Jump to content

Moto Zajednica

Treba mi savjet

Recommended Posts

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600

Pozdrav za sve

 Imam jednu nedoumicu u vezi kupovine motora pa bih molio sve koji su mozda i prosli kroz nesto slicno da mi pomognu savjetima. Cijeli zivot mi se svidjaju motori,ali da budem iskren malo me strah svega toga jer sve je to za mene novo..Naime,odma da kazem da nisam balavac,imam 33 godine i od malih nogu sam vozio auta pa tako i dan danas..ali motor NIKAD..Moje pitanje glasi,da li bih smio odma da kupim veliki motor (konkretno suzuki gsr600 2007 god) ili bih ipak prvo morao da vozam vespe i manje motore itd pa tek onda "ozbiljnije" motore..jer cuo sam par prica da je kao bolje odma kupiti motor koji zelim voziti jer kao posle vespe je malo zeznuto voziti jake motore pa se tesko navici..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Upravo tako, ako već nisi položio, prvo časovi i polaganje. Dok prodjes kroz to iskristalisace se i izbor. Ko ima preko 30 god, nema smisla da polaže za A1, A2 nego za A odmah. Kad sednes na veći motor i skuter od 500-600cc kakve imaju u autoskoli, skontaces vremenom sta želiš.

Nema pravila da li će ti prvi motor biti 250, 500 ili 600cc.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp XL 650

Ti sebe najbolje poznajes. Ako ti radi klapna, rucna, a trebalo bi jer nijesi balavac, znaci da mozes da se kontrolises po pitanju gasa. Odmah po polaganju biraj ono sto ces voziti neko duze vrijeme i polako se navikavaj, vjezbaj... Preskoci ove nize kategorije. Moj Kumara prvi motor uzeo odmah od 100 konja. Ali je bio svjestan, opasnosti, rizika, postepeno se privikavao, i poslije predjenijeh 500km pravo za Solun! :neznam:

Pazljivo odaberi motor prema tvojim gabaritima, da mozes nogom fino dofatit tlo, da ga mozes sam podic i sl... I samo lagaaaano i strpljivo. ;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600

Hvala svima na brzim odgovorima. Pa vozacki za motor jos nisam ni polozio,sjutra idem da uplatim. Motor koji sam pomenuo gsr 600 mogu da uzmem u neku kompenzaciju pa sam eto zato pitao konkretno za njega..da budem iskren,meni se vespe i skuteri ne svidjaju,tako da,ako ne bih mogao voziti neki motor ovog tipa ne bih ga ni vozio..Lepi Dzov,pronasao sam se u tvom komentaru hehehe. A vidis,nisam bas razmisljao o gabaritima itd. Visok sam 186 cm,kakav bi mi motor najbolje "ležao"  ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Karađorđevo-Bačka Palanka-Kraljevo
  • Motocikl: Suzuki gsx 750f

Uzmi odmah šta želiš, ali pametno i lagano. Nikuda ne žuri, treba da se zdržiš sa motociklom. Tek kad napraviš par hiljada km i osetiš kako ubrzava i koči, koliko je masivan... tada ćeš znati koje su ti mogućnosti. Ne preteruj ni u čemu, ostavljaj sebi prostora da eventualnu grešku mošeš da ispraviš.

Može oko ovoga dosta da se piše, ali nemoj da te davim.

Motor koji bi ti najbolje ležao je onaj koji probaš i osetiš da ti odgovara, teško je to da ti neko kaže tek tako - zdravo za gotovo. :)

Pozdrav!

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600

Vjeko hvala na odgovoru,ne mozes nicim da me davis,jer mi je svaka informacija dobrodosla. Danas su me malo u auto skoli iznervirali. Kako se kod nas sve mućka i petlja,instruktor mi je rekao da mogu da polazem A sa vespom od 250 kubika,sto meni nimalo ne odgovara. On ima veliki kaze neki motor jamahu od 600 kubika,ali ja skontah iz njegove price da ne bi meni dao taj motor da se obucavam na njega jer nemam iskustva sa velikim motorom. Kaze moze mi dati vespu koja se šalta,ali ima 125 kubika..bas me to spuštilo jer sam se nadao da ce u auto skoli da me nauce makar osnovno,ali na velikom motoru,valjda za to i sluzi auto skola..Ali,oni su izgleda navikli da im dolaze ljudi koji znaju da voze motore i samo im.uzmu pare i polože vozački onako formalno i cao..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Idi u drugu auto školu. Velika većina auto školi ima motore tipa SV650, Kawasaki Er5 ili nešto slično. Sigurno imaju i skutere, ali treba da tražiš nešto sa manuelnim menjačem. Ako nikad nisi vozio neki motor sa menjačem, nije na odmet da ti neko da da probaš makar 100 m prva druga brzina, čisto da osetiš. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600

Jovan Ristic,nazalost mi u jednoj skoli nema mogucnost polaganja za veliki motor osim u ovoj..Pa instruktor mi je rekao da ce mi dati vespu sa mjenjacem ali od 125 kubika..a ja planiram da ucim za vece motore,tipa 600 kubika,tako da mi se to bas i ne slaze..sjutra cu da odem da popricam sa njim da vidim sta i kako..nista mi ne znaci ako na papiru imam polozen A,a nisam naucio da vozim.veliki motor..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

Ako si u PG mozda i nadjes neku skolu, probaj tocak ali znam da dosta njih ce ti dat isti odgovor jer im se ne rizikuju padovi motora, i drugu u BG slicna prica bi u neku auto skolu.

Ja sam prije 10 god polagao na prdavac vespu od 50 kubika tako sto sam isao ispred auta u koje je neko drugi polagao haha, odradio osmicu kvazi neku, pravo izmedju linija, zakocio i polozio :D ne znam sad kako je, znam i tada da su u npr bas tocak davali veliki motor da vozis sa kojim je teze bilo pogodit npr zbog osmice i policajaca koji su natezali ali mozda je to i bio dil da bi opet placao izlazenje  jer su bile neke mini osmice koje ni danas ne znam bih li potrefio a nijesi nikakvu obuku dobijao jos, makar tada kad sam gledao to je mozda bilo tako no ko sto rekoh, davno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Nikad nisi seo u auto. I ja ti u auto skoli dam auto od 2000-3000 kubika da se obucavas?

Tako je i sa motorima. Ja sam prvo vozio skuter od 50 kubika par godina. Posle odlucim da polazem.

Ja sam se obucavao na skuteru liberty 125 automatiku i na njemu polagao. Kad savladas gas, kocnicu, doziranje, upravljanje na dva tocka, to ti je to. Posle polaganja prvo skuter nekih godinu dana. Onda predji na sta hoces pa polako.

Covek ti nudi vespu sa menjanjem brzina al je tebi to bezveze jer ces ti poBogu voziti ozbiljan motor pa hoces njega odmah.

Mislite o tome :)

Pozdrav. 

I jos jednom savet, polako i postepeno.

U moje vreme ja u auto skoli nisam nista naucio.

Sve kasnije sam, citao forum koji ti je enciklopedija motora i voznje. I naravno od prijatelja, “ bajkera”.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Uzmi ti lepo neku 125-250ccm masinu sa menjacem, (ne vespu ili skuter) vozaj to godinu dana pa ces posle biti pametniji, iskusniji, znaces sta zelis dalje, 

i nemoj da zuris, strpi se malo, kad si vec toliko cekao da pokrenes svoju moto-pricu, izdrzaces jos godinu dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Ovde se radi ne samo o kupovini motora nego i o obuci, ucenju voznje i polaganju. Napisao je da na motor nije seo NIKAD.

Kome bi ja u auto skoli dao vec prvog dana recimo SV 650 i ucio ga da polako daje gas i pusta kvacilo? Skrljao bi se odmah i on i motor.

Na obucavanju mirna masina sto nize kubikaze i menjacem. Moze biti motor a sto ne bi bila i vespa?

Kasnije kad polozi, neka se opet javi za savet.

On nije ni upisao skolu a vec pricamo o diplomiranju i gde da se zaposli :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Ako covek zeli da polaze za A i da vozi A kategoriju skola mora da ga obuci za A i sa tom kategorijom moze da vozi mozda Kawu 1400cc koju poseduje dakle ako zahteva skola je duzna da ga nauci da vozi veliki motor a to sto ovde samo uzmu pare da ti daju A pa ti posle uci uz put nije njegova krivica

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Ja pricam i o zdravom razumu. On npr. odmah namerava da vozi motor od 1400 kubika i zahteva od autoskole da ga za to obuci i na to odmah i seda? I auto skola je duzna da to obezbedi?

Ja sam samo izneo svoje misljenje koje je samo moje i ne mora da znaci da vredi.

Slobodno prijatelju poslusaj iskusnije kolege i zahtevaj odmah u autoskoli masinu koju ces voziti. Ako nemaju, trazi da kupe bas tog sto ces ti voziti. Ako ne kupe, neozbiljni su, totalni amateri. Trazi ozbiljnu autoskolu :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Pa ljudi moralo je ako sad zakon nije promenjen barem kod nas u Srbiji da ko polaze za A polaze na masini ne manjoj od 600cc i manualnim menjacem?Ja sam polagao na sv650 jer vespa na saltanje i neki japanac od 500-600 cc a da ne govorim jace veze jedno s drugim

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Priznajem, ja sam stara skola. Obucavao se na 125 kubika i polagao na njemu i dobio A kategoriju.

Sad se izmenilo verovatno.

Covek koji nije NIKAD seo na motor, onda nek trazi 600 kubika odma i sad i srećno !

 

Moj savet je bio postepeno i razumno sa kubikazom na obuci i posle. Lakse se obucis na mirnom motoru manje kubikaze. Nemas stresa. Lakse. Posle kupuj motor koji hoces pa opet polako. Ko hoce krajnji cilj odmah i sada- izvolte.

the end from me :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

To da li je pametno da sedne odmah na veliki motor ili ne zn ali kazem ako skola ne sluzi da pruzi obuku za koju postoji onda koja svrha ako hoce A a to podrazumeva i hayabusu obuka na vespi slozicete se nije adekvatna zar ne?

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

...Ja sam polagao na sv650 jer vespa nasaltanje i neki japanac od 500-600 cc a da ne govorim jace veze jedno s drugim...

Dali si pre toga IKAD seo na motor bilo koji pre obuke i polaganja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

To ne znam...Moje misljenjeno vespi sve samo ne da je pederska i losa cak je smatram za majku svih skutera a i o njima imam lepo misljenje niti ih smatram manje motorima od nekog japanca samo mislim na odnos snaga jer su razlike velike da zahtevaju obuku na taj nacin

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
...Ja sam polagao na sv650 jer vespa nasaltanje i neki japanac od 500-600 cc a da ne govorim jace veze jedno s drugim...
Dali si pre toga IKAD seo na motor bilo koji pre obuke i polaganja?
Jesam ali nisam imao puno predjenih km a pre samog polaganja voziko skuter 50cc

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N
pre 4 minuta, Ivanrsvb je napisao:

Jesam ali nisam imao puno predjenih km a pre samog polaganja voziko skuter 50cc

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 

O tome pricamo. Neko ko je vozio 50 kubika pa ode na obuku, moze na 600.

Onaj koji nije nikad ninašta na dva tocka...

OK, nek izvoli. Srećno !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
O tome pricamo. Neko ko je vozio 50 kubika pa ode na obuku, moze na 600.
Onaj koji nije nikad ni našta na dva tocka...
OK, nek izvoli. Srećno !
Slazem se postoji ozbiljan rizik ali na primer ako neko zeli sta onda kako da nauci da vozi?Tu skola treba da preuzme ulogu zar ne?A znas i sam verovatno kako stvari funckionisu nazalost

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja