Jump to content

Moto Zajednica

Probna dozvola za A kategoriju

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Član 10

Obrazac probne vozačke dozvole...

Stav 4

Tačka 9. Kategorije vozila kojima vozač ima pravo da upravlja.".

Poleđina probne vozačke dozvole izrađuje se u žuto-oranž boji i sadrži tabelu sa četiri kolone i sedamnaest redova u koje se upisuju podaci o kategorijama vozila kojim probna vozačka dozvola daje pravo upravljanja i podaci o ograničenjima prava upravljanja za kategorije vozila za koje se izdaje probna vozačka dozvola i osamnaestim redom ispod kolona u koji se upisuju dopunski podaci u vezi sa ograničenjima.

 

propisi.jpg
WWW.PARAGRAF.RS

Pravilnik o vozačkim dozvolama ("Sl. glasnik RS", br. 73/2010, 20/2019 i 43/2019)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Postoje dve iste/slicne teme, i mogle bi da se spoje u jednu. Izgubio sam se :)

 

Po meni je mnogo veci problem sto se iskusnim vozacima upisuje probna, nego sto se za polozenu "A" ne upisuju A1, A2...

To je tema kojom se treba baviti. Po gotovu, sto sam ja u Nisu odmah dobio zvanicnu "A" a ostali probnu i ako smo u skoro isto vreme polagali

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
7 minutes ago, MaxiS said:

Postoje dve iste/slicne teme, i mogle bi da se spoje u jednu. Izgubio sam se :)

 

Po meni je mnogo veci problem sto se iskusnim vozacima upisuje probna, nego sto se za polozenu "A" ne upisuju A1, A2...

To je tema kojom se treba baviti. Po gotovu, sto sam ja u Nisu odmah dobio zvanicnu "A" a ostali probnu i ako smo u skoro isto vreme polagali

U pravu si, svaki normalan saobraćajac će znati da po defaultu pored A imamo A1 i A2, ovo drugo je mnogo gora stvar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Izdavanje nove probne vozačke dozvole zbog upisa nove kategorije

Ako lice sa probnom vozačkom dozvolom položi ispit za vozača vozila jednu od ostalih kategorija A1, A2, A, B1 i B probna vozačka dozvola za novostečenu kategoriju važiće do datuma važenja probne vozačke dozvole koja je prvo izdata.

 

 

To može smisliti, samo, maher šibicarenja. :care:

 

Trpanjem različitih (nespojivih) kategorija u isti koš, nema ni "k" o naporima za povećanje bezbednosti u saobraćaju mladih vozača, posebno motociklista.

Nema potrebe za adekvatnim programom, njihovog, bezbednog uvođenja u sobraćaj.

 

Nudi im se alternativa:

Položiš za "B", ide probna vozačka. OK.

Onda malo posle "iskalkulišeš" vreme za "A" (pre isteka probne za B)  i

preveslaš sistem. Dobijaš, "pravu", vozačku, dozvolu. ;)

 

Zato su i data  "uniformna" ograničenja, u toku važenja probne vozačke dozvole (jebe im se koliko imaš iskustva i staža na drumu). 

 

 

 

Neminovna je "kolateralna" šteta:

 

Ko nikada nije imao probnu vozačku, a vozi dugi niz godina (jednu, ili više kategorija), dobija probnu vozačku dozvolu, za novu kategoriju vozila (elemenat uterivanja "k" prisutan, u visokom procentu). :neznam:
 

Daje se mogučnost proizvoljnog postupanja prilikom dopisivanja veće (A) kategorije.

Imaš A1 ili A2 (a nisi imao probnu vozačku), položiš za "A" i dobiješ probnu vozačku, iako se radi o istoj kategoriji (elemenat uterivanja "k" kompletan ili 100%). :gaa:

 

Kada je u pitanju "AM" kategorija.

Kandidat može da upiše AM kategoriju sa 15 godina a sa navršenih 16 godina stiče pravo da polaže praktični ispit.

Nakon položenog ispita kandidat dobija probnu vozačku dozvolu u trajanju od 2 godine ili do 21 godine starosti.

Kandidati koji su posedovali B kategoriju (probnu vozačku dozvolu), dobijaju odmah pravu dozvolu,  (AM),  a kandidati koji nisu posedovali probnu vozačku dozvolu dobijaju probnu dozvolu za AM kategoriju.

 

Probna vozačka dozvola za novostečenu kategoriju (B ili A) važiće do datuma važenja probne vozačke dozvole koja je prvo izdata (AM). :lud:

 

 

 

 

 

"Svako, u Srbiji, mora, jednom, imati probnu vozačku dozvolu."

 

 

Promenio član feniks
Dodatak teksta
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS Dakar 2005.

Vidim da je drama oko probne dozvole, a koja je razlika izmedju Prave i Probne kada je A kategorija u pitanju? Da li se posle placa neka promena u Pravu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

Naravno da se placa izrada nove dozvole. Umesto da sam mirna deset godina za dve godine opet pravim dozvolu.

A drama je jer probna nosi odredjene zabrane (na pr. vožnja posle 23h i vožnja preko granice)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
3 minutes ago, suncicaoblacic said:

Naravno da se placa izrada nove dozvole. Umesto da sam mirna deset godina za dve godine opet pravim dozvolu.

A drama je jer probna nosi odredjene zabrane (na pr. vožnja posle 23h i vožnja preko granice)

i obeležavanje (P)ozadinca :jee:

dobro pa nas ne teraju i prsluke da nosimo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
1 minute ago, RatkoRajic said:

Jel sigurno za preko granice? Mislim to je vise stvar drzave u koju ulazis dal ce te pustiti ili kazniti.

generalno ne traže ti dozvolu na granici al ako te zaustave... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Evo ovako. Doslo je do pomaka u ovom problemu. :)

 

Kao sto sam ovde napomenuo, jedan nas clan i ja, smo istog dana polagali, jedan iza drugog i istog dana polozili. 

 

On i ja smo dobili odmah "A" kategoriju. Bez probne. Naravno do pomaka u ovoj prici je doslo. 

 

Doslo je tako sto mi je danas na kucnu adresu stiglo da se ODMAH javim u SUP i ponesem vozacku dozvolu radi provere! Znaci, hoce da mi je zaplene i daju probnu! Eeeeeee. Drzavo...

 

Voleo bih da se javi i clan koji je polagao sa mnom, da vidim da li je i njemu slicno stiglo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
6 minutes ago, MaxiS said:

Evo ovako. Doslo je do pomaka u ovom problemu. :)

 

Kao sto sam ovde napomenuo, jedan nas clan i ja, smo istog dana polagali, jedan iza drugog i istog dana polozili. 

 

On i ja smo dobili odmah "A" kategoriju. Bez probne. Naravno do pomaka u ovoj prici je doslo. 

 

Doslo je tako sto mi je danas na kucnu adresu stiglo da se ODMAH javim u SUP i ponesem vozacku dozvolu radi provere! Znaci, hoce da mi je zaplene i daju probnu! Eeeeeee. Drzavo...

 

Voleo bih da se javi i clan koji je polagao sa mnom, da vidim da li je i njemu slicno stiglo...

Ja se ni u ludilu ne bih javljao, ko ih j. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
2 hours ago, MaxiS said:

Pa da me kazne novcano... 

kažeš da si izgubio dozvolu, izdaju ti novu kao i probnu a ova ti ostane :lol3:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Da. Bio sam. Da vratim ovu, da mi daju novu sa B i probnu sa A o njihovom trosku. Koleginica njena, kod koje je predmet, produzila pauzu sat vremena, i nema je. Otici cu sutra opet

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

To smo već prošli na forumu. Ja imam dve dozvole. Kaže službenik koji mi je izdao da se ne računa kao dve.

Jedna je "vozačka dozvola", druga je "probna vozačka dozvola"

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05
pre 4 minuta, suncicaoblacic je napisao:

To smo već prošli na forumu. Ja imam dve dozvole. Kaže službenik koji mi je izdao da se ne računa kao dve.

Jedna je "vozačka dozvola", druga je "probna vozačka dozvola"

Hvala na objašnjenju !!!

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

MaxiS, proveri kad ti daju dozvolu od kad ti je računaju, nek bude bar sa datumom prethodne izradjene, da ne bude da ti tek sad kreću te dve probne godine. Nekad par meseci može da ti znači, a i ne bi bilo fer da te još i tu zavrnu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

Još jedan primer da je pisao neko ko nema pojma.

Na motociklu ne smeš nikad imati ni malo alkohola i ostalog u krvi, ni sa probnom, ni sa "pravom" dozvolom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja