Jump to content

Moto Zajednica

Moto sport vesti za 2020

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 452 postova
  • Motocikl: ZRX 1100

Sto se tice trenja, definitivno postoji.

 

Mene zanima, kad vec ulazimo u sitna zrnca, da li ta teorija o manjem broju lezajeva pije vodu iz jednog drugog razloga.

 

Koliko je meni poznato i koliko sam vidjao raznorazna kolenasta vratila (mozda gresim), kod V masine, taj rukavac u sredini bude dosta veceg precnika i siri je od rukavaca na kolenastom vratilu rednog agregata.

 

E sad, samim tim je kontaktna povrsina dosta veca, sto se potire sa manjim brojem lezajeva. Svakako zanimljiva tema za razmisljanje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: Yamaha R1, Kawasaki KX450F

Stoner dao na akuciju svoj trkacki kombinezon sa Aragona 2010 (pobedio u njemu), a novac planira da donira za pozare u Australiji

Trenutna cena 11.200$

 

FB_IMG_1579813454972.thumb.jpg.3d8bbbfcef98991332ac05a0ea4ce528.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 5 sati, pronto je napisao:

Uz svo dužno poštovanje za zvanje, ja koji nemam toliko formalnog obrazovanja...moram, isto...nešto da primetim.

 

Nije....pa recimo...korektno, reći da je nešto glupost, pa rečima koje slede to i demantovati.

Ako se već govori o agregatima izuzetnih performansi, nije red porediti ih sa nečime što u tu grupu ne spada.

Naravno da se vratilo i gliko ležajevi ne dodiruju, između njih se nalazi film ulja....ali i onoproizvodi trenje, bez obzira što je "masno i klizavo". Kada ulja ne bi bilo, došlo bi do zagrevanja te dve komponente u tolikoj meri da zazor više ne bi postojao. Došlo bi do suprotne pojave, do preklopa i samim tim do katastrofalnog stradanja komponenti.

Trka za smanjenjem trenja u rotaciji komponenti u motoru dovela je recimo do izmeštanja sklopa kvačila van kućišta motora...koje samo prostim rotiranjem kroz ulje stvara trenje i "koči" motor. Ovo koči namerno pod znake navoda.

Dukatijev prepoznatljivi zvuk koji dolazi iz "suvog" kvačila i koji kod zlobnih izaziva podsmeh, u stvari je sjajna ideja.

Mislim da sve GP mašine imaju suvo kvačilo.

Ulje se na kraju krajeva i zagreva zbog trenja i njegove uloge da odvede toplotu sa komponenti koje su u vezi.

Ako je manje takvih mesta, manje je i trenja ;)

Jedno je otpor kretanja elemenata kroz fluid, a drugo su lezajevi radilice. 

Ja sam napisao zapazanje, jer to trenje koje je pomenuto u tekstu utice promilima na otpor u agregatu. 

A ti promili su zanemarivi naspram otpora lanca o lancanike. 

Ulje se u agregatu, kad ne bi bilo prenosa toplote u mehanicku energiju, tj sagorevanja, ne bi zagrejalo nikad. Najveci otpori kretanju sto se tice trenja su klipni prstenovi naspram cilindara. I to je umanjeno ako nema sagorevanja, jer pritisak u komori za sagorevanje nabija prstenove uz cilindar. 

Najveci gubitak je zaustavljanje klipova i oscilatorne mase. 

A prednost V agregata naspram rednog je najpre u tome sto je dijagram momenta (FxL) na 360° "pogodniji"  te je isporuka snage na tocak drugacija. 

Mogao bih detaljisati jos mnogo, ali da stavim tacku na i, trenje na lezajevima radilice ne igra merljivu ulogu na ono na sta se autor teksta fokusirao. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Za sada najveći otpor u agregatu posle kompresije prave opruge na ventilima. Ducati je tu najbolji jer on uopšte nema opruge . Aprilia koristi pneumatsko otvaranje i zatvaranje ali tu se onda gubi snaga na kompresoru.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5225 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Ne pišite svašta,  pročitaju djeca pa se posvađaju.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar
9 hours ago, srbac said:

Za sada najveći otpor u agregatu posle kompresije prave opruge na ventilima. Ducati je tu najbolji jer on uopšte nema opruge . Aprilia koristi pneumatsko otvaranje i zatvaranje ali tu se onda gubi snaga na kompresoru.... 

Niko ne koristi opruge, svi ostali su na pneumatici kada je vracanje ventila upitanju.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4593 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Počeo je West malo da nervira sa tim "ceo svet je protiv mene". Nit je on ostvario ne znam kakve rezultate da bi toliko upadao u oči, niti ga zarezuju više toliko svi. Uvek postoje dve strane medalje svake priče. Svaki put kad se podigla frka oko njega uvek je bilo nešto. Onomad kad su ga diskvalifikovali u kupu Azije zbog motora utvrđeno je da nije koristio homologovane komponente.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 517 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Zrenjanin
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure
Počeo je West malo da nervira sa tim "ceo svet je protiv mene". Nit je on ostvario ne znam kakve rezultate da bi toliko upadao u oči, niti ga zarezuju više toliko svi. Uvek postoje dve strane medalje svake priče. Svaki put kad se podigla frka oko njega uvek je bilo nešto. Onomad kad su ga diskvalifikovali u kupu Azije zbog motora utvrđeno je da nije koristio homologovane komponente.

Ne znam za to, ali ovde se on poziva na dopis koji mu je stigao od FIM, gde ga obaveštavaju da je kažnjen ili da će biti kažnjen zato sto se takmičio u Brazilskom SBK koji nije u okviru FIM. Dalje, FIM pravilnik navodno u nekom clanu navodi da je zabranjeno da se suspendovani sportista bavi bilo kojoj aktivnošću u sferi sporta na polu-profesionalnom ili profesionalnom nivou (tako se navodi u dopisu).
Mislim da je ispizdeo jer je vozio šampionat nad kojim FIM nema ingerencije, a oni ga sad za to terete.
Nisam podrobno isčitao dopis, a pogotovo nisam citao taj pravilnik. Sve u svemu, žao mi je čoveka.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750
On 1/22/2020 at 11:55 PM, abarth_maniac said:

Zapao mi je jedan deo teksta u oko u startu. Prvo da napisem pa citam dalje:

 

"It also creates less friction because it runs on three main bearings, not five, the minimum required by an inline-four." 

 

Ovo je malko.... Glupost. 

Prvo, ne mora da ima 5 lezajeva, moze i 3. Da je dobro, nije, ali mnogo motora je sa takvom izvedbom, doduse starijih. 

Drugo, klizni lezajevi na kolenastom vratilu, ako je sve OK, nemaju trenja skoro nista kada ja motor ugrejan, podmazivanje dobro i elementi ispravni. Jer se rukavac i lezaj ne dodiruju. 

Ako nadjem proracun koji sam radio na faksu, cu da fotkam i okacim. 

Vracam se na citanje teksta. 

 

Dodatak:

Ka'e cika, vise se vrti V4 pa moze da da vise snage... Ok, opet vise netacno nego tacno. 

Pominje pumpni rad: Imaju istu zapreminu, a rednjak je cross plane. 

Morao bih uraditi okvirni proracun (tacan je misaona imenica bez svih podataka i dimenzija) , ali mislim da je pumpni rad manje vise isti. Zavisi dosta od bore x stroke odnosa. 

Sve u svemu, da sam urednik, ovaj tekst bi isao na reviziju pre pustanja u etar. 

Ima tacnih podataka, ali je poprilicno nestrucan, sa dosta gresaka. 

 

 

 

 

Malo si se samonapalio s tim inženjerstvom.

Ne znaš apsolutno ništa o motorima o kojima se govori u textu, nisi nikad ni jedan video sem na TV-u ili s 20 metara razdaljine ako si imalo paddock pass ikada.

. A Mat Oxley zna mnogo. Lični je prijatelj sa mnogima koji rade po raznim timovima - decenijama. 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750
On 1/24/2020 at 1:15 AM, srbac said:

Aprilia koristi pneumatsko otvaranje i zatvaranje ali tu se onda gubi snaga na kompresoru.... 

Svi koriste pneumatske "opruge". Odavno. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 59 minuta, to crank je napisao:

Malo si se samonapalio s tim inženjerstvom.

Ne znaš apsolutno ništa o motorima o kojima se govori u textu, nisi nikad ni jedan video sem na TV-u ili s 20 metara razdaljine ako si imalo paddock pass ikada.

. A Mat Oxley zna mnogo. Lični je prijatelj sa mnogima koji rade po raznim timovima - decenijama. 

Ako ti tako kazes... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Ne znam sta da kazem, necu ulaziti u detalje. Jedno znam, da su ovi tekstovi mamac za koji se ljudi vataju i koji ih drze neko vreme dok neko ne opovrgne.

Kad se samo setim kako smo ovde tupili pre 10god. Posle mora ovakvih tekstova i analiza par godina smo se vatali za to da Ducati nece napraviti rezultat dok se ne okane v90, jer je takav agregat nemoguce pozicionirati na pravi nacin u ramu (zbog prednjih cilindara, hladnjaka i prednjeg tocka) i kako je to problem prednjeg kraja.

I gle cuda, svi koji voze V predjose na 90.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2480 postova
  • Lokacija: Zemun

Pa dobro, šta fali, malo zanimacije za vijuge.

 

Ducati je dugo bio L, nije bio problem medjusobni ugao cilindara. Tesko je reci da li je nesto inherentan problem gledajuci siru sliku. Honda je nekim izmenama pre par god izgubila dvadesetak konjica, a dobila istim tim izmenama značajno bolje zagrevanje i grip prednje gume. Sve je kompromis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ja sam se uhvatio tehnickih detalja agregata koji su mi poznati ( To Crank se ne bi slozio), pa sam napisao svoje skromno misljenje. 

O geometriji koju "ne poznajem" nisam nista ni napisao. Jer je tekst o samom agregatu. 

Stvar u koju ne zalazim dublje je vesanje. Tu sam slabiji sto se motocikala tice i o tome ne pisem nista ozbiljnije. 

O osnovama mogu, ali o sportskom ogibljenju ne previse.

Ovde se izgleda potvrdjuje majstorko pravilo, da ako nesto znas, cutis o tome, pa ako nekome treba, naplatis. A ne da delis savete, znanje i iskustvo onako ljudski. 

A pri tom, ako izneses misljnje koje se ne slaze sa necijim, odmah budes stavljen na stub srama i prozvan kao neznalica... 

Nije forum svetinja, moze se i od istog skloniti kao i sa drustvenih mreza. Pogotovo sad kad sam dobio osecaj da lupetam i ne doprinosim. 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar
6 hours ago, easy naked said:

Pa dobro, šta fali, malo zanimacije za vijuge.

 

Ducati je dugo bio L, nije bio problem medjusobni ugao cilindara. Tesko je reci da li je nesto inherentan problem gledajuci siru sliku. Honda je nekim izmenama pre par god izgubila dvadesetak konjica, a dobila istim tim izmenama značajno bolje zagrevanje i grip prednje gume. Sve je kompromis.

Kompromis jeste, zato sam i rekao da mi tekst nema smisla. Zasnovan je na cemu?

Na tome sto je kako autor kaze honda na pravcu brza 3.5 km/h od Suzukija, a i sam znas koliko faktora tu postoji...

 

Celnici yamahe su jos pre 10god izjavili kako ne odustaju od liniskog agregata jer u teoriji daje najvise snage, a autor isto iz teorije pokusava da pobije to. E sada da li je jamaha na pravcu sporija zbog kompromisa ili jednostavno nemaju tehnologiju to samo oni znaju.

 

Meni ovakvi tekstovi ne govore nista, osim sto detaljno objasnjavaju mehaniku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

@abarth_maniac

:) Opusteno i no hard feelings, pa forum je ovo, madjar dobar covek ali zna da bude nesto grublji, zavisi i kakav mu je dan

Mene kad ovaj Tocrank iznervira predjem na putopise i devojka dana, tamo opusteno i smeh do suza...pa se ponovo vratim na ove hard teme a ako bi da ga bocnem gde je najtanji odvalio bi mu neku glupost za :46:

Tad krece RAT 

Mora tako, dva vinjaka, deprazepam i u krug 

Nego zna li neko sta bi na kraju oko angazmana DjejLo posle one "dogovorene" penzije i oslobadjanja motocikla za malog batu?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750
12 hours ago, ARES said:

autor isto iz teorije pokusava da pobije to

To je samo tvoja pretpostavka. 

 

Ja pretpostavljam da je iz nebrojenih razgovora sa ljudima koji su uključeni u rad timova koji koriste spomenute agregate sastavio opis situacije. 

 

A @abarth_maniac na osnovu generalnog razumevanja u konstrukciju agregata zaključuje da je tekst glupost, jer tobože u nekim starijim konstrukcijama redni agregat može da ima i tri ležaja (verovatno zato što se vrtie na neverovatnih 4000 obrtaja pri maksimalnom opterećenju).

Na internetu svašta može da se pročita, jedino što laik (inžEnjer ili ne) može da uradi da se ogradi od prikrivenih budalaština je da proveri kredibilitet autora. Oxley je pismen tip sa pobedom na IOM, rekordom staze i nekoliko decenija rada u raznim timovima i padocima,, na Twitter-u ga prate doslovno svi koji išta znače u GP i dovoljno razumeju Engleski... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zx6r

Michelin je najavio novu komponentu za zadnju gumu za 2020. Mozda to resi Yamahine probleme i izjednaci V i redni agregat. Meni kao potpunom laiku se cini da se sve i vrti oko potrosnje i ponasanja guma na stazi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750
10 minutes ago, ljusa. said:

Meni kao potpunom laiku se cini da se sve i vrti oko potrosnje i ponasanja guma na stazi.

Dosta se vrti oko toga... 

 ali geometria i isporuka snage veoma utiču i na potrošnju guma (uz ostale uticaje) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Radi se o čitavom jednom setu faktora koji utiču na kompetetitvnost motocikla gde uvek mora da se ponajviše naglasi/iskoristi ono gde je dobar a da se što više eliminiše faktor gde nije toliko dobar a sve to začinjeno određenim stilom vozača na tom specifičnom motoru.

Pa onda odozgo svaka staza priča za sebe.

Ima logike da se ide na top speed i na performanse u kreni/stani režimu na uštrb drugih negativnih nijansi.

Dobar start u današnje vreme takođe postaje važan faktor, nekada su 2sec čak i za top vozače u 20 krugova nenadoknadive koje lako možeš da naslediš u prvim krugovima vozeći sa sporijim vozačima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja