Jump to content

Moto Zajednica

Probna dozvola za A kategoriju

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Nis

Ako si po polozenom ispitu za A1 dobio probnu A1, sada za A neces dobiti probnu nego regularnu. Ako za A1 nisi imao probnu, dobices je sad za A. Njihova logika je da "svako mora jednom da zakaci probnu". Super logika, od svakog vozaca po 2 hiljadarke, eto nama suficita u kasi kojim se hvale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Beograd okolina
  • Motocikl: Tomos 14M, Voge 500DSX

Pozdrav bajkeri

 

U istom sam problemu kao i mnogi koji su pisali u ovoj temi. Polozio sam za A kategoriju pre 10 dana a kada sam otisao na salter za upis novih kategorija, Ljermontova u Beogradu, kaze da mogu dobiti samo probnu za A a ne regularnu. Pokazao sam joj vozacku dozvolu i u njoj imam upisano AM, B1, B, BE, F i M kategorije koje mi vaze do 2024 godine. Ne vredi, kaze probna vozacka za A. Sta cu, morao sam da predam papire za iradu probne, kaze ne moze drugacije.

 

Smatram da je to direktno krsenje clana 182 zakona jer je jasno napisano:

 

Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje PRVI PUT položi vozački ispit za upravljanje motornim vozilima kategorija A1, A2, A, B1 i B sa rokom važenja:

1) dve godine -licima koja su položila vozački ispit sa navršenih 19 godina života,

2) do navršene 21. godine života -licima koja su položila vozački ispit pre navršene 19. godine života.
 
Izuzetno od stava 1. ovog člana, učenicima srednjih stručnih škola, koji se obrazuju za obrazovni profil vozač motornih vozila i koji su položili vozački ispit za upravljanje vozilima C i CE kategorije, probna vozačka dozvola za upravljanje vozilom kategorije B izdaje se sa rokom važenja od jedne godine.
 
Ako lice nakon isteka roka važenja probne vozačke dozvole položi ispit za vozača vozila jedne od ostalih kategorija iz stava 1. ovog člana, izdaće mu se vozačka dozvola u skladu sa odredbama člana 179. ovog zakona.
 
Ja sam prvi put polozio vozacki za B kategoriju 2004 godine(koje mi vazi do 2024 godine) a drugi put za A kategoriju.  Dakle, iz stava 3 clana 182 lepo pise da nakon isteka probne(tada nije bilo probnih i dobio sam regularnu sto pravno znaci da je probna istekla) lice koje polozi ispit za vozaca jedne od ostalih kategorija(moj slucaj A kategorija), izdace mu se vozacka dozvola u skladu sa clanom 179. Dakle, Ljermontova krsi zakon i pisao sam mejl na nekoliko adresa, ukljucujuci i mup-u pa se nadam da ce mi odgovoriti. Obavestavacu vas o svim odgovorima koje budem dobijao a pisao sam agenciji za bezbednost saobracaja, mupu, profesoru saobracajne skole, zastitniku gradjana. Sta jos mogu da ucinim?
 
Ljudi moji, ovaj clan vazi samo za one koji prvi put poloze vozacki ispit, dakle za one koji prvi put upisuju auto skolu i koji prvi put dobijaju vozacku dozvolu. Ovo sto rade je krsenje zakona. Sta mi mozemo uraditi povodom toga? Postavljam i video klip coveka Vladimira Nikolica iz gradskog komiteta  za saobracaj koji je dao intervju za TV Pancevo. Obratiti paznju na trenutak od 0:52s pa nadalje. Jasno potvrdjuje ono sto mi pricamo.
 
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6

U ovom videu su sve pomenuli, osim onih koji su polozili za B po starom zakonu, dakle, logično bi bilo da mi koji imamo više od 20 godina ili koliko već i posedujemo B kategoriju ne bismo nikako trebali da prihvatimo probnu za A, kada probaju da nam uvale, a ne bi trebalo da nam uvaljuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Beograd okolina
  • Motocikl: Tomos 14M, Voge 500DSX

Vidim da su nekima rekli da jefnom u zivotu moraju da imaju probnu vozacku. Uopste nije tako i navodim sledeci primer. Recimo da lice ima 19 godina, prvi put upisuje auto skolu i polozi za AM kategoriju. Za to lice ne ide probna vozacka. Nakon godinu dana, to lice odluci da mora da polozi za traktor, dakle opet ne ide probna. Eto dokaza da ne mora svako imati barem jednom probnu vozacku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
5 hours ago, viktor1986 said:

Vidim da su nekima rekli da jefnom u zivotu moraju da imaju probnu vozacku. Uopste nije tako i navodim sledeci primer. Recimo da lice ima 19 godina, prvi put upisuje auto skolu i polozi za AM kategoriju. Za to lice ne ide probna vozacka. Nakon godinu dana, to lice odluci da mora da polozi za traktor, dakle opet ne ide probna. Eto dokaza da ne mora svako imati barem jednom probnu vozacku.

Mora, ako je "profesionalna" kategorija u pitanju, šta god to značilo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

"Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje PRVI PUT položi vozački ispit za upravljanje motornim vozilima kategorija A1, A2, A, B1 i B..."

 

ove kategorije obuhvata probna...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Beograd okolina
  • Motocikl: Tomos 14M, Voge 500DSX

Tako je ali samo za one vozace koji su tek upisali auto skolu, kojima je to prvo izdavanje vozacke dozvole! Ja sam prvi put polozio vozacki 2004 . godine i pozivam se na clan 182. stav3 koji kaze da ako je prosao probni period vozacke( a to sam vec odavno prosao cim imam regularnu dozvolu za B koja vazi do 2024. godine) prilikom upisa nove kategorije( A) lice dobija regularnu vozacku. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Mislim da je sasvim jasno da probna sleduje licu koje prvi (PRVI) put polaže za neku od kategorija iz grupe A1, A2, A, B1 ili B2. Prvi put za bilo koju od njih.

Da me lično svrbi batalio bih piskaranje, već presavio papir i obratio se nadležnom sudu zbog diskriminisanja nenormalnim tumačenjem nadležnih u MUP-u. Nema tu ljutnje - smatraš da si oštećen i pitaš lepo sud šta misli o tome, kao i svuda na svetu. Dobiješ parnicu u bilo kom stepenu - dobiješ i čistu dozvolu, izgubiš - pokriješ se ušima i zvocaš jer je princip da neko sa XX godina vozačkog staža u B za A dobija probnu dozvolu totalno debilan.

Ipak mislim da bi Sud to malo drugačije protumačio od MUP-a.

 

Šta znam, baš me interesuje kako bi @Skyrunner tumačio šta je zakonodavac hteo reći... :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GN 125 & GSX 750 Inazuma

Ja sam se za temu zainteresovala, ne iz licne potrebe, jer imam punu A kategoriju, vec zbog par drugarica koje su u fazi polaganja, ili su vec polozile, pa treba da upisu kategoriju, ali i zbog idiotizma ovih na vlasti.

 

Cini mi se da ovakvo tumacenje predstavlja direktno krsenje ustavne odredbe koja zabranjuje retroaktivnost zakona.

 

Clan 197 Ustava RS

Zakoni i svi drugi opšti akti ne mogu imati povratno dejstvo.

 

Izuzetno, samo pojedine odredbe zakona mogu imati povratno dejstvo, ako to nalaže opšti interes utvrđen pri donošenju zakona.

Odredba krivičnog zakona može imati povratno dejstvo samo ako je blaža za učinioca krivičnog dela.

 

Zakon vazi i primenjuje se od momenta donosenja, odnosto stupanja na snagu.

 Ako je neko polozio za neku od kategorija, odnosno zapoceo polaganje po starom zakonu, ima prava da ga po istom i zavrsi.

 

Najgori su mi slucajevi, u kojima se nalaze moje drugarice, gde su ljudi imali neku od nizih A kategorija, bili godinama aktivni vozaci, i sada su napokon polozili za full A i moraju da imaju probne dozvole?!?!?!

 

Da ne pominjem da se za A2 najcesce voze motori koji su samo registrovani na A2, a kojima je skinuta blokada. I onda neko ko je vozio godinama takav motor, treba da ima probnu dozvolu?!?!?!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Beograd okolina
  • Motocikl: Tomos 14M, Voge 500DSX

Dobio sam mejl od zastitnika gradjana da je moja prituzba zavedena pod nekim brojem i da ce me obavestiti u skladu sa zakonom o zastitniku gradjana.

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Bujanovac
  • Motocikl: BMW S1000RR, Yamaha R6
2 minutes ago, viktor1986 said:

Dobio sam mejl od zastitnika gradjana da je moja prituzba zavedena pod nekim brojem i da ce me obavestiti u skladu sa zakonom o zastitniku gradjana.

 

 

 

 

Pitanje je da li je on upoznat sa svim činjenicama, mada...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Beograd okolina
  • Motocikl: Tomos 14M, Voge 500DSX

Oni u Ljermontovoj se striktno pridrzavaju clana 182 i ne zanima ih drugo, ono u tekstu probna dozvola im je najbitnija. E pa ako je tako onda to znaci da  tek kada polozis dva vozacka ispita(prvo za recimo B a onda za recimo A1)  mozes da dobijes vozacku dozvolu a do tada imas samo probnu!!! Evo pa procitajte sami a to je clan 182 stav 3

 

"Ako lice nakon isteka roka vazenja probne vozacke dozvole položi ispit za vozaca vozila jedne od ostalih kategorija iz stava 1 clana 182, izdaće mu se dozvola u skladu sa članom 179.”

 

A sta ako lice nakon isteka roka vazenja probne vozacke dozvole ne polozi ispit za vozaca jedne od ostalih kategorija iz clana 182 stav 1? Njima onda nece izdati vozacku dozvolu za onu kategoriju za koju su prvi put polozili vozacki ispit na njihov zahtev??? Prema clanu 182 stav 3, onda ispada da lice mora da polozi vozacki ispit za dve kategorije da bi mu izdali  vozacku dozvolu!!! No ostavimo to po strani.

 

Na zvanicnom sajtu MUP-a stoji sledece:

 

Upis.jpg.dff033652d264d2da050eec57c6bf8a9.jpg

 

Probna vozacka se nigde ne spominje i tacka, nema dalje price i trazimo da nam upisu novu kategoriju jer se clan 182 i ne odnosi na nas vec na probne vozacke dozvole a mi vec imamo regularne.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
20 hours ago, navajo said:

Ja sam se za temu zainteresovala, ne iz licne potrebe, jer imam punu A kategoriju, vec zbog par drugarica koje su u fazi polaganja, ili su vec polozile, pa treba da upisu kategoriju, ali i zbog idiotizma ovih na vlasti.

 

Cini mi se da ovakvo tumacenje predstavlja direktno krsenje ustavne odredbe koja zabranjuje retroaktivnost zakona.

 

Clan 197 Ustava RS

Zakoni i svi drugi opšti akti ne mogu imati povratno dejstvo.

 

Izuzetno, samo pojedine odredbe zakona mogu imati povratno dejstvo, ako to nalaže opšti interes utvrđen pri donošenju zakona.

Odredba krivičnog zakona može imati povratno dejstvo samo ako je blaža za učinioca krivičnog dela.

 

Zakon vazi i primenjuje se od momenta donosenja, odnosto stupanja na snagu.

 Ako je neko polozio za neku od kategorija, odnosno zapoceo polaganje po starom zakonu, ima prava da ga po istom i zavrsi.

 

Najgori su mi slucajevi, u kojima se nalaze moje drugarice, gde su ljudi imali neku od nizih A kategorija, bili godinama aktivni vozaci, i sada su napokon polozili za full A i moraju da imaju probne dozvole?!?!?!

 

Da ne pominjem da se za A2 najcesce voze motori koji su samo registrovani na A2, a kojima je skinuta blokada. I onda neko ko je vozio godinama takav motor, treba da ima probnu dozvolu?!?!?!

Bas tako.

 

Ja sam vec pisao u vezi toga gde sam se posavetovao sa nekoliko pravnika, svi se saglasavaju da je ovo prilican propust. Ako si pravo da vozis B kategoriju ostvario po starom zakonu/uslovima onda isto to pravo imas i kada nastupi novi zakon/uslovi. Samim tim ako probna nije potrebna vozacima B kategorije koji su to pravo ostvarili po novom zakonu onda ne bi smeli da opterecuju ni vozace B katerogije koji su to ostvarili po starom zakonu.
Radi se o izolovanom tumacenju zakona tj. ne uzimaju u obzir sistemsko tumacenje zakona i steceno pravo.

 

Kako god da se okrene i obrne argumenti su na nasoj strani iako je istina da je zakon napisan dvosmisleno. Ali MUP je zauzeo svoj stav sa njihovim pravilnikom i bilo koja zalba istom ne verujem da ce uroditi plodom.

 

Jedina opcija jeste upravni spor. A za to se mora organizovati neki dobar advokat.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
On 7.10.2019. at 17:22, suncicaoblacic je napisao:

Momci, svaka vam čast, uspela sam i da se nasmejem ovde pored teškog mi dana.

Naime, jutros sam bila da podnesem zahtev za novu dozvolu (da mi upišu A kategoriju) i tačno je: 

NE možemo voziti noću i

NE možemo voziti u inostranstvo sa probnom vozačkom dozvolom.

Nevrovatno! Imam B, C i E već 15 godina i sad da vozim sa probnom!?

Nisam se setila da pitam, ako položim D u skorije vreme, verovatno onda mogu da stavim 50 duša iza mene i da ih vozam i noću i preko grane?

Исти случај са мојим шураком.Положио "А" категерију, а има Б,Ц,Д и Е 20 година.Био код начелнице да пита да ли је могуће да ће пробну А категорију имати две године. И жена се смеје и каже да се будале који су предложили тога ниси сетили везано за "старије" возаче.наводно у поступку да се то измени, нашта је он одговорио да биће пре да ће му истећи проба пре него што се то измени. расташе се уз смех 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

Pa, bilo bi smešno da nije žalosno. Toliki narod klepati po džepu zbog kadra koji nije sposoban da napiše normalan zakon i nema nikakvu odgovornost za ono što napiše. To samo kod nas može da prodje. Strašno je što ovo ustvari govori da im se može da s nama rade šta god hoće. Umesto da brzo reaguju, odrade izmenu/dopunu, oni dozvoljavaju da se sramota širi. Svaki dan ostanu ljudi u šoku na šalteru. I, da, trebalo je da reaguju na vreme i refundiraju oštećenima novac kroz besplatnu izradu nove dozvole. Sve će biti teže što vreme više prolazi i naravno da će preko našeg džepa. A, za takve stvari se u normalnom svetu snose posledice, pa i robija. Užasavam se svakog dana sistemom u kom živim, uzalud tražim opravdanja.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Beograd okolina
  • Motocikl: Tomos 14M, Voge 500DSX

Preuzeo sam danas probnu vozacku dozvolu i istog momenta otisao do pisarnice da predam zalbu, koju sam spremio par dana ranije, na izdavanje probne vozacke dozvole umesto da mi upisu novu kategoriju. U pisarnici nisu znali da li treba taksa da se uplati ili ne, pa su me posavetovali da se vratim na salter za upis novih kategorija da pitam. Receno mi je da ide taksa u iznosu od 480 dinara. Uplatio taksu, predao u pisarnici zalbu i dobio sam neki papiric da je zalba primljena u pisarnici na danasnji dan.

 

Sada cekam odgovor a potom cemo videti da li cu angazovati advokata ili ne. U prilogu dostavljam i zalbu koju sa predao. U ovoj temi cete naci jos dve zalbe.

Inace, MUP mi jos uvek nije odgovrio na mejl povodom mog pitanja. Dobio sam mjel od ministarstva saobracaja  ali su me preusmerili na MUP.

 

I

zalba blanko.pdf

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS
pre 21 minuta, viktor1986 je napisao:

Preuzeo sam danas probnu vozacku dozvolu i istog momenta otisao do pisarnice da predam zalbu, koju sam spremio par dana ranije, na izdavanje probne vozacke dozvole umesto da mi upisu novu kategoriju. U pisarnici nisu znali da li treba taksa da se uplati ili ne, pa su me posavetovali da se vratim na salter za upis novih kategorija da pitam. Receno mi je da ide taksa u iznosu od 480 dinara. Uplatio taksu, predao u pisarnici zalbu i dobio sam neki papiric da je zalba primljena u pisarnici na danasnji dan.

 

Sada cekam odgovor a potom cemo videti da li cu angazovati advokata ili ne. U prilogu dostavljam i zalbu koju sa predao. U ovoj temi cete naci jos dve zalbe.

Inace, MUP mi jos uvek nije odgovrio na mejl povodom mog pitanja. Dobio sam mjel od ministarstva saobracaja  ali su me preusmerili na MUP.

 

I

zalba blanko.pdf 199 kB · 1 download

Odlično, podneću sličnu žalbu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Kako je rečeno u Ljermontovoj (Bgd) zakonski osnov ne postoji da se izađe u susret žalbi, jer ne nema stavke u zakonu oja to definiše. Sa taksom se samo uvećava budžet. Inaće potrebno je 30.000 potpisa za izmenu zakona ili 150.000 potpisa za izmenu ustava tj. za pokretanje inicijative.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS
Upravo sada, BaneVuk58 je napisao:

Kako je rečeno u Ljermontovoj (Bgd) zakonski osnov ne postoji da se izađe u susret žalbi, jer ne nema stavke u zakonu oja to definiše. Sa taksom se samo uvećava budžet. Inaće potrebno je 30.000 potpisa za izmenu zakona ili 150.000 potpisa za izmenu ustava tj. za pokretanje inicijative.

Pa šta da radimo, da li je realno da kupimo tolike potpise? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 3 minuta, Herr je napisao:

Pa šta da radimo, da li je realno da kupimo tolike potpise? 

Naravno da je idiotizam, ali iz mog ličnog iskustva koliko je realno da češ se voziti posle 23h u okviru trajanje sezone ili dve, plus ko na k ..... da naletiš na kontrolu itd. Podržavam protest kad je princip u pitanju ali u realnom vremenu potezati advokate i sl. Opusti se proleteće i to ......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja