Jump to content

Moto Zajednica

Probna dozvola za A kategoriju

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250s, Honda SH150i
pre 3 minuta, ngm011 je napisao:

Pitanje je na osnovu cega je sef odseka primenio tu praksu?

 

Ako je to na osnovu cinjenice da vozac vec poseduje dozvolu druge podkategorije onda bi i na AM trebalo da se primeni isto pravilo?

 

Mada ni jedna od te dve opcije nije naznacena u zakonu.

I meni to malo smrdi. Ispada da AM niko ne svrstava kao deo A kategorije, samo A1, I A2, što je glupost. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Kada sam došao na ideju da postavim ovu temu nisam se nadao da će se ovoliko razviti. Iako ima dosta postova još smo uvek ni na nebu ni na zemlji. Da li ne forumu imamo nekog pravnika koji bi mogao da prouči problematiku i da nas posavetuje? ;)>:(

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: T7
pre 28 minuta, ngm011 je napisao:

Pitanje je na osnovu cega je sef odseka primenio tu praksu?

Na osnovu novog zakona o bezbednosti saobracaja (clan 182) koji je vrlo slobodan za tumacenje.

"3. Probna vozačka dozvola

Član 182

Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje prvi put položi vozački ispit za upravljanje motornim vozilima kategorija A1, A2, A, B1 i B sa rokom važenja:

1) dve godine - licima koja su položila vozački ispit sa navršenih 19 godina života,

2) do navršene 21. godine života - licima koja su položila vozački ispit pre navršene 19. godine života.

... itd..... "

A ovo moze da se cita na koliko god hoces nacina jer nigde ne zalaze u detalje, i onda to sluzbenici tumace tako da preuzmu sto manje rizika po sebe, jer ni oni ne znaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Dobro ljudi. Skoro smo došli do rešenja kome se izdaje probna. Ali još mi nije jasno kako se koristi i šta ograničava probna za A kategoriju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda AfricaTwin CRF1000D2J, Yamaha XMAX 400

Drugar položio pre neki dan za A (B vozi 20+ godina) rekli mu ne može noću posle 23 da vozi i 10 ispod ograničenja mu je max, za inostranstvo mu ništa ne rekoše, a njemu, naravno, nije ni palo na pamet da pita tako nešto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Ktm exc-r 450

Ajd pa to nekako i da se progura sa nocnom voznjom ali da kace P oznaku na motor to bi bio cirkus jos da se mora nositi marker prsluk sa ogromnim P preko celih ledja,kako im to nije palo na pamet,malo je dve godine probne...

Majke li im nesposobne i bezobrazne

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS
On 3.10.2019. at 22:01, slobasuper9 je napisao:

Nije poenta u učenju. Nekako mora da se namakne određena količina novca u budzet.
Užas ....

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 

Ma oni će da namaknu svakako, samo da se ostave gluposti. Ej bre probna dve godine ne mogu da vozim u inostranstvu, a zbog toga sam jednim delom i polagao za A u ovim godinama, dojadio mi auto posle 20g vožnje. I po ovom ispade da AM nije deo A kategorije. Ovo je čist idiotluk. :maloljut:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Već 33 godine odlazim na posao u 05:00, B kategorijom. Pomislio sam sad ću A kategorijom, da malo prištedim (gorivo,registracija,parking). Al' hoćeš, dosetili se stručnjaci da sam početnik 

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Evo i ja da emitujem jedan prilog iz Apsurdistana. Pričao sam sa jednim vozačem šlepera koji je utovarao u fimi gde radim. 

Kaže čovek, stariji pred penzijom, da mu je sin zavšio saobraćajnu školu, smer vozač motornih vozila. Dakle vozač koji iz škole izlazi sa svim položenim kategorijama.

Ali... ne može da upravlja kamionom do navršene 21. godine.

"Mogu da ga zaposlim kod mene u firmi, da mu ostavim kamion koji vozim, ali zakon kaže ne". Jada se čovek. A vozači deficitarno zanimanje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Ktm exc-r 450

Ja resio da polozim da se vozim kao covek bez stresa od mufljuza al izgleda da cu da se stresiram jos dve godine a mozda i duze posto sam testove polozio dok je bilo +38 a jos na prakticni nisam izasao,kazu guzva svi potrcali da poloze pre septembra...

Da kacim P necu sigurno,begacu jos dve godine ako treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 1 sat, Due je napisao:

Evo i ja da emitujem jedan prilog iz Apsurdistana. Pričao sam sa jednim vozačem šlepera koji je utovarao u fimi gde radim. 

Kaže čovek, stariji pred penzijom, da mu je sin zavšio saobraćajnu školu, smer vozač motornih vozila. Dakle vozač koji iz škole izlazi sa svim položenim kategorijama.

Ali... ne može da upravlja kamionom do navršene 21. godine.

"Mogu da ga zaposlim kod mene u firmi, da mu ostavim kamion koji vozim, ali zakon kaže ne". Jada se čovek. A vozači deficitarno zanimanje?

Negde u zakonu stoji da se ovo ne odnosi na vozače koji su završili srednju školu za vozače motornih vozila. Ako ne stignem danas, sutra ću okačiti na forumu taj deo zakona

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 1 minut, Due je napisao:

Tako mi je ispričao čovek. Ima tome neka godina.  Jedino ako nešto pametno nisu uradili u međuvremenu?:D

Oni nešto pametno? Nemoj se šaliti :D 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
9 hours ago, Bokisa said:

Na osnovu novog zakona o bezbednosti saobracaja (clan 182) koji je vrlo slobodan za tumacenje.

"3. Probna vozačka dozvola

Član 182

Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje prvi put položi vozački ispit za upravljanje motornim vozilima kategorija A1, A2, A, B1 i B sa rokom važenja:

1) dve godine - licima koja su položila vozački ispit sa navršenih 19 godina života,

2) do navršene 21. godine života - licima koja su položila vozački ispit pre navršene 19. godine života.

... itd..... "

A ovo moze da se cita na koliko god hoces nacina jer nigde ne zalaze u detalje, i onda to sluzbenici tumace tako da preuzmu sto manje rizika po sebe, jer ni oni ne znaju.

Pricao sam sa ovima iz Ljermontove danas.

 

Definitivno su i oni zbunjeni ali su dobili pravilnik po kome za sada daju probne svima ko probnu za B (jer je A probna jos uvek nova) nije imao pre toga.

Potvrdili su mi da se u inostranstvo se definitivno ne moze ici sa A probnom.

 

Posavetovao sam se i sa nekoliko pravnika, svi se saglasavaju da je ovo prilican propust. Ako si pravo da vozis B kategoriju ostvario po starom zakonu/uslovima onda isto to pravo imas i kada nastupi novi zakon/uslovi. Samim tim ako probna nije potrebna vozacima B kategorije koji su to pravo ostvarili po novom zakonu onda ne bi smeli da opterecuju ni vozace B katerogije koji su to ostvarili po starom zakonu.

Radi se o izolovanom tumacenju zakona tj. ne uzimaju u obzir sistemsko tumacenje zakona i steceno pravo. 

 

E sad' policija je ocigledno uspostavila pravilnik i svako se drzi toga k'o pijan plota. Sa pravne tacke morao bi da se pokrene upravni postupak pa iz toga da se pokrene upravni spor gde bi nesto moglo da se ispravi. Upravni sud je trom, presudu bi dobili za oko dve godine.

 

Siguran sam ako se ne napravi neki veci pritisak da ce ovo ostati ovako, jer je ovo tipicno skidanje odgovornosti i uspostavljanje linije manjeg otpora pa po cenu ostvarioca prava.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Član 180

Vozačku dozvolu, odnosno, u propisanim slučajevima, probnu vozačku dozvolu može dobiti lice koje je navršilo:

1) 15 godina za kategoriju M,

2) 16 godina za kategoriju F,

3) 16 godina za kategorije AM i A1,

3a) 17 godina za kategoriju B,

4) 18 godina za kategoriju A2,

5) 18 godina za kategorije B1,

6) 18 godina za kategorije C1 i C1E,

7) 21 godinu za kategorije BE, C, CE, D1, D1E,

8) 24 godine za kategorije D i DE,

9) 24 godine za kategoriju A, osim za lica koja vozačku dozvolu za kategoriju A2 poseduju najmanje dve godine.

Izuzetno od odredbi iz stava 1. ovog člana učenik srednje škole koji se obrazuje za obrazovni profil vozač motornih vozila mora imati navršenih 18 godina života za dobijanje vozačke dozvole kategorije C i CE.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, vozačku dozvolu za kategoriju C može dobiti lice koje navrši 18 godina, a za kategoriju D lice koje navrši 21 godinu ako upravlja vozilom koje koriste vozila vatrogasne službe i vozila za očuvanje javnog reda i mira, odnosno odbrane.

Probna vozačka dozvola

Član 182

Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje prvi put položi vozački ispit za upravljanje motornim vozilima kategorija A1, A2, A, B1 i B sa rokom važenja:

1) dve godine - licima koja su položila vozački ispit sa navršenih 19 godina života,

2) do navršene 21. godine života - licima koja su položila vozački ispit pre navršene 19. godine života.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, učenicima srednjih stručnih škola, koji se obrazuju za obrazovni profil vozač motornih vozila i koji su položili vozački ispit za upravljanje vozilima C i CE kategorije, probna vozačka dozvola za upravljanje vozilom kategorije B izdaje se sa rokom važenja od jedne godine.

 

@Due evo šta kaže zakon za one koji su završili školu za vozače. Znači probna vozačka za Ci CE se ne izdaje, samo za B i to sa rokom važenja od 1 godine.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS

Go idiot. Ja imam i završenu saobraćajnu 5 stepen za prof. vozače. Idiotluk, još jedan u nizu apsurda u Srbistanu. Ovo je ono kad samo prekopiraš neki deo zakona iz EU bez da si uključio mozak. Tipičan manir trenutne "intelektualne" elite na vlasti. Bolidi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

Momci, svaka vam čast, uspela sam i da se nasmejem ovde pored teškog mi dana.

Naime, jutros sam bila da podnesem zahtev za novu dozvolu (da mi upišu A kategoriju) i tačno je: 

NE možemo voziti noću i

NE možemo voziti u inostranstvo sa probnom vozačkom dozvolom.

Nevrovatno! Imam B, C i E već 15 godina i sad da vozim sa probnom!?

Nisam se setila da pitam, ako položim D u skorije vreme, verovatno onda mogu da stavim 50 duša iza mene i da ih vozam i noću i preko grane?

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

Ništa, nisu smatrali da treba da znam uslove korišćenja probne, hahaha.

I ovo sam se setila da pitam sama jer mi je bitno i prvo mi palo na pamet a posle sam ostala u šoku i bez pitanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Msm.sve ovo je cista budalastina. I treba se izboriti protiv ovoga. Msm.licno ja sam dobio slom zivaca, kao i vecina:grr: da li mozda neko zna odgovor na ovo pitanje. Ja sam polagao 2011 za B poslednji voz za dobijanje am dozvole, ali sam imao 1 god.probnu. da li cu sad opet dobiti probnu i za A? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Ja sam danas polozio "A". Sutra cu otici da vidim sta dalje i kako. U auto skoli mi kazu da je sve normalno i da nema probnih dozbola za "A". Odnosno, da ih ima, ali za one sa probnom "B" i one koji nemaju "AM", odnosno staru. 

 

Bas cu napisati sta i kako. 

 

P.S

 

Ja sam iz Nisa. Mozda "tumacanje" zakona zavisi od opstine do opstine...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: T7
Pre 11 sati, Koba3 je napisao:

Msm.sve ovo je cista budalastina. I treba se izboriti protiv ovoga. Msm.licno ja sam dobio slom zivaca, kao i vecina:grr: da li mozda neko zna odgovor na ovo pitanje. Ja sam polagao 2011 za B poslednji voz za dobijanje am dozvole, ali sam imao 1 god.probnu. da li cu sad opet dobiti probnu i za A? 

@Koba3 Koliko sam ja razumeo ne bi trebalo da ponovo dobijes probnu jer si je vec imao.

Ideja novog zakona je da svaki polagac ima jednom u zivotu probnu vozacku bilo za B ili A kategoriju. 

"ZOBS  clan 182.

Ako lice nakon isteka roka važenja probne vozačke dozvole položi ispit za vozača vozila jedne od ostalih kategorija iz stava 1. ovog člana, izdaće mu se vozačka dozvola u skladu sa odredbama člana 179. ovog zakona."

"Član 179

Vozačka dozvola će se izdati licu:

1) koje ispunjava starosne uslove,

2) koje ispunjava zdravstvene uslove,

3) koje ima prebivalište ili odobren privremeni boravak od najmanje 6 meseci u Republici Srbiji,

4) koje je položilo vozački ispit za vozača određene kategorije motornih vozila, odnosno skupa vozila,

5) koje je položilo ispit iz prve pomoći,

6) kome nije zabranjeno upravljanje motornim vozilom, odnosno skupom vozila."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja