Jump to content

Moto Zajednica

Zicani enduro tockovi i zice

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Dobar dan zajednici.

Kao i vecina nas na forumu trazim pomoc i savjet od vas. Radi se konkretno tome da pokusavam da spasim tockove stare Yamahe XT600 iz 1983 koji su bili u generalno vrlo losem stanju.  U pitanju su stari DID zicani tockovi sa galvaniziranim celicnim zicama i zlatno elekosiranim obrucima.

Felge sam rasturio da bi ih kao ja samostalno doveo u neko ok stanje. Jedan dio posla oko toga sam vec odradio i slike idu u prilogu.

 

Medutim sada imam problem novih zica.  Stare sam opjeskario i ponovo galvanizirao ali nije to to. Neke su i previse ostecene i previse krive.

Naj veci problem je da su navoji na zicama na koji dolazi sam nipl vrlo losi.

 

Kedo.de nekad prodaje ali nekad i ne zamjenske uradene od nehrdajujecg celika.  Takode online vidim da veliki XT restaurator iz UK David Lambeth koristi zice od nehrdajuceg celika takozvane double butted spokes. Odnosno na nasem duplo zadebljane sa strane obruca i sa strane nipla.

Neki od prodavaca na ebay.u posebno Taiwan i Kina nude da se izrade po postojecim mjerama ili uzorku nove zice.  Cijene po kojima oni nude nove su pristojne i sasvim ok, ali se postavlja pitanje kvaliteta materijala.

 

E sad pitanje za vas, ima li netko ideju gdje i po kojim cijena kod nas ili ili vani online mogu naci i rijesiti zice.

 

I generalno svaki savjet za ovu problematiku je dobro dosao. Jer vjerujem da su vec neki ovdje susretali se sa slicnim problemom.

FB_IMG_1500110252602.jpg

FB_IMG_1500110281679.jpg

FB_IMG_1500110263813.jpg

IMG-223123c100a77ffd70367c69010a4627-V.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: Yamaha R1, Kawasaki KX450F

Ja sam uzimao pre 2-3 godine, 50e je bila cena za prednji tocak (XT600 '97), ali preko majstora sam narucio pa ne znam gde ih je on nabavio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Žice se ne peskiraju jer se istanji navoj, hemijski se skine korozija i prebruse jaka oštećena na stablu, na kraju  ispolira,  ispravi se sve lepo i iskoriguju uglovi, pa sve na galvanizaciju koja nije elektrohemijsko cinkovanje već nikl sa još nekim koktelom.

 

Ne vidim kako su rađeni obruči, ako su plastikovani, usled izlaganja tolikoj temperaturi su trajno omeknuti i izgubili su svoju čvrstinu i krutost.

 

Ovo su odlične žice od inox-a posebne karakteristike, ne može svaki prohrom za to, međutim, umeju da pobrkaju tip i pored poslatog uzorka, oko pedesetak € po setu:

 

forum.thumb.jpg.85b4af3471f3d5c9a6de61f8515473ff.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

U sustini se slazem sa gore navedenim. 

Medutim kad sam ja to radio, konkretno mislim na pjeskarenje imao sam priliku da kupim vrlo fin grit za pjeskarenje koji je vrlo sitne granulacije i ostavlja vrlo finu povrsinu gotov kao matiranu brusnim papirom. 

Takode sam obratio paznju na to da zice pjeskarim poslije obruca tako da u biti vec jednom koristen grit sam koristio ponovo za pjeskarenje zica. 

Mislim da konkretan problem sa mojim zicama pojavio u lose odradenoj galvanizacij koja mislim da je radena ne strucno i cak ponavljana vise puta.  Jer poslije toga sam dobio nazad jako puno krivih zica na koje vise nipli nisu mogli pravilno da se navrnu. 

Medutim slazem se da je pjeskarenje losij izbor od el.hemijskog ciscenja i koristenja brusne cetke.  

 

Takode slazem se i sa cinjenicom da temperature kojima je izlagan sam obruc prilikom plastifikacije mogu i hoce da promjene unutarnju strukturu materijala i samim time i mehanicke karakteristike tocka. 

 

Medutim covjek koji je radio svu plastifikaciju za mene. Je takode  radio restaruaciju par Africa Twin  i par tih motora je zestoko bilo vozeno poslije, ukljucujuci i na njima  plastificirane obruce koji su radeni isto kao moji cak u istoj boji. 

I ponukan time sam sebe ubijedio da nista lose nece biti ni sa mojim obrucima. 

 

Takode kolega srbac kaze da nabavim druge tockove. To sam uradio, medutim svi tockovi u Bosni i svi dijelovi koji se mogu naci za XT su manje vise dosta unisteni.

 

Medutim imam jedan par tockova takode sa DID obrucima i sa zicama takode hrdavim ali u malo boljem stanju.  Mislim da cu njih probati da vratim u prvobitni sjaja ali sada pametnije. Bez plastifikacije nego farbanje i ne pjeskarenje zica.

 

A postojece tockove cu vec nekako da zavrsim i neka stoje kao rezervni.

 

Takode hvala dunti za CWC preporuku njih sam i imao u vidu. 

 

Nastavak cu pisati u ovoj temi zajedno sa slikama. Pa mozda neko u buducnosti izvuce neko iskustvo iz svega ovog.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Žice ne mogu da se iskrive od galvanizacije, već samo od udarca i nestručnog španovanja, možda nisi vido dok su bile grdne. Mali je prečnik pa svako dodatno tanjenje navoja nije dobro, umeju i glavanizeri da zeznu stvar, ovo je primer, sve je perfektno urađeno na oko, ali su upravo navoji zeznuti zbog slabije nosivosti, sve sam žice pokrivio i niplove spljoštio jer sa takvim, točak ne bi bio siguran:

 

_bg.kjgbhkj.thumb.jpg.02ff0f8ad8baf09aae7c0dfbe3cbe37e.jpg

 

xxx.thumb.jpg.d17a17dfb9f512cbe69ab44dfd889de5.jpg

 

Tehnička karkteristika aliminijuma i legura je da već oznad 125°C dolazi do omekšavanja, a kamoli na 210°C, koliko se greje pri plastifikaciji za neku boju, sve ostalo je bez značaja. Plastifikuju se točkovi ali u procesu proizvodnje kad se i kali materijal, za razliku od čelika, samo jedno kaljenje može da primi.

 

CWC je meni dva puta poslao pogrešne žice iako sam im slao uzorke, tako da i to imaš u vidu, u ponudi imaju mesingane i čelične niplove, samo čelik dolazi u obzir.

 

Ima negde na forumu od pre par godina, restauracija AT točkova komplet, farbanih po tehnologiji avio inženjeringa, hemijsko prajmovanje koje ujedno potpuno sprečava koroziju, jer film boje zbog debljine hoće vremenom da puca usled savijanja obruča u vožnji, sve je vrlo i komplikovano i vremenski dugotrajno, tako da je možda bolje da se nađe neki nov obruč, ima ih tu i tamo prilično razumnih cena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Jedno od cincanja zica i moje prvo, sam radio u nek starom pogonu koji je dio prije ratnog tehnicko remontnog zavoda u blizini Sarajeva.

Čovjek je djelovao ok i kao da znanje ali je sam pogon bio vrlo los.

Uz zice sam takode odnio i dio navrtki i ostatk sitnih metalnih dijelova.

Koji su poslije cincanja odnosno galvanizacije ostali nekako na mjestima tamni a na mjestima vrlo ok. Ono sto sam primjetio da su zice prednjeg tocka po uzduznoj postali pokrivljeni dok zadnjeg tocka ok. 

Poslije toga sam probao niple na zice i iz nekog razloga neki su mogli a neki ne da se navrcu.

Jos jedna stvar me navodi da ovo nije bilo odradeno kako treba jeste cinjenica da je sa pojedinih dijelova naprimjer steznih selni gume karburator cilindar cink gulio ili kao delaminirao.

 

U okolini Odzaka u Bosni jos jedan covjek radi galvanizaciju u dosta manjem ali uredenijem pogonu i taj covjek radi vrlo ok galvanizaciju. Bar ovako kada se dio koji on galvanizira gleda u rukama djeluje dosta ozbiljnije i dosta kvalitetnije.

 

Sto se konkretno tice obruca, jednom prilikom sam sa drugog motora farbao obruce takode alu legura i takode pjeskarene.  Te sam tockove farbao u epoxid primer i onda boja sa elastik standox komponentom koja se kao preporucuje kao za felge.

Te felge nisam licno zavrsio otisle su kao takve. 

Farbanje je i logicnij izbor jer se moze popravljati i ton karta u lokalnim farbarama koje prodaju Standox MaxMayer ili PPG daju strasan izbor.

Sad mi malo krivo sto sam plastificirao ove obruce.

 

Takode sam plastificirao i glavcine nadam se da za njih ne vrijedi odnosno makar su oni ok strukturno sada nakon plastifikacije ?

 

Sto se tice zica evo jedan moj pronalazak iz online potrage.

Znam da ce da budi sumnju na prvu i skepticno razmisljanje ali cisto u duhu diskusije neka se nade. 

Konkretno se radi o prodavacu i proizvodacu sa Aliexpresa koju nudi razne zice za motocikle i radi takode po uzorku.

Juce sam ga kontaktirao i komunikacija je vrlo ok i cijene su vrlo razumne tipa 40 USD za set zica od nehrdajuceg celika sa celicnim niplima radenim po uzorku i par dolara za slanje. Mozda nekom bude interesantno i bude korisno, ili je pakto neko vec imao iskustvo sa njima. 

Pitao sam ga je li ima neki garant o kvalitetu i kaze da ima certifikate.

Takode poslao mi je i detaljno upustvo kako uzeti mjere sa starok uzorka za izradu novih zica.

 

JQORG Official Store

HTB1GQ1uRpzqK1RjSZFvq6AB7VXai.jpg
S.CLICK.ALIEXPRESS.COM

 

 

Pored njega sam naso jos par privatnih radionica u Tajvanu koje rade zice i salju ih sirom svijeta ako bude kome potrebno proslijedit cu kontakt informacije. Cijene su cak i nesto nize.

 

Na kraju se slazem sa navedenim da se vjerovatno sve ovo na kraju i ne isplati.  Ali sa druge strane ja licno uzivam u ovome.   Volim motocikle i sve vezano za mehaniku motocikla i hajde da probam da ovo izvedem do kraja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Fabrički se žice toplo cinkuju, elktrohemijsko cinkovanje ne može da priđe kvalitetu toplom, zato se radi elktrohemijsko niklovanje sa još nekim oslojavanjem. Problem galvanizacije je kvalitet nanosa i njegova debljina. Teoretski bi naneti sloj trebao da bude debeo koliko je osnovni materijal erodirao prilikom erozije kiseline za čišćenje. Kvalitet i izgled, pored predhodne pripreme, zavisi od koncentracije i kvaliteta rastvora, ali i od raspreda galvanske struje koja lepi mikro čestice metala kojim se oslojava. To je generalno ozbiljan zahtev, ne za eksere već za specifične predmete, dešavalo mi se da po dve nedelje čekam da se nameste pravi uslovi da bi dobio to što hoću. Naime, kad nešto od parametara nije dobro, oslojavanje bude deblje na nekim mestima, mutno i flekavo, zato neki od niplova ne mogu da se navrnu, prevelika debljina. 

 

Epoksi polimer je po strukturi neelastičan i krt, da bi postigao efikasnu i zaštitu i adhezivnu sposibnost, mora da ima određenu devljinu, po pravilu veću od završnog sloja, tako da elastin u površinskom sloju nije previše od značaja za strukturnu stabilnost, ali je dobar jer sprečava pucanje usled kamenčića, manje od savijanja. U tom smislu je poliuretan mnogo bolja podloga jer ima neuporedivu žilavost. Pomento hemijsko avio prajmovanje je postupak kojim se prvo aktivira aluminijum, očisti i odmasti sa mikro nagrizanjem, pa potom nanosi rastvor hroma, nekad i cink fosfata koji je nešto slabiji ali nije otrovan kao hrom.

 

Glavčine nisu kritične kod žičanog točka, mogu da se plastifikuju, mada može da dođe do dislociranja ose lagera, ali retko.

 

Što se tiče žica, moj prijatelj i učitelj, Woody, koristi ili fabričke žice ili isključivo od jednog proizvođača u USA, tako da se i ja toga pridržavam, CWC su inače odlične žice, ne istežu se previše pri stezanju, taman kolko treba, vidi se po merenju geometrije tokom rada, prave ko streala za razliku od recimo Turatekovih gde svaka mora dodatno da se ispravlja da ne bi ostala federna konstanta unutar točka što se tokom eksploatacije projektuje kroz krivljenje geometrije. Čelične žice su u tom pogledu bolje, pre svega, imaju manje istezanje i sklonost pucanju od inoksa, a da bi žica bila od prohroma, on mora da bude posebnog sastava i nije džaba što takva košta.

 

U preplavi raznoraznog, mogu se naći proizvodi koje prodavci deklarišu za sve, pa tako i kvalitet bicikl žica za motore. Ja sam u par navrata odbio da ugradim sumnjive, jednostavno zaključim da nisu dovoljno sigurne za ekstrem, a tad može glava da strada, jednako odbijam i plastifikovane obruče. Bilo je ponuda domaće izrade od nerđajućeg čelika, to ne vredi ni pišljivog boba ako pričamo sa aspekta bezbednosti.

 

Rezon je i komercijalno prost, posle neku deceniju, čovek baci omiljene cipele, pa zaslužuje taj motor nove točkove, ili barem vitalne delove posle ko zna kolko vremena i akanja kojekuda.

 

Generalno je sve skupo, tačno je da merak nema cenu, al glava je neprocenjiva, ne treba dirati baš sve zarad zadovoljstva.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja