Jump to content

Moto Zajednica

Treba mi savjet

Recommended Posts

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
On 27.10.2019. at 13:19, Srdj je napisao:

Evo ovako, u slicnoj sam situaciji kao i Nikola pa da dam svoje misljenje.

Imam 34 i resio sam da polazem za punu A.

Do sada sam u zivotu imao iskustva samo sa skuterima, uglavnom 50cc i krace vreme 125cc. Nikada nisam bio vlasnik skutera, tako da to dovoljno govori o tome koliko sam kilometara presao, 2-3 hiljade maksimalno (dakle ne veliko iskustvo).

 

Za iskustvo me je pitao instruktor i tu nema laganja, receno je tacno ono sto je bilo istina, vozio sam to i to, toliko i toliko. Zelim sada da naucim to i to.

Covek je razumeo i rekao -Ok, polako cemo i zavrsicemo.

 

Trenutno vozim casove (odvozio 4 dvocasa, 2 poligona, 2 ulica)

 

U auto skoli se za A vozi Honda Hornet 600cc.

Prvo sto mi je instruktor dao da radim je bilo guranje motora i okretanje dok je motor iskljucen i u leru. Da se oseti tezina motora. I stvarno je korisno znanje, iako mi je izgledalo kao nepotrebno u pocetku :).

 

Hornet je jak i veliki motor, barem za nekog ko nema iskustva, treba vremena da se covek navikne. Rekavsi ovo, casovi koje sam odvozio nisu ni blizu dovoljni da se privikne na veliku masinu, ali svakim novim kilometrom se stice novo iskustvo i ja sam siguran da ce to potrajati daleko nakon sto sa obukom zavrsim.

 

Auto skola je, kako joj i ime kaze, skola, i tu je da obuci kandidata za nesto sto do tada nije znao. 

Ja zelim da vozim 600cc i u tom pravcu sam krenuo.

Istovremeno, meni licno je ovo bio i test da li sam sposoban za motor sa brzinama uopste, da li sam spreman za tu kubikazu, odnosno da razmislim da li sam sposoban za 600 ili treba da idem na nizu kubikazu ( za svoj motor koji zelim da kupim)

Moj subjektivni utisak je da jesam, instruktor takodje daje svoj sud, za sada mi ide dobro.

 

Ono sto sam za ovih nekoliko casova shvatio, a mnogo mi znaci i nesto je sto sam zeleo da izvucem kao nauk iz cele price, je da ne zelim da vozim in line 4.

Ja cu na ovom motoru poloziti, ali necu slican kupiti za sebe.

Verovatno cu ici na sv 650 ili er6n (u er pomalo sumnjam jer sam citao da nije najzgodniji za osobu od 1.83m, no videcemo)

 

Jasno je da ti Nikola nemas bas mnogo izbora jer ti je samo jedna auto skola na raspolaganju, medjutim mislim da ne smes da izbegnes motor od 600cc jer to je nesto sto ces voziti kasnije.

Ovo ti je pocetni test da otkrijes sam sebi da li uopste zelis nesto takvo (bar je meni bio). Nisam siguran da ces na vespi uspeti da skontas da je to ono sto je tebi interesantno.

 

Moje misljenje, samo guraj, ukoliko auto skola jajari i ne zeli da ti dozvoli da odmah vozis ono sto je propisano za A, a nemas drugu opciju, mislim da je obavezno da ih nakon par casova "ubedis" da predjes na 600, u suprotnom ces poloziti ali neces imati pravi utisak o tome za sta se zapravo spremas.

 

To je otprilike to :).

 

Pozdrav druze..Ja sam bukvalno htio da prodjem to kroz sta ti upravo prolazis,bas da vidim da li ce meni uopste i "ležati" veliki i jaki motori i da li je to za mene uopste..ali evo,ispadoh lud sto trazim od auto skole da me obuče na motoru za koju kategoriju i želim da polažem..

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Naravno da nisam siguran,a ne bih volio ni da neko pomisli da sam planirao da letim ulicama i da se trkam čim polozim,pa znam ja kako to ide,ali sam makar mislio da ce me makar koji cas obuciti u auto skoli da vidim da li sam ja uopste za veliki motor,tj.motor od 600 kubika ili vise,ali,vidjecemo kako ce sve to ići..
Jbg ni sam ne znam sta da kazem jer ovde je paradoksalna situacija u neku ruku tebi treba skola i obuka oni nude fiktivno...Cudan smo narod

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
Pre 3 sati, NikolaCg je napisao:

Niksic..Nema sta,polozicu tako kako moram,kako mi oni odrede bukvalno,jer sad da se cimam sa njima mogu samo da me "uzmi na zub" pa sta cu onda,da idem u drugi grad na časove..tako vam je to kod nas..

   E pa nemaš sreće. Setio sam se da je jedan oficir iz moje jedinice svojevremeno prekomandovan u Podgoricu gde je radio do penzije, a kasnije je kao penzioner radio u nekoj auto školi kao instruktor. Ne znam dal se još time bavi ( sad verovatno ima oko 70 godina ), al bi kod njega imao pravu obuku. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: T7

@NikolaCg ja sam malo mladji od tebe, ali sam prosle godine prosao kroz tvoju situaciju, doduse vozao sam male skutere kao mladji al to se ne da porediti sa vecim motorima. Ja sam sebi uzeo tada Suzuki gs500, i dobro me je posluzio. Masina je jefitna za kupiti, jeftina za odrzavanje i jako mali potrosac a izuzetno kvalitetna. Moze se na njemu stvarno lepo voziti, i svuda stici. Meni je cena odgovarala i zbog toga sto nisam znao koliko cu tacno vremena imati za voznju zbog posla i porodice pa nisam hteo da ulazem neke velike pare u nesto sto mozda necu koristiti. To je neko moje iskustvo, mozda ti pomogne u odabiru. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600

Evo da se javim. Imao sam prekjuce 1 cas voznje na poligonu i juce 1 cas gradske voznje,danas bilo polaganje-polozio i poligon i gradsku voznju. Vjerovatno cu da uradim ovako,prvo kupujem neki veci skuter,200-250 kubika,da malo njega provozam i naviknem se na malo.veci i jači motor,pa posle njega idem na neki motor tipa 500-600 kubika..tako sam planirao pa cemo vidjeti kako ce sve ici..ipak.sam zasad odustao od velikog motora..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 5 minuta, Bokisa je napisao:

@NikolaCg ja sam malo mladji od tebe, ali sam prosle godine prosao kroz tvoju situaciju, doduse vozao sam male skutere kao mladji al to se ne da porediti sa vecim motorima. Ja sam sebi uzeo tada Suzuki gs500, i dobro me je posluzio. Masina je jefitna za kupiti, jeftina za odrzavanje i jako mali potrosac a izuzetno kvalitetna. Moze se na njemu stvarno lepo voziti, i svuda stici. Meni je cena odgovarala i zbog toga sto nisam znao koliko cu tacno vremena imati za voznju zbog posla i porodice pa nisam hteo da ulazem neke velike pare u nesto sto mozda necu koristiti. To je neko moje iskustvo, mozda ti pomogne u odabiru. 

Hvala druze

 Nisam siguran koji je to motor,ali pogledacu. Pa iskren da budem bolje zasad da gledam neki veci skuter pa posle nekog vremena da gledam velike motore,mislim da mi je ipak tako pametnije..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 395 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS

Kao neko ko je vozio veliki skuter pa presao na motor moj ti je savet da ako imas u planu da sedas na motor to odmah i uradis, imas brdo motora sa 500 cc, ER5,GS500,KLE,CB500 itd, pitomi su i jeftini za odrzavanje, samo ces se smoriti sa 200-250cc, brzo se naviknes i nije to to, vozio sam 400 i opet dosao na isto, jednostavno drugacije se voze skuter i motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
Pre 2 sati, Partiota je napisao:

Kao neko ko je vozio veliki skuter pa presao na motor moj ti je savet da ako imas u planu da sedas na motor to odmah i uradis, imas brdo motora sa 500 cc, ER5,GS500,KLE,CB500 itd, pitomi su i jeftini za odrzavanje, samo ces se smoriti sa 200-250cc, brzo se naviknes i nije to to, vozio sam 400 i opet dosao na isto, jednostavno drugacije se voze skuter i motor

Kapiram to nego evo ja polozih za A kategoriju a jos na motor sa brzinama nisam sjeo..Pa sam zbog toga mislio mozda prvo neki jači skuter..jer,kao sto navedoh gore,imao sam 2 časa i polaganje,sve na neki beverly od 200 kubika automatik..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2382 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Skuter i motor su dva sveta. Mali vs veliki tockovi, automatik vs manual, prtljag vs nista(sem ako nemas kofer), udobnost vs manja udobnost sa vise zabave i na kraju skuter vs motor.

 

nema svrhe kupovati skuter da bi se navikao, ako ces zavrtati gas do panja isto ti je vozio skuter ili nesto od 600cc, krajnji ishod je isti. Bolje uzmi nekog kle500 taj ce da te sluzi sto godina. Ili vec neki po tvojoj zelji. Ne znam kakvi te motori zanimaju. Izbor je prevelik...

 

ja sam ceo zivot vozio skutere i evo sad vozim transalpa i sta mi fali. Nisam isao postepeno 50-125-250-500-650 nego sa ajde recimo 125 koji sam ponekad terao bez dozvole presao na 600. Ove sezone od maja do danas presao oko 4000km. Sve je u glavi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

I ja ti ne bi preporucio skuter jer nece ti se previse iskustva prenijet. Oce npr u saobracaju provlacenje, da te ne vide i tako to ali oko same voznje bolje odma kreni sa motorom koji zelis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
Pre 11 sati, Partiota je napisao:

Kao neko ko je vozio veliki skuter pa presao na motor moj ti je savet da ako imas u planu da sedas na motor to odmah i uradis, imas brdo motora sa 500 cc, ER5,GS500,KLE,CB500 itd, pitomi su i jeftini za odrzavanje, samo ces se smoriti sa 200-250cc, brzo se naviknes i nije to to, vozio sam 400 i opet dosao na isto, jednostavno drugacije se voze skuter i motor

Hvala na savjetu.. Pa da budem iskren ja bih odma i presao na veliki motor,to mi je i krajnji cilj,ali..mene su u auto skoli (u kojoj sam samo imao 2 časa) ucili na beverly 200 kubika automatik i na tom motoru sam i polagao..sto znaci da NIKAD nisam ni mijenjao brzine na motoru,a kamo li vozio veliki motor . Kad kazem veliki mislim na motore 500-600 kubika..O tome se radi.. a od motora mi se svidja npr.gsxr 600,hornet,gsr 600 i tako neki slican motor koji nije pretezak za voznju (kako sam skapirao) a svidja mi se kako izgleda. Eto,sad bih volio da cujem tvoe misljenje o svemu ovome,malo sam ti priblizio situaciju..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
Pre 6 sati, drmilan_ je napisao:

Skuter i motor su dva sveta. Mali vs veliki tockovi, automatik vs manual, prtljag vs nista(sem ako nemas kofer), udobnost vs manja udobnost sa vise zabave i na kraju skuter vs motor.

 

nema svrhe kupovati skuter da bi se navikao, ako ces zavrtati gas do panja isto ti je vozio skuter ili nesto od 600cc, krajnji ishod je isti. Bolje uzmi nekog kle500 taj ce da te sluzi sto godina. Ili vec neki po tvojoj zelji. Ne znam kakvi te motori zanimaju. Izbor je prevelik...

 

ja sam ceo zivot vozio skutere i evo sad vozim transalpa i sta mi fali. Nisam isao postepeno 50-125-250-500-650 nego sa ajde recimo 125 koji sam ponekad terao bez dozvole presao na 600. Ove sezone od maja do danas presao oko 4000km. Sve je u glavi :)

Pa iskren da budem ja uopste ne bih zavrtao gas do panja,posebno u startu..Smatram sebe dovoljno disciplinovanim sa "kocnicom u glavi" a posebno zbog toga sto sam ja tek pocetnik u svemu ovome..i reci mi kakva ti je bila promjena kad si npr sa 125 presao na 600?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Mislio sam da ne treba da učestvujem, ali smatram da bi trebao da uzmeš bilo šta od 600 kubika što si naveo osim GSXR. Nisi balavac, svi ti motori se lako voze, a menjač ćeš savladati lako. Malo vežbe na nekom parkingu će to srediti.

Imaš 33 godine i nemaš vremena da se igraš sa skuterima, ako želiš pravi motor. A i svaka promena motora iziskuje dosta para. 

Želim ti svako dobro i veliko zadovoljstvo u vožnji.

 

Daleko od toga da te ostale kolege nisu dobro savetovale, ali sve je u glavi, pa i koliko ćeš odvrtati gas.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2382 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
1 hour ago, NikolaCg said:

Pa iskren da budem ja uopste ne bih zavrtao gas do panja,posebno u startu..Smatram sebe dovoljno disciplinovanim sa "kocnicom u glavi" a posebno zbog toga sto sam ja tek pocetnik u svemu ovome..i reci mi kakva ti je bila promjena kad si npr sa 125 presao na 600?

Generalno nisam mnogo vozio 125, uglavnom 50cc, pa posle par godins pauze zbog finansija i stasanja u coveka preko noci se odlucim da mi fali motor i kupim. Razlika je velika jer sam vec napisao da se ne moze skuter i motor porediti. Ali sto se tice brzine i ubrzavanja, pa ne znam, isti k... na otvorenom je druga prica al po gradu nigde ne vozis 120, ja ni na otvorenom ne idem vise od 110 :aha:

 

Ako imas nekog ko ima apenca uzmi probaj, tako ces najlakse nauciti, a u krajnjem slucaju vozis auto pa znas kako kvacilo funkcionise, nemas brige.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Došla je jesen, uskoro će i zima, biće sve manje lepog vremena za vožnju, tako da možeš natenane da sebi nađeš motor ( i cene su im manje preko zime ). Ko što kolega iznad reče, a i ja sam ti već jednom to rekao - nađi neki APN pa provežbaj na parkingu da uđeš u štos sa menjačem, a posle možeš i na pravi motor. Greške u menjanju će ti Apenac oprostiti, a i ako nešto pokvariš - mnogo je jeftinije nego na ozbiljnom motoru . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
Pre 3 sati, Due je napisao:

Mislio sam da ne treba da učestvujem, ali smatram da bi trebao da uzmeš bilo šta od 600 kubika što si naveo osim GSXR. Nisi balavac, svi ti motori se lako voze, a menjač ćeš savladati lako. Malo vežbe na nekom parkingu će to srediti.

Imaš 33 godine i nemaš vremena da se igraš sa skuterima, ako želiš pravi motor. A i svaka promena motora iziskuje dosta para. 

Želim ti svako dobro i veliko zadovoljstvo u vožnji.

 

Daleko od toga da te ostale kolege nisu dobro savetovale, ali sve je u glavi, pa i koliko ćeš odvrtati gas.

Hvala druze

 A samo mi reci zasto ne gsxr? Koliko sam skapirao to je ista masina kao gsr 600,samo sto nije naked?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
Pre 3 sati, drmilan_ je napisao:

Generalno nisam mnogo vozio 125, uglavnom 50cc, pa posle par godins pauze zbog finansija i stasanja u coveka preko noci se odlucim da mi fali motor i kupim. Razlika je velika jer sam vec napisao da se ne moze skuter i motor porediti. Ali sto se tice brzine i ubrzavanja, pa ne znam, isti k... na otvorenom je druga prica al po gradu nigde ne vozis 120, ja ni na otvorenom ne idem vise od 110 :aha:

 

Ako imas nekog ko ima apenca uzmi probaj, tako ces najlakse nauciti, a u krajnjem slucaju vozis auto pa znas kako kvacilo funkcionise, nemas brige.

Pravo da ti kazem mene uopste ni ne privlaci voznja po gradu,mislim,sto se velikog motora tice. Vise sam za voznju otvorenim putem,do mora,do planine itd..tako da,ako bih imao priliku sjesti na neciji motor malo po poligonu da dobijem taj osjecaj za saltanje,to bi bilo dobro,pa posle toga malo magistrala,da se rasteretim psihicki od kontanja brzina i osjetim gas,kocnicu i tezinu motora,ponasanje na putu i tako to,voznja na zadnjem tocku i tako..salim se za ovo zadnje..hahaahaha

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Ista, ali mnogo jača. I to je malen motocikl. Ako si stasiti Crnogorac teško ćeš se spakovati na njega.:D 

Ja bih GSR. Lepše se sedi, prirodnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
Pre 2 sati, drumskalisica je napisao:

Došla je jesen, uskoro će i zima, biće sve manje lepog vremena za vožnju, tako da možeš natenane da sebi nađeš motor ( i cene su im manje preko zime ). Ko što kolega iznad reče, a i ja sam ti već jednom to rekao - nađi neki APN pa provežbaj na parkingu da uđeš u štos sa menjačem, a posle možeš i na pravi motor. Greške u menjanju će ti Apenac oprostiti, a i ako nešto pokvariš - mnogo je jeftinije nego na ozbiljnom motoru . 

Apn je kod nas izumrla vrsta,cak i postari voze onaj kao noviji tomos..ali valjda cu pronaci neki motor,mada je to malo i nezahvalno nekom da trazim..najprije ce vjerovatno biti da kupim svoj motor pa polako..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 5 minuta, Due je napisao:

Ista, ali mnogo jača. I to je malen motocikl. Ako si stasiti Crnogorac teško ćeš se spakovati na njega.:D 

Ja bih GSR. Lepše se sedi, prirodnije.

186 cm,95 kg. Pa zar nije i on 600 kubika?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Jeste, ali je raketica u odnosu na GSR. I mislim da si visok za njega. Ne znam koliko bi ti bilo prijatno posle sto kilometara?:popovanje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 3 minuta, Due je napisao:

Jeste, ali je raketica u odnosu na GSR. I mislim da si visok za njega. Ne znam koliko bi ti bilo prijatno posle sto kilometara?:popovanje:

Daj neki predlog za motor koji mi nije mali,a koji se lakse vozi od pojedinih,da je do 600 kubika (ne znam da li smijem vecu kubikazu) ,da nije nesto bas preskup i po mogucnosti da nije naked...Postoji li to?

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Nikšić
  • Motocikl: Honda hornet 600
pre 15 minuta, Due je napisao:

Mali Strom? 

Pa nije los,malo mi se ne svidja zadnji kraj,lici mi na stari tomos,a ostalo je ok. Ipak mi je ljepsi gsr ili hornet,ali dobro,nasao bi se neki odgovarajuci motor,samo da ja prvo odlucim sta i kako..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Pa nije los,malo mi se ne svidja zadnji kraj,lici mi na stari tomos,a ostalo je ok. Ipak mi je ljepsi gsr ili hornet,ali dobro,nasao bi se neki odgovarajuci motor,samo da ja prvo odlucim sta i kako..
Oces Kawu GPZ ,a imam ga ja 500cc 60 konja jeftina i reg pitom a ume i da se i unervozi kad zatreba i dve stvari koje su najbitnije vozi se ko bicikl i jako pouzdana masina

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja