Jump to content

Moto Zajednica

Probna dozvola za A kategoriju

Recommended Posts

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Da li neko zna šta je to probna dozvola za A kategoriju? Moja žena položila, otišla u MUP i rekoše joj da može da dobije samo probnu na dve godine, da plati takse i da čeka 5 do 7 dana. I to je to. Sve zamišljam gde ću da lepim P nalepnicu i ko će da joj bude i gde da sedi neko sa 5 god. iskustva. Ako je to tako. Možda i nisam u pravu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Zanimljiva tema za magazin, istražiću ovih dana. Nemojte me držati za reč da li ću uspeti :) 

 

EDIT: koliko sam upoznat sa ovom tematikom, to kači samo one koji nisu do sad imali položenu bilo koju kategoriju i koji nisu imali do sad probnu dozvolu. Tako da ako ste imali probnu dozvolu za B kategoriju, nećete dobiti za A. Mada mi je mnogo stvari nejasno, npr ono što sam čitao da se to ne odnosi ako se imali AM. 

 

Da ne bunim više sve, javljam se kad budem saznao nešto više :) 

Promenio član Jovan Ristic
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

To Jovane.Zelim da uspes u nameri da to istrazis.Mislim da ce to biti jedan mnogo zbunjujuci tekst za citaoce i slika nebuloznog stanja na polju donosenja raznih zakona,propisa,uredbi koji se donose bez neke dublje analize pa onda posle nekog vremena neko shvati da to nema nekog smisla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Trudiću se da tekst bude što jednostavniji. Gledaću iz ugla nekog ko nema A kategoriju, a ima recimo B i AM. Pošto smo shvatili da se mora imati probna ako se polaže prvi put neka kategorija. Videću već sutra da odem do jedne auto škole, a ako treba i do policije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Moj sestric je polagao za A1 i B uporedo,pre nekih 8-10 meseci ne znam tacno. Uglavnom,prvo je polozio za B i dobio probnu a malo posle je polozio A1 i dobio je regularnu dozvolu.
Sad mi rece da je uhvatio pre usvajanja tog nekog novog zakona,tako da je vrlo moguce da je sad skoro usvojen neki novi zakon koji po kojem i A mora biti probna.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV
Pre 14 sati, Jovan Ristic je napisao:

koliko sam upoznat sa ovom tematikom, to kači samo one koji nisu do sad imali položenu bilo koju kategoriju i koji nisu imali do sad probnu dozvolu.

Nije to.Ja sam dobio za A a nemam ni jednu kategoriju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

@Pevac zato si i dobio. Prethodno nisi imao položenu nijednu kategoriju i pošto ti je ovo prva dozvola moraš da dobiješ probnu. No da ne lupam, kasnije idem u istraživanje pa se nadam da ću već do ponedeljka sročiti tekst.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 8 minuta, Pevac je napisao:

Ma bre nisam dobio probnu vec pravu o tome pisem:D

A, izvini nisam skontao. Da li si položio pre 1. septembra?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

@Jovan Ristic ako u istraživanju naiđeš na nekog sa kim možeš da prodiskutuješ o problematici pitaj na koji način će vozač A kategorije biti bolji ako ima dve godine probnu a pri tom, u te dve, vozi dva puta po, recimo 5 meseci, i vozi sam jer nema pored sebe iskusnije, kao u automobilu, da mu ukaže na greške ili mu da savet.Koliko znam, u Sloveniji postoji probna dozvola i stalnu dobijaš tek kada se završi neki od dodatnih kurseva bezbedne vožnje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

@vazlan bolje da im ne spominjem to za Sloveniju, drage volje će nam udariti nešto dodatno što ćemo morati da platimo 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Iz auto škole me uputili u saobraćajnu. Iz saobraćajne me uputili kod ovih što izdaju dozvole. Sutra nova avantura :) 

 

Sve što sam saznao je to da ako ste već imali probnu dozvolu za neku drugu kategoriju nećete dobiti za A.

 

Znači, ako ste nekad davno položili B po starom zakonu i sada položite A, moraćete da se vozite sa probnom dozvolom dve godine.

 

Sad mi je ostalo da ispitam detalje i da se potvrdi sve ovo. Poželite mi sreću :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ako već tražiš neka objašnjenja, pitaj ih i za situaciju koju sam već opisao u drugoj temi, ali evo da tekst iskopiram i ovde da se ne luta :

 

Da se dešava neka ludost- dešava se.

Tačno je da su svi koji su položili za A kategoriju sad u septembru i otišli u MUP po dozvolu, dobijali  PROBNE dozvole za A kategoriju.

Zvali su me kandidati iz MUP-a, zbunjeni i u neverici, dobijaju probnu dozvolu za A kategoriju iako imaju dozvolu već 10, 15, 20 godina.

Ni ja nisam verovao pa sam ih uputio da se žale šefu odseka jer očigledno ovi na šalteru nisu upućeni.

Momak me zove i kaže da mu je šefica rekla, da on mora da dobije probnu dozvolu, jer je nikad nije imao, a polaže prvi put za A kategoriju.

Kaže da ovi što su već imali probne dozvole B kategorije odmah dobijaju pravu A kategoriju.

I tu dolazimo do zaključka da se neko opasno šali sa nama.

Kod mene u školi su se upisali za A kategoriju otac, koji radi kod mene 15 godina kao instruktor, inače vozi šlepere širom Europe i njegov sin koji je prošle godine položio za B kategoriju i kome je skoro istekla probna dozvola. Sad u  oktobru, ako da bog da polože, sin bi trebalo po tome da dobije punu, pravu A kategoriju a tata dobija PROBNU. Ako se odvezu negde dalje, sin može da nastavi vožnju posle 23 h a tata će da parkira i sačeka jutro.

Ja ne mogu još da verujem šta se dešava.

Ja se iskreno nadam da će neko videti šta se dešava i zaustaviti ovu ludost.

Nadam se da je samo u pitanju loše i neusklađeno tumačenje zakona i pravilnika od strane službenika koji izdaju vozačke dozvole.

U zakonu kaže da se probna dozvola daje svakome ko prvi put položi za AM,A1, A2, A i B kategoriju i oni se toga pridržavaju.

Ali takođe piše i da, ako kandidat položi za novu kategoriju u toku važenja probne dozvole, izdaje mu se opet probna dozvola za tu novu kategoriju, ali sa trajanjem do isteka one prvopoložene kategorije, ili ako je istekla probna dozvola onda odmah dobija pravu a ne probnu dozvolu i za novu kategoriju.

E sad im se pojavljuju ljudi sa 30 i više godina života koji imaju dozvole po 30 godina, ali nikad nisu, srećom, imali probnu dozvolu jer je u to vreme nije ni bilo, i oni ne znaju šta će sa njima.

Rešenje je izgleda ispalo ovako, nisi nikad imao probnu dozvolu, e vala sad ćeš ! Da vidiš malo kako je !

 

Što se tiče one priče o polaganju za A2 ili A1 iako ima vozačku za A to se neko baš dobro nije sporazumeo.

Vozač koji poseduje dozvolu A kategorije ima pravo da upravlja i vozilima A2 i A1 kategorija.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 2 minuta, jasminko VIR je napisao:

Ako već tražiš neka objašnjenja, pitaj ih i za situaciju koju sam već opisao u drugoj temi, ali evo da tekst iskopiram i ovde da se ne luta :

 

Tačno je da su svi koji su položili za A kategoriju sad u septembru i otišli u MUP po dozvolu, dobijali  PROBNE dozvole za A kategoriju.

 

Zvali su me kandidati iz MUP-a, zbunjeni i u neverici, dobijaju probnu dozvolu za A kategoriju iako imaju dozvolu već 10, 15, 20 godina.

Ni ja nisam verovao pa sam ih uputio da se žale šefu odseka jer očigledno ovi na šalteru nisu upućeni.

 

Momak me zove i kaže da mu je šefica rekla, da on mora da dobije probnu dozvolu, jer je nikad nije imao, a polaže prvi put za A kategoriju.

 

Kaže da ovi što su već imali probne dozvole B kategorije odmah dobijaju pravu A kategoriju.

I tu dolazimo do zaključka da se neko opasno šali sa nama.

 

U zakonu kaže da se probna dozvola daje svakome ko prvi put položi za AM,A1, A2, A i B kategoriju i oni se toga pridržavaju.

 

Ali takođe piše i da, ako kandidat položi za novu kategoriju u toku važenja probne dozvole, izdaje mu se opet probna dozvola za tu novu kategoriju, ali sa trajanjem do isteka one prvopoložene kategorije, ili ako je istekla probna dozvola onda odmah dobija pravu a ne probnu dozvolu i za novu kategoriju.

 

Što se tiče one priče o polaganju za A2 ili A1 iako ima vozačku za A to se neko baš dobro nije sporazumeo.

Vozač koji poseduje dozvolu A kategorije ima pravo da upravlja i vozilima A2 i A1 kategorija.

Za sad sam saznao da je sve ovo tačno.

 

Znači, ako si položio pre 50 godina sve moguće kategorije i sada npr polažeš A, dobićeš probnu dozvolu (da vidiš kako je)

 

Ovo što sam boldovao nije tačno, to jest u pravu si da neko nije dobro razumeo. Položiš A kategoriju i dobijaš i AM (ako nisi imao do sad) A1 i A2.

 

Tačno je da ako položiš npr B kategoriju, a posle par meseci položiš i A, probna dozvola će važiti do isteka roka dobijenog za B. Značu ako je za B položeno 1.9.2019. godine, a za A položeno 5.5.2020. godine probna dozvola će za A i B važiti do 1.9.2021. godine.

 

Ostale detalje (tipa gde će se zalepiti P na motociklu) koja su ograničenja u snazi motocikla pitaću sutra i nadam se da ću dobiti odgovor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Sve je to ok, ali kad su vec pisali zakon (koji mora da se postuje), kad su unosili novine, trebali su da vozace sa X godina iskustva malo izdvoje po pitanju trajanja probne vozacke. Ja imam "B" 18 god. Jeste da prvi put polazem za "A" ali imam iskustva u saobracaju. Vozim 50ccm godinama. Pa logicno da smanje duzinu trajanja probne. Ali cak 2 god?! Nezamislivo i za apsolutnog pocetnika. Cemu ovo?

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

@MaxiS na takva pitanja u auto školi ili policijskim službenicima dobijem samo sleganje ramenima. Kao i kad sam radio tekst o registraciji mopeda. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Drugari, nažalost nisam još uspeo da dobijem sve informacije u vezi sa novim probnim vozačkim dozvolama. Treba da pišem zahtev MUP u, pa oni taj zahtev da šalju ministartstvu, pa da ministarstvo to odobri, pa će mi onda dati informacije. To svakako planiram da odradim, samo mi treba vremena. Za prvo vreme ću sročiti jedan kratak tekst u kom ću ubaciti sve informacije koje sam prikupio, a za koje znam da su 100% pouzdane.

 

U neformalnom razgovoru sa službenicima saznao sam da postoji dosta nejasnoća u vezi sa zakonom, a odnosi se upravo na upisivanje kategorija. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Juče supruga dobila probnu za A. Plastična kao i prava ali druge boje. Naravno, cena kao i prava. Dobila je u koverti u unutra piše da za informacije u vezi korištenja poseti sajt MUP-a. Posetili i naravno nema nikakvih objašjenj. Napisao sam mail MUP-u pa čekam odgovor. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Upravo sada, vazlan je napisao:

Definitivno je poenta u uzimanju para. 

Mislim da će biti malo problema zbog toga. Napravili su zakon, a nisu definisali pravila. Recimo, ne mogu da pronađem da li će vozač A kategorije imati ograničenje na snagu motocikla. Pošto se u zakonu odnosi samo na B. Po svemu sudeći može da se vozi motocikl bez obzira na snagu, jedino ne sme od 23:00 - 06:00 i mora biti obeležen. Ovo za obeležavanje mi nije jasno kako će uraditi na na primer naked motoru? Jedino da zalepi P preko fara, a o nalepnici pozadi neću ni da razmišljam.

 

Realno i ja mislim da je uzimanje para. U fazonu su: što da uzmemo samo za B? Malo nam je para, ajde da udarimo probnu i za A.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja