Jump to content

Moto Zajednica

Jawa 350 TS Deluxe

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Vrijedi: ako želiš da ga voziš ili uživaš da ga gledaš.

Ako očekuješ da ga  središ i prodaš za dobre pare teško...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Vredi li restaurirati ovaj motor? Nije potrebno mnogo ulaganja
 
Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk
 
 


Zašto pitaš ako nema puno ulaganja a uspomena ti je?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Nis

Zašto pitaš ako nema puno ulaganja a uspomena ti je?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
Zbog kvarova, citao sam na nekim forumima da su cesti na tom modelu..


Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: zagreb
  • Motocikl: gs 1200 adventure

koliko se sjećam dok sam vozio jawu a to je bilo davno mana im je bila struja , velike vibracije na visokim okretajima šta nije ništa strašno u zagrebu je bilo dva majstora za struju kad su oni to rješili više nije bilo problema znam da nisi iz zagreba a i ti majstori više ne rade ili su pokojni oću da kažem sasvim solidan motor i po meni ga vrjedi restaurirati ulaganja nisu velika a ljepa uspomena .

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 471 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Ako ti je uspomena sredi je.
Da ces da se navozis sa njom bas i neces, uvek neka muka sa njima, struja, los menjac, ta TS valjda bese imala muke i sa srednjim lezajem na radilici....
Ali eto, izgubile su se, postale su raritet. Nije lose da se sacuva neka :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Mene su, kada sam svojevremeno kupio Javu 350 (pre prvog MZ ETZ-a), pitali da li sam dobio i pistolj uz motor. Na moje zbunjeno pitanje "zasto pistolj?" odgovoreno mi je: "da se ubijes"... :lol:

Kada sam poceo da ga vozim, shvatio sam pitanje  :'( :lol:

Epilog je da sam ga prodao bud-zasto i sledecih nekoliko motora su mi bili ETZ 250 sa kojima sam se navozao kao covek. 

Ovde ti je druga situacija. To je uspomena, a ja tu na tvom mestu ne bi gledao da li se isplati ili ne, uradio bi to. Srecno !

Pozz

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Moj se surak sit navozao s njom. Jedini problem je bio ako se malo przi jace,kad se pregreje nece da ide kako treba. Onda napravi pauzu,popusi cigaru i teraj dalje. Nekada su ljudi sa tim motorom pravili ozbiljne kilometraze. Medju bajkerima nekad je vazilo da je MZ mnogo bolji,ali ko je odrzavao Jawu i nije je silio lepo se navozao. Kao i svi motori te klase iz tog vremena ona ima neke svoje mane,ali i ta struje se moze srediti. Pogotovo danas. Ako je agregat zdrav i nema nekih havarija,nevidim razlog da je ne sredis i vozis u zdravlju. Ili bar da je imas. Ona materijalno ne vredi neki novac ,a tebi pretpostavljam emotivno mnogo.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Nis
Moj se surak sit navozao s njom. Jedini problem je bio ako se malo przi jace,kad se pregreje nece da ide kako treba. Onda napravi pauzu,popusi cigaru i teraj dalje. Nekada su ljudi sa tim motorom pravili ozbiljne kilometraze. Medju bajkerima nekad je vazilo da je MZ mnogo bolji,ali ko je odrzavao Jawu i nije je silio lepo se navozao. Kao i svi motori te klase iz tog vremena ona ima neke svoje mane,ali i ta struje se moze srediti. Pogotovo danas. Ako je agregat zdrav i nema nekih havarija,nevidim razlog da je ne sredis i vozis u zdravlju. Ili bar da je imas. Ona materijalno ne vredi neki novac ,a tebi pretpostavljam emotivno mnogo.
Ova je presla 19500 km (:

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 750 SRAD

Ja sam imao Jawu 350 82 godiste. Svi su govorili o toj famoznoj struji i kako cu imati problema. Presao sam sa njim oko 30 .000 km i sve sta sam promenio, je cesma koja je korodirala jer mi je motor stajao u garazi tri godine ( otac kupio i presao, verovali ili ne 354 km, i sacekao da ja stasam pa da se vozam). Tako da mene za Jawu vezu samo lepe uspomene.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ja sam se sa Jawom lepo navozao, išao više puta na more, putovao. . . 

  Problem sa strujom i nije problem sa strujom već je problem sa vlasnikom, a reč je o održavanju. Problem nastaje jer ispari ulje sa filca koji podmazuje breg koji otvara platine. Usled toga se pojede fiber na platinama pa se paljenje razdesi. Naši ljudi su poznati po tome što znaju sve pa uzmu da šteluju platine, pa i to zeznu jer to nije APN, već se ovde šteluju dva cilindra, jedan po jedan ( prvo velika ploča, pa onda polu ploča ). Kad ne uspeju da našteluju paljenje, onda donesu visokoumni zaključak da struja nije dobra, pa počnu da čačkaju oko reglera i kad i njega zajebu, onda struja zaista više nije dobra.  Rešenje je jednostavno - treba otprilike na 1000 kilometara skinuti desnu deklu preko paljenja i kapnuti par kapi ulja na onaj filc kod platina. Ako je ulje kvalitetnije - može i duže da izdrži. 

  Menjač crkava uglavnom od silovanja i pokušaja dizanja motora na zadnji točak. 

  Srednji ležaj retko crkava, ali koliko sam primetio, kod modeta TS 350 hoće da prolupa, ali ne ležaj već dve polutke koje stoje oko ležaja i one prolupaju u bloku ( kao da je taj blok liven od slabije legure aluminijuma ) - Kod starijih modela ( 6 volti instalacija se to jako retko dešava ) . 

  Ja sam moju zadnju Jawu 350 posedovao nekih 10 godina i samo joj jednom podesio paljenje i samo se vozio . 

 Za kraj ovog pisanija

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 471 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

"Srednji ležaj retko crkava, ali koliko sam primetio, kod modeta TS 350 hoće da prolupa, ali ne ležaj već dve polutke koje stoje oko ležaja i one prolupaju u bloku ( kao da je taj blok liven od slabije legure aluminijuma ) - Kod starijih modela ( 6 volti instalacija se to jako retko dešava ) . "

Nije slabija legura nego one polutke koje stezu lezaj pa se zajedno ubacuju u blok su suplje. Kod 6v modela je to od punog aluminijuma.
Znam da su pravili kod strugara i za ove od punog materijala i onda je teralo godinama.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Verovatno ima i do tog, davno sam ih radio, stariji modeli su imali od punog materijala, ali bilo je novijih ( tih od 6 volti ) , koje su imali i šuplje polutke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Moj prvi "veliki" motor je bio upravo Jawa TS350. Kao što kaže čika Lisac, ne postoji na njoj problem sa strujom, nego samo loše (ili nikakvo) održavanje. Čika Lisac je lepo objasnio šta se dešava oko struje kada se neodržava. Meni je zaribao srednji ležaj na njoj jer sam slušao ljude koji su tvrdili da je 2% mešavine dovoljno za Jawu. E pa nije...

Cela operacija zamene ležajeva i semeringa na radilici koštalo me je oko 10000 din. Naravno, kompletnu mašinu sam ja sam skinuo i rastavio, strugar je samo montirao novi srednji ležaj i centrirao radilicu (da bi se zamenio srednji ležaj na radilici mora radilica da se rastavi i ponovo upresuje i centrira). Posle toga smeša na 4% i nikakvih problema više nije bilo. Pune tri godine sam se ja družio sa Jawom i ostala mi je u jako lepom sećanju. 

5XA4tPQ.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre 22 sati, Guliver je napisao:

Šta pišu, šta im je mana?

 

Mana im je vlasnik sto napisa @drumskalisica. Ja sam imao CZ 350 tri godine ( 1975. - 1978. ) nikada nisam imao problema sa strujom ili oko struje u bilo cemu. Samo redovno uljiti filc na brijegu i kontrolisati zazor platina. Sipaj mjesavinu 2.5%  i vozi Misko. :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja