožnji. Za skuter ne znam ali sam se bojao iste stvari, samo na maloj kubikaži, pa onda uzbrdo, nizbrdo, automatski menjač, zvono, lamela,...

Takodje sam se nadao nekim iskustvima u pakovanju, obzirom da su kuferi omaleni, tipa - lakše se upakujem sa bisagama, ili isti qratz... Ali to je opet od slučaja do slučaja. Sećam se pisanija jednog kolege koji je sve što mu treba za par dana mora spakovao u tank - torbu.

No, kao što rekoh probaću praktično, premeriti, testirati pa izabrati ono gde je meni najmirnija glava. Kod putovanja samo je to bitno...

I preneću lična iskustva i utiske, naravno.

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dva tocka...All my life, 358 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Yamaha Raptor-4 tocka...Piaggio Beverly 500... Suzuki DR 650...Aprilia Atlantic 250... Honda Deauville Nt700

Bio sam u dilemi kao i ti, ali ipak sam odlucio za tvrde kofere.. 

Za beverlia su postojali original koferi.. Ali majko mila cena je bila nenormalna i jako tesko je bilo naci ih.. 

Nasao sam ih u Svabiji... 

Veruj mi bez čvrstih kofera nema nista... 

Centralni kofer, bocni koferi i pod sedištem i supruga i ja na kraj sveta.. 

FB_IMG_1578295171247.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja