Jump to content

Moto Zajednica

različite gume na motoru

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2782 postova

kako rade različite neuparene  gume na motoru.Po proizvodjaču,vrsti,eventualno visini ili širini što mislim da je dosta pisano.U navali polovnih guma vidim da dosta ljudi uglavnom na malo starijim motorima vozi gume različitih proizvodjača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Odgovoriti na ovakva pitanja  nije baš jednostavno.

Guma je jedina površina širine 2 prsta koja me povezuje sa majčicom zemljom.

I, kao i svećica, nalazi se na mestu direktnog izvršioca rada više povezanih sklopova(transmisija, ogibljenje, trakcija...stanje podloge, stil vožnje, nagli zahtevi).

Gume treba birati u skladu sa performansama vozila, vodeći računa o brzinskim i indeksima opterećenja, koji su naznačeni na boku gume.

Zakonska regulativa, kod putničkih vozila, propisuje gume istog proizvođača, dimenzija i karakteristika na istoj osovini.

 

Upotreba "različitih" guma (u odnosu zadnja/prednja) nije ništa neuobičajeno i dosta se primenjuje u praksi (iskustvo uvek ima veću težinu nego komercijalni opis ili namenski testovi).

Čak i kombinovanje guma različite konstrukcije (radijalna-dijagonalna).

Gde je pravilo da se dijagonalna stavlja napred a radijalna na zadnji točak.

U suprotnoj kombinaciji, imamo nestabilan i teško upravljiv motor.

Polovna guma nosi sa sobom možda brendirano ime, gazeću površinu prilagođenu vozilu na kome je "razgažena" i naizgled dobru šaru (kao nova).

Generalno, bitnije je ostati u sedlu, nego preći 12.000 km sa "kao nova" gumom ili jeftino kupiti polovnu gumu.

Široka tema...

Situacija od 7.4.2019. , opisana u temi: "Trenutak kada zastane dah.", kada Mahindra preseca put, i gde je trebalo brzo odreagovati:

"Mahindra pik ap, na trotoaru, sa desne strane, nekih 20-tak metara iznad semafora (okrenuta je u pravcu našeg kretanja, pravac prema Vidikovcu), kreće da izlazi sa trotoara.

Ali ne izlazi na gore.

Čovek mota "pun levi", silazi prednjim točkovima na desnu traku, zastaje na trenutak, daje pun gas i pokriva obe trake.

I staje...

E, tada počinje usporeni film...

Sve traje nekoliko sekundi, ali izgleda kao večnost.

Onaj ko je imao priliku da to doživi, zna taj osećaj.

Sin je, u tom trenutku, jedva pet metara udaljen od poprečenog monstruma.

Koči, zadnjom, mota udesno, "nabada" prednju kočnicu. 

Zadanji točak se podiže, tek toliko da uspeva telom zabaciti zadnji kraj i ukosi rep u levo.

Popušta kočnicu, ubacuje u drugu i "gađa" iza tovarnog sanduka.

Staje."

 

Nakon dolaska kući usledio je pregled motocikla.

To je nešto što se podrazumeva posle svake vožnje, a naročito nakon nepredviđene situacije.

 

 

Na motociklu je bila kombinacija guma :

Zadnja Tourance 130/80 17  (fabrički propisana dimenzija je 140/80 17).20190912_080353.thumb.jpg.7520e024af6f1deaa8342c6d59d95503.jpg

 


 

Prednja MT 80 100/90 19

20190912_080632(0).thumb.jpg.db53f3358291f671a0b76c52d3653548.jpg

 

 

Stare, zrele već za zamenu, ali su ceo svoj radni vek na istom motoru.

20190916_091229.thumb.jpg.11f869df2a283236c413ee697c4da79b.jpg

 

Pri vrsti kočenja gde je bočna sila jaka, neminovno je "driftovanje", pad i podletanje ispod suv-a.

Međutim, enduro guma, na asfaltnoj, suvoj, podlozi radi "za sve novce", stoički podnoseći postavljeni napor. Sin je ostao u sedlu.:takoje:

Ali ne bez posledica po Metzeler-ku.

Ide u zasluženu penziju i zauzeće počasno mesto na zidu garaže.

20190912_080259.thumb.jpg.193773d2fadf9f34767946ff36e2fbf6.jpg

 

20190916_091712.thumb.jpg.6911db900b3d48d3a2bc34f556a13489.jpg

Da li treba pružiti šansu i drugim, manje poznatim proizvođačima, ili se treba ograničiti na poznate marke (Michelin, GoodYear, Dunlop i sl.)?

Kada je nova guma u pitanju, definitivno, da.

20190916_110937.thumb.jpg.a8fc6e1adbd7a05794559f3abe259736.jpg

20190916_111006-1.thumb.jpg.94f2cf3a3ad39350ae5bf0cb3fadb32e.jpg

 

20190916_134226.thumb.jpg.55d3ab8542a35f43b23184f0f8a6729e.jpg

Na kraju, bitna je preporuka proizvođača motocikla, vezano za dimenzije pneumatika.

Kombinacija guma različitih proizvođača, konstrukcija, svojstava i osobina je stvar finesa i ličnih izbora.

Kombinacija "iz nužde" je opravdana, samo, kupovinom, jeftinije, nove gume.

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1881 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Mogu 2 gume razlicitog proizvodjaca ali ipak mora da budu iste namene. Lose je da je na pr napred neka touring guma a nazad sport. Razlicito se greju, razlicit grip, temperatura, razlicite na mokroj podlozi... Dok su iste namene i " slicne gume" u fabrickoj dimenziji za taj motor nije problem. Ovo slicne gume mislim da ne ide jedna kramponka a druga za stazu :-)

Ne bih nikad smeo da mesam radijalnu i dijagonalnu gumu zbog drugacije konstrukcije. Mada na trzistu su 99% radijalne gume i na vecini motora moraju iskljucivo one.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Da zanemarimo ono kad smo bili mali i kad se vozilo sta se imalo,u danasnje vreme uvek gledam da imam sto bolje gume i da budu u fabrickoj dimenziji i komplet od istog proizvodjaca.E sad ove godine uzeh raspar-touring force od mitasa napred i poludeh od cekanja pa uzeh angel GT za nazad.Fabricke dimenzije guma-iste vrste-touring i to je moj maksimum eksperimentisanja u ovim godinama(dosta mi je eksperimentisanja s kraja 80-tih i citavih 90-tih).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Nema igre sa gumama. Samo iste i nove. Sve ostalo su gluposti. Ako se nema za gume onda ne treba ni da se vozi, koliko god grubo zvučalo. 

  • Sviđa mi se 2
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

@Gajo Sevojno i ostali tog tipa "isključivo samo ovo i samo ono"

Neozbiljno je tako nešto reći. Razumeo bi da kažeš da bi to bilo lepo, dobro,..., ali ne i da kažeš da je sve ostalo glupost.

 

Znači nije dovoljno što je neko sebi omogućio tehnički ispravan motor nego ga sad treba i ubiti u pojam što ne može da priušti sve najbolje... K'o da su svi glupi i zbog toga neće da imaju najbolje...

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
Pre 2 sati, DonToni je napisao:

@Gajo Sevojno i ostali tog tipa "isključivo samo ovo i samo ono"

Neozbiljno je tako nešto reći. Razumeo bi da kažeš da bi to bilo lepo, dobro,..., ali ne i da kažeš da je sve ostalo glupost.

 

Znači nije dovoljno što je neko sebi omogućio tehnički ispravan motor nego ga sad treba i ubiti u pojam što ne može da priušti sve najbolje... K'o da su svi glupi i zbog toga neće da imaju najbolje...

Po meni nije tehnicki ispravan motor sa polovnim gumama, koje su ko zna koliko stare i koliko su se stvrdnule, takodje mi nije ispravan motor sa napred gumom koja na primer loše drži po mokrom a nazad neka turing guma koja lepo drži na mokrom i hladnom, pa vozac proceni da ne kliza zadnja na dodavanje gasa ali zato prednja prokliza... Sve to može da prodje, možeš i sa polivnim slikovima da voziš po ulici ali ako neko ugrozava svoju bezbednost  zbog uštede od 100 ili 200€ onda izvini, mislim da je za njega ipak bicikla. Guma je jedino sto nas drži i ja ne bih se igrao sa takvim stvarima, a ti izvoli...

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7030 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
pre 46 minuta, Gajo Sevojno je napisao:

Po meni nije tehnicki ispravan motor sa polovnim gumama

Pa i nova guma postaje polovna kad je montiras i predjes par stotina kilometara s njom, znaci nije vise nova, i znaci ti menjas gume svake nedelje?

 

  • Haha 1
  • Zbunjen 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Jednom sam menjao posle 4 dana, vozio ulicu ne stazu... U pravu ste, samo polovno... Ima i mladih guma da se nađje, ja sam primer..

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7030 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Kolega Gajo, vidim da zivis u Belgiji,  ali treba biti svestan da je ovo Srbija, i da uslovi za zivot nisu idealni sa 300 evra mesecno, pa samim tim ni stanje guma na motorima nam nije idealno, trude se ljudi koliko mogu, kad bi imali odakle, svi bi bili pametni i stavljali novi set guma svake godine, ja prvi, ali jbg, ne moze...

 

on topic:

Vozim 22 godine, od toga vise od pola vozim na razlicitim gumama, i nista mi ne fali,

eto ja sam zivi dokaz da moze da se vozi sa razlicitim gumama, i da se putuje po par hiljada km, i da se cepa motor na stazi,

no, da me ne shvate pogresno, novo je novo, i nove gume ce uvek biti bolje od odlicnih polovnih, ali to ne znaci da ne moze da se vozi sa polovnjacama, moze i te kako.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950
pre 8 minuta, bocca_bastard je napisao:

Rasparene gume mogu mnogo vise nego sto ja smem ili znam.

 

 

Ovo je ključ ili odgovor te filozofije rasparenih guma bez obzira ko živi u Belgiji i koliko se novca odvaja za polovne ili nove gume

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 442 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer
Odgovoriti na ovakva pitanja  nije baš jednostavno.
Guma je jedina površina širine 2 prsta koja me povezuje sa majčicom zemljom.
I, kao i svećica, nalazi se na mestu direktnog izvršioca rada više povezanih sklopova(transmisija, ogibljenje, trakcija...stanje podloge, stil vožnje, nagli zahtevi).
Gume treba birati u skladu sa performansama vozila, vodeći računa o brzinskim i indeksima opterećenja, koji su naznačeni na boku gume.
Zakonska regulativa, kod putničkih vozila, propisuje gume istog proizvođača, dimenzija i karakteristika na istoj osovini.
 
Upotreba "različitih" guma (u odnosu zadnja/prednja) nije ništa neuobičajeno i dosta se primenjuje u praksi (iskustvo uvek ima veću težinu nego komercijalni opis ili namenski testovi).
Čak i kombinovanje guma različite konstrukcije (radijalna-dijagonalna).
Gde je pravilo da se dijagonalna stavlja napred a radijalna na zadnji točak.
U suprotnoj kombinaciji, imamo nestabilan i teško upravljiv motor.
Polovna guma nosi sa sobom možda brendirano ime, gazeću površinu prilagođenu vozilu na kome je "razgažena" i naizgled dobru šaru (kao nova).
Generalno, bitnije je ostati u sedlu, nego preći 12.000 km sa "kao nova" gumom ili jeftino kupiti polovnu gumu.
Široka tema...
Situacija od 7.4.2019. , opisana u temi: "Trenutak kada zastane dah.", kada Mahindra preseca put, i gde je trebalo brzo odreagovati:
"Mahindra pik ap, na trotoaru, sa desne strane, nekih 20-tak metara iznad semafora (okrenuta je u pravcu našeg kretanja, pravac prema Vidikovcu), kreće da izlazi sa trotoara.
Ali ne izlazi na gore.
Čovek mota "pun levi", silazi prednjim točkovima na desnu traku, zastaje na trenutak, daje pun gas i pokriva obe trake.
I staje...
E, tada počinje usporeni film...
Sve traje nekoliko sekundi, ali izgleda kao večnost.
Onaj ko je imao priliku da to doživi, zna taj osećaj.
Sin je, u tom trenutku, jedva pet metara udaljen od poprečenog monstruma.
Koči, zadnjom, mota udesno, "nabada" prednju kočnicu. 
Zadanji točak se podiže, tek toliko da uspeva telom zabaciti zadnji kraj i ukosi rep u levo.
Popušta kočnicu, ubacuje u drugu i "gađa" iza tovarnog sanduka.
Staje."
 
Nakon dolaska kući usledio je pregled motocikla.
To je nešto što se podrazumeva posle svake vožnje, a naročito nakon nepredviđene situacije.
 
 
Na motociklu je bila kombinacija guma :
Zadnja Tourance 130/80 17  (fabrički propisana dimenzija je 140/80 17).20190912_080353.thumb.jpg.7520e024af6f1deaa8342c6d59d95503.jpg
 

 
Prednja MT 80 100/90 19
20190912_080632(0).thumb.jpg.db53f3358291f671a0b76c52d3653548.jpg
 
 
Stare, zrele već za zamenu, ali su ceo svoj radni vek na istom motoru.
20190916_091229.thumb.jpg.11f869df2a283236c413ee697c4da79b.jpg
 
Pri vrsti kočenja gde je bočna sila jaka, neminovno je "driftovanje", pad i podletanje ispod suv-a.
Međutim, enduro guma, na asfaltnoj, suvoj, podlozi radi "za sve novce", stoički podnoseći postavljeni napor. Sin je ostao u sedlu.:takoje:
Ali ne bez posledica po Metzeler-ku.
Ide u zasluženu penziju i zauzeće počasno mesto na zidu garaže.
20190912_080259.thumb.jpg.193773d2fadf9f34767946ff36e2fbf6.jpg
 
20190916_091712.thumb.jpg.6911db900b3d48d3a2bc34f556a13489.jpg
Da li treba pružiti šansu i drugim, manje poznatim proizvođačima, ili se treba ograničiti na poznate marke (Michelin, GoodYear, Dunlop i sl.)?
Kada je nova guma u pitanju, definitivno, da.
20190916_110937.thumb.jpg.a8fc6e1adbd7a05794559f3abe259736.jpg
20190916_111006-1.thumb.jpg.94f2cf3a3ad39350ae5bf0cb3fadb32e.jpg
 
20190916_134226.thumb.jpg.55d3ab8542a35f43b23184f0f8a6729e.jpg
Na kraju, bitna je preporuka proizvođača motocikla, vezano za dimenzije pneumatika.
Kombinacija guma različitih proizvođača, konstrukcija, svojstava i osobina je stvar finesa i ličnih izbora.
Kombinacija "iz nužde" je opravdana, samo, kupovinom, jeftinije, nove gume.
 
 

Kako ti se cini ta Mitas guma, da li si imao prilike da je malo testiras?
Treba sledece sezone da menjam a nema puno o njima na forumu.
Sorry za mali off

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

@Borkosan,nije pitanje za mene ali prenosim iskustva ljudi kojima sam montirao.GS 1200 kaze vlasnik da su odlicne po svakoj vrsti podloge,V-STROM 650 vlasnik vozio prednju novu oko 3000 km prezadovoljan nedavno montirao i zadnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Sto se tice uparivanja guma veceras sa menjao zadnju gumu na XR 1000,vlasnik je iskusan vozac,kupio motor nov i prelazi mnogo kilometara za kratko vreme(lekar na brodu).Zadnja metzeler,napred pireli.Kaze da mu se ta kombinacija najbolje pokazala bez obzira na vek trajanja.Inace motor jede gume,za prvih 10k km promenje su dve zadnje i jedna prednja guma

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 442 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer
[mention=38632]Borkosan[/mention],nije pitanje za mene ali prenosim iskustva ljudi kojima sam montirao.GS 1200 kaze vlasnik da su odlicne po svakoj vrsti podloge,V-STROM 650 vlasnik vozio prednju novu oko 3000 km prezadovoljan nedavno montirao i zadnju.

Hvala, i meni treba za Strom 650.
Probacu ih sledece sezone.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Kad imam para kupim set novih, kao sto sam sada montirao angel gt, kad nemam kupim polovnu samo dok ne skupim lovu. Medjutim uvek sam je vozio dok nije ostala bez sare. 

Ono sto moramo da znamo kod polovnih guma, neko ih je skinuo zato sto su odsluzile svoje. 

X puta sam imao raspar gume, nisam zbog toga imao problem bas zato sto nisam GP vozac, ne pokusavam to da budem i pokazem drugima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V
Pre 1 sat, Savan je napisao:

Lako je tebi, voziš Varadera. :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Hoces da kazes ako mogu da ga pojim mogu i gume da kupim? :na_glavi:

Ima istine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

U tih par puta sto sam imao prilike da ga vozim, stekao sam utisak da bi on isao lako i na felnama bez guma. :D

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Meni su na Suzukiju rasparne gume ( nazad Michelin, napred Bridgestone, ostale tako od prethodnog vlasnika ), i nisam primetio nikakve probleme u voznji. Naravno, obe su za istu namenu. Zadnja je menjana ali ce svakako i ona biti za zamenu dok se prednja bude potrosila, tako da cu onda staviti novi set ( istih guma, kao sto uvek i uzimam ).

 

Mene samo interesuje sta radite kad stavite nove gume pa vam se zadnja potrosi pre? Sto je recimo tipicno za V2 motore tipa Ducati, Aprilia RSV... Menjate ceo set iako je prednja jos uvek dobra za narednih par hiljada km?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: prodat :(

Ja sam prosle sezone koristio nove parnice i zadnja mi se duplo brze potrosila, iako vozim touring motor.

Zatim sam stavio polovnu zadnju (iste namene) i uglavnom nisam imao problema mada sam najcesce vozio po suvom. U ozbiljnijim situacijama (po klizavom, kisi, jacim kocenjima), imao sam onaj odvratni osecaj kad zadnji kraj bezi, ali bez vecih problema.

Ove sezone sam ponovo stavio nove uparene i motor se dosta bolje ponasa, ali ponovo se ranije istrosila zadnja guma.

 

Sve u svemu, kad imam para trudim se da budu nove i iste, a kad to ne mogu da ispratim onda polovna zadnja i laganija voznja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja