Jump to content

Moto Zajednica

Pocket bike - Mini cross

Recommended Posts

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Pozdrav. Kupio sam svojoj devojcici (9 god) Pocket bike, tj. Mini cross. Kupio sam ga novog, pre 4-5 godina. Malo ga je vozila, jer je naucila tek prosle godine.

Imao je neki problem, tesko je palio od prvog dana. Ali je posle mucnog potezanja ipak palio. Posle nekog vremena je poceo da curi karburator, a ja prilikom zamene poteznice, ostetim onu puž oprugu. Cene delova su iznosile kao cena celog agregata. Meni dojadi, kupim komplet drugi agregat, bukvalno plug and play, i motor sada pali posle prvog drugog poteza, ne curi nista, ide odlicno, cak i mene sa 85 kg lagano vuce. Ali... cini mi se da je ler gas prilicno visok. Raniji nije radio toliko "brzo" i glasno, radio je na manji broj obrtaja. Da li postoji mesto gde moze da se smanji br obrtaja na mini cross-u? Ne bih da se cimam opet do servisera...

 

I jos jedno pitanje, da li prilikom gasenja, mogu prvo da ga ugasim, pa onda zavrnem dotok goriva, a da ne dodje do nekog curenja iz karburatora ponovo?

Navikao sam da ga gasim tako sto zavrnem dotok goriva pa kad istrosi, ugasi se. Zato imam problem prilikom sledeceg startovanja.

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Iako je ovo jedan jednostavan i ne baš vrhunski kvalitetan proizvod, ume lepo da posluži...a i nije skupo popraviti ga.

Idemo redom. Na karburatoru naravno postoji šraf za štelovanje ler gasa. Videćeš ga sa strane. Pride, moguće je i regulisati visinu igle u šiberu. 

Za povećanje ler gasa može često da bude krivac prodor viška vazduha kroz neki od dihtujućih spojeva...pa tako nije retko da se: popusti svećica, cilindar, kućište ventila na usisu, veza između karba i lule na usisu, poklopac šibera (tamo gde ulazi sajla gasa u karb...i sl. Prekontroliši i slobodan hod ručice, pa samim tim i sajle gasa.

Retko, semering i dihtung po pola...to obično nakon ozbiljne karijere.

 Ovo je klasičan dvotaktni motorić kojem treba sauh za prvi start...i taj start nikada ne može da bude iz prve. Zatvaranje slavine sa time ne bi trebalo da ima nikakve veze. 

Ako nemaš prekidač za gašenje, izvedi ga sam. Sa paljenja ide žica i potrebna je veza sa masom za prosto gašenje. Ako je nema, na paljenju je konektor za priključak kabla (žice za gašenje). Ako nakon gašenja imaš curenje, a slavina otvorena..imaš preliv u karbu. Ako pak imaš curenje sa zatvorenom slavinom...imaš problem sa njom ili njenom vezom sa telom karba ( jer se čini mi se vezuje sa dva šrafa). Dihtuje u sredini jedan malo O ring gumAni.

Šta još....

Mora bre to da radi, nije to svemirski brod.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Za gašenje, ako već nema, nije loše napraviti kill switch na konopcic.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

To je očigledno neko skinuo, jer bi trebalo da ga ima. Prvi su imali dugme...ovi kao noviji baš taj sistem, kao na skuterima za vodu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Hvala na odgovorima.

 

Ima dugmence za gasenje. Motoroc prakticno nov. Na proslom mi curelo gorivo i nakon gasenja, pa iz navike sam gasio na slavini... 

 

Pogledacu ovo za ler. Hvala :)

 

Videh da nema teme za Mini bike, pa ako se slazu modovi, neka ostane. Inace je moj, msm cerin, ovaj sa profilne slike :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Stigao je jedan primerak na pokušaj oživljavanja...zapostavljen, nekompletan, ali ako su mu vitalne komponente još uvek u upotrebljivom stanju, pokušaćemo animaciju.

Nastavak sledi...bude i neka fotka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nema potrebe...

...ali bi bilo dobro da se pripremi za mirovanje.

A to ćeš tako što: upališ motor, zatvoriš slavinu i pustiš da se sam ugasi. Tako će lonče karburatora ostati prazno (sa jako malo goriva). Ova operacija je moguća i tako što odvrneš šraf na dnu lončeta da gorivo iscuri. Ovo je možda brže, ali, pošto je sve tankog kvaliteta postoji mogućnost da se ošteti taj šraf ili njegova pozicija...pa onda veći problem.

Zatim odvrneš svećicu, sipaš malo ulja za mešavinu u cilindar kroz otvor gde ide svećica, iskurblaš (povučeš poteznicu) par puta da se ulje rasporedi i vratiš svećicu, samo je rukom stegneš.

Dopuniš gume vazduhom i digneš ga od zemlje.

Mogao bi i lanac da se preprska nekim sprejem ili uljem.

To je to.

Ponovno paljenje bi tako trebalo da bude bez većih problema. Obavezno napraviš novu mešavinu i pripremiš još jednu svećicu. Ulje koje je u motoru, sipano onomad, moglo bi možda da zaprlja svećicu pri prvom paljenju. Zato ne treba preterivati sa količinom. Prvo će paljenje biti možda uz puno dima, ali to je ok. Bolje to, nego problemi sa korozijom u motoru, blokirane karike i najvažnije, dizne bi trebalo da ostanu prohodne, bez naslaga koje obično nastaju kada gorivo dugo stoji u lončetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Hvala. I ja sam mislio da sipam malo ulja kroz svecicu. 

 

 

Stavio sam letos nov agregat, i nebih da zariba, a bas lepo pali sada. Napunicu i rezervoar, i dok je sunca, da ga upalim jos koji put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nema potrebe da se puni rezervoar.

Prvo, jer nije od metala...

Drugo, važnije je da kada se posle pauze ponovo startuje, mešavina bude sveža. Kada gorivo dugo stoji zamešano, nije dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova
  • Motocikl: YZF R6

Imam malo pocket bike koji je stajao par godina. Zaboravio sam da li je slavina zatvorena kad stoji vodoravno (-) ili kad stoji uspravno (|). 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Juce reših da ga upalim posle par meseci, i prilikom poteza, puče kanap. Stavio sam drugu poteznicu, ali je i tu kanap bio već načet. Odustao sam. Danas sam bio kupio 4m kanapa,  zamenio na obe poteznice, namontirao i upalio ga :)  

 

Baš kada sam hteo da se vozim sa klinkom, opali ova korona i nemam pojma koliko će trajati...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

"pronto", ljubi te brat, deder pomozi, vidim da se hvala bogu fino razumeš... Imao sam malo muka oko svog pocket Bike-a, međutim sve sam to sredio i prezadovoljan sam.... Ali! Ako se malo više forsira (recimo 10ak sekundi voziš u punoj brzini, koliko on već može da razvije, po mojoj proceni oko 40-50 km/h), odjednom mu skoči ler gas - baš bude previsok, i ne prima više gas - tačnije gasi se ako mu dodaš! Radi samo bez gasa u visokim obrtajima, sve ostalo ga gasi.... I tako jedno 10ak minuta dok se malo ne ohladi mašina, a posle opet sve ok... I čisto da napomenem, mašina je odlična, super vuče, ne moram uopšte da zavrćem slavinu za gorivo prilikom parkiranja motora u garažu, niti da mu ikada povlačim saug (mada nisam siguran ni kako je aktiviran, a kako deaktiviran - uvek stoji nadole i verujem da je tako neaktivan, jer čim se podigne, agregat se ugasi), pali bukvalno na pola poteznice! Veliki pozdrav 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

E to bi već moglo da bude vezano za nivo goriva...uopšte protok do lončeta.

Pregledaj ceo sistem...od rezervoara do lončeta. Da bude sve prohodno i čisto, otvor na rezervoaru, crevo bez kolena, slavina...i na kraju nivo goriva u lončetu. Desi se da motor brže povuče goriva iz lončeta, nego što mu novo dođe.

Još jedan detalj. Čep na rezervoaru mora da "diše". Obično ima odušku, koja zna da se zatvori od prljavštine....jednostavno, rezervoar ne sme da bude hermetički zatvoren, pa je potrebno da na čepu postoji "rupa" koja dozvoljava ulaz vazduha...a kada je ispravan ventil, ne dozvoljava izlaz gorivu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Pozz ljudi,zamolio bih nekog za pomoc ako je imao slicnu situaciju,kupio sam nov motor za deciji atv namontirao ali poteznica bukvalno preskace prilikom potezanja i cuje se glasno lupanje kao metal od metal i nemogu da stratujem motor,da li neko zna sta moze da bude ????Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 406 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST

Davno sam se igrao sa tomosima pa sam zaboravio kako sta ide. Uzeo sam malom bratu pocket i vozao ga je par dana, nakon toga je stajao parkiran par meseci i nije hteo da upali nakon toga. 

Ostavljen preko zime tako i sad resimo da ga upalimo, ali opet nece. Sipano novo gorivo, skinuo sam karburator i tako ceo ubacio u ultrazvucnu kadicu. Nije hteo "siber" koji poteze sajla da se pomera. Nakon ciscenja je proradio. 

Svecica je bila mokra, ociscena i vracena nazad. Baca tanku, svetlu varnicu kad se poteze poteznica. Nije "jaka" kao na tomosima sto je bilo mad sam de zanimao sa njima. Posle ponovnog pokusavanja da ga upalimo nismo uspeli. Svecica nije ni suva, a ni mokra. 

Kojim redom da krenem ili sam nesto preskocio? 

Pocket ima ono kao dugme za gasenje, da me ne zeza ono? Kako to da proverim? Ima ispod plastika kod rama dve zice koje izlaze iz tog prekodaca, jedna ide direktno u moror druga se spaja sa drugom zicom koja isto odlazi u motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Odviješ svećicu, uliješ malo goriva, vratiš svećicu, podigneš saug i probaš da upališ.

Tako sam ja radio svaki put kada sam klincu palio pocket cross.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 406 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST
Pre 2 sati, doktor je napisao:

Odviješ svećicu, uliješ malo goriva, vratiš svećicu, podigneš saug i probaš da upališ.

Tako sam ja radio svaki put kada sam klincu palio pocket cross.

Probacu tako da upalim. 

Ako ne upusticu se u rasturanje karburatora, pa cu valjda znati sastaviti :na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: pored ZR
  • Motocikl: cbr 500 f

Taj je mene zezo, cak sam bio kupio novi karb i posle mesec dana opet problemi. Na kraju sam uklonio tu slavinicu ( blokirao je da ima samo prolaz goriva ) a slavinu stavio onu prolaznu sto se stavlja na crevo. Problem je bila gmica na slavini, prosto nabubri i ne dopusta dovoljo gorivu da dodje do karba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 406 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST
On 13. 3. 2024. at 21:25, NIKI je napisao:

Taj je mene zezo, cak sam bio kupio novi karb i posle mesec dana opet problemi. Na kraju sam uklonio tu slavinicu ( blokirao je da ima samo prolaz goriva ) a slavinu stavio onu prolaznu sto se stavlja na crevo. Problem je bila gmica na slavini, prosto nabubri i ne dopusta dovoljo gorivu da dodje do karba.

Aha, obraticu paznju na taj deo kad budem rasturao karburator. 

Do sledece nedelje moram da upalim i pripremim plastike za farbanje. Brat tad dolazi i mora sve da ga ceka spremno, prvo da ofarba, a onda da se igra

Promenio član steefanv
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja