Jump to content

Moto Zajednica

XTZ660 -pitanja za generalku

Recommended Posts

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd - Dusanovac
  • Motocikl: XTZ660, X-max 125 i Sprint (not)Exactly

Posto je pocela zivot iz pocetka pre nekih 5-6k (obrnula cajger), a ne planiram da se skoro rastajem od nje, resio sam da odradim generalku na mojoj Tenerifi :)

 

Zasto to radim - trosi ulje kad ide preko 4.5k obrtaja, i od zamene do zamene (menjam na 3.5-4k km) mi potrosi skoro litar (zavisi od voznje i temperature), kompresija moze da bude bolja i najverovatnije su mi tefloni i uljne karike pri kraju.

Istini za volju, ni jednom me nije "zezala", a kamoli izdala negde - pali k`` o mina, lepo vuce, ne pregreva se, ne lupa, ne skripi ili sta god.

 

Generalno sam pogledao sta bih mogao da uzmem ako bih nju prodao i dodao cca 1000eura, i ni za sta mi nije "zaigralo srce", osim za noviju teneru, koja je retka na oglasima i izvan budzeta (probao super teneru, transalp,varadera... sve su ok, ali meni je bas cucnula ova moja)

 

Uglavnom, pitanja:

Koji klip Wossner ili Prox - i da li ima veze, je l 5 karika ili 3 karike po klipu?

Koji lanac bregaste - Original Yamaha ili DID -slicne cene?

Da li je potrebno menjati i klizace lanca, kad vec menjam lanac?

Ko dobro radi obradu cilindra i glave?

Da li je ok da uzmem veliki set dihtunga od Athena-e ili su Yamahini 3 puta bolji(jer 3x vise ce da me kosta ako uzimam posebno originale) - pitanje kvaliteta

Gde da trazim tvrdju oprugu zadnjeg amortizera i da li uopste moze da se menja opruga na ovom gasnom amortizeru?

Lamele kvacila se menjaju samo kad krene da proklizava ili se radi i preventivno (kad vec bude sve rastureno da zamenim i to) ili koliki je otprilike zivotni vek lamela?

 

Sta bi jos moglo da bude zrelo za zamenu posle 100+k km, a da nije ocigledno ?

 

 

Inace ovo sve radim jer, ako mi se sloze sve kockice, planiram daleeki put na istok.

 

Evo jedna ovogodisnja slika iz Ukrajine, gde sam putovao u septembru sa zenom :)

IMG_20190904_143723.thumb.jpg.a5b28b4f78c2c1a635b7026f6f7eef8c.jpg

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd - Dusanovac
  • Motocikl: XTZ660, X-max 125 i Sprint (not)Exactly

Hvala na savetu, nego nisam pitao gde da kupim (osim opruge zadnjeg amortizera i obrade), nego sta da kupim od brendova i delova

A za obradu sam od vise njih cuo da je Cubi odlican, ali mi treba jos necije misljenje.

Inace znam za MRG, kupovao sam vec svasta nesto od njih ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Skoro sam radio generalku na xt600 i mogu ti koliko toliko odgovoriti na neka pitanja. Stavio sam wossner kovani klip, zadovoljan sam jer ne odstupa cenovno od originala a trajaće.. Stavljen je did lanac bregaste, nećeš pogrešiti ni ti ako ga staviš, jeftiniji od originala a isto radi posao, nije nekakva kineska kopija koja se raspada posle 1000 km... Athena isto, isti posao radi kao oriđiđi a mnogo jeftiniji. Što se lamela tiče, moj je pre generalne malo klizao u trećoj što mi nije smetalo ali su bile malo zagorele pa sam stavio tourmax lamele, sasvim ok. Imaš i bolje, mada to je sve do tebe i tvoje preferencije, sa tim se možeš igrati koliko hoćeš. Ja sam takođe stavio nove ventile, što bih svakome preporučio jer nije mnogo skupo a znači, pogotovo kad već otvaraš mašinu. Svakako treba proveriti sve u mašini, da posle opet ne bacaš pare i vreme na otvaranje iste. Napominjem da nisam neki expert što se mehanike tiče, samo prenosim svoja iskustva, nadam se da sam ti bar malo pomogao :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Ja sam takode radio, odnosno radim kompletnu generalku na XT600.

I koristio sam athena veliki set i pokazo se sasvim ok, mada ruku na srce OEM dihtung glave mi je malo bolji.

Masinsku sam obradu radio lokalno u Bosni tako da ti ta informacija ne pije licno vode.

Ali sam uvjeren da ces ovdje dobiti tacnu informaciju vodenu iskustvom ko to najbolje radi u Srbij.

Moja preporuka je takode da online probas naci teflone ili ti ga semeringe ventila radene od vitona.  Dolaze u setu i nekad se na ebayu mogu naci jeftino.  Dosta bolja opcija su od OEM ili athena teflona.

 

Klip sam koristio OEM zajedno sa OEM karikama koje su vrlo jeftine za XT600 u OEM verzij, bar na ebay.com su bile. 

 

Mada licno mislim da bilo koji after market klip sa karikama tipa npr. Wossner radi odlican posao ako je uzeta naprimjer mjera vise i cilindar naspram toga obraden po uputama proizvodaca klipa.

Kupovao sam svoje vremeno za druge projekte kovane CP klipove i Wossner. Ti klipovi su strasno dobro uradeni bili i radili svoj posao bez greske.

 

Ako nedo Bog klipnjaca ili bolcna na maloj pesnici bude losa mogu se naci Royal klipnjace koje su radene u EU.

Nisu skupe dodu sa novom bolcnom a odlicno su uradene, u tacnim mjerama i od kvalitetnog celika.

 

Razvodni lanac sam takode koristio nov OEM ali i DID radi strasno dobre razvodne lance to znam iz licnog iskustva. I licno bi isao sa onim sta je u tom trenutku jeftnije.

Moj lanac sam naso nov na ebay.com sa postarinom u Bosnu za 15 eura.

A za pretragu sam koristio OEM yamahin broj djela.

 

Sto se tice kvacila, ja sam gledao EBC i gecko sa wemoto.uk oba su mi djelovala ok i iskustva drugih ljudi po stranim forumima su sasvim ok.

Na wemoto.uk citav gecko kit je za moju XT600 izlazio dosta jeftino.

 

Takode na wemoto i kod keda.de imas manje vise sve za svoju yamahu, ukljucjuci i nov amortizer koji radi hagon.uk. ako vec radis sve to moja topla preporuka je da se pocastis novim amortizerom sa oprugom koja tacno tebi pase i koja u slucaju hagona ce doci ukljucena u cjenu.

Takode imas i YSS amortizere koji su vrlo dobri a ok cjene. 

 

Znam da si naveo da vec znas odakle ces djelove da rjesavas.

Ali kedo.de ebay.de i .com te wemoto.uk su uvjek dobra lokacija za yamahine djelove. 

 

Sa srecom ti posao.

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd - Dusanovac
  • Motocikl: XTZ660, X-max 125 i Sprint (not)Exactly

Hvala vam na odgovorima, resili ste me nekih nedoumica.:takoje:

 

38 minutes ago, mserifov said:

teflone ili ti ga semeringe ventila radene od vitona

Da li je viton materijal od koga su izradjene ili firma koja pravi?

 

A po pitanju amortizera, trazim samo oprugu, ne ceo amortizer. Napred cu staviti Wilbersove progresivne opruge, a pozadi bi stavio samo tvrdju oprugu. Jer, iskreno govoreci, tenerifu koristim na skroz razlicite nacine (jedan vikend sa drugarom u sumu, drugi vikend full natovaren sa zenom na put) tako da ne mogu dobiti "idealan amortizer" pa mi se i ne daje 300-600eura na ceo amortizer, da bi dobio od svega po malo. A stara opruga je omeksala i kad se full natovarimo (full natovareni nije nista ozbiljno u nasem slucaju, kako neki umeju da se solo natovare :jee:), legne bas - nikad ne lupi do dna, ali je motor osetno nizi i kvari mi malo ciklistiku.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd - Dusanovac
  • Motocikl: XTZ660, X-max 125 i Sprint (not)Exactly

Je l imaju negde drugde da se uzmu ventili a ne bas ovoliko skupi, jer bio sam malopre do jamahe i usisni 30000 , izduvni 12500 (3+2 ventila)

Ili je prica "menjaj samo originalnim delovima, ili ne menjaj uopste"?

 

Sreca pa je jedan cilindar, sta bi ja da mi treba npr 16 kom :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ja baš nisam razumeo trenutno stanje....mašina otvorena ili još ne?

Mislim da je svaka kupovina pre uzvrđivanja činjeničnog stanja pomalo nepotrebna...hoću da kažem da će defektaža da utvrdi šta je zaista za zamenu, a šta još može da radi. Za svaku poziciju postoje tzv. servis limiti (granice istrošenosti) i kada se sve lepo premeri...znaß na čemu si. Ok je malo se raspitati na više strana, normalno...ali kupovina neka sačeka.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd - Dusanovac
  • Motocikl: XTZ660, X-max 125 i Sprint (not)Exactly

Masina nije otvorena, skoro 100% ispravna, trenutno bez problema i vozim je cesto.

Planiram da prvo kupim sta ce ocigledno trebati od delova, koji su potrebni za generalku kako ne bi rasturena masina cekala mesec dana na delove i stajala kod nekog majstora. A i raspitujem se o nedoumicama koje sam imao vezano za delove.

 

Zasto radim generalku- da je osvezim i da budem "siguran" da  ce funkcionisati jos dugo i pouzdano (ne bih da cekam da se nesto cuje ili pocne da lupa, pa je onda vreme za zamenu)

 

Sta mogu zasigurno da kupim unapred i sta sam planirao- veliki set dihtunga, lanac bregaste mislim da nije ikad menjan kao ni klizaci.

Za klip cu sacekati da se otvori masina, jer ne znam da li treba da se razbusuje ili u kakvom je stanju cilindar, takodje i masinska obrada. Naravno, kao sto si napisao, za mnoge stvari cu znati stanje tek kada se otvori masina.

 

Apsolutno se slazem da je pomalo ili cak apsolutno nepotrebno, ali ne mogu da razmisljam da li ce da izdrzi jos 3k ili 30k  km, a motor je po cajgeru presao dosta. Daleko od toga da mi se bacaju pare, ja bih samo da znam da je u dobrom stanju za daleki put.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2809 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

čekanje jednog dela ili svega sa spiska je isto.Jedino što se finasijski podeli eventualno dihtunzi lanac klizači lamele.Ali opet i to stigne kad i klip

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd - Dusanovac
  • Motocikl: XTZ660, X-max 125 i Sprint (not)Exactly

Klip, dihtunzi, lamele i sitnice je lako naci u Srbiji za dan-dva, ali original delovi se cekaju 3 nedelje iz Japana.

Ako nakon otvaranja bude trebalo jos nesto neplanirano da se porucuje original, onda si skroz u pravu.

 

Gde mi se zuri? Ako bude snega pocetkom februara i ostane nesto finansija, planiram Elefantentreffen (samo ako bude snega) , a ne bih bas sa skroz nerazradjenom masinom da teram po minusu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
Pre 18 sati, zoom-bull je napisao:

Hvala na savetu, nego nisam pitao gde da kupim (osim opruge zadnjeg amortizera i obrade), nego sta da kupim od brendova i delova

A za obradu sam od vise njih cuo da je Cubi odlican, ali mi treba jos necije misljenje.

Inace znam za MRG, kupovao sam vec svasta nesto od njih ;)

Ja sam ti iz tog razgloga i preporučio njih. Pošto se bave obradom cilindara, glave, ventila, siceva, radilica i apsolutno svega vezano za agregat, plus drže delove od raznih proizvođača, Wossner, Prox, Athena, TRW, EBC i još gomilu drugih proizvođača i mogu da ti objasne razliku između pojedinih proizvođača i delova, da ti preporuče najoptimalnije za novac koji planiraš da izdvojiš za reparaciju... Nije mi bila namera samo da ih reklamiram tek tako bzvz...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
On 1.11.2019. at 19:58, zoom-bull je napisao:

Posto je pocela zivot iz pocetka pre nekih 5-6k (obrnula cajger), a ne planiram da se skoro rastajem od nje, resio sam da odradim generalku na mojoj Tenerifi :)

 

Zasto to radim - trosi ulje kad ide preko 4.5k obrtaja, i od zamene do zamene (menjam na 3.5-4k km) mi potrosi skoro litar (zavisi od voznje i temperature), kompresija moze da bude bolja i najverovatnije su mi tefloni i uljne karike pri kraju.

Istini za volju, ni jednom me nije "zezala", a kamoli izdala negde - pali k`` o mina, lepo vuce, ne pregreva se, ne lupa, ne skripi ili sta god.

 

Generalno sam pogledao sta bih mogao da uzmem ako bih nju prodao i dodao cca 1000eura, i ni za sta mi nije "zaigralo srce", osim za noviju teneru, koja je retka na oglasima i izvan budzeta (probao super teneru, transalp,varadera... sve su ok, ali meni je bas cucnula ova moja)

 

Uglavnom, pitanja:

Koji klip Wossner ili Prox - i da li ima veze, je l 5 karika ili 3 karike po klipu?

Koji lanac bregaste - Original Yamaha ili DID -slicne cene?

Da li je potrebno menjati i klizace lanca, kad vec menjam lanac?

Ko dobro radi obradu cilindra i glave?

Da li je ok da uzmem veliki set dihtunga od Athena-e ili su Yamahini 3 puta bolji(jer 3x vise ce da me kosta ako uzimam posebno originale) - pitanje kvaliteta

Gde da trazim tvrdju oprugu zadnjeg amortizera i da li uopste moze da se menja opruga na ovom gasnom amortizeru?

Lamele kvacila se menjaju samo kad krene da proklizava ili se radi i preventivno (kad vec bude sve rastureno da zamenim i to) ili koliki je otprilike zivotni vek lamela?

 

Sta bi jos moglo da bude zrelo za zamenu posle 100+k km, a da nije ocigledno ?

 

 

Inace ovo sve radim jer, ako mi se sloze sve kockice, planiram daleeki put na istok.

 

Evo jedna ovogodisnja slika iz Ukrajine, gde sam putovao u septembru sa zenom :)

IMG_20190904_143723.thumb.jpg.a5b28b4f78c2c1a635b7026f6f7eef8c.jpg

 

 

 

Pozdrav,

 

evo ja sam svojevremeno prešao puno km sa tim motorom ( oko 300.000 ) i radio nekoliko generalki.

Ja bih ti preporučio od originala svakako lanac bregaste te original brtve glave i ispod cilindra ( ako

ćeš tu brtvu mjenjati ). Ostalo manje-više što odabereš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd - Dusanovac
  • Motocikl: XTZ660, X-max 125 i Sprint (not)Exactly
7 minutes ago, AnteK said:

evo ja sam svojevremeno prešao puno km sa tim motorom ( oko 300.000 ) i radio nekoliko generalki.

Ja bih ti preporučio od originala svakako lanac bregaste te original brtve glave i ispod cilindra ( ako

ćeš tu brtvu mjenjati ). Ostalo manje-više što odabereš.

Zdravo, porucio sam danas original lanac bregaste (a i jeftiniji je od DID-a) , a za dihtung glave mi je palo na pamet vise puta da uzmem original, nego samo gornji original dihtung kosta skoro kao veliki set svih dihtunga od Athene.

Da li si mozda probao i jedno i drugo, pa ti je original dihtung bolje radio posao?

Da li si mozda menjao ventile u nekom momentu za tu kilometrazu?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
On 2.11.2019. at 20:17, zoom-bull je napisao:

Zdravo, porucio sam danas original lanac bregaste (a i jeftiniji je od DID-a) , a za dihtung glave mi je palo na pamet vise puta da uzmem original, nego samo gornji original dihtung kosta skoro kao veliki set svih dihtunga od Athene.

Da li si mozda probao i jedno i drugo, pa ti je original dihtung bolje radio posao?

Da li si mozda menjao ventile u nekom momentu za tu kilometrazu?

 

Original dihtung je bitno bolji od Athene. Ventile nisam mjenjao, niti bregastu. Jednom radio sjedišta

ventila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Drugar sta je bilo sa masinom, jel je otvorena na kraju? Ako jeste koliko si platio delove, kako je izgledao klip, koliko su karike bile istrosene, da li i dalje trosi ulje?

Ja imam isti motor i moj trosi poprilicno ulja (oko 80k km presla) i to me poprilicno nervira i planiram na prolece da joj menjam semeringe ventila i da prekontrolisem stanje klipa karika i cilndra pa da znam sta me ocekuje otprilike.

E da i kako znate kad kad je fazni lanac za menjanje i klizaci? Meni se u masini ne cuje zveckanje i sustanje a ne bih da dajem pare bezveze ako je dobro, a vidim da ima diht mase na na poklopcu ventila tako da je mozda lanac vec menjan.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja