Jump to content

Moto Zajednica

Kako da zamenim auto-školu?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300
pre 2 minuta, Sharky - Alex je napisao:

Sve mi se vise cini da je problem do instruktora a ne do motora.

Malo autoskola ima dobre instruktore za A kategoriju, cudi me da odmah nisi upisao u Vir-u.

Pa, pigeon mi bio blizu firme, a  i brat polozio tamo bez problema, isto na burgmanu i kod istog instruktora. Sad cu preci u Vir, dogoviro sam se sa instruktorom Jasminkom.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Kada sam ja hteo da zamenim auto skolu vlasnik me vise puta odgovarao od toga uz razna obecanja da ce mi u svemu izaci u susret.

  Ne znam zasto je bio toliko uporan da me zadrzi a obuku sam prosao i polozio testove.

 Da li dobijaju nekakvu negativnu ocenu negde ako im zbrise kandidat u drugu skolu?

 Hteo sam da menjam jer mi je bila daleko a i nisu ispunili dogovor oko rokova za obuku i polaganje.

  Sto se tice motora odvozao sam dva dvocasa na Bmw C 650 a polagao na Hondi NC 750 S, DCT menjac.

  odlicni motori, BMW mi je vise legao zbog polozaja sedenja ali Honda je za voznju bila mnogo laksa. Automatski menjac mi jeste mnogo olaksao ali taj polusportski polozaj sedenja mi i nije prijao.

 Mada i da nije bio automatik, ipak na poligonu taj klasicni mali kompaktni nejked bi mi vise odgovarao od glomaznijeg (ali odlicnog) C 650

    Kada dobijes dozvolu mnogo toga se promeni. Seo bih i na Gold Wing jer mogu da spustim jednu ili obe noge kad ja hocu i gde god hocu. Ako ga ne okrenem iz prve okretacu ga iz 12 puta.

Promenio član salem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Koja je poenta polaganja na maxi skuteru za A kategoriju i kako je tako nešto uopšte moguće?? Šta sad, položiš na automatiku i sposoban si da voziš motor sa sekvencijalnim menjačem? Teška nebuloza.

 

Inače velika preporuka za Vir i Jasminka, ne samo što je komunikacija i dogovor nešto najprijatnije na svetu, već je i sama obuka maksimalno respektabilna, ja uživam na svakom času, iako sam samo promašio godišnje doba al' šta ćeš... :)

 

EDIT: Idalje ne shvatam poentu polaganja na DCT menjaču i maxi skuteru. Kako taj neko posle može i sme da sedne na R ili bilo koji drugi motor sa sekvencijalnim menjačem je meni misterija... (pod pretpostavkom da nije bio street Rossi koji je vozio godinama bez dozvole pa se sad setio da se "kultiviše".)

Promenio član blackmore
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1398 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

I ja razmisljam da upisem u Vir-u, nije da mi je ispred kuce ali cu bar nesto nauciti. Sacekacu doduse da bar prodje ovih 2-3 meseca zime.

To polaganje na jacem skuteru za A je isto kao sto na zapadu polazu za B na automatiku pa nikad u zivotu ne sednu u auto sa manuelnim menjacem.

Mada kako sve napreduje ne da ce u buducnosti biti sve vise motora sa automatskim menjacem nego ce biti na baterije bez ikakvog menjaca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 250 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Honda CB500 XA

Evo i ja sam letos polagao na hondi nc750x sa dct menjačem i posle toga sam provozao par krugova hondu cbr i snašao sam se lagano. Ne znam što mnogi pravite bauk od tog manuelnog menjača kao da je sad to neka nauka. Ako si vozio auto, znaš na kom principu funkcioniše, samo su komande na drugom mestu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Kada dodjete do polaganja onda je vazno poloziti. Pretpostavka je da ste na obuci naucili propise i pravila saobracaja. Za polaganje vam treba nesto sto je lakse i okretnije jer ste i onako pod pritiskom. Voznja nije nauka nego tehnika a to se stice praksom a ne ucenjem. Ne govorim o propisima koje ste vec polozili. 

 Ovo govorim kao vozac sa 35god iskustva. 

 Ja sam polagao na Jugu a posle nekog vremena kupio Tamica (za B) i snalazio se sa njim kako sam znao. Isto vazi i za motor. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre 6 sati, Scholesy198 je napisao:

Evo i ja sam letos polagao na hondi nc750x sa dct menjačem i posle toga sam provozao par krugova hondu cbr i snašao sam se lagano. Ne znam što mnogi pravite bauk od tog manuelnog menjača kao da je sad to neka nauka. Ako si vozio auto, znaš na kom principu funkcioniše, samo su komande na drugom mestu.

 

Nisu samo na drugom mestu, već i upravljaš njima sa skroz drugim udovima, gas ti nije više na desnoj nozi već na desnoj ruci, kvačilo takođe ide sa leve noge na levu ruku, i nemaš više jednu kočnicu nego dve, tu je i motorno kočenje koje je mnogo drugačije na manualu... i definitivno bi bilo bolje da u auto školi voziš na onom što ćeš posle voziti u saobraćaju.

Jbg nismo svi tako nadareni kao ti :neznam:

ja kad sam prvi put posle automatika seo na apenca nisam znao 'de mi dupe de mi glava, palio ga na guranje jer nisam znao da krenem, stalno mi se gasio :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 250 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Honda CB500 XA

Zavisi i koliko si tada imao godina i uopšte iskustva sa vožnjom tog automatika, a i auta, možda si bio klinjo. A da je potrebna neka nadarenost, i nije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Imao sam 13 godina kad sam dobio automatika a par meseci posle sam probao bratovog apenca i žešće se pogubio, neka naročita nadarenost ne treba ali definitivno dva točka nisu za svakog, zaprepastio bi se koliko ima antitalenata...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900
pre 49 minuta, Disko Nindža je napisao:

... i definitivno bi bilo bolje da u auto školi voziš na onom što ćeš posle voziti u saobracaju...

Ne mozes znati sta ces voziti u saobracaju a i ne mozes uvek naci u skoli ono sto zelis da vozis. 

 Jedino da kupis to sto si vozio na obuci.

 Princip je isti, lako ces se navici na bilo sta kada polozis voznju. Mozes poloziti na Burgu 650 a kuci te ceka R1 ili slon od 1800ccm, ako si iole pametan da ne mislis da sada znas sve, brzo ces se navici na potpuno drugi koncept. 

 Naravno bolje je sticati iskustvo na necem laksem ali to zavisi od sposobnosti vozaca. Neki se nikada ne bi usudili da sednu na nesto vece od 50ccm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Morate da se ostavite stava "Ako si pametan i pažljiv". Vožnja motocikla je veština koja se stiče znanjem i velikim brojem sati vežbi i vožnje. Motociklista se ne rađa, nego se pravi. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

 Mislio sam da ako je iole pametan da ne pomisli da je naucio sve kada je polozio. 

 Mozda malo zaboravljam da sam u godinama kada je pogled na svet potpuno drugaciji od pogleda dvadesetogodisnjaka. 

 Sada mislim da sa dvadeset nisam bio dovoljno pametan i znao sam sve pa kako su godine prolazile postajao sam gluplji i shvatao koliko stvari ima da se uci. Lako je meni pricati klincu kako treba biti pametan i pazljiv. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre 9 sati, blackmore je napisao:

Idalje ne shvatam poentu polaganja na DCT menjaču i maxi skuteru. Kako taj neko posle može i sme da sedne na R ili bilo koji drugi motor sa sekvencijalnim menjačem je meni misterija..

Pa lepo - vežba :)  Ako je talentovan, ići će mu brže, ako nije, ići će to sporije.

 

Moja obuka je inače izgledala ovako:

Vlasnik auto škole prodavao obuku, a nije imao licencu za obuku motora, već je fiktivno angažovao instruktora sa validnim potpisom. A taj imao svoj privatni biznis, bez imalo vremena da se ovome posveti.

 

Jedno jutro su sa mnom obojica bili na poligonu, pokazali šta treba i rekli mi vežbaj. Sve časove sam zatim odvozio sam. Uzmem vozilo, vozim dvočas, i onda ga vratim. Sam, bez ikakvog mentorisanja.

Platio sam na kraju dodatna 4 časa instruktoru, da prođemo tipične putanje za polaganje, da pokupim neke cake, pošto i iskusni vozači mogu da padnu na polaganju zbog gluposti. Treba se podsetiti, tipa kako se ispravno prestrojava iz dvosmerne u jednosmernu ulicu, gde obratiti pažnju na žuta autobuska stajališta itd. I onda položio. To mu je to.

 

A realna vožnja se savladava iskustvom, kasnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
43 minutes ago, boza_kg said:

Pa lepo - vežba :)  Ako je talentovan, ići će mu brže, ako nije, ići će to sporije.

Svako će se snaći na manualcu posle automatika, ali poena je da nije to auto gde si zaštićen karoserijom, pojasom, vazdušnim jastucima, itd. već brate ako napraviš grešku, trpeće u najbolje slučaju motor (kao što je motor mog drugara trpeo, već sam pisao o tome), a ako nemaš sreće ode ti ruka, noga, život.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Pa ako nemaš sreće, ništa ne pomaže. Ja opet ne vidim kako drugačije, nego da čovek uzme pa da vežba. Instruktor može da ti objasni i pokaže kako treba, da te koriguje ako grešiš. Ali sam moraš da savladaš tehniku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Pa da, ali je poenta obuke da ti da osnove. Ne da položiš na automatiku, pa da vežbaš u saobraćaju kako da menjaš brzine. Kakva god obuka bila, i dalje su kontrolisaniji uslovi nego kad izađeš na parking ili ulicu. Bar imaš nekoga da ti pokaže gde grešiš. Drugar kog sam pominjao ne bi ispustio svoj novi BMW na prvoj vožnji do kuće da je na obuci bio obučen da menja brzine. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 650 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Inače, većina auto škola nudi mogućnost uzimanja dodatnih časova i nakon sticanja dozvole u cilju obnavljanja znanja.

 

Neko ko je navikao na automatik, može da uzme nekoliko časova na manuelnom menjaču i da se uz instruktora podseti ili upozna sa komandama pre nego što kupi takav motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre 1 sat, Forsberg je napisao:

Pa da, ali je poenta obuke da ti da osnove

Nadam se da je sad tako, radi mladih ljudi. Opisao sam kako je kod mene to izgledalo. Da nisam uzeo ta dodatna 4 časa, obuka takoreći = 0. Možda zato što sam polagao kao mator konj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1398 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Sve zavisi od osobe do osobe, doduse i od godina, klinci sedaju na motor/auto bez straha ali i bez mozga, mi matori i sa strahom i sa mozgom, najbolja kombinacija je i sa odredjenom dozom straha ali i sa mozgom. Neki ljudi se jednostavno slabo snalaze u prostoru i uopste pa je za njih najbolje autobus, znam ih licno nekoliko.

Sto se autoskole tice ona je samo odskocna daska a dalje sami ucimo voznju kroz iskustvo.

Nama koji imamo iskustva u saobracaju sa B kategorijom je mnogo lakse da polazemo za A, ne opterecujemo se mnogo pravilima u saobracaju nego se fokusiramo na motor.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Rešenje je da se izda dozvola samo za automatski menjač i molim lepo. Isto tako Ameri polažu za B na automaticima pa kad vide manuelca, padaju u nesvest.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1398 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Po toj logici onda posebne dozvole nama koji smo polagali na jugu pa sada mozemo da vozimo sve a posebne ovim novopecenim sto polazu na novijim modernijim kolima koja skoro pa idu sama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

U USA ako položiš na automatiku nemaš dozvolu da upravljaš vozilom sa manuelnim menjačem dok je probna na snazi. Inače, tamo su zakoni dosta drugačiji od EU. 

 

Ne znam gde sam pročitao. Dvoje se trkali na ulici. Jedan od njih izgubio kontrolu nad "Mustangom" i smlatio ženu sa bebom u kolicima.  Njega teretili ne za saobraćajnu nesreću, nego za "ubistvo motornim vozilom". Interesantno da su klepili i ovog drugog iako direktno nije učestvovao u karambolu. 

 

Činjenica i to uvek treba predočiti: 

 

Upisana A kategorija je samo osnova koliko da se ne preturiš u mestu. Svo znanje i veštine od kojih bukvalno zavisi život se stiče samostalno kroz čitanje literature, tekstova, foruma, vežbama na poligonu i vožnjom po stazi. 

Voleo bih da se to kaže svakom ko položi za A.

 

Inače, za to polaganje na lomovima... Pa i to je druga krajnost. Ja sam istraumiran Ladom bukvalno pobegao na skuter. Motociklista sam postao spletom okolnosti, inače sam mrzeo motore.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Wien
  • Motocikl: CRF 1000 Africa Twin sd06
pre 3 minuta, Alekre je napisao:

U USA ako položiš na automatiku nemaš dozvolu da upravljaš vozilom sa manuelnim menjačem dok je probna na snazi. Inače, tamo su zakoni dosta drugačiji od EU.

Ovakav je zakon i u AT. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1398 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT
Pre 1 sat, Alekre je napisao:

Inače, za to polaganje na lomovima... Pa i to je druga krajnost. Ja sam istraumiran Ladom bukvalno pobegao na skuter. Motociklista sam postao spletom okolnosti, inače sam mrzeo motore.

Uh na ladu sam zaboravio, taj ko je vozio ladu treba mu odmah upisati i C i E kategoriju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja