Jump to content

Moto Zajednica

Termometar IMT

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Malo neobicno pitanje, al ajd da pitam, mozda se neko bolje razume u tematiku delova za traktore. 

 

Hteo bih da ugradim termometar sa slike na motor. Cena termometra je ok za razliku od pristojnijih auto cajgera koji su papreno skupi.

Da li bi ovo radilo bez problema na motociklu?

Ostaje mi samo da napravim ili kupim odgovarajuci adapter u koji cu da usrafim senzor/sondu ili kako se vec zove. 

 

image.png.81f54fa800069972ae1cea0941faffdb.png

image.png.1114a95572586a96f5aac02b12e7c95c.pngfoto_12816i.jpg.395495b19c6704734cb34234ea45bb83.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Zasto ne bi radilo? Da li meri temperaturu na traktoru ili tenku ne menja mnogo na stvari. Moras samo da nadjes mesto na motoru gde mozes da ga usrafis. 

Ako bude trebao neki adapter sigurno ga neces kupiti, moraces da pravis kod strugara. 

 

Inace se ne razumem u traktore ;).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Kad radi na drugim mašinama, može i na motoru. Viđao sam ranije da su neki postavljali, ali su imali problem sa ovom " sondom " , jer je to sve nekako iz jednog dela, a ne može se kratiti, pa moraš tu nazovi sajlu ( nije sajla ) da smotaš u krug i negde da je ubudžiš da se ne vidi. 

  Mislim da je ipak elegantnije rešenje staviti elektronski merač .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Slicna varijanta kao ta (sto se tice ugradnje u tablu) je od starih Lada (Specijal npr.). Treba ti samo davac a povezuje se obicnom zicom. Prakticnije je nego sonda.

Sad mi pade na pamet. Taj "kabal" od sonde koliko znam nije bas fleksibilan. Ako se termometar nalazi na volanu i stalno pokrece levo/desno, ne znam koliko ce taj kaba izdrzati stalno pomeranje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

teleoptik je nekad pravio takav i bio je jako precizan imao sam na kamionu i bio super zadovoljan,sad se prave kopije tog instrumenta u Turskoj mislim da je na slici jedan takav.Bice ti malo komplikovano da mu napravis ulezistenje sonde da bude uronjeno u vodu da bi tacno merio a satic da postavis na mesto koje se ne okrece.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Kawasaki EN500 je u pitanju i na njemu ne postoji termometar, te sam odlucio da ugradim jedan i to bi bilo bas na kormanu...Znaci ovaj traktorski otpada, nemam gde drugde da ga postavim.

 

Elektronske sam gledao neko vreme i poprilicno su skupi, bar oni koji su imalo pristojni i precizni, kineske ne vredi pominjati, zato sam razmisljao o ovim traktorskim,  jeftiniji i dosta precizniji od kineskih.

 

Ovo sa Ladinim cajgerom je dobra ideja, imah Ladu al skroz sam zaboravio da dolazi sa ovakvim cajgerima :jee:

Hvala na predlogu, probacu da iskopam na nekom otpadu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Hm ja imam gpz.a to su gotovo iste masine mozes tu da nabudzis neki satic a trrbalo bi ds je na kucistu termostata termo davac ali ako ga nemas mozda kuciste od.gpz. pa satic neki imao sam i ja neke od nekih isntrument tabli auta

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Ti sa Aliexpressa su katastrofalni. Kupio sam analogni termometar i voltmetar pre par meseci da mi se slozi sa brzinomerom i preciznost je uzasna. Ovi digitalni su mozda precizniji ali bezveze ce mi to izgledati na motoru.

 

Jedini pristojni satici za koje sam siguran da su dobri i precizni su VDO ali nije bas jeftino, to mi je zadnja opcija ako nista drugo ne nadjem.

 

Imam termo davac na kucistu termostata, ne znam da li on uopste moze da posluzi kao sonda za satic, nisam testirao sa ovim kineskim da li bi to uopste radilo, nije isti kao na GPZ, probacu u skorije vreme mada ne verujem da ce raditi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Taj fa ricki davac je ja mislim samo 0-1. Nema opseg nego daje kao i termoprekidac, info da je pregrejan. 

Za merenje bi trebalo da se promeni i da se ugradi pokazivac. Za kvalitetnu izvedbu nine jeftino ali nije ni 100 dukata. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Ti sa Aliexpressa su katastrofalni. Kupio sam analogni termometar i voltmetar pre par meseci da mi se slozi sa brzinomerom i preciznost je uzasna. Ovi digitalni su mozda precizniji ali bezveze ce mi to izgledati na motoru.
 
Jedini pristojni satici za koje sam siguran da su dobri i precizni su VDO ali nije bas jeftino, to mi je zadnja opcija ako nista drugo ne nadjem.
 
Imam termo davac na kucistu termostata, ne znam da li on uopste moze da posluzi kao sonda za satic, nisam testirao sa ovim kineskim da li bi to uopste radilo, nije isti kao na GPZ, probacu u skorije vreme mada ne verujem da ce raditi.
"The Vulcan 500 (EN500A) introduced in 1990 was the successor to the Kawasaki 454 LTD. The EN500A was fitted with a parallel twin 498 cc engine nearly identical to the Kawasaki Ninja 500R" no nije ni bitno ili mozda nije kuciste termostata isto ako ipak jeste mozes naci na netu od gpz.a termodavac a posle ti je lako za instrument

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ti kineski digitalni kakvi god da su, sigurno mere tačno u opsegu 2C+-, ja imam neke koristim za centralno grejanje, lažu oko 0,5C što je sasvim dovoljna preciznost za merenje temperature motora. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

Mislim na kp sam video da prodaje neko oklope od BMW k serije oni su imali vdo instrumente na otplati pa pitaj mozda nije skupo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Trazio po netu od cega jos sve moze da pasuje i na kraju digao ruke i porucio VDO. Previse zajebavanja oko sitnice.

Adapter i soljicu vec imam, samo da stigne ovo. Okacicu slike na forumu kad montiram.

 

VDO Water Coolant Temperature Gauge 40-120 Celsius 12V 2" 310-030-002C

 

VDO Coolant Temperature Sensor 323-801-005-005D

 

P.S

Ako jos neko bude planirao da kaci termometar na EN, ide adapter od 22mm.

22mm Water Temp Temperature Joint Pipe Radiator Hose Sensor Guage Adapter Meter

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: KV

Anel elektronic,mislim da je iz Ripnja.Multi control paneli,funkcije po zelji,isporucije se u kompletu sa senzorima.Na kle sam ugradjivao i radilo je odlicno.Na kucistu termostata je termodavac,fabricki sacuvas,a nadjes neki od auta istih dimenzija,izvadis mu unutrasnjost,ubacis sondu i zatopis sa necim.Mislim da je sve bilo 30-ak e

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Nabasao sam na Anelov sajt, samo digitalne satove sam video a ja trazim kazaljkice, ne idu mi nikako digitalni na EN inace bi i kineski digitalni sluzili dobro :jee:

 

Ovo sto sam porucio je skoro pa duplo jeftinije od prvobitnog sto sam video od VDO. Sad sam kupio pa verovatno vise nikad, tako da cu prezaliti trosak :na_glavi:

 

Ne znam koji je navoj na fabrickom termodavacu, ovaj VDO je M10, a KLE i EN imaju iste davace, da li se secas mozda koji je navoj isao tu? Ako je M10 to bi bilo sjajno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

A imo sam ja od Skode 120l samostalan je okrugli lak za montazu sa pozadinskim osvetljenjem a verujem i da davac za njega ima i u prodavnicama samo adapter ali ipak bolje nek kupi nov...Samo cemu to sve?Pregreva se pa zelis da pratis?

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Iz vise razloga...

Najvise zbog gradske voznje, nekako mi se cini da se agregat brzo usija ako stoji u mestu, recimo na semaforu, pogotovo na nenormalnim temperaturama leti, ventilator i hladnjak tu ne sluze nicemu. Na sve ovo, i samom agregatu prija da radi na vecoj temperaturi tako da mu ne treba puno vremena da prokuva.

 

Drugi razlog je sto se ventilator pali na 100 stepeni, a lampica na 120, a kad se lampica upali onda molis boga da ti ne ode dihtung glave. Dobio sam fobiju od tog ventilatora, kad god upali hvata me jeza da ne bude problema jer ne znam na kojoj je trenutno temperaturi motor i koliko sam blizu da napravim havariju, doduse ne pali stalno ali... 

 

I treci razlog, nekako mi ovi satici izgledaju lepo za oko kad se nakace na korman, jos imam i vetrobran, nekad cu i da hromiram soljice, bice ko bombonica. Porucih inace i obrtomer pre neki dan, to mi vec stvarno treba jer nikako da ovladam sa saltanjem, mal mal pa omasim, posluzice dok ne naucim po zvuku. 

 

Pocetnik sam a ovo bas nije idealan motor za nekoga ko je tri puta u zivotu aknuo Tomosa :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Vidi ovo:

 

WWW.LOUIS.EU

T&T Water Temperature Gauge 48 mm, black at Louis. Secure payment ✓ Free returns ✓ 2-year right of return ✓ » Buy now!

 

U vezi hlađenja:

 

Jel ti znaš da je tvoj agregat konstruisao i testirao tim inženjera koje je Kawasaki zaposlio?

 

Sistem hlađenja je već projektovan da održi optimalnu temperaturu u svim vremenskim uslovima. Ti mu nisi potreban.

 

Agregat koji imaš je zapravo "polutka" od GPZ900R i ima već 30 godina kako je upotrebi. Izuzetno je pouzdan i daje mnogo za uložen novac. Jedina mana tog agregata je nedostatak središnjeg ležaja na radilici. 

 

Tvoje je da obezbediš da sistem za hlađenje bude ispravan:

1. Rashladna tečnost (ne voda) ne starija od dve godine
2. Zadihtovan sistem
3. Ispravan termostat
4. Ispravan termodavač
5. Čist sistem za hlađenje

 

Kod tog agregata specifično moraš da obratiš pažnju na:

 

Dve O ring zaptivke na kućištu cevi termostata koje ulaze u blok. Koštaju 50 dinara. 
Mali filter rashladne tečnosti karburatora. Liči na ampulu. Košta 2000 dinara.

 

Hladnjak demontiraj i dobro mu operi saće Akrom ali nežno da ne oštetiš. Videćeš koliko je zapušen i koliko će ređe da uključuje ventilator.

Ne zaboravi i dobro motorno ulje. Ima ogromnu ulogu u hlađenju. Moja preporuka je Silkolene COMP4 u 10W40 gradaciji.

 

Piše ti bivši i ponosni vlasnik "ER5"-ice. Uključivao je ventilator jednom godišnje ako i tada.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Iz vise razloga...
Najvise zbog gradske voznje, nekako mi se cini da se agregat brzo usija ako stoji u mestu, recimo na semaforu, pogotovo na nenormalnim temperaturama leti, ventilator i hladnjak tu ne sluze nicemu. Na sve ovo, i samom agregatu prija da radi na vecoj temperaturi tako da mu ne treba puno vremena da prokuva.
 
Drugi razlog je sto se ventilator pali na 100 stepeni, a lampica na 120, a kad se lampica upali onda molis boga da ti ne ode dihtung glave. Dobio sam fobiju od tog ventilatora, kad god upali hvata me jeza da ne bude problema jer ne znam na kojoj je trenutno temperaturi motor i koliko sam blizu da napravim havariju, doduse ne pali stalno ali... 
 
I treci razlog, nekako mi ovi satici izgledaju lepo za oko kad se nakace na korman, jos imam i vetrobran, nekad cu i da hromiram soljice, bice ko bombonica. Porucih inace i obrtomer pre neki dan, to mi vec stvarno treba jer nikako da ovladam sa saltanjem, mal mal pa omasim, posluzice dok ne naucim po zvuku. 
 
Pocetnik sam a ovo bas nije idealan motor za nekoga ko je tri puta u zivotu aknuo Tomosa :jee:
Da to su razumni razlozi u gradu leti rcm meni primetio sam jako dugo drzi upaljen vent tako da pametan potez

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Vidi ovo:
 
WWW.LOUIS.EU
T&T Water Temperature Gauge 48 mm, black at Louis. Secure payment ✓ Free returns ✓ 2-year right of return ✓ » Buy now!  
U vezi hlađenja:
 
Jel ti znaš da je tvoj agregat konstruisao i testirao tim inženjera koje je Kawasaki zaposlio?
 
Sistem hlađenja je već projektovan da održi optimalnu temperaturu u svim vremenskim uslovima. Ti mu nisi potreban.
 
Agregat koji imaš je zapravo "polutka" od GPZ900R i ima već 30 godina kako je upotrebi. Izuzetno je pouzdan i daje mnogo za uložen novac. Jedina mana tog agregata je nedostatak središnjeg ležaja na radilici. 
 
Tvoje je da obezbediš da sistem za hlađenje bude ispravan:

1. Rashladna tečnost (ne voda) ne starija od dve godine
2. Zadihtovan sistem
3. Ispravan termostat
4. Ispravan termodavač
5. Čist sistem za hlađenje
 
Kod tog agregata specifično moraš da obratiš pažnju na:
 
Dve O ring zaptivke na kućištu cevi termostata koje ulaze u blok. Koštaju 50 dinara. 
Mali filter rashladne tečnosti karburatora. Liči na ampulu. Košta 2000 dinara.
 
Hladnjak demontiraj i dobro mu operi saće Akrom ali nežno da ne oštetiš. Videćeš koliko je zapušen i koliko će ređe da uključuje ventilator.

Ne zaboravi i dobro motorno ulje. Ima ogromnu ulogu u hlađenju. Moja preporuka je Silkolene COMP4 u 10W40 gradaciji.
 
Piše ti bivši i ponosni vlasnik "ER5"-ice. Uključivao je ventilator jednom godišnje ako i tada.
 
 
Pa na sred radilice tih agregata od 500cc se nalazi lancanik/zupcanik koji pogoni fazni lanac a sa njegove leve i desne strane su lezajevi lezeci ili ti glavni...

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Agregat je odlican tu nema dileme samo sto je ovaj motor bio poprilicno zapusten kod prethodnog vlasnika, a ima samo 28.000km predjenih.

 

Sto se rashladnog sistema tice, zamenio sam cep hladnjaka, stavio nov termostat, zamenio sve gumice u rashladnom sistemu, isprao, zamenio semeringe na vodenoj pumpi i svasta jos nesto. Sad hvala bogu radi kao sat, ventilator mi se upalio samo dok sam sinhronizovao karburatore. Nisam imao prilike da ga teram po gradu na vrucini posle popravki.

 

Bio sipan Motul 5100, nije odgovarao, sad je u masini ELF na preporuku dosta bajkera koji ga sipaju u KLE i vise sam nego zadovoljan naspram Motula. Silkolene cu obavezno probati sledece sezone.

 

Kao sto sam vec naveo, termometar mi je najbitniji za gradsku voznju da pratim temperaturu na semaforu i zastojima, mozda nepotrebno ali od viska glava ne boli, meni svakako dodje kao fin dodatak na motoru.

Ventilator u voznji nije palio nijednom za sad, dok je pre palio bez obzira dal ga terao po otvorenom ili gradu.  

 

Od legendarne cetvorke sa ovim agregatom, EN je najuskraceniji sa tim dodacima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja