Jump to content

Moto Zajednica

Moto sport vesti za 2020

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Markez se izgleda malo muči sa oporavkom posle operacije, ili jednostavno zeza ostale i pravi se da neće biti spreman:

 

gg837151.jpg?itok=ter9lVeX
WWW.CRASH.NET

Marc Marquez is facing a race against time to be fit for the opening pre-season MotoGP test in Sepang as his recovery from shoulder surgery hasn’t gone to schedule.The reigning...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
Ma kom da prodaju nesto sto bi trosilo 15l u 2020....
Ne, ne imao bi indžeksn, to bi sprecilo nesagorelo gorivo koje kod cvaje ide u auspuh i masti ga itd. Potpuno nova, podjednako uzbudljiva stedljiva cvaja koju vozis na "zvaku" a ona puni puni puni i poteze ko da nema kraja snazi

Sent from my motorola one action using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
Iskreno ne znam koliko bi mi se svideo motor, bez motornog kocenja
Kazem ja cvaje vole oni koji su ih vozili. Nikad mi nije falilo motorno kocenje, doduse tada 70ih godina nije bio ovako gust saobracaj, nije bilo automobila, nema ko da te isece i samo gas, kome trebaju kocnice

Sent from my motorola one action using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Kada joj naguraju elektroniku gde god mogu, biće to nešto skroz drugačije. Odavno postoje u nautici raznorazna rešenja. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre 10 sati, stilgar je napisao:

Ne, ne imao bi indžeksn, to bi sprecilo nesagorelo gorivo koje kod cvaje ide u auspuh i masti ga itd. Potpuno nova, podjednako uzbudljiva stedljiva cvaja koju vozis na "zvaku" a ona puni puni puni i poteze ko da nema kraja snazi emoji39.png

Sent from my motorola one action using Tapatalk
 

Ali ta mašina bi i dalje trošila ulje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

1% ulja na 20l benzina je 2 decilitra ulja.

Vervatno da i 4T potroše više ulja u toku jedne trke.

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar
14 hours ago, Motorcyclist said:

Iskreno ne znam koliko bi mi se svideo motor, bez motornog kocenja :D

Samo takav motor je "pravi" motor za stazu.

Iz 6. u 2. bez ikakvog uvijanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Ja koliko pamtim cvaje naravno sa karbovima to je bila katastrofa oko nelinearne i eksplozivne isporuke snage, sećam se RD350 a da ne pričam o RD500, vozio Gama 250.

Hoću reći "Power is nothing without control" tako da je to za sadašnje uslove popriličan hendikep, biti divljiji ne znači biti brži osim ako cvaje iz 2020-te ne budu totalno druga priča u odnosu na ono vreme.

Throttle control jedan od važnijih faktora za glatku vožnju i dobar lap times na stazi a ne samo galamu na pravcu i po komšiluku.

Još pamtim Kawu Mach3, u to vreme ludilo od galame, dima i ubrzanja :)

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
Ja koliko pamtim cvaje naravno sa karbovima to je bila katastrofa oko nelinearne i eksplozivne isporuke snage, sećam se RD350 a da ne pričam o RD500, vozio Gama 250.
Hoću reći "Power is nothing without control" tako da je to za sadašnje uslove popriličan hendikep, biti divljiji ne znači biti brži osim ako cvaje iz 2020-te ne budu totalno druga priča u odnosu na ono vreme.
Throttle control jedan od važnijih faktora za glatku vožnju i dobar lap times na stazi a ne samo galamu na pravcu i po komšiluku.
Još pamtim Kawu Mach3, u to vreme ludilo od galame, dima i ubrzanja
Trotle kontrol je u zglobu desne ruke, osecaj, znanje i vestina se traze a ne elektronika da misli za tebe a vozač samo zavrće gas ko u video igrici. Al verujem da ce biti manje eksplozivna sa ubrizgavanjem a takodje ce nakrcati i elektronike, tako da nista od rvanja sa cvajom

Sent from my motorola one action using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
Pre 22 sati, drs je napisao:

Jel ovo slika iz oglasa:

 

Prodajem motocikl, Yamaha YZF-R1 2012. NOV, NOV, NOV !

Prešao 6240 km. Vozila baka samo do pijace. Nije kupovala ništa teško.

Bole je leđa pa je to razlog prodaje.

 

:lol3:

aha

upravo jurim takav primerak

mislis da je nemoguce

deda je idol moj

91 godina

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar
6 hours ago, GixxerK6 said:

Ja koliko pamtim cvaje naravno sa karbovima to je bila katastrofa oko nelinearne i eksplozivne isporuke snage, sećam se RD350 a da ne pričam o RD500, vozio Gama 250.

Hoću reći "Power is nothing without control" tako da je to za sadašnje uslove popriličan hendikep, biti divljiji ne znači biti brži osim ako cvaje iz 2020-te ne budu totalno druga priča u odnosu na ono vreme.

Throttle control jedan od važnijih faktora za glatku vožnju i dobar lap times na stazi a ne samo galamu na pravcu i po komšiluku.

Još pamtim Kawu Mach3, u to vreme ludilo od galame, dima i ubrzanja :)

Ipak ti motocikli nemaju veze sa pravim trkackim cvajama. 

Imao sam priliku da vozim 125 i 250 race cvaje i to je prica za sebe.

Fun factor u krivini sa fabrickom race 125ticom od 70kg ne moze nadmasiti ni jedna litra od 200+ ks.

Sto se ugladjenosti tice i brzih krugova ne bih to posmatrao na taj nacin. 

Meni je recimo cilj da trke budu zanimljivije.

Britanci su u BSB ukinuli svu elektroniku i nista im ne fali. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

@ARES

Suština je koncept šta se može iz dvotaktnog a šta iz četvorotaktnog motora i kako se to može porediti na stazi danas.

Ne bih mogao to da komentarišem danas jer mi je osnova za 2 stroke još uvek na 1985-oj.

Fun factor je priča za sebe ako je to kategorija koja se vrednuje.

Elektronika i finese uvek u cilju nepresušnog i bezgraničnog inženjeringa u traganju za poboljšanjima, kao danas u MotoGP a nemam ništa protiv kategorija takmičenja gde se to ne koristi, naprotiv, ali to su dve priče.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ajd malo offa, na konto 2T. 

Zaboravite Jawe i ono sto se sretalo kao 2T u vreme kada su bile zastupljene. 

Danas se Cvajare rade sa direktnim ubrizgavanjem benzina u cilindar. I posebno ubrizgavanje ulja u mnogo manjim kolicinama od "jedan cep ulja na flasu od 1.5l i ne brini"

E sad, sta vuce na stranu dvotaktne masine? 

Najpre, vise radnih ciklusa. Zatim, Cvajare su po konstrukciji prehranjivani SUS motori. Kod 4T da bi bio prehranjivan, mora turbo ili kompresor. 

Trece, mnogo manje pokretnih delova. Sa stanovista komercijalne upotrebe nije dobro jer ce manja zarada na rezervne delove da bude. Ali sa stanovista trkanja, ima mnogo prednosti. U ogromnoj su prednosti u odnosu Snage po Masi. (KW/Kg) 

Zapravo, jedina prava mana 2T naspram 4T je ekologija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
Ajd malo offa, na konto 2T. 
Zaboravite Jawe i ono sto se sretalo kao 2T u vreme kada su bile zastupljene. 
Danas se Cvajare rade sa direktnim ubrizgavanjem benzina u cilindar. I posebno ubrizgavanje ulja u mnogo manjim kolicinama od "jedan cep ulja na flasu od 1.5l i ne brini"
E sad, sta vuce na stranu dvotaktne masine? 
Najpre, vise radnih ciklusa. Zatim, Cvajare su po konstrukciji prehranjivani SUS motori. Kod 4T da bi bio prehranjivan, mora turbo ili kompresor. 
Trece, mnogo manje pokretnih delova. Sa stanovista komercijalne upotrebe nije dobro jer ce manja zarada na rezervne delove da bude. Ali sa stanovista trkanja, ima mnogo prednosti. U ogromnoj su prednosti u odnosu Snage po Masi. (KW/Kg) 
Zapravo, jedina prava mana 2T naspram 4T je ekologija.
Aj jos malo offa. Sto se tice ekologije VW je svima pokazao na laziranju rezultata izduvnih gasova u dizelima i to ne bilo kojim nego bese euro5. Sta je sa autobusima, kamionima svi na dizel jer je jeftinije. Masa kamiona sa snagom koja mu treba i potrosnjom, to ne vazi, tu ekologija ne znaci nista. Smetaju cvaje na 2 tocka. Boze koliko licimerja ima u ovom svetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Nisi bas u pravu. Euro klase za kamione idu jedan korak ispred automobila. Vec godinama. Kad je zakon za auto bio minimum euro 4 za kamione je bio euro 5.

Kamioni su vec par godina euro 6 a sad i 7.

 

A sto se 2T tice, problem su ugljovodonici, HC. Kojih ima u ogromnim kolicinama, jer izbacuje nepotpuno sagorelo gorivo na auspuh, jer zbog konstrukcije ne moze da stigne sav benzin da "dogori". 

Promenio član abarth_maniac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Nema od ta posla nista, posebno za trke. Ako za 10 godina bilo gde na nekom svetskom nivou bude SUS motora na bilo kojim trkama bice pravo cudo. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Personalna mobilnost mora da doživi revoluciju...kao i pre 100tinak godina.

Volim motore (misli se na pogonski agregat), ali smatram da je njihova budućnost upitna...kao i postojanje mnogo toga drugog,  i u direktnoj je zavisnosti od volje i računa držalaca tapije na pogonska goriva i materijala za izradu tih istih motora i onoga u šta se ugrađuju.

Ako ti isti odluče da treba drugačije...šta se raja pita?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

@GixxerK6

Stoji ovo sto si rekao.

Na pocetku da kazem da mislim da se ovo sa cvajama nikada nece desiti.

 

Medjutim poenta nisu bile 2T ili 4T u smislu komercijalne upotrebe i razvoja, jer mislim da ta prica, da je razvoj bitan kako bi se novotarije prebacile na ulicu glupost. 

Poenta je zanimljivost trka i jasna granica izmedju privatnika i fabrike koja se stvorila.

 

Pre pobede Millera na Assen-u 2016, poslednja pobeda privatnika je bila 2006, Toni Elias. 

Dok se i sam secas da u eri cvaja nije bilo tako. 

Nesto ce definitivno morati da se menja, Dorna je pokusala sa CRT, sa elektronikom i drugim izmenama pravilnika ali svi znamo kako se to zavrsilo.

 

Da se osvrnem i na razvoj. Cvaje su svakako dostigle svoj maksimum, medjutim i 4T je odavno. Srz, a tu mislim na klipove, radilicu, kompresiju, ventile su odavno proracunati i diktirani konceptom agregata pa je razvoj i fokus na elektronici, spoljnim zamajcima (na koji se i Aprilija pelcovala :) ) i ostalim pomagalima... To nije razvoj 4T motora, slozices se i sam.

Kao sto si rekao elektronika i finese su prednost a sve je to moguce i na 2T, mada bi ja to debelo ogranicio.

 

Posto komentarisemo ubrizgavanje i karburaciju dacu samo konstataciju, necu se osvrtati na ekologiju.

Na cvajama, dok su bile u motogp injection nikada nije zaziveo, honda je na 500 1993 testirala 2 injectora po cilindru ali benefita nije bilo pa su se vratili na karburator.

Na manjim kubikazama je bio problem, jer 125. nisu mogli nikako da usteluju. 
Kako su rekli, sa karburatorom motor svojom kompresijom uvlaci koliko je potrebno a sa ubrizgavanjem po proracunu. Na ovako maloj kubikazi i osetljivim 2T motorima na trkama nije zazivelo.

 

Kao sto sam mnogo puta rekao ovde zasto volim 2T, jer je odskolovala sve sampione u poslednjih 10god. Mi jos uvek nemamo top vozaca iz moto3 i moto2 (Markeza ne racunam posto je karijeru poceo na 125 2T). Ali mozda gresim, mozda je to bila nadprosecna generacija.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

I KTM je izbacio pre par godina dvotaktni agregat sa TPI (Transfer Port Injection) koji u principu nije u potpunosti direktno ubrizgavanje. Da bi rešili problem sa nemogućnosti uvlačenja dovoljno goriva u KTM su to rešili tako što se ulje ubrizgava u leptirasta tela za podmazivanje. Što se napajanja gorivom tiče, dva injektora ubrizgavaju gorivo u prelivne kanale, umesto u usisni kanal, čime se rešio problem nedovoljnog napajanja gorivom, naročito pri visokim obrtajima.

 

Zatim tu je i EMS sistem koji sprečava višak goriva da ode u auspuh i nepovratno se izgubi. Naravno, opet postoji minimalni gubitak, ali kod 2T motora je znalo da kroz auspuh ode i 1/4 od količine goriva koje uđe u cilindar. Razvojem rezonantnih auspuha, ovaj odnos je smanjen, ali je gorivo i dalje odlazilo. 

 

Tako da postoji mogućnost unapređenja 2T motora, samo ukoliko postoji potreba za tim. Druga stvar je što se za razvojem dvotaktola stalo još pre nekih 10 godina. Proizvode se i dalje, naravno, ali se ne razvijaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750
On 1/16/2020 at 6:01 PM, Biker-Boy said:

 

Rispekt za babu  :takoje: 

i jos navija za dedu :care:

 

102-year-old-granny-climbs-valentino-ros

Druže... Iva gospođa je DVOJNICA moje babe. Bez ikakvog zajebavanja! :D

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar
16 hours ago, to crank said:

Druže... Iva gospođa je DVOJNICA moje babe. Bez ikakvog zajebavanja! :D

Znao sam da si potekao iz trkacke familije :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja