Jump to content

Moto Zajednica

različite gume na motoru

Recommended Posts

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L
9 hours ago, Nemanja88 said:

Meni su na Suzukiju rasparne gume ( nazad Michelin, napred Bridgestone, ostale tako od prethodnog vlasnika ), i nisam primetio nikakve probleme u voznji. Naravno, obe su za istu namenu. Zadnja je menjana ali ce svakako i ona biti za zamenu dok se prednja bude potrosila, tako da cu onda staviti novi set ( istih guma, kao sto uvek i uzimam ).

 

Mene samo interesuje sta radite kad stavite nove gume pa vam se zadnja potrosi pre? Sto je recimo tipicno za V2 motore tipa Ducati, Aprilia RSV... Menjate ceo set iako je prednja jos uvek dobra za narednih par hiljada km?

Stavim zadnju istu kao sto je bila. Ako se kojim slucajem taj model vise ne moze naci stavim najslicniju.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • GRASKO.N, 108 postova
  • Lokacija: Bezanijska kosa
  • Motocikl: BMW 650 CS- BIVŠA LJUBAV

Samo nova guma....

 

Polovna iako ima "dobru saru" moze biti defektna i ko zna koliko je presla.

 

Dalje, ako je polovna guma duplo jeftinija od nove, ipak je onaq istrosena i u njoj nema mnogo života. Što  bi neko menjao dobre gume....

 

Nikad ne bij stavio polovnu gumu na motor, pre bih sačekao da skupim lovu pa kupio novu. Motor je luksuz i nemanje para za novu gumu nije opravdanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre 4 sati, Grasko.car je napisao:

Samo nova guma....

 

Polovna iako ima "dobru saru" moze biti defektna i ko zna koliko je presla.


 

Pa ako ima dobru saru logicno je da nije puno presla, s toga ne kapiram tu tezu "ko zna koliko je presla" 

, ne moze guma puno da predje a da se ne potrosi, dubina sare je nepogresiv pokazatelj,

naravno, treba imati na umu da se razliciti tipovi guma razlicitom brzinom trose

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Stara guma bez obzira na šaru gubi svojstva i ne može nikada biti kao nova. Zagrevanje i hlađenje gume je drugačije, na drugačiji način se ugiba, itd. Većina ne koristi ni približan potencijal motocikla i gume pa se voze i na takvim gumama. Način vožnje može da bude nezahtevan ali neka situacija tipa naglo izbegavanje prepreke, naglo kočenje može da dovede gumu do težih zahteva i eto ti zajeb. Čak i ako te iznenadi krivina, bar sa novim gumama uvek imam u glavi da ta guma može još u nagib. Kad ti je u glavi da su ti gume loše onda jbg. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 512 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900

Tako je. Ja sam SV-a kupio sa Pilot Road 3 DOT 2014. Iako je šara odlična, naročito na prednjoj, ove sezone se već stvrdla guma što se bogami da osetiti u krivinama. Dovoljno je da mi jednom malo vrdne zadnji kraj pa de se cimam od sledećih 100 krivina. I šta ću.. dobra šara al jebeš takvu vožnju. Moram da menjam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • GRASKO.N, 108 postova
  • Lokacija: Bezanijska kosa
  • Motocikl: BMW 650 CS- BIVŠA LJUBAV

Upravo....

 

Ako daš 2,3,4 hiljade za motor moras imati jos 200-300 eur za gume.....stavljas glavu u torbu za jako jako male pare...bolje je da imas dobre gume a malo lošiju kacigu, guma je jedina komponenta koja ima dodira sa asfaltom (osim kada padneš)....

 

Šara nije jedini pokazatelj istrošenosti gume a realno na gumi ne vidiš tacnu kilometrazu, pa onda opet posle nekog vremena moras da kupiš drugu i faktički za iste pare uvek voziš na polovnim gumama....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Nisam neko vreme dolazio na forum, tako da tek sad videh @Borkosan-ovo pitanje.

Mogu da pridodam pozitivno iskustvo sa Mitas Terraforce-R gumama.

Eksploatacija guma je svaki dan.

Vožene su, ovih dana, po nižoj temperaturi (jutro: Rakovica-Banovo Brdo-Most na Adi-Kvantaš-Zemun; popodne: autoput-obilaznica-Ibarska).

Solidno drže, u različitim uslovima, bez osećaja nelagodnosti pri prelasku metalnih šina, linija, ležećih, skretanju i vožnji kroz krivinu.

 

Radi se o, jedinom, radijalnom , tzv."enduro" pneumatiku, koji pravi neke kompromise, kao tvrđa putna guma (sa indeksom nosivosti 325 kg i indeksom brzine 240 Km/h).

Nije toliko osetljiv na niži pritisak, kada malo popusti, padom spoljašnje temperature (ili na variranje u odnosu hladna/zagrejana).

Drži isto i na početku vožnje i na kraju.

 

Krivac za "klizavost" Mitas enduro guma na cesti, posebno zadnjih, je E-08, koja je dijagonalna guma (kao i većina ostalih enduro E-07, E-09 i cross guma iz Mitas kuće). Cenjene su u svetu takmičenja van puta.

Pozitivna strana dijagonalnih pneumatika je što se, u terenskim uslovima, lakše "ukomponuje" tvrdoća gume, zavisno od podloge. Momci, sa foruma, koji voze off road će to bolje pojasniti.

Negativna osobina dijagonalne gume, na putu, je osetljivost na pritisak u njoj (od toga zavisi i njeno ponašanje po vrućem/hladnom vremenu, suvom i vlažnom putu).

 

U sport, naked, supermoto i putnoj varijanti imamo:

SportForce+ koji  je radijalni pneumatik (drži solidno i troši se u skladu sa pređenim putem).

Dok je MC 50  visoko brzinski dijagonalni pneumatik (od pritiska u gumi zavise performanse, držanje podloge i brzina trošenja gazeće površine).

 

Prave se, obe vrste konstrukcija (i radijalne i dijagonalne).

Čak je veći izbor dijagonalnih  / oznaka R - guma radijalne konstrukcije (ako guma nije radijalne konstrukcije, slovo može da izostane. Npr. 130/70 - 17 M/C 62H) /.

Zato sam, ranije, naveo:

Prednja dijagonalna/zadnja radijalna - može.

Prednja radijalna/zadnja dijagonalna - nikako).

Ista konstrukcija prednja/zadnja.

Može, ali nije bitno (jer se točkovi na motociklu, inače, različito ponašaju).

 

.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
On 31.10.2019. at 3:37, Nemanja88 je napisao:

Meni su na Suzukiju rasparne gume ( nazad Michelin, napred Bridgestone, ostale tako od prethodnog vlasnika ), i nisam primetio nikakve probleme u voznji. Naravno, obe su za istu namenu. Zadnja je menjana ali ce svakako i ona biti za zamenu dok se prednja bude potrosila, tako da cu onda staviti novi set ( istih guma, kao sto uvek i uzimam ).

 

Mene samo interesuje sta radite kad stavite nove gume pa vam se zadnja potrosi pre? Sto je recimo tipicno za V2 motore tipa Ducati, Aprilia RSV... Menjate ceo set iako je prednja jos uvek dobra za narednih par hiljada km?

Ja uvek obe menjam, jer je prednja definitivno bitnija od zadnje, zadnja kad te proda imas velike sanse da se izvuces a sa prednjom je to skoro pa nemoguce.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT
On 31.10.2019. at 3:37, Nemanja88 je napisao:

Meni su na Suzukiju rasparne gume ( nazad Michelin, napred Bridgestone, ostale tako od prethodnog vlasnika ), i nisam primetio nikakve probleme u voznji. Naravno, obe su za istu namenu. Zadnja je menjana ali ce svakako i ona biti za zamenu dok se prednja bude potrosila, tako da cu onda staviti novi set ( istih guma, kao sto uvek i uzimam ).

 

Mene samo interesuje sta radite kad stavite nove gume pa vam se zadnja potrosi pre? Sto je recimo tipicno za V2 motore tipa Ducati, Aprilia RSV... Menjate ceo set iako je prednja jos uvek dobra za narednih par hiljada km?

zašto bi to bilo tipicno za navedene motore, ako postoji objašnjenje onda bi te molio da objasniš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
pre 38 minuta, mile fazer je napisao:

zašto bi to bilo tipicno za navedene motore, ako postoji objašnjenje onda bi te molio da objasniš.

To nejednako trosenje prednje i zadnje  gume  desava se kod svih motora bez obzira na konstrukciju masine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Ti motori malo brze potrose zadnju gumu za razliku od rednih 4 na primer zbog dosta veceg obrtnog momenta. Ko je vozio Ducati zna o cemu pricam, zadnja guma cesto ume da prokliza na ostrije dodavanje gasa... Naravno, pricam iskljucivo o sportskim motorima ozbiljnih performansi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Sve zavisi od nacina voznje. Ja znam ljude koji prvo potrose prednju, konkretno na gsxr 1000 i gs1250, dok ja mogu i po 3 zadnje da poderem dok se prednja ne potrosi... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

I dobar deo zavisi i od dobro/loše nastelovanog vešanja.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Ne sećam se kada sam zadnji put montirao nove gume, a uparene stavljam kada se uklopi priča. Trenutno mi je na motoru treći set istog raspara, koji mi se pokazao kao idealna kombinacija. Napred Michelin pp, a nazad Michelin pr. Dobitna kombinacija je zakucan prednji deo za asfalt, a dobro držanje i dugotrajnost zadnje. Inače, teram ih do ivice, a trošim do platna, kao i uvek do sada... i, može se, i to veoma uspešno.

C0964DB6-617D-4B6B-A9CB-6397CC701330.png

9C465D7E-2ADE-4006-8996-5A5453F8364A.png

5C61E62B-BD01-4B11-8F5D-313F3B99ED2E.png

9C98276A-1C84-4A58-80C2-A55511005711.png

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

evo da dodam nešto iz jednog stranog foruma iako nisam našo temu gde se govori samo o tome

 

A kaj je s teorijom da se gume jace trose kako se kilometru sakupljaju? Ja imam oduvijek suprotnu praksu: u pocetku se trose jace i to onda pada kako se priblizavaju kraju. Mozda se varam, al objasnio sam si to na nacin da kroz puno ciklusa grijanja i hladjenja gume gube elasticitet i postaju tvrdje. Kazem, mozda sam u krivu, ali, prvih 2000km mi je potrosnja zadnje gume 0,8mm/1000km, a ukupni prosjek kad ih mijenjam 0,6mm/ili mrvicu manje. Pricam o cestovnoj voznji gdje je prosjecni djir 50km pa bi to u grubo  bilo nekih 150tak voznji sa setom u prosjeku, aj nek bude 300 ciklusa grijanja i hladjenja jer znam i na kavu u grad s motorom.
da li se i vamo čini tako ili nekako drugačije

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150

zdravo svima dobro je da obe gume budu nove , ali postoji i pravilo da mogu da se koriste ocuvane i polovne gume zavisi sve od finansija . Bolje je uzeti neku polovnu mishelinku nego neku novu plasticnu kinesku dugo koristim gume proizvodjaca metzeler i imam reci hvale dimenzije 3.50-10. ljudi kupuju koliko im finansije dozvoljavaju. pozdrav i srecni kilometri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja