Jump to content

Moto Zajednica

Hram, večeras 12.11.2019.

Recommended Posts

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Pre jedno sat i po, kod Hrama, baš kod ulaza u Klinički, crna Honda rekao bih Hornet, ili možda CBR, čini mi se da je razbijen napred bio, kaciga crna 50 metara dalje i policija. Nadam se da nije fatalno, nisam video drugog učesnika u nesreći. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Poslao sam Novostima komentar, baš me interesuje da li će ga objaviti. Evo komentara :

     Mislim da je naslov pogrešan. Na slikama se nigde ne vidi nikakav pešački prelaz, pa mislim da bi primerniji naslov trebalo da bude : " Bahati pešak prelazio ulicu na nedozvoljenom mestu i udrio u motociklistu " ! 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Sym symphony 50

Ima i raskrsnica i pešački. Sve su fotografije slikane od strane Slavije, odnosno sa mesta gde je prelaz.

Ne verujem novinama. Sačekajmo da vidimo šta se stvarno desilo. 

Nadam se da su svi dobro. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Lion
  • Motocikl: NC700xd

Stalno tuda prolazim, jer idem na fax. Imaju 2 pešačka na razmaku od 50metara, ali pešaci i tokom dana tu pretrčavaju ulicu, jer semafor dugo drzi crveno za pešake, a posle mora brzim hodom da se predje. Datatno zasto ljudi tu pretrcavaju na crveno je i zbog ulice izmedju hrama i kao tog "ostrva" gde su stanice i neki mali park, jer kada je u toj maloj ulici zeleno, onda je na bulevaru crveno i obrnuto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Neverovatno, objavili mi komentar. Komentar ima devet pozitivnih ocena i dve negativne ! 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC

Ко ли је паметан од ових пролазника скинуо кацигу мотористи пре прегледа доктора...

Иначе оно је Honda CBR 1000 RR.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

I ljudi koji voze motore vecina njih nema pojma da ne treba dirati kacigu, sto mislis da bi obicni prolaznici uopste znali bilo sta o tome

  • Zbunjen 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC

Па зато и кажем,коме уопште пада на памет да скида кацигу повређеном а притом нема појма ништа о медицини.

  • Zbunjen 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 5 sati, VR46 je napisao:

Ко ли је паметан од ових пролазника скинуо кацигу мотористи пре прегледа доктора...

Иначе оно је Honda CBR 1000 RR.

A po čemu zaključuješ da je neko od prolaznika skinuo kacigu? Moguće je i da mu je spala tokom udesa, ili da je bio svestan i sam je skinuo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Ljudima je intuintivno da posegnu za skidanjem kacige, pretpostavka je da covek nema vazduha i da ce lakse da mu bude ako mu skinu to 'cudo' sa glave, a u stvari mogu naprave mnogo vecu stetu. No to nije samo kod nas i u mnogim razvijenijim zemljama kad gledam neke klipove padova, ostale kolege na motorima prilaze i skidaju kacigu povređenom. 

  • Zbunjen 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

A zašto konkretno mislite da ne treba skinuti kacigu? Šta ako čovek ne diše a CPR (veštačko disanje recimo) bi ga vratilo u život? I ljudi iz hitne pomoći bi mu skinuli kacigu i za to postoji metoda za koju je potrebno dvoje.  Tema je prilično kompleksna ali da remiziramo osnovno da se zna za ubuduće bar što se kacige tiče. 

 

Kaciga se skida sa glave povređenog prvenstveno:

 

- Ako je povređeni bez svesti a sa kacigom na glavi mu je nemoguće osloboditi disajni put.

- Ako je povređeni bez svesti a pritom i povraća.

- Ako povređeni uopste ne diše pa je potrebno započeti metodu veštačkog disanja (CPR - Cardiopulmonary Resuscitation)

- Ako postoji bilo kakva teža povreda glave a naročito ako je prisutno i krvarenje.

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Off na temu,ali jedno iskustvo.Letos,kolega stradao na avalskom putu.Kad smo mu prisli,videli smo da ne daje znake zivota,i skinuli smo mu kacigu nas dvojica(ja sam skidao kacigu,kolega je pridrzavao glavu)da bismo krenuli sa reanimacijom.Jednostavno mora tako u odredjenim situacijama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Kaciga se skida sa glave povređenog kao prva pomoć. Ako je povređeni svestan i može sam ili uz malu pomoć da je skine, radi se o minimalnim traumama ili o nekim sa odloženim komplikacijama (kao povraćanje na primer). Ako nije svestan, ko je prvi na licu mesta, skida mu kacigu. To može, a i mora, da učini svako ko ima kurs ili poznavanje prve pomoći. Dugo razmišljanje, šta i kako, dovode do odlaganja pomoći unesrećenom koje mogu životno da ga ugroze. Ako povređeni ne diše, 8 minuta je kritičan period za prestanak rada mozga i tada dolazi dugotrajnih oštećenja i životnog ugrožavanja. Da li će kola prve pomoći sa specijalcima stići na vreme ili ne, nije na onome, ko se prvi zatekao a može i ume da pomogne, o tome da razmišlja. Svestan i diše? Super. Kaciga dole i razgovor. Diše bez svesti? Kaciga dole i postavljanje povređenog u siguran položaj. Ne diše? Kaciga dole i masiranje srca. Davanje vazduha sistemom "usta na usta" ili "usta na nos" su izbačena kao nepotrebno gubljenje vremen jer je efekat masiranja srca znatno veći i značajniji. Ako prodiše pre nego što stigne ekipa sa plavim svetlima, onda se postavlja u siguran položaj i obezbeđuje siguran prilaz do povređenog.

Samo u ekstremnim, zaista krajnjim situacijama, kao što je proboj kacige stranim telom, preporuka je da se sačeka sa skidanjem dok ne dođu kola prve pomoći sa profesionalcima jer se ne zna šta se sve krije od mogućih povreda i kako se dalje sa njima ophoditi. I oni će je skinuti, svakako ali će samo oni znati šta da rade sa eventualnim povredama glave ili vrata.

Imam kurs prve pomoći pa pišem ovo. Obnavlj ga svake druge godine jer je to preporuka. Da se ne zaboravi i uvežba šta se može učiniti. Skidanje kacige nije jednostavno ali se mora učiniti.

I ne dao bog nikome da ovo ikad isproba!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC
Pre 11 sati, zika56 je napisao:

A po čemu zaključuješ da je neko od prolaznika skinuo kacigu? Moguće je i da mu je spala tokom udesa, ili da je bio svestan i sam je skinuo.

Можда си у праву,мада знајући наше људе и све саме стручњаке,врло је могуће да је неко то урадио на своју руку.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

A nije ni retka slika da motoristi/skuterasi ne vezu kacigu,

vec je samo nataknu na glavu i tako voze, nose kacigu bukvalno samo zbog policije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova
Pre 2 sati, lomitelj je napisao:

Davanje vazduha sistemom "usta na usta" ili "usta na nos" su izbačena kao nepotrebno gubljenje vremen jer je efekat masiranja srca znatno veći i značajniji.

Извини, како то мислиш, губљење времена?

Полагао сам прву помоћ у Црвеном крсту пре 2-3 године и то је обавезан део. Иде са масажом срца наизменично, 2х15 масажа, два удаха (не превише дубока, да се плућа унесрећеног не шире превише, у случају да има поломљених ребара, да их иста не пробију) и тако понављаш док не почне сам да дише или док не стигне хитна.

Немогуће је да све болнице и сви Црвени крстови на свету греше и да је давање ваздуха унесрећеном небитно и губљење времена?

 

Замисли, масирамо му срце, нпр. 15-20 минута док не стигне Хитна, а за то време мозак без кисеоника јер не дише? Мислим да ипак мора и вештачки да дише. Не знамо да ли ће у тих 8 минута стићи хитна, морамо деловати као да је све на нама.

 

Ако има неког другог, па макар и дужег објашњења, молио бих те за исто, волео бих да знам.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Pre dva meseca sam bio ponovo na kursu. Pre dve godine nije bilo tako. Sada nam je rečeno da se više ne radi ubacivanje vazduha jer je važnije da srce počne da radi a tada samim tim i disanje. Prekidanje masiranja srca ima veću štetu od koristi a mozak ne dobija svež kiseonik dokle god nema cirkulacije krvi. Dakle, samo srce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Naravno da ce kaciga da se skine ako osoba ne dise i nije svesna. Moj komentar je bio da ljudi skidaju kacigu iako je osoba svesna i normalno dise, a time, ako je neko povredio kicmu, moze se napravi vise sranja nego dobrog. 

 

 

https://onlinefirstaid.com/how-and-when-remove-motorcycle-helmet-following-accident/

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Ок, хвала. Ако тако кажу... И даље не знам који кисеоник би се масажом срца (иста служи и да "натера" чуку да проради и да вештачки пумпа крв) допремао до мозга, ако свеж плућа не узимају?

 

Али добро, хвала теби на објашњењу.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja