Jump to content

Moto Zajednica

Probna dozvola za A kategoriju

Recommended Posts

  • Drug član, 1134 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
pre 1 minut, vazlan je napisao:

@piki promašio si ti temu.Razumem te ali gde ću sa nalepnicom. Niko to da kaže. 

Prijatelju moj da sam ja promasio temu,ove teme ne bi ni bilo,nego si ti mlad da razumes;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Lion
  • Motocikl: NC700xd

Ja sam polzio pre nekoliko dana za A kategoriju i dobio sam probnu dozvolu i ako imam 9 godina B kategoriju. Potegao sam razne veze i rekli su mi da mora probna dozvola, a da oni koji ne dobiju probnu da ce verovatno morati da vade opet dozvolu, kao kada sluzbenik napravi propust ili gresku u licnoj ili saobracajnoj. Sto se tice ograničenja dobio sam savet da jedino postujem ono od 23 do 6, a te zajebancije P i ostale gluposti da se ne bavim time.

 

Naravno za kraj "lepa" vest, po nezvaničnim informacijama, pocetkom sledece godine ide prepravka zakona i svi koji imamo B kategoriju, dace pune dozvole, naravno o nasem trosku.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX R 1000 L6

Zamolio bih vas SVE da obratite sada pažnju na tekst koji pišem. Zašto svi? - Jer će nam biti potrebna podrška svih dobronamernih ljudi koji žele da imaju uticaj na regulisanje ove greške oko tumačenja zakona. Imamo šanse da ovo rešimo, a sad ću vam i objasniti kako.
 

Kao što sam napisao već na prošloj strani, plan za Niš je ostao isti, danas sam promenio prebivalište - to je bio jedan mukotrpan proces kad ga radiš prvi put jer te vrati nekoliko puta zato što ne valja te ovo, te ono, ali jbg, to je moja greška i greška vlasnika stana, za sl put će ići sve glat. Sistem je padao više puta pa je to dodatno oteglo sve. Nakon toga sam stao na šatler za vozačke i pitala me je "Da li si pre imao probnu dozvolu?", rekao sam "Ne.", nakon toga je rekla da bi morala da mi da probnu, da mi ne može upisati A. Kada sam je podsetio da sam dan pre zvao MUP u Nišu (njih) i raspitao se upravo za taj slučaj, rekla je da zna, da sam i sa njom pričao i da su nekih sat vremena nakon našeg razgovora dobili poziv iz BG-a, iz MUP-a i da im je naređeno da svima nama koji nismo nikada imali probnu, izdaju probu dozvolu. Takođe je i pomenula dvojicu, to su vrv ova dvojica što su pomenuta na nekoj od prethodnih strana, da su morali da ih zovu i da im kažu da se vrate u MUP jer su "pogrešili" i da i oni treba da dobiju probnu. E, tad sam već puk'o.
 

Ne znam više ni sam koliko sam zadržao red pričajući o ovome sa ženom na šalteru, čak im i na zidu preko puta šaltera piše velikim podebljanim slovima da novi vozači koji prvi put (ovo "prvi put" je i crveno i podvučeno i velikim i podebljanim slovima) polažu vozački ispit dobijaju probnu dozvolu. Znači mi koji više godina imamo B, a sad položili za A, ne. Ali moša, sad i oni moraju da daju probne. Međutim, raspitao sam se odmah oko pisanja žalbe, saznao kako se to radi, kao i da žalbe zapravo prolaze što mi je potvrđeno od vlasnika stana koji je ceo život bio vojno lice i imao iskustva sa tim. Tako da, pošto ovo prevazilazi sve mere, zamolio bih vas sve, dakle nit' ikoga teram, nit' ikome pretim, već vas lepo molim, da ako se slažete da se ovaj zakon pogrešno tumači, da ne budete lenji i da napišete žalbu na papir (savetujem da otkucate na kompu pa odštampate da ne bi bilo da ne mogu da vam pročitaju rukopis), potpišete taj papir i odete u MUP, zatim tamo tražite pisarnicu i tamo predate žalbu. Da li treba tu još nešto, saznaću čim budem napisao i predao žalbu, što će biti sutra ili prekosutra (zavisi koliko brzo prelistam članove i nađem što više stavki na koje mogu da se pozovem u toj žalbi). U toku ove nedelje će sigurno 4 člana moje porodice podneti žalbu jer ne morate biti ugroženi da bi pisali žalbu - demokratija - imaš pravo govora - smeš da se izjasniš ako smatraš da nešto nije u redu iako se to ne odnosi direktno na tebe. Kako vreme bude odmicalo, verujem da će se doprinos preko žalbi povećavati jer već dobra količina ljudi iz mog života je upućena u ovo i znam da su osobe koje će reagovati i koje će podržati. Opet, bilo bi lepo ako bi nas podržali i ostali bajkeri sa ovog foruma, pa da izguramo ovo do izvršnog suda (kolko sam saznao, sve naše žalbe tamo završavaju) i da na narednim moto skupovima, ne mora X procenat nas da gleda na sat i ide kući pre 23h. ;)
 

Stvari na koje lično mislim da možemo da se pozovemo su, za početak, sama nelogičnost da vozači sa manjim iskustvom imaju veće privilegije od vozača sa većim iskustvom (ako uopšte dužinu posedovanja dozvole možemo vezati za iskustvo - to možda može i drugačije malo da se napiše, treba razmisliti), u kratkim crtama mislim na sledeće (ovako tumače u MUP-ovima):
1. Ovo je OK protumačeno - Položiš prvi put za vozački ispit (A1, A2, A, B1 ili B) i dobiješ 2 godine probne ako imaš 19 godina. Ako  imaš manje od 19 godina, probna ti traje do 21. godine.
2. I ovo je OK protumačeno - Recimo položio si za B, dobio si probnu na 2 godine. Godinu dana kasnije položio si i za A, i probna za A se upisuje u ovu probnu za B i obe ti istču u isto vreme, što faktički znači da ćeš za A imati probnu oko god dana.
3. I ovo je OK protumačeno - Imao si probnu nekada za B, više je nemaš, sada imaš pravu dozvolu, položiš za A i oni ti je samo upišu u tvoju dozvolu, nema probne, nema zajebancije.
4. Iz sve 3 pethodne stavke zaključujemo da su probne namenjene za nove vozače koji prvi put polažu vozački ispit, da u te prve 2 godine (ili dok ne napuniš 21) moraš imati probnu, a nakon toga se smatraš dovoljno iskusnim da ti se uklone sva ograničenja koja su vezana za probnu dozvolu i dobijaš normalnu dozvolu - e, sada dolazimo do nelogičnosti u tumačenju - Ako nisi nikada imao probnu (znači položio si pre septembra 2010 - tu negde u septembru te godine su uvedene probne prvi put), ti je sada moraš dobiti. Zašto? Koja je poenta toga? Zašto se daju probne, da bi se ograničili novi vozači kako bi se smanjio broj nezgoda u saobraćaju ili da bi je dobili čisto eto da vidimo kako je imati ih? Zašto mi koji smo ranije polagali sada ispaštamo nekim ograničenjima, a nalazimo se u kategoriji ljudi koji najduže imaju vozačke dozvole (ljudi od po 20, 30 god sada treba da dobijaju probne)? Šta se time postiže? Zar se sada mi odjednom smatramo neiskusnim vozačima pa ne smemo da vozimo od 23h do 6h jer ćemo tako ugriziti možda nekoga u saobraćaju? Ili smo toliko neiskusni da nakon 9+ godina vožnje sada sa novom kategorijom mi ne smemo da pređemo 90% od ogrančenja brzine? Ili smo odjednom postali nesposnobni da pričamo na telefon koristeći "hands free" tehnologiju?...
 

Evo, moj lični primer. Ja sam položio za B u junu 2010., u septembru te godine je stupio zakon o probnim dozvolama, u novembru te godine je moja devojka položila za B. 5 meseci razlike između nas od kako smo položili za B kategorije. Ona je imala probnu god dana, ja je nisam imao, ja sam tada dobio onu roze vozačku, papirnu. I sada ja položio za motor, imam motor, i recimo položi i ona za motor uskoro. Lep dan, odvezem ja nas malo do nekog grada, malo šetamo, odemo u bioskop na neki film, i posle nekog vremena krenemo kući i ono pola 1. I sada zato što sam ja položio 5 meseci ranije za B, ne smem da vozim, a ona sme, i sada ona treba da nas vraća kući. Prosto, anblivbl.
 

Što se tiče članova, kopam i još uvek ne mogu da nađem onaj koji kaže direktno da ne smeš da imaš 2 dozvole iz iste države (ako uopšte i postoji takav član), ali npr član 184 (Zakon o bezbednosti saobraćaja) kaže:
 

"Kada upravlja motornim vozilom, odnosno skupom vozila vozač mora imati kod sebe vozačku, odnosno probnu dozvolu i dužan je da, na zahtev ovlašćenog lica, dozvolu da na uvid.

Vozač je dužan da prilikom upravljanja vozilom na putu koristi pomagala koja su upisana u vozačku, odnosno probnu dozvolu."
 

Možda, nisam stručan, ali možda ovo može da se iskoristi u tu svrhu. Meni ovo zvuči kao "ili, ili", jer da je postojala opcija za korišćenje oba (i probne i normalne vozačke), mislim da bi napisali "vozačku, odnosno probnu dozvolu, ili obe", kao što su napisali "motornim vozilom, odnosno skupom vozila" - ne možeš da voziš i auto bez prikolice i auto sa prikolicom u isto vreme. Nisam siguran, moram ovo dobro pročešljati, ali svako ko može ovde da se uključi, doda, ispravi, da vidimo šta sve iz ovog zakona može da se iskoristi u žalbi (koji sve članovi pored ove gore nelogičosti), bilo bi korisno.
 

Ja bih iskreno voleo da ih izbombardujemo žalbama, da ne mogu da nas ignorišu.
 

Toliko od mene, za sad...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

Zox, 

Svaka ti čast za trud da promeniš prebivalište i žao mi je što se bar nije isplatilo cimanje;

i hvala ti za strpljenje da sve ovo iskucaš.

Čim saznaš kako žalbu treba sročiti, piši nam. Mislim da nam neće biti teško da isto odradimo u velikom broju.

Što se tiče zakona, pitala sam: -zar ja ne kršim zakon tako što imam dve dozvole?

Rekli su mi: -imate "vozačku dozvolu" i "probnu dozvolu", nisu dve "vozačke"

Eto, tako su protumačili. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Honda NC700S

... nikada niko nije predvideo mogucnost tumacenje od strane onih koji zakon sprovode na salterima, ulici ili gde vec, ne moze policijski sluzbenik, administrativno radnik ili neki njihov nadredjeni da protumaci bilo sta i tacka. druga stvar, koja moze da bude korisna za pisanje eventualne zalbe, kao sto sam cec napisao u toku trajanja prve dozvole koju ikada dobijete tj. probne, sve ostale kategorije upisuju se u istu, datumom isteka probne dozvole sve se preposuje u regularnu dozvolu, i svaka naredna kategorija se dopisuje u nju, dakle dva dokumenta nikada, oni tumacenje mogu da okace macku o rep... nacini polaganja su se menjali, nacini obule su se menjali, zakoni su se menjali ali oduzimanje jednom stecenog prava da upravljam motornim vozilom bez ogranicenja mi niko ne moze oduzeti, tom analogijom ko je imao godinu dana probnu sada treba da odradi jos godinu, oduzimaj dozvole ili recimo mogli bi nama koji smo po automatizmu imali AM sada to da oduzmu jer se vec skoro 10 godina unazad dobija iskljucivo posebnim polaganjem, retroaktivno oduzimanje prava promenom zakonske regulative nije ni ustavno ako mene neko pita... zato u zakoni i ne pise prilikom svakog dodavanja nove kategorije izdaje se probna dozvola nego samo prvi put, za prvu kategoriju, sve ostalo bi bilo degradiranje, a oni koji ga sprovode nikada nece osetiti posledice svog necinjenja, cak i ako se ovo zvanicno preokrene

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 122 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda varadero 1000

Ako neko ima advokata kao prijatelja, mozda ne bi bilo lose da ga zamoli da mu sroci jednu zalbu okaci ovde tekst sa svim tim argumentima i mi manje reciti ali raspolozeni za teranje to kopiramo pakujemo i saljemo. I ja sam u toj kategoriji posle 25 godina posedovanja am, b, c, e kategorije sad sam opet vozac pripravnik.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ja spremam žalbu koju ću da predam u petak kada budem podizao probnu dozvolu jer mi neće biti upisane podkategorijama (A1 i A2). Mnogo je tu nelogičnosti. Recimo, neću da vozim motor sledeće dve godine jer ga nemam. Po čemu sam ja iskusniji posle 2 godine? Mišljenja sam da je to trebalo vezati za posedovanje vozila, a čuo sam da je to u nekim zemljama EU baš tako regulisano. Zatim, sa B mogu da vozim laki tricikl bez ograničenja ali sa probnom A sam istovremeno ograničen=glupost. Sledeće, na probnoj A ću imati ograničenje (obavezno nošenje naočara) dok mi sa stalnom AM, B,C,E naočare ne trebaju=opasna glupost 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1134 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre 9 sati, ZOX-13- je napisao:

U toku ove nedelje će sigurno 4 člana moje porodice podneti žalbu jer ne morate biti ugroženi da bi pisali žalbu - demokratija - imaš pravo govora - smeš da se izjasniš ako smatraš da nešto nije u redu iako se to ne odnosi direktno na tebe.

Taman to htedoh da pitam,jel mozemo i mi na koje ovo ne utice(stariji maloletnici:lol3:)da se zalimo.Sastavi zalbu,okaci je ovde i da ih zatrpamo:takoje:.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova

@ZOX-13- Grozno kroz sta si prosao.

 

Nazalost sumnjam da ce zalbe MUP-u bilo sta promeniti. Oni su ti koji su napravili pravilnike i drzace se toga sve dok im se ne naredi drugacije. A jedino im pravosudje moze narediti sto znaci da se ovde mora traziti pravni lek.

 

Objasnjavati njima sta ima a sta nema logike nece uroditi plodom, kao sto i nije do sada.

 

Ja sam vec trazio pravni savet i mislim da je okosnica svega sublirana u ovome:

 

Ako si pravo da vozis B kategoriju ostvario po starom zakonu/uslovima onda isto to pravo imas i kada nastupi novi zakon/uslovi. Samim tim ako probna nije potrebna vozacima B kategorije koji su to pravo ostvarili po novom zakonu onda ne bi smeli da opterecuju ni vozace B katerogije koji su to ostvarili po starom zakonu.

Radi se o izolovanom tumacenju zakona tj. ne uzimaju u obzir sistemsko tumacenje zakona i steceno pravo.

 

Mislim da bi se trebao angazovati pravnik koji bi ovo srocio i predao kao zalbu MUP-u i zapretiti upravnim postupkom pa iz toga da se pokrene upravni spor.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: T7
pre 10 minuta, ngm011 je napisao:

Mislim da bi se trebao angazovati pravnik koji bi ovo srocio i predao kao zalbu MUP-u i zapretiti upravnim postupkom pa iz toga da se pokrene upravni spor.

@ngm011 Nemam nista protiv, cak se slazem da bi to bilo najefektnije. 

Imamo problem da resimo finansiranje tog pravnika jer ako ce covek stvarno da ide u borbu protiv drzave i zakona neverujem da ce imati zelju da to radi za dzabe. Ali i to grupno mozemo vrlo lako to da resimo. Napravimo neki fond za donaciju sa konkretnom svrhom gde preko interneta ljudi mogu da uplate pare, a da uplacujemo koliko bi dali za paklu cigara ili pice u gradu. 

Tako niko ne bi bio ostecen, a mogli bi da imamo dobru sansu da se izborimo protiv ovog besmislja. 

Generalno gledano, ovakav problem se ne moze resiti na individualnom nivou, vec mora dosta ljudi da se ukljuci i da se digne buka i u novinama i na netu, i onda ce ovi sa vlasti obratiti paznju na to.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Ktm exc-r 450

Cek malo drug,to probna ili stalna,zasto je rok vazenja 2 godine ako nije probna?

Ako je probna zasto stoje sve kategorije vozila?

Gde si ju izvadio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 122 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda varadero 1000
1 minute ago, Prašinar said:

Cek malo drug,to probna ili stalna,zasto je rok vazenja 2 godine ako nije probna?

Ako je probna zasto stoje sve kategorije vozila?

Gde si ju izvadio?

Probna na dve godine, sad izvadio u ljermontovoj, samp hocu da kazem da unose sad sve a kategorije A1, A2,A

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Ратко, чувај се, смеш да возиш моторе од 1700 кубика, али си опасан по себе и околину на мопеду, мораш посебно да полажеш за АМ :)

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 122 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda varadero 1000
15 minutes ago, Zuba87 said:

Ратко, чувај се, смеш да возиш моторе од 1700 кубика, али си опасан по себе и околину на мопеду, мораш посебно да полажеш за АМ :)

Sta da ti kazem eto ako zaglavim negde navece krenucu kuci npr skuterom ali ako bude posle 11 mogu da ga parkiram pa sednem u kamion sa prikolicom i odvezem se kuci. Glupost je neizmerna

  • Haha 4
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 122 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda varadero 1000
1 minute ago, JoeD said:

I sad sa probnom za ispadne da mozes da uzmes hayabusu, ali moras kuci da se nacrtas u 11 :D

Tako ispada. A da li iko zna koja je poenta tog ogranicenja od 11? Nevezano za A?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 122 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda varadero 1000
6 minutes ago, Prašinar said:

Zbog nocnih izlazaka i masovnog opijanja u tom terminu.

Pa onda ga kaznjavas za alkohol, ako si ga vec zaustavio onda uradi i alko test a ne sve strpati u isti koš

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Ktm exc-r 450

Jeste tako ali budala ce piti sa probnom a i stalnom,budali je tako svejedno...

Veci je problem probne dozvole za zaposlene ako rade u smenama,to je tek sranje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Kako sam već pisao o tome biću sada kratak. Motor sam mislio da vozim iz praktičnih razloga. Voz kojim putujem na posao polazi u 05:00. Zaključak je da sam se preračunao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Мотором си дупло бржи него са возом, тиме те не качи много све то.

Посебно што ће имати разумевања ако те зауставе у 5:52, а идеш на посао.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Novi Sad
pre 29 minuta, Zuba87 je napisao:

Мотором си дупло бржи него са возом, тиме те не качи много све то.

Посебно што ће имати разумевања ако те зауставе у 5:52, а идеш на посао.

Mislio sam motorom do stanice ali mi se sad tvoja ideja čini bolja. Pogotovo što mogu da krenem u 6, sat više spavanja :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja