Jump to content

Moto Zajednica

Treba mi savjet

Recommended Posts

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 11 minuta, Ivanrsvb je napisao:

Evo jedan deo teksta sa neta"Ranije je bilo moguće da kandidat koristi svoj motor na obuci, ali to više nije moguće. Budući bajker će obuku imati samo na vozilu svoje autoškole.Vozilo za obuku vožnje A kategorije mora imati snagu motora od minimum 40 kW i zapremine od bar 600 cm 3" jedan deo teksta mada to je za Srbiju ne znam kako je kod vas u CG i ta pravila ne donosis ni ti niti kolege odavde dakle ako polazes za A moras tako a ako neko ne zeli da se bakce tobom kao osobom koja nije sela na motor je njihova neprofesionalnost...Ovaj forum sam doziveo kao oazu u ondosu na druge dakle moru prepucavanja i sl tako da smatram da ovde svako ima pravo na svoje misljenje ali i obavezu uctivosti ako se od prvaog posta cita na dole zakljucak je besmislje sto nije dobro

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 

Vjeruj da je kod nas sve naopako sto se auto skola tice. Ja samo smatram da je normalno da me u auto skoli nauce makar osnovi voznje motora za koji zelim da polazem,a valjda bi i normalno bilo i da polazem na takvom nekom motoru..evo ispravi me slobodno ako smatras da grijesim..i jos da dodam,kad sam instruktoru rekao nesto u smislu "sta je fora onda ako polozim za A a ne znam voziti veliki motor jer sam kod vas A polozio na vespi,zasto onda placam" njegov odgovor je bio "što jes jes"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 11 minuta, NikolaCg je napisao:

Pa sta je sad cudno sto sam postavio ovakvo pitanje? 

Pa nije čudno što si postavio ovakvo pitanje, jer sam i ja sam skoro isto pitanje prvi put postavio ovde na forumu decembra 2009. godine i na osnovu saveta koje sam tada dobio izabrao motor za sebe (Transalp), a drugi put sam isto pitanje postavio tačno pre pet godina i opet po savetu kolega kupio svoj sledeći motor (BMW R1100GS). Ja sam i tada bio zahvalan kolegama za pomoć i savete koje su mi pružili (a i sada sam zahvalan na tome) i ni na kraj pameti mi nije bilo da se raspravljam sa kolegama čiji mi se komentari tada isu sviđali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Vjeruj da je kod nas sve naopako sto se auto skola tice. Ja samo smatram da je normalno da me u auto skoli nauce makar osnovi voznje motora za koji zelim da polazem,a valjda bi i normalno bilo i da polazem na takvom nekom motoru..evo ispravi me slobodno ako smatras da grijesim..i jos da dodam,kad sam instruktoru rekao nesto u smislu "sta je fora onda ako polozim za A a ne znam voziti veliki motor jer sam kod vas A polozio na vespi,zasto onda placam" njegov odgovor je bio "što jes jes"
Ja se skroz slazem i delim misljenje samo treba svi da budemo tolerantni i postujemo jedne druge jer kazem ovaj forum sam doziveo na prvu kao skupinu tolerantnih i skroz ok ljudi...

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 14 minuta, zika56 je napisao:

Pa nije čudno što si postavio ovakvo pitanje, jer sam i ja sam skoro isto pitanje prvi put postavio ovde na forumu decembra 2009. godine i na osnovu saveta koje sam tada dobio izabrao motor za sebe (Transalp), a drugi put sam isto pitanje postavio tačno pre pet godina i opet po savetu kolega kupio svoj sledeći motor (BMW R1100GS). Ja sam i tada bio zahvalan kolegama za pomoć i savete koje su mi pružili (a i sada sam zahvalan na tome) i ni na kraj pameti mi nije bilo da se raspravljam sa kolegama čiji mi se komentari tada isu sviđali.

A je li u redu da mi X8 Vracar kaze da mi predlaze da do 20-25 godine vozim bicikl (a ja imam 33 god) pa posle vespu 5-6 god ( a ja vozio vespu) sto sam i napisao u par komentara,ali odje ljudi dosta toga ni ne peocitaju ali vole da prokomentarisu onako kako to oni vide,ili ne vide. Jer donose neke neosnovane zakljucke,to je malo bzvz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 10 minuta, Ivanrsvb je napisao:

Ja se skroz slazem i delim misljenje samo treba svi da budemo tolerantni i postujemo jedne druge jer kazem ovaj forum sam doziveo na prvu kao skupinu tolerantnih i skroz ok ljudi...

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 

Sve je to tacno sto mi kazes,ali malo me nervira sto ljudi iznose skroz površne i neosnovane zakljucke,ne razumijem kako ono to pretpostave,da cu odma da vozim motor od 1400 kubika,da nikad nisam vozio ni vespu,da trebam da vozim PRVO bicikl do 20-25e godine pa vespu (sto sam davno prošao) pa onda veliki motor itd itd itd,ne znam.samo odakle ljudima inspiracija da sve to konstruišu u svojoj glavi..tolerancija valjda treba da bude obostrana..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Sve je to tacno sto mi kazes,ali malo me nervira sto ljudi iznose skroz površne i neosnovane zakljucke,ne razumijem kako ono to pretpostave,da cu odma da vozim motor od 1400 kubika,da nikad nisam vozio ni vespu,da trebam da vozim PRVO bicikl do 20-25e godine pa vespu (sto sam davno prošao) pa onda veliki motor itd itd itd,ne znam.samo odakle ljudima inspiracija da sve to konstruišu u svojoj glavi..tolerancija valjda treba da bude obostrana..
1400cc sam ja pomenu tom deckonji kao objasnjenje da ako zelis da ga vozis mozes ga voziti ali prethodno traziti od skole da te obuce za A ili nesto u tom kontektstu no nije ni vazno dosta ljudi ce ti mudrovati ne za to samo nego i za mnoge druge stvari ovde neko mozda malo pretera mozda kazem,mozda ne... ja ne znam stvarno a za obuku si u pravu takodje ako si pametan mozes da vozis i pomenuti kavasaki 1400 bezbedno a ako nisi i aprilija 125 cc cete dovesti u opasnost...samo kazem moramo se msm pozeljno bi bilo da se postujemo ovde

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
Pre 13 sati, Nole Bg je napisao:

Obuka i polaganje je jedno, a voznja u realnosti je nesto sasvim drugo. Po meni je to polaganje skoro pa formalnost i korak da postanes legalan vozac motocikla. Osnovne neke korake ok da naucis ali to nije nista u realnosti. Sve dalje je samo voznja i voznja i praksa i praksa i tako se stice iskustvo sto je ustvari i presudno. Nego sto kazu kolege bolje prvo manja kubikaza i lagano ima vremena za sve. Sta god odlucio srecno ti bilo. Poz

Послато са HTC One A9s помоћу Тапатока
 

Hvala druze. Pa ja mislim da sam realan po pitanju polaganja vozackog ispita..ja samo trazim da me nauce osnovnim stvarima..ali ako bas ocu da vozim veci motor na saltanje,malo je.glupo da se obucavam i polazem na vespu automatik

 Ako na reklami auto skole piše "obuka vozača" valjda to znaci da treba da me obuče da vozim motor koji pripada kategoriji koju zelim da polazem.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N
On 20.10.2019. at 21:56, NikolaCg je napisao:

Pozdrav za sve

 Imam jednu nedoumicu u vezi kupovine motora pa bih molio sve koji su mozda i prosli kroz nesto slicno da mi pomognu savjetima. Cijeli zivot mi se svidjaju motori,ali da budem iskren malo me strah svega toga jer sve je to za mene novo..Naime,odma da kazem da nisam balavac,imam 33 godine i od malih nogu sam vozio auta pa tako i dan danas..ali motor NIKAD..Moje pitanje glasi,da li bih smio odma da kupim veliki motor (konkretno suzuki gsr600 2007 god) ili bih ipak prvo morao da vozam vespe i manje motore itd pa tek onda "ozbiljnije" motore..jer cuo sam par prica da je kao bolje odma kupiti motor koji zelim voziti jer kao posle vespe je malo zeznuto voziti jake motore pa se tesko navici..

Ovde je došlo do zabune. Rekao si da si auta vozio a motor nikad. Tek kasnije si napisao,u drugim postovima da si vozio vespu. I ti si u pravu, vespa nije motor nego skuter.

Da sam znao da si vozio vespu pa sada hoces na obuci da vozis i obucavas se na 600 kubika, sigurno bi imao drugacije komentare.

Ovako kako si u prvom postu napisao...nikad nisi seo na motor i odmah na 600? Misljenja sam bio da to treba biti postepeno cak i u autoskoli a i posle.

A kako sada to rade u autoskoli neka govore oni koji su skoro polagali. Kod automobila je to lakše kad se neko obucava, instruktor ima duple komande. 

Dal motorima na obuci da turaju štitnike neke il pomoćne točkove nemam pojma?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 1 minut, gox je napisao:

Ovde je došlo do zabune. Rekao si da si auta vozio a motor nikad. Tek kasnije si napisao,u drugim postovima da si vozio vespu. I ti si u pravu, vespa nije motor nego skuter.

Da sam znao da si vozio vespu pa sada hoces na obuci da vozis i obucavas se na 600 kubika, sigurno bi imao drugacije komentare.

Ovako kako si u prvom postu napisao...nikad nisi seo na motor i odmah na 600? Misljenja sam bio da to treba biti postepeno cak i u autoskoli a i posle.

A kako sada to rade u autoskoli neka govore oni koji su skoro polagali. Kod automobila je to lakše kad se neko obucava, instruktor ima duple komande. 

Dal motorima na obuci da turaju štitnike neke il pomoćne točkove nemam pojma?

Sta god da sam napisao ti si odma agresivno poceo da pises odgovore i dajes zakljucke da sam se ja u jednom trenutku zapitao da te nije neko nesto naljutio pa se istresas na mene ili da nesto sa tobom nije u redu,jer vise si se ismijavao i donosio neosnovane zakljucke,nego sto si mi pomagao savjetima,mozes malo da procitas svoja prva nekolika posta pa sam odluci da li sam u pravu ili nisam..ali nebitno..neka ostane na ovome sto se mene tice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Da si napisao u prvom postu : vozio sam auta i vespu, sada bih kupio motor od 600 kubika a na njemu bih se i obucavao, moji bi komentari bili drugaciji.

Al ja zamisljam nekog ko nikad nije seo na motor da dolazi u autoskolu i kaze: ja sam resio da kupim motor od 600 kubika i hocu da me na njemu obucite. To mi nije imalo smisla. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N
Pre 16 sati, gox je napisao:

Nikad nisi seo u auto. I ja ti u auto skoli dam auto od 2000-3000 kubika da se obucavas?

Tako je i sa motorima. Ja sam prvo vozio skuter od 50 kubika par godina. Posle odlucim da polazem.

Ja sam se obucavao na skuteru liberty 125 automatiku i na njemu polagao. Kad savladas gas, kocnicu, doziranje, upravljanje na dva tocka, to ti je to. Posle polaganja prvo skuter nekih godinu dana. Onda predji na sta hoces pa polako.

Covek ti nudi vespu sa menjanjem brzina al je tebi to bezveze jer ces ti poBogu voziti ozbiljan motor pa hoces njega odmah.

Mislite o tome :)

Pozdrav. 

I jos jednom savet, polako i postepeno.

U moje vreme ja u auto skoli nisam nista naucio.

Sve kasnije sam, citao forum koji ti je enciklopedija motora i voznje. I naravno od prijatelja, “ bajkera”.

Ovo je bio moj prvi post agresivan kako kažeš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

I taj 1400 se potpuno isto vozi kao i taj od 600. Nikakve razlike nema.





Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 5 minuta, gox je napisao:

Da si napisao u prvom postu : vozio sam auta i vespu, sada bih kupio motor od 600 kubika a na njemu bih se i obucavao, moji bi komentari bili drugaciji.

Al ja zamisljam nekog ko nikad nije seo na motor da dolazi u autoskolu i kaze: ja sam resio da kupim motor od 600 kubika i hocu da me na njemu obucite. To mi nije imalo smisla. 

 

Da si me pitao sta sam vozio i ostalo sta te zanimalo da bi po tome donio zakljucak,mozda bi bilo normalnije nego da sam presudjujes je li mi vespa pederska i da zelim da vozim motor od 1400 kubika itd itd izd,ali nema veze,zanemarimo te zabune kako ti kazes i to je to,lagano..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 5 minuta, Savan je napisao:

I taj 1400 se potpuno isto vozi kao i taj od 600. Nikakve razlike nema.





Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Znam druze da se potpuno isto vozi ali eto samo je fora sto ja tih 1400 kubika nidje nisam ni pomenuo a ispalo je kao da ja odma ocu da vozim motor od 1400 kubika. Nego,da zanemarimo sve to,glupo je raspravljati o nebitnim stvarima..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N
pre 8 minuta, NikolaCg je napisao:

Da si me pitao sta sam vozio i ostalo sta te zanimalo da bi po tome donio zakljucak,mozda bi bilo normalnije nego da sam presudjujes je li mi vespa pederska i da zelim da vozim motor od 1400 kubika itd itd izd,ali nema veze,zanemarimo te zabune kako ti kazes i to je to,lagano..

Nisam te pitao jer si sam rekao da nisi seo na motor nikad. Obicno ljudi kazu- vozio sam skuter jer je i to motor.

Za vespu sam se šalio da ti je ispod časti jer ti hoćeš odmah na taj tvoj od 600 :)

Pokušao sam kroz šalu da ti ukažem na to da ne treba motore da potcenjujes. Da treba slabije motore da vozis na obuci, da ima vremena za taj tvoj motor. Al ako te je moja šala uvredila, izvini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 191 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

I ja sam vespu vozio sa 12 god pa to ne uzimam u relevantno iskustvo, sve bez kacige jer tada to "nije bilo bitno" lol isto mi je drugo auto bilo turbo benzinac od 250 konja i to sa 19 god pa nikakvih problema, mene ovo postepeno licno nervira nekad jer sam ja za sve slobode covjeka i sto manje ogranicenja sem ako je na stetu drugih (sto ne kazem da nije cest slucaj al to se moze suzbijat drugacije a ne represijom ko sad da moras da vozis auto sa suvozacom, ograniceno ovo ono, satnica, isto sa motorm no to su vec neke politicke stvari koje me nerviraju pa da ne idem dalje)

 

Ja na vasu diskusiju gledma ovako, jel bolje pocet sa manje jeste, mora li se - ne. Ako vec ces da uzmes gsr600 koji nije nimalo naivan, nije sad ni full rr ali opet treba ga uzet sa velikom dozom ozbiljnosti i pripremit se za njega adekvatno.

E ta priprema je cio problem u ovoj prici jer auto skole nece da te pripreme ocigledno a kad ga uzmes i sjednes sam nije to to, moze i to al nije idealno i rizikujes. Ja sam sam to uradio, na malom motoru, ali ja sam bas da kazem osoba sto se priprema dosta i proveo mnooooge sate gledajuci i citajuci kako sto treba i ne treba. Dosao na test, polozio bez problema, a na test dosao sa mojim motorom inace iako nijesam imao A kategoriju i s njim otisao kuci. Znaci problem je u skoli. Zovi x skola kroz CG i vidi oce li koja, npr TOCAK u PG sto ti preporucih znam da su oni ucili na normalan. Malo pricu promijeni da imas gsr ali oces da se ispraksas nemoj da si full pocetnik govorit. Ako nista onda mimo necijeg ili sam na svoj kad uzmes da se vjezbas nema vajde, barem ja da znam, ako neko drugi ima ideju nek slobodno iznese.

 

P.S. Kad smo kod ucenja, doveli mi motor prodavci, sjeo, malo se gasio malo mic po mic po parkingu, par ulica dalje, za 2 dana regularno vozio, samo pazio dosta. JEsam i imao pocetnicki pad tada nakon par nedjelja sjecam se al jbg sve je dio ucenja jer skole nema a i da ima ne pripremi te za sve situacije, npr izletanje ljudi i da ne nabodes kocnicu npr iako sam ja to u teoriji znao, reakcija bez razmisljanja je drugo. Nakon toga nikakvih problema ikad jer 99% stvari ti je ovdje do iskustva i pravilne voznje.

Kad nema uzivo ja ti preporucujem twist of the wrist da skines, na youtube gledas i uzivo kad uzmes motor vjezbaj, ako se ne snadjes u medjuvremenu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 13 minuta, No_LiMiT je napisao:

I ja sam vespu vozio sa 12 god pa to ne uzimam u relevantno iskustvo, sve bez kacige jer tada to "nije bilo bitno" lol isto mi je drugo auto bilo turbo benzinac od 250 konja i to sa 19 god pa nikakvih problema, mene ovo postepeno licno nervira nekad jer sam ja za sve slobode covjeka i sto manje ogranicenja sem ako je na stetu drugih (sto ne kazem da nije cest slucaj al to se moze suzbijat drugacije a ne represijom ko sad da moras da vozis auto sa suvozacom, ograniceno ovo ono, satnica, isto sa motorm no to su vec neke politicke stvari koje me nerviraju pa da ne idem dalje)

 

Ja na vasu diskusiju gledma ovako, jel bolje pocet sa manje jeste, mora li se - ne. Ako vec ces da uzmes gsr600 koji nije nimalo naivan, nije sad ni full rr ali opet treba ga uzet sa velikom dozom ozbiljnosti i pripremit se za njega adekvatno.

E ta priprema je cio problem u ovoj prici jer auto skole nece da te pripreme ocigledno a kad ga uzmes i sjednes sam nije to to, moze i to al nije idealno i rizikujes. Ja sam sam to uradio, na malom motoru, ali ja sam bas da kazem osoba sto se priprema dosta i proveo mnooooge sate gledajuci i citajuci kako sto treba i ne treba. Dosao na test, polozio bez problema, a na test dosao sa mojim motorom inace iako nijesam imao A kategoriju i s njim otisao kuci. Znaci problem je u skoli. Zovi x skola kroz CG i vidi oce li koja, npr TOCAK u PG sto ti preporucih znam da su oni ucili na normalan. Malo pricu promijeni da imas gsr ali oces da se ispraksas nemoj da si full pocetnik govorit. Ako nista onda mimo necijeg ili sam na svoj kad uzmes da se vjezbas nema vajde, barem ja da znam, ako neko drugi ima ideju nek slobodno iznese.

 

P.S. Kad smo kod ucenja, doveli mi motor prodavci, sjeo, malo se gasio malo mic po mic po parkingu, par ulica dalje, za 2 dana regularno vozio, samo pazio dosta. JEsam i imao pocetnicki pad tada nakon par nedjelja sjecam se al jbg sve je dio ucenja jer skole nema a i da ima ne pripremi te za sve situacije, npr izletanje ljudi i da ne nabodes kocnicu npr iako sam ja to u teoriji znao, reakcija bez razmisljanja je drugo. Nakon toga nikakvih problema ikad jer 99% stvari ti je ovdje do iskustva i pravilne voznje.

Kad nema uzivo ja ti preporucujem twist of the wrist da skines, na youtube gledas i uzivo kad uzmes motor vjezbaj, ako se ne snadjes u medjuvremenu

Hvala na savjetima. Zivim u Niksicu,a ova skola koju sam pomenuo je jedina skola u Nk u kojoj se moze polagati A. Evo da budem iskren,ja sam to ovako zamislio. Ne bih zelio da sad ispadne da sam ja neki nadprosjecan talenat za sve stvari ali sebe smatram sposobnim da naucim razne stvari dosta brzo,nekako mi to ide od ruke,pa se nadam da ce tako biti i sa voznjom motora. Planirao sam da me prvo u auto skoli obuce na motoru koji je šaltač pa makar bude i ta neka vespa od 125 kubika ili 150 nemam pojma,pomenuo mi je nju instruktor..posle te najosnovnije obuke uzmem fino motor i sjednem na njega,ako treba 100 km da provozam aerodromom bas me briga,da polako vjezbam jer valjda drugacije ni ne mogu ici u saobracaj ako mislim da mi se motor ne ugasi na svaku raskrsnicu,da pritisnem pogresnu kocnicu,da prebrzo startujem i tako to..e pa kad se to prodje onda valjda mogu po malo da se ubacujem kroz saobracaj..nisam planirao da odma pocnem da divljam,vozim dosta jak i brz auto pa ni sa njim ne divljam a kamo li sa motorom na kojem sam pocetnik,to bi bila ludost..a imam i tu dozu straha,ne toliko pa da sam ukočen ali smatram da imam dovoljno straha ili odgovornosti prema tome sto zelim da radim da cu teako sebi dozvoliti da rizikujem previse ili se opustim i pomislim da sam presao tu neku skalu "pocetnika"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
Pre 5 sati, zika56 je napisao:

 

I koliko je ukupno trajala teoretska i praktična obuka (izražena u časovima ili u satima) dok nisi stigao do dozvole?

  Obuka je trajala ukupno skoro tri meseca, Sad koliko je to bilo u časovima - to se ne sećam, Ali otprilike je to bilo :

 Teorija - četiri puta nedeljno po 1 - 2 časa

 Vožnja - jednom nedeljno po nekih 6 časova ( na poligonu ) a zadnje dve tri nedelje se išlo na kondicione vožnje ( van poligona ) koje su bile od šest - sedam časova, a ponekad i po više od dvanaest - u zavisnosti od vremenskih uslova ( kiša, magla, sneg ) .  Ostalo vreme smo imali normalnu vojnu obuku .  Ove kondicione vožnje su bile od 150 do 250 km dužine . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
4 hours ago, NikolaCg said:

A je li u redu da mi X8 Vracar kaze da mi predlaze da do 20-25 godine vozim bicikl (a ja imam 33 god) pa posle vespu 5-6 god ( a ja vozio vespu) sto sam i napisao u par komentara,ali odje ljudi dosta toga ni ne peocitaju ali vole da prokomentarisu onako kako to oni vide,ili ne vide. Jer donose neke neosnovane zakljucke,to je malo bzvz.

 

Pa eto, neko može da misli da si u problemu jer nisi vozio bicikl i ne poznaješ ciklistiku.

Konačno, tražio si savijet i savijet si i dobio ali si već odlučio šta i kako jer ti znaš najbolje.

Zato ti je tema glupa i rapravljaš se sa svima bzvz.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6810 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Auto škola je formalna obuka u slučaju A kat. Motocikl se potpuno drugačije vozi od svih putničkih vozila i kao takav zahteva specijalizaciju. Svako može da skonta kvačilo i menjač i da pokrene motocikl. Šta će da se desi kada se nađeš u krivini kojoj se pojačava radijus? Kada ti auto iseče putanju i zabode kočnicu na pola trake? Ti si onda u ozbiljnom problemu. Najviše nesreća motociklista je u prve tri godine staža. 

 

Kreni u priču, nije sporno. No, nemoj da imaš visoko mišljenje o svojim sposobnostima na motoru. Čak i onda kada budeš imao iskustva. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N
Pre 6 sati, NikolaCg je napisao:

Planirao sam da me prvo u auto skoli obuce na motoru koji je šaltač pa makar bude i ta neka vespa od 125 kubika ili 150 nemam pojma

To sam te ja prvi savetovao. Pade mi napamet zasto si mislio da su mi prvi postovi bili takvi kako kazes...

Ja sam ti se uneo u situaciju i vidim da osoba koja nikad nije sela na motor, u autoskoli oce odma na 600. Rekoh polako ( savet ovaj gore) al neko sa foruma ,iskusan te je savetovao da mozes slobodno odma na 600. E tu mi pade mrak na oči. Zar da te tako savetuju, da se skrljaš prvi dan i ti i motor? :)

Tu sam ti se ja raspravljo sa njima a tebe uzimo ko primer. Ti to odma lično shvatio. :) I kud se ubaci taj sa 1400 da još više upetlja inače uzavrelu diskusiju...

Ajde u zdravlju da se obučavaš i položiš pa javljaj o utiscima.

:takoje:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 50 minuta, gox je napisao:

To sam te ja prvi savetovao. Pade mi napamet zasto si mislio da su mi prvi postovi bili takvi kako kazes...

Ja sam ti se uneo u situaciju i vidim da osoba koja nikad nije sela na motor, u autoskoli oce odma na 600. Rekoh polako ( savet ovaj gore) al neko sa foruma ,iskusan te je savetovao da mozes slobodno odma na 600. E tu mi pade mrak na oči. Zar da te tako savetuju, da se skrljaš prvi dan i ti i motor? :)

Tu sam ti se ja raspravljo sa njima a tebe uzimo ko primer. Ti to odma lično shvatio. :) I kud se ubaci taj sa 1400 da još više upetlja inače uzavrelu diskusiju...

Ajde u zdravlju da se obučavaš i položiš pa javljaj o utiscima.

:takoje:

 

 

Hvala,zdravo bio..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Sad su svi dobrinamerni osim mene i ubacenim"rovcem"1400cc uzmi druze nadji skolu da polozis i sam vidi gde si sta si i koja kubikaza ti lezi kad polozis ostani na tockovima i uzivaj pusti se teorije i teoreticara

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 7 sati, drumskalisica je napisao:

  Obuka je trajala ukupno skoro tri meseca, Sad koliko je to bilo u časovima - to se ne sećam, Ali otprilike je to bilo :

 Teorija - četiri puta nedeljno po 1 - 2 časa

 Vožnja - jednom nedeljno po nekih 6 časova ( na poligonu ) a zadnje dve tri nedelje se išlo na kondicione vožnje ( van poligona ) koje su bile od šest - sedam časova, a ponekad i po više od dvanaest - u zavisnosti od vremenskih uslova ( kiša, magla, sneg ) .  Ostalo vreme smo imali normalnu vojnu obuku .  Ove kondicione vožnje su bile od 150 do 250 km dužine . 

Iz ovoga sam grubo sračunao da je teoretska obuka trajale minimalno 100 sati, a praktična 100-150 sati i to verovatno sa instruktorima koji su vožnju motora poznavali "u prste". Samo želim da kažem da je "obuka" kavu sada imamo u auto školama za "A" kategoriju nedovoljna da čoveka osposobi da sigurno upravlja motorom u svakoj situaciji. Ova obuka služi isključivo da čovek dobije dozvolu, a posle šta mu Gospod Bog podari.

Neko je napisao da se svi motori voze isto (i manji i veći i najveći), što jeste tačno, ali samo do situacije kada dođe "stani-pani", jer onda masa i inercija počinju da igraju ulogu koju kod lakših motora nismo primećivali.

Kada vas na oštroj krivini i na usponu (na serpentini), težak motor povuče (zbog neadekvatne brzine) prema unutrašnjosti krivine (u neku rupu), onda ukapirate razliku između motora od 100 kila i onog od 300 kila. Ili kada vam motor krene da pada dok stojite u mestu. Ili kada na maloj brzini (u gradu) morate naglo da promenite pravac jer vas je neko isekao.

Namerno ne pominjem brzinu kao neki otežavajući faktor, jer pametan čovek može i na jačem motoru da kontrolišebrzinu kao i na slabijem. 

I samo na kraju da navdem da je sila jednaka masa puta ubrzanje, tako da je ipak ponašanje motora od 300 kg u vožnji malo drugačije u odnosu na onaj od 100 kg.  Jeste da se svi motori voze isto, ali ipak malo drugačije "isto" i to ne važi samo za razliku u težinama, već i motori sa istom težinom a sa različitom koncepcijom (recimo čoper u odnosu na neki sportak) traže potpuno drugačiji pristup u vožnji.

A za to je ipak potrebno vreme (iskustvo) i smatram da to nije moguće da se savlada za kratko vreme koje se provede na obuci u auto školi.

Promenio član zika56
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Pa onda ok pocnes da polazes sa 33 god a zavrsis sa 67-68 godina i onda mozes da sednes na masincini besnu:-) sala na stranu i jos jedan savet sedi sa par ljudi koji imaju kategoriju i voze registrivane motore dakle voze a ne kriju od saobracajaca na putu pa porazgovaraj najbolje ti je

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja