Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Tenere (modeli)

Recommended Posts

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Pretrazhio sam forum i teme nema iste.

 

Interesuju me Yamahini Tenere modeli. Prvenstveno xtz 660, xtz 750, xt 600 z. Znachi molio bih vas neshto o pojedinostima (snaga, izdrzhljivost, potroshnja, gabariti, razlike modela od godine do godine...)

Prosto i jednostavno: Ko je jachi? ;D

 

Moja interesovanja su putovanja do 1000 km (mozhda i dalje ;)), silazak sa puta i offroad ali ne preterano extreman, lako odrzhavanje... seticu se josh nechega.

 

Ako vas ne mrzi, Vi se raspishite. :)

Poz!!!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Koristi pretragu i postavi rec za trazenje "enduro" ili "tenere" pa ces dobiti pregrst tema u kojima se pominje Tenere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Nashao sam mali milion tema gde se pominje enduro ili tenere, ali sam jednostavno hteo da uporedimo ta tri modela izmedju sebe. Ne sa afrikom, ne sa transalpom...

No, nema veze. Nastavicu da kopam. :)

 

PS. Ne zakljuchavaj temu, mozhda i bude neko dokon da kazhe neshto.

Prioritetni modeli:

- XTZ 660 1996. god. (najbolje ocenjen na bikez.com, a i plastika mu je te godine apgrejdovana ;)),

- XTZ 750 1992. god. (takodje odlichno ocenjena u odnosu na njene mladje sestre),

- XT 600 Z '90. i '91. god.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Nashao sam mali milion tema gde se pominje enduro ili tenere, ali sam jednostavno hteo da uporedimo ta tri modela izmedju sebe. Ne sa afrikom, ne sa transalpom...

No, nema veze. Nastavicu da kopam. :)

 

PS. Ne zakljuchavaj temu, mozhda i bude neko dokon da kazhe neshto.

Prioritetni modeli:

- XTZ 660 1996. god. (najbolje ocenjen na bikez.com, a i plastika mu je te godine apgrejdovana ;)),

- XTZ 750 1992. god. (takodje odlichno ocenjena u odnosu na njene mladje sestre),

- XT 600 Z '90. i '91. god.

 

 

Manje više sve ti piše na www.tenere.de . Imaš osnovne modele:

1. XT600Z 1VJ 1986-87 zračnjak

2. XT600Z 3AJ 1988-91 zračnjak

3. XTZ 660 1991-99 vodenjak

4. XTZ 750 Supertenere 1989-96 vodenjak, dva cilindra

 

Vozio sam ih sve, zadnja dva sam imao/imam još uvijek. Naravno, sada dolazi i

nova XT660Z, čitao sam test u Mottoradu, onako, nije loš ali nema duha kao stari

modeli...I osobno mislim da je preslab, 48 KS, no to ćemo tek vidjeti...

 

Šta te točno zanima? Najomiljeniji je 3AJ model - jednostavan i pouzdan, nema

velikh mana i nedostataka... Prvi model 1VJ se znao pregrijavati, da ne idem u

detalje zbog čega ( ništa posebno ). XTZ 660 se radio 1991-93 sa jednim farom,

os 1994 sa dva fara... Ostalo manje-više isto, jedino je stariji model imao dosta

loš regulator napona... Radio se u verzijama od 34-48 KS, moj je origigi 40 KS

( uvezen iz Austrije ), pa sam ga poslije otvorio na 48 KS. Altogether je to dosta

dobar motor nesklon kvarovima, voli popiti ulje, mehanički sklopovi izdrže jako

dugo pod uvjetom redovnog servisa... Jako dobro riješen model, malo vibrira,

među najmirnijim singlovima, malo mu fali snage... Razvodni lanac često izdrži i

100.000 km, što je za npr. KLR, DR ili Rotax Pegaso nodostižan san... Sve skupa

sasvim OK motor za te pare... Ono što mi se posebno sviđa jest lagana upravljivost

van ceste... XTZ 750, to je već druga priča, nije me posebno dojmio, vozio sam ga

jednu sezonu... Prvi modeli sa početka 90-ih dosta troše i rama zna puknuti i pri

bezazlenom prevrtanju... Poslije su to riješili...Ima puno snage, stvarno ide jaaako

dobro, jedino mu je ovjes nedorastao motoru, pogotovo prednji... Na cesti sasvim

OK, van ceste teška krava u usporedbi sa bilo kojom drugom tenerkom, nije stvar

težine motora, nego je nekako težak na upravljaču... Altogether dobar izbor za

touring, i iako sam na Yamahama oduvijek, odgovorno tvrdim da je Africa Twin bolji

motor od Supertenerke... Usudio bih se reći čak i puno bolji, barem po meni...

Evo ti fotke pravih Tenerki, jer dvocilindrični Supertenere ne doživljavam kao motor

iz Tenere serije, više kao preteču TDMa ili tako nešto.

 

1VJ

ToOmC_tenere1vjgk4.jpg

 

3AJ

404.jpg

 

3YF / 4BW

3UVLz_24bw3.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Druzhe, hvala puno na ovom iscrpnom odgovoru. Donekle sam progledao. ;)

 

Nego da pitam josh neshto.

Imam 190 i bitna mi je velichina motora. Imam utisak da je 750-ica najveca ali si me sa prethodnom prichom zaokrenuo ka ova dva zadnja (3AJ i 3YF / 4BW). Koji je gabaritniji od njih?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Druzhe, hvala puno na ovom iscrpnom odgovoru. Donekle sam progledao. ;)

 

Nego da pitam josh neshto.

Imam 190 i bitna mi je velichina motora. Imam utisak da je 750-ica najveca ali si me sa prethodnom prichom zaokrenuo ka ova dva zadnja (3AJ i 3YF / 4BW). Koji je gabaritniji od njih?

 

 

Supertenerka je najveća, onda XTZ660 pa XT600Z 3AJ. Najbolje bi bilo da probaš sjesti na sve modele.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Ne svidja mi se.

 

Pazi ovo ;) > (link)

edit: nitrous....white power forks....tdm wheels....lots of chrome....80mm exstended swing arm....faised by 75mm...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Ne svidja mi se.

 

Pazi ovo ;) > (link)

edit: nitrous....white power forks....tdm wheels....lots of chrome....80mm exstended swing arm....faised by 75mm...

 

Lijepo sređeno, ali ti kotači uopće ne idu uz enduro look, niti čemu koriste na terenu.

No fora prerada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

2 cilindra su ipak zakon !!

 

Ovisi za što ti treba motor, XTZ 750 je definitivno bolji za cestu a isto tako lošiji van

ceste. Tko vozi po cesti i još suputnika, definitivno je 750 logičniji izbor.

Btw, nova Tenere se 100% proizvodi u Italiji ( na Japanu, kako mnogi misle ), u

pogonu Belgarda. Prvi modeli su izašli sa trake 11.04.2008.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Da li je ima u Hrvatskoj i koja je cena ? Rodic je nije imao na sajmu u NS-u.

 

Još nema, prve stižu u Junu i uglavnom su rasprodane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ako ces vec da putujes preko 1000km,,a finansije dozvoljavaju,kupi super teneru,

mozes i jednoklipca ali.....moze i prst u oko,,al boli......

2 klipa su jaca nego 1,tako da ...u sustini ljudi idu na put oko sveta i skuterima,,,

pa ti sad biraj,,ja sam vozio i xt i trenutno vozim super teneru,nije st za neki off road,,ali je za asvalt zakon,,a sto se tice off roada svaka normalna voznja ce biti izdrzljiva,,naravno za divljanje po off roadu kupi 125 neku cvaju,,xt jeste raga ali,,,nije to za duze putovanje,,,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

ako ces vec da putujes preko 1000km,,a finansije dozvoljavaju,kupi super teneru,

mozes i jednoklipca ali.....moze i prst u oko,,al boli......

2 klipa su jaca nego 1,tako da ...u sustini ljudi idu na put oko sveta i skuterima,,,

pa ti sad biraj,,ja sam vozio i xt i trenutno vozim super teneru,nije st za neki off road,,ali je za asvalt zakon,,a sto se tice off roada svaka normalna voznja ce biti izdrzljiva,,naravno za divljanje po off roadu kupi 125 neku cvaju,,xt jeste raga ali,,,nije to za duze putovanje,,,,

 

Pa ja sam na svojoj XTZ 660 proputovao više od 100.000 km, ne može se reći da to nije dobar

motor za putovanje ako ti je tempo 120-130 km/h dovoljan. Ima velik rezervar, malo troši,

definitivno najbolja aerodinamika i zaštita od vjetra od svih singlova, nije pretežak. Ne možeš

uspoređivati obični XT600 i XTZ 660, jer je XTZ 660 puno bliže Superteneri nego običnoj XTjci.

Što se tiče offroada, obične cvaje su dobre samo ako se voziš oko vlastitog dvorišta, ništa

više. S njima je teško putovati. I sad se postavlja pitanje - kakav motor odabrati ako ideš npr.

u Francuske Alpe vozati se po makadamima i po planinama? Bash zato su sympa motori poput

Tenerke - nisu najbolji na cesti ni na terenu, no uredno zadovoljavaju i jedno i drugo. Mogu se

na njoj voziti cijeli dan da me ne ubije vjetar. Na običnoj XTjci je već taj utjecaj zamora puno

veći, iako ide i to bez problema, samo što ona npr. teško podnosi vožnju iznad 110 km/h. Govorim

o zračnoj XT600. A naravno, kad se kaže putovanje, to takodjer može biti vrlo različito - nekome

tko ide samo po asfaltu ne treba u biti nikakva Tenerka, neovisno o kubikaži.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Yamaha Tenere 3AJ

Pretrazhio sam forum i teme nema iste.

 

Interesuju me Yamahini Tenere modeli. Prvenstveno xtz 660, xtz 750, xt 600 z. Znachi molio bih vas neshto o pojedinostima (snaga, izdrzhljivost, potroshnja, gabariti, razlike modela od godine do godine...)

Prosto i jednostavno: Ko je jachi? ;D

 

Moja interesovanja su putovanja do 1000 km (mozhda i dalje ;)), silazak sa puta i offroad ali ne preterano extreman, lako odrzhavanje... seticu se josh nechega.

 

Ako vas ne mrzi, Vi se raspishite. :)

Poz!!!

 

Ja imam xt 600z, i ako mislis da bi ti bila mala varas se. Uzeo sam pre neki dan i prezadovoljan sam. Ja imam preko 195cm, pa mi nije mala. Ako te zanima, mozes da probas moju, posto smo obojica iz kv. Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Negotin

Ma nije ova moja tenerica 600 bas toliko losa, moze ona da izdrzi i malo dalje od dvorista.... :o ::) ;D ;D :D :D ;)

 

YAMAHA JE TO ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Sa malim zakasnjenjem da dodam i ja nesto. Moja Super Tenere na asfltu i pod uslovom da je ne vozim poeko 5000 obrtaja trosi tacno 5 litara na 100 km/h. Obzirom da skoro svaki vikend putujem iz Beograda - Mladenovac - Topola - Donja Satornja - Stragari - Bare - Vracevsnica, tj moje kuce, vise puta sam ga testirao i svaki put je to bilo 5 lit. Licno sam prezadovoljan ovim motorom, jedino sto nije bas za duzi off road, jer je jako tezak na volanu a tu mu potrosnja ide na 6 - 6,5 lit.

Ko uziva u laganoj voznji i prelepim predelima, toplo preporucujem ovu relaciju.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova

Izvinte sto se mesam :) ali meni se ova nova XT660Z mnogo svidja, pa sa tim u vezi imam pitanje:

Postoji li alternativa ovom modelu na trzistu danas?  Sta bi mi preporucili, ne bi li me odvratitili od kupovine nove tenere?

 

Mozda je mali off, ali morao sam da pitam :)

 

pozdrav i hvala

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Nemoj da je kupis, kola su bolja ;D. Kupis teneru u drugoj boji, ili u trecoj, ja bi je kupio u svakoj, tesko da ima takmaca trenutno ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia Shiver

Pozdrav društvo,

imao sam Tenere 600 3 AJ i mogu vam reći da sam se slatko navozao sa njom bez ikakvih kvarova.

Po meni, postoji velika razlika izmedju nje i sledećeg modela 660.Novi model je mnogo UMIVENIJI, URBANIJI,nema mnogo vibracija

i ima mnogo,mnogo manje šmeka od  3 AJ modela.Vozio sam i njega i nije me impresionirao kao 600 3 AJ-PRAVI  HARD ENDURO.

Siguran sam da ti visina neće biti problem na tom motoru.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja