Jump to content

Moto Zajednica

Onda kada misliš da znaš da voziš, prodaj motor i prestani da voziš?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6

Sigurno ste svi ovu rečenicu čuli na ovaj ili onaj način stotinu puta,

 

Kada sam počinjao da vozim motor, svima sam iskreno govorio da ne smem brzo da vozim i da mi se konstantno pali lampica za preživljavanje, ali niko nije ostao dužan da izgovori rečenicu "To je dobro, jer onda kada misliš da znaš da voziš, pašćeš!"

Da li je greh znati voziti motor? Da li je greh pomisliti da si savladao neke veštine? I da li je zapisano negde da obavezno moraš da padneš kada misliš da si naučio da voziš? I da li bi Markez i Rossi trebali da prodaju svoje motore :ph34r:

Kakvo je vaše mišljenje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 20 minuta, Acko017 je napisao:

Sigurno ste svi ovu rečenicu čuli na ovaj ili onaj način stotinu puta,

 

Kada sam počinjao da vozim motor, svima sam iskreno govorio da ne smem brzo da vozim i da mi se konstantno pali lampica za preživljavanje, ali niko nije ostao dužan da izgovori rečenicu "To je dobro, jer onda kada misliš da znaš da voziš, pašćeš!"

Da li je greh znati voziti motor? Da li je greh pomisliti da si savladao neke veštine? I da li je zapisano negde da obavezno moraš da padneš kada misliš da si naučio da voziš? I da li bi Markez i Rossi trebali da prodaju svoje motore :ph34r:

Kakvo je vaše mišljenje?

U svom prvom delu posta si postavio pitanje, a u drugom delu i odgovorio na to svoje pitanje, pa bi zaista bilo neumesno da ti još i neko drugi daje odgovor (posebno ukoliko taj odgovor ne bi bio onakav kakav ti odgovara).

Prema tome, ukoliko smatraš da si sve savladao oko vožnje, slobodno vozi i što te briga za tuđe mišljenje.

Promenio član zika56
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
3 minutes ago, zika56 said:

I da li bi Markez i Rossi trebali da prodaju svoje motore

Jbm li ga, ako su u dugovima, kontam, bolje da prodaju, al da sacekaju prolece. Visa je cena.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Oni bi prodali (Markez i Rosi) da 'oće neko da kupi te krševe:)

Ma vozi to... usavršavaj... znači i auta treba da prodamo? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Nije stvar u tome da li znaš ili ne znaš, motor je u nekim trenucima jako nestabilna mašina, gde čovek sa ma kolikim iskustvom ne može pravilno da odreaguje, pogotovu na našim putevima. Kad misliš da znaš da voziš motor, ne prodaj, nego malo uspori, stisni kočnicu, smanji doživljaj i sve ok...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
9 minutes ago, zika56 said:

U svom prvom delu posta si postavio pitanje, a u drugom delu i odgovorio na to svoje pitanje, pa bi zaista bilo neumesno da ti još i neko drugi daje odgovor (posebno ukoliko taj odgovor ne bi bio onakav kakav ti odgovara).

Prema tome, ukoliko smatraš da si sve savladao oko vožnje, slobodno vozi i što te briga za tuđe mišljenje.

Nisam odgovorio ništa, u drugom delu sam postavio još par pitanja, u trećem još jedno, šta vi mislite o tome :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 23 minuta, Acko017 je napisao:

Nisam odgovorio ništa, u drugom delu sam postavio još par pitanja, u trećem još jedno, šta vi mislite o tome :)

Pa pokušaću da odgovorim:

Vozim motor duže od četiri decenije i smatram da još uvek nemam dovoljno znanja, isto se tako bavim i vazduhoplovstvom skoro pola veka i isto smatram da i dalje ni u tome nemam dovoljno znanja, ali  sam ipak pri svemu tome još uvek živ. Isto smatram da i u svom osnovnom zanimanju (elektrotehnika) ni izdaleka nisam savladao sve što bi tebalo.

 A zaključak neka svako izvuče kako mu odgovara.

 

p.s.

I ipak i pored nedovoljno znanja nemam nameru da prodam motor, niti da prestanem da se bavim elektrotehnikom ili vazduhoplovstvom, ili .....

 

Promenio član zika56
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Vojvodina - Kula
  • Motocikl: BMW R 850 R

Mislis da Markez stvarno zna da vozi :jee1: , pa Rossi zato i ne napusta jer jos uci :takoje: 

Ne nije greh da pomislis da si savladao  odredjene vestine ali  i da uvidis da ih ima mnogo :moto2:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Ok, mislio sam da necu odgovarati na ovu temu, jer mi iskreno (nadam se da te ne vredjam) poenta nije jasna, ali evo otvorih pivo, a kad otvorim pivo u kasne sate, onda mi se prica besciljno pa cu ipak da kuckam, a mozda ti i pomognem da dodjes do 100 postova za oglas.

 

Quote

Da li je greh znati voziti motor?

Da li je greh pomisliti da si savladao neke veštine?

Nije. Ko kaze da jeste? Sta je greh uopste? Ima li motora u Bibliji?

 

Quote

I da li je zapisano negde da obavezno moraš da padneš kada misliš da si naučio da voziš?

ne radi se ni o kakvim zapisima, sudbinama, grehovima i slicnim cudima. Rec je o "prostoj" kombinaciji verovatnoca, rizika, i ljudskih osobina. Nema pravila, nema obecanja, nema garancija. Ili si se sjebao ili nisi. Toliko je prosto :)

 

Pomnozi broj vozaca motora sa brojem situacija u kojima su bili i dobices toliko razlicitih odgovora na tvoja pitanja.

 

Kad vec ti pitas nas za misljenje, dozvoli da pitam i ja tebe nesto. Koji je iskreni motiv za ovakva pitanja? Zasto te brinu takve stvari? Da li ti je potreba neka vrsta ohrabrenja od kolega sa foruma ili samo istrazujes javno mnjenje? Ne sprdam se niti kritikujem vec ozbiljno pitam, jer sam i ja imao svoje dileme koje su se zavrsile prodajom motora.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6

Javno mnjenje je u pitanju, ohrabrenje mi ne treba, ja sam odavno izašao u penziju, ali mi iskustvo ljudi iz oblasti u koje se ne razumem pomaže da izbegnem stvari koje bi mogle da mi se dese, tj. volim da učim na tuđim greškama :lol2:

izvinjavam se što se zvanično nisam predstavio, ali sam stvarno dobar ko lebac :jee5:
 

Zv7k9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b
WWW.BLIC.RS

U bitkoin je uložio novac zabave radi, a početna suma bila je toliko smešna kako kaže, da ga nije upšte ni interesovalo koliko on vredi. Od te sume, za nekoliko godina, a samo za jedan...

 

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 1 sat, Acko017 je napisao:

"To je dobro, jer onda kada misliš da znaš da voziš, pašćeš!"

Kada preteras, onda padas.

To sto mislos da znas je druga stvar. 

 

Ako mislis da znas, vozis samouvereno i sigurno u sebe. Sto nije problem samo po sebi. 

Problem nastaje ako opustis pa mislis da si svemocan. 

 

Blaga doza strahopostovanja je dobra. Sam strah dok vozis je problematican, jer si uvek u grcu. 

Opusteno ali uz dozu samokontrole i bude sve OK. 

Cak i kad se desi sranje, u tim moemntima ne izvuces deblji kraj. 

 

Nekad su karte protiv tebe, ali tvoje ke da napravis najbolje sto umes. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 2 sati, zika56 je napisao:

p.s.

I ipak i pored nedovoljno znanja nemam nameru da prodam motor, niti da prestanem da se bavim elektrotehnikom ili vazduhoplovstvom, ili .....

 

Misliš vazduplohovstvom na aerodrumu...:rolleyes:

 

Sve mi se čini da debata na ovu temu definitivno predstavlja "kraj sezone"...:zdravo:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7030 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Gluplju teoriju odavno nisam cuo....

Vozim motor zato sto VOLIM DA VOZIM MOTOR, i to je jedini razlog,

ako prestanem da uzivam u voznji motora prestacu da vozim, sve ostalo je nebitno.

 

A to da li neko stvarno zna da vozi ili samo misli da zna da vozi... broj poseta ortopediji ce to pokazati, ili, vreme ce pokazati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Mislim da su višestruko veće šanse da omastis asfalt dok još ne znaš da voziš, prvenstveno mislim na ispravljanje krivine, fiksiranje objekta pogledom, panično kocenje u krivini i slične pocetnicke greske. Kad taj period prezivis, posle ide sve lakše, pocinjes polako da učiš da prepoznas kvalitet asfalta, znaš otprilike kad je guma zagrejana, kad “ lepi” a kad proklizava, naučiš da u krivini ako ima potrebe možeš sasvim sigurno da kocis a da ne proklizas... Pusti te babske priče, kao kad se ne plašiš više motora, ne treba da ga voziš, naprotiv tek onda zaista pocinjes da kontrolišeš motor a ne on tebe. Inače sasvim je sigurno da će svako od nas pasti, zavisno koliko sreće imaš, biće sa više ili manje posledica.. Onaj ko stvarno vozi motor on i pada, sad će se pojaviti neki koji će ti reci, e ja nisam nikad pao, ima ih ali su bas, bas retki i verovatno iza toga stoji mala godišnja kilometraža . 

p.s ja lično sam 2 puta pao za nekih 150.000 km, bilo je tu još mnogo prilika za pad ali sam se izvlačio, sto sa srećom sto sa veštinom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR
Pre 10 sati, Acko017 je napisao:

Sigurno ste svi ovu rečenicu čuli na ovaj ili onaj način stotinu puta,

 

Kada sam počinjao da vozim motor, svima sam iskreno govorio da ne smem brzo da vozim i da mi se konstantno pali lampica za preživljavanje, ali niko nije ostao dužan da izgovori rečenicu "To je dobro, jer onda kada misliš da znaš da voziš, pašćeš!"

Da li je greh znati voziti motor? Da li je greh pomisliti da si savladao neke veštine? I da li je zapisano negde da obavezno moraš da padneš kada misliš da si naučio da voziš? I da li bi Markez i Rossi trebali da prodaju svoje motore :ph34r:

Kakvo je vaše mišljenje?

 

Kad pomisliš da znaš da voziš motor, onda predlažem da se prijaviš za vožnju na stazi (recimo Navak, najbliža je i finansijski najpovoljnija varijanta). Nakon jednog stinta ćeš shvatiti da još uvek ne znaš baš da voziš motor tehnički ispravno i da imaš još mnooogo da učiš i vežbaš.

 

A može da se desi i još jedna jako pozitivna stvar, a to je da batališ uglavnom vožnju na ulici i fokusiraš se samo na stazu. Ja npr u gradu skoro da više ne vozim motor, imam jedan za stazu i jedan za putovanja. I tako...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ako se pod terminom znanja vožnje podrazumeva da će nestati grč i strah, a povećati se sigurnost i opuštenost...to navodi možda na pogrešan zaključak. Zaista se veliki broj nezgoda desi i zbog preteranog samopouzdanja i opuštenosti, ali to ponajmanje ima veze sa znanjem. Rekao bih pre da su to simptomi endemske bolesti u Srba...vrlo često i polne prirode.

Ni staza, ni daleka putovanja nisu zaštićena područija...iako tu vlada zaista drugačija energija, da tako kažem...od gradskog saobraćaja npr.

Pomenuti su i trkači. Njihova znanja su na stazi preko potrebna i fascinantna i možda korisna i na ulici, ali prilično neprimenjiva...pa i nepotpuna za urbanu sredinu. Na stazi nema traktora sa alkoholisanim vozačem, neosvetljenih Tamića, krivih Zastava, bahatih bemvejdžija i pokretnih SUV šminkernica.

Imajte na umu da jedan broj trkača dugo nije imao, pa ni još uvek nema "civilnu" vozačku dozvolu.

Uglavnom, onaj ko misli da zna i da mu to daje za pravo da se, u saobraćaju naročito, ponaša van pravila saobraćaja i zdravog razuma...taj bi zaista trebalo da se zapita kako i da li dalje. Često se plaćaju greške drugih i to skupo nažalost....pa verujem da i to zna da bude "razlog" da se sve batali jer...to volim da naglasim, kod nas ipak fali puno reda. Kada nema reda, tačnije kada se igra protiv pravila, obesmišljava se i sama igra...

...tako da mi je jasno šta je postavljač teme možda imao na umu. Na svakom od nas je da u toj igri učestvujemo maksimalno po pravilima i da se nadamo dobrom ishodu...

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ne bih se složio sa stavom (ako je to bio stav u prethodnom postu), da praksa vožnje na stazi nije primenljiva i da je nepotrebna za urbanu sredinu. Nakon vožnje na stazi ti se dramatično podigne nivo tehnike vožnje, kontrole motocikla u smislu kočenja, putanje i kočenja u krivini... da ne nabrajam dalje. Prosto sve ono što na ulici objektivno ne možeš da izvežbaš u razumnom vremenu i kilometraži. 

 

Poenta mi je da bezbednost motocikliste prilikom vožnje motocikla na ulici ima komponentu vozača i njegovih veština, kao i komponentu prepoznavanja rizika i tipičnih rizičnih situacija. Kao vozač nikad ne možeš reći da su ti veštine idealne, prosto zato što je to veština i po definiciji mora da se stalno uvežbava. Ali kad vladaš veštinom vožnje i kontrole motocikla, daleko ćeš bezbedniji biti kada voziš na ulici jer ćeš umeti da bezbedno ukočiš i bićeš debelo unutar svoje zone komfora u bilo kojoj krivini na koju na ulici možeš naići u odnosu na krivine na stazi. Najviše zbog manje brzine kojom se krećeš u javnom saobraćaju.

 

Ali stoji i element nepredvidivog rizika. Sa tim svako od nas treba da se pomiri i da to prihvati ukoliko želi da se bavi ovim sportom/hobijem. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Naravno da ne mislim da je znanje sa staze nepotrebno i da ga ne treba primenjivati. Međutim, ponajmanje bi se trebalo zanositi da je vožnja sa uspehom, na stazi, sama po sebi dovoljna da se sigurno učestvuje u saobraćaju. Često se ulica menja za stazu (ili obrnuto, kako već). Na pistama jednostavno ne postoje, sa dobrim razlogom, prepreke i pojave kojih ima u saobraćaju...i koje MORAJU svakome uvek da bude na pameti. Na kraju ta se vožnja obično naziva..."u kontrolisanim uslovima". Kada ima ulja na stazi, svi se sklanjaju u box...a eventualni susret sa njim se uglavnom svede na materijalnu štetu. Nekako mi deluje da svoj ovoj priči, onako ispod žita, notu daje i činjenica da je prilično često sresti ga na srpskim putevima...i ne samo ulje, već i sve ono nad čime uz svo moguće znanje i teorijsko i praktično nemamo kontrolu. Sve ono što, kako rekoh, pomalo obesmišljava bavljenje ovim "zanatom"...i što je rezultat NAS i našeg odnosa prema životu generalno. Jednostavno, tako mi deluje bar, da količina tih pojava, izuzetno opasnih naročito po motocikliste, postaje nepodnošljivo velika i izražena....i da je kranje legitimno zapitati se.

Događa nam se tranzicija, u punom je zamahu...uh, zalećem se, bolje će biti da stanem. Ne umem rečitiji da budem u manje pisanja, a dalje bih ušao i u "ne moto" sfere života...koje neminovno imaju i reperkusije na svaku životnu disciplinu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Prvo treba definisatri šta se podrazumeva pod tim " Kad misliš da znaš da voziš motor " . Evo, i ja kao Žika vozim više od 40 godina i mogu reći da znam da vozim, ali samo jedan deo . 

  Vozio sam obične motore, sportske, enduro, svojevremeno i brzionske trke, ali nisam vozio spidvej, moto kros, prikoličare. . .  Ja za ovo što ti kažeš : " Onda kad misliš da znaš da voziš - prodaj motor i prestani da voziš " - nikad u životu nisam čuo, ali sam nebrojeno puta čuo da se čovek uči dok je živ . Pa ti je tako i sa motorima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ima necega u ovom naslovu... Obicno se nezgode i padovi desavaju bas onda kada pomislis da najzad znas da vozis i kada krenes da uzivas na motoru. 

Obicno tada samopouzdanje i ego rastu a koncentracija pada... Posledica je prvo glupi pad u mestu ili pri maloj brzini koji treba da vas upozori a ako nastavite da budete preterano agresivni i neobazrivi Marfi lagano stupa na scenu....

Uvek pazljivi, uvek koncentrisani, uvek sa opremom, ne bojte se voznje motorom ali postujte tu snagu i ukupno desetak kvadratnih centimetara povrsine naleganja i prednjeg i zadnjeg pneumatika... 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
pre 9 minuta, PremieRacing je napisao:

 

Crni Aco, mislim da malo zekiš... Dolazi zima, a?

ma acko prestani da voziš i teraj se.

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja