Jump to content

Moto Zajednica

Probna dozvola za A kategoriju

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Koliko je meni poznato, nisu. Moram proveriti u zakonu, nemojte me držati za reč 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
10 minutes ago, jasminko VIR said:

Položeni testpvi važe 18 meseci.

Kad položi vožnju ima fore dok je god živ da podigne vozačku.

Kasnije ne može. :) 

Dakle mogu da izvadim potvrdu da sam položio ispit i vožnju, i da vozim pravdajući se policiji da sam predao za dozvolu, a usput čekam da doteraju zakon onako kako treba :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova
pre 4 minuta, Acko017 je napisao:

Dakle mogu da izvadim potvrdu da sam položio ispit i vožnju, i da vozim pravdajući se policiji da sam predao za dozvolu, a usput čekam da doteraju zakon onako kako treba :jee:

Исправиће ме већ неко, али потврда НИЈЕ возачка дозвола, тако да се њоме не може служити на тај начин.

На потврди чак не пишу ни категорије, па лепо положимо АМ и док не буде готова дозвола терамо аутобус, шта има везе коју категорију смо положили?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
1 minute ago, Zuba87 said:

Исправиће ме већ неко, али потврда НИЈЕ возачка дозвола, тако да се њоме не може служити на тај начин.

На потврди чак не пишу ни категорије, па лепо положимо АМ и док не буде готова дозвола терамо аутобус, шта има везе коју категорију смо положили?

Sećam se kada sam poližio za B, imao sam neki papir sa kojim sam mogao da vozim dok mi ne daju dozvolu zvanično

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Može da se vozi samo sa vozačkom dozvolom.

Nikakve potvrde i papirići ne dolaze u obzir osim u slučaju da se vrši zamena postojeće pa dok se ne uradi plastika.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ja se tačno sećam da kad sam položio B, pa mi istekla probna, dali mi papir sa kojim su mi rekli da mogu da vozim dok se dozvola ne izradi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
3 minutes ago, Jovan Ristic said:

Ja se tačno sećam da kad sam položio B, pa mi istekla probna, dali mi papir sa kojim su mi rekli da mogu da vozim dok se dozvola ne izradi. 

Tako je i kod mene bilo, 2008., položio po starom zakonu, dobio papir, kao što daju dok se čeka na saobraćajnu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Није исто, са папирићем који мења саобраћајну се може возити у Србији.

А папирић који добијеш пре уписа категорија не мења возачку, јер ако те зауставе и провере у систему, ти не постојиш. Попићеш казну.

 

Не може се поредити први упис категорије и замена папирне за пластику јер ти и са папирном постојиш у систему. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 215 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: Honda cb 500

Kako ja to vidim, kaže da ce na zahtev lica biti upisane pod kategorije (vezano za A), a pozivanjem na clan 195 i 196 bi trebalo da to bude rešeno odmah. Jer je tamo to nedvosmisleno i napisano. Znaci samo zahtevati. Najveći problem jeste status početnika jer nigde nisam video da li se to POČETNIK odnosi na 1) učesnika u saobraćaju ili 2) vozača neke vrste vozila. Ako je pod 1,onda za lica sa starijim dozvolama (nebitno koje kategorije) ne postoji osnov za izdavanje probne dozvole. Ako je pod 2,e onda mogu da rade sta hoće jer su vezali za vozilo konkretno i samo izmenom zakona se može postići trajno rešenje. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

Neće da upišu na zahtev u probnoj, ali će biti upisane kad dobijem "pravu dozvolu... Ja sam zahtevala.

 

"Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje prvi put položi vozački ispit za upravlјanje motornim vozilima kategotija A1, A2, A, B1 i B"

Kako bi Vi protumačili ovaj deo zakona?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Beograd okolina
  • Motocikl: Tomos 14M, Voge 500DSX
On 30.11.2019. at 14:49, Jovan Ristic je napisao:

A i pripazite oko toga da vam položeni testovi i vožnja važe godinu dana. Najbolje je da izvadite probnu. Eto, u drugoj temi ste videli da su nas kontaktirali iz MUP -a u vezi sa predlozima za zakon. Svakako da ćemo obrazložiti i ovo za probne dozvole što sam naveo u tekstu, ali ćemo skrenuti i pažnju na problem sa vozačima koji duži imaju duži stažu sa B,C,D kategorijama. 

Mozes li postaviti link ka drugoj temi gde su vas kontaktirali iz mupa? Ne mogu da pronadjem tu temu. Predlozite takodje da se smene svi rukovodioci sektora za upis novih kategorija u ljermontovoj i da se poniste izdate probne vozacke( od prvog septembra) i da samo upisu novu kategoriju u postoje u vozacku dozvolu. Ovo je necuveno i skandalozno. Oni nemaju ni gram mozga, jer da imaju, ne bi ovo radili. Napisao bih brdo psovki na njihov racun ali nije zgodno to raditi na forumu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Beograd okolina
  • Motocikl: Tomos 14M, Voge 500DSX
Pre 5 sati, suncicaoblacic je napisao:

Neće da upišu na zahtev u probnoj, ali će biti upisane kad dobijem "pravu dozvolu... Ja sam zahtevala.

 

"Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje prvi put položi vozački ispit za upravlјanje motornim vozilima kategotija A1, A2, A, B1 i B"

Kako bi Vi protumačili ovaj deo zakona?

 

 

 

Problem je jer lica na salteru ne zele da procitaju stav 3 i stav 4 clana 182. Da su procitali, nedvosmisleno bi znali na sta se odnosi ono prvi put. Besan sam na ta lica sa saltera i na to sto jos nisam dobio odgovor od mupa. Imaju jos jedno 5 dana fore da mi odgovore, verovatno ce dobiti tuzbu zbog sticanja protivpravne dobiti od izdavanja probnih vozackih dozvola licima koja vec imaju vozacke dozvole.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Upisao sam za A2 u februaru 2019. Testove položio u martu. Pao sam na praktičnom ispitu u avgustu. Zanima me koliko traje važenje teorijskog ispita, pošto non stop menjaju zakone i ne znam da li mi važi po starom ili po novom od septembra? 

 

Ako dobijem probnu dozvolu iako imam B i AM, a posle promene da se ne dobija probna za one koji već imaju dozvolu da li ću moći da zamenim za pravu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 724 postova
  • Lokacija: Srem
  • Motocikl: Bandit 650 K7

Da neotvaram temu, jel ste vadili za c ovo

WWW.ABS.GOV.RS

Sertifikat i kartica izdaju se na zahtev vozača. Obrazac zahteva možete preuzeti ispod:Zahtev za izdavanje sertifikata o stručnoj kompetentnosti i ...


Poslato sa COR-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Zanima me ako mi istekne rok važenja teorijskog ispita, a odradio sam vožnju i polagao vožnju, da li moram ponovo da idem na časove praktične obuke pošto je teorijski ispit pre časova?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Treba razjasniti neke stvari.

B kategorija je zasebna (AM je jedna od podkategorija, koja visi u vazduhu).

A kategorija ima podkategorije A1 i A2 (Starosni uslovi za dobijanje vozačke dozvole, Član 180).

Vezano za razlike između A i B kategorije, možete naći u ZOBS-u, malo niže od, često citiranog  Člana 182, ZOBS-a

U Članu 195 i Članu 196

 

Hajde, prvo, famozni Član 182

Kada su u pitanju zahtevi vezani za kategorizaciju vozačkih dozvola, moramo uzeti u obzir vrstu i kategoriju vozila.

 

Gde se ne uzima u obzir da li vozač već poseduje B kategoriju, kada prvi put dobija: A1 ili A2 ili punu A.

 

Ili već poseduje A kategoriju (odn. neku od podkategorija: AM, A1, A2), kada prvi put dobija B kategoriju.

 

I u prvom i u drugom slučaju, za novu kategoriju, ide probna vozačka dozvola.

 

Pravilnim tumačenjem zakona, koji se ne primenjuje ni od zvaničnih institucija,

ne mogu se  B i A kategorija vezati u jedan period trajanja probne vozačke dozvole.

Tu se izjednačavaju kategorije, što i sam zakon ne dozvoljava (Član 195 i Član 196).

 

Ako nije tako, onda se ne može nekome, ko već ima neku od kategorija (B ili A) ,

na osnovu, već stečenog, iskustva u saobraćaju, davati probna vozačka dozvola,

(ako prvi put stiče B ili prvi put stiče A1 ili A2 ili punu A),

pod obrazloženjem:"Svako mora jednom imati probnu vozačku dozvolu."

Pozadina ovakvog "tumačenja" je negde drugde...

 

Najapsurdnije je, nekome, ko poseduje neku od podkategorija A kategorije (A1 ili A2),

davati probnu vozačku dozvolu kada stekne uslove za upis pune A kategorije u dozvolu.

Kada, to lice, bude prvi put položilo za B kategoriju, dobija probnu vozačku za B kategoriju i tačka.

 

Zbog toga imamo pojavu dve dozvole (za jednu kategoriju "važeća", a za drugu kategoriju probna).

 

Propust je i ne uneti sve kategorije kojima vozač ima pravo da upravlja, u probnu vozačku dozvolu.

 

Još veći propust, u primeni zakona, je vezan za ograničenja u periodu trajanja probne vozačke dozvole.

Ne mogu se primenjivati ista ograničenja za različite kategorije vozila

(B kategorija nije isto što i A kategorija).

 

Uobičajeno u celoj Evropi (odakle smo prepisivali)

Evropski parlament je 2003. usvojio "Akcioni program za sigurnost drumskog saobraćaja", koji je propisao brojna ograničenja za vozače početnike. Sve zemlje EU imaju neku vrstu zabrane, ali se ti propisi dosta razlikuju. Vreme važenja probne dozvole se kreće od godinu do čak šest godina (do navršene 24. godine ako neko polaže sa 18).

U svim zemljama EU uvedena je nulta tolerancija na alkohol. U Sloveniji se vozački polaže sa 17,5 godina i jedino ograničenje je da narednih šest meseci (do sticanja punoletstva) voze u pratnji iskusnog vozača. U Nemačkoj se dozvola stiče sa 17 godina, ali vozači do 18. moraju da imaju pratioca.

 

Kada su u pitanju novi motociklisti, urađen je program bezbedne vožnje.

Finansiran u EU državama, koje rade na bezbednosti motociklista.

Besplatan je za polaznike (obavezan nakon sticanja vozačke dozvole).

 

 

ERSCHARTER.EU

European Motorcycle Training Quality Label - European Road Safety Charter

 

Kako će biti kod nas, videćete...

Jer na to, nećemo moći da utičemo.;)

 

 

7. Vozačke dozvole za kategorije motornih vozila

Član 195

Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje motornim vozilima, odnosno skupovima vozila sledećih kategorija:

1) AM - Mopedi, laki tricikli ili laki četvorocikli,

2) A1 - Motocikli čija radna zapremina motora nije veća 125 cm3 i snage motora do 11 kW čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,1 kW/kg i teški tricikli čija snaga motora ne prelazi 15 kW,

3) A2 - Motocikli čija snaga motora nije veća od 35 kW i čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,2 kW/kg,

4) A - Motocikli i teški tricikli čija snaga motora prelazi 15 kW,

5) B1 - Teški četvorocikli,

6) B - Motorna vozila, osim vozila kategorije A, A1, A2, AM, F i M, čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam mesta za sedenje ne računajući sedište za vozača,

 

Vozač vozila kategorije A2 može da upravlja vozilom kategorije A1 i kategorije AM, a

vozač vozila kategorije A1 može da upravlja vozilom kategorije AM.

Vozač vozila kategorije A, može da upravlja vozilom kategorije A1, A2 i AM,

U vozačku dozvolu upisuju se sve kategorije vozila kojima vozač ima pravo da upravlja prema odredbama ovoga člana.

Član 196

Licima koja su do dana stupanja na snagu ovog zakona stekla pravo na upravljanje motornim vozilima, odnosno skupovima vozila određene kategorije, traktorima, radnim mašinama, motokultivatorima, biciklima sa motorom i tramvajima, na njihov zahtev izdaće se vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilom, odnosno skupom vozila sledećih kategorija:

1) A kategorije - vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilima kategorija A, A1, A2, F, AM i M,

2) B kategorije - vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilima kategorija B, B1, BE, F, AM i M,

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
10 minutes ago, feniks said:

(B kategorija nije isto što i A kategorija).

Zbog čega onda ukoliko nekome važi probna za B još 15 dana i dobije A, njemu probna za A važi svega 15 dana, meni samo to nije jasno :D

Ovde se lepo vidi da samo žele da nam uzmu pare i tu nema dileme

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Beograd okolina
  • Motocikl: Tomos 14M, Voge 500DSX

Upravo sam dobio mejl od mup-a u vezi moje zalbe zbog izdavanja probne vozacke dozvole umesto da mi upisu novu kategoriju u postojecu vozacku dozvolu. Drugostepeni organ treba da odluci i postupi po zalbi  pa cu dobiti obavestenje o ishodu zalbe. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
Pre 2 sati, Acko017 je napisao:

Zbog čega onda ukoliko nekome važi probna za B još 15 dana i dobije A, njemu probna za A važi svega 15 dana, meni samo to nije jasno :D

Ovde se lepo vidi da samo žele da nam uzmu pare i tu nema dileme

Radi se o ustupcima:

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
9 minutes ago, feniks said:

Radi se o ustupcima:

 

 

 

 

 

Onda nek nama koji imamo dozvole po xx godina ustupe i nek nam ne tupe.:sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja