Jump to content

Moto Zajednica

Pitanje u vezi mesavine za motore

Recommended Posts

  • U prolazu, 43 postova

Pozdrav svima, imam motor Cagiva kojoj sam sastavljam mesavinu, motor je u poslednje vreme poceo da se gusi ne znam zasto, koliko citam na internetu sastav za mesavinu je 200ml na 1l goriva....nesto mi je to mnogo, pa me sad zanima da li je mozda do mesavine jer ja mu sastavljam mesavinu kao sto vidite dola na slici ova jedna na 6l goriva ali koliko sam merio prosli put ova jedna ima 200ml da li je moguce da jedna cela bocica ide na litar goriva? samo me to zanima ili je u redu da sastavljam 1l na 1 podeok koi je obelezen na bocici

Hvala unapred

793421_org.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Odnos ti je 1 prema 50, na 100 ml ulja ide 5 litra goriva.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Mnogo si stavljao. Mešavina za Caigvu Mito 125 ide od 2 - 4%. Najbolje je da praviš oko 3%. Znači 3 deci ulja na 10l goriva. A ako stavljaš ovaj dvotaktol sa slike, odmah menjaj i kupuj drugi!

 

Moja preporuka je da koristiš castrol power 1 dvotaktol, Motul polusintetički, ipon polusintetiku ili nešto u tom rangu kvaliteta, ali da je minimum polusintetika!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Od 2 do 4 zavisno od dvotaktola ali sto kolega navede koji god da sipas sa 3% ne mozes povrujesiti

Послато са Redmi 4X помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ako nije greska u pisanju i ako si stvarno stavljao 200ml na 1L, to si morao primetiti na osnovu previše dima. Pitam se da li ta mešavina u toj razmeri može uopšte i da upali a svakako koliko dugo može da vozi pod tim rezimom.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Ako je stvarno sipao 200 ml na 1 l goriva to je bilo kao kada tenk pravi dimnu zavesu ;)

 

Inace, te flasice sa Stihl, Ipon i ostalim uljima su 100 ml. Nikada nisam video od 200. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

znate li da je nekad na Jugopetrolovim pumpama postojao automat za mesavinu kad je kod nas u Jugi bilo mnogo Wartburga,Trabanata,Dkw i jawa, tomosa, mz i ostalih

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino
Pre 4 sati, lazareviccc je napisao:

... kao sto vidite dola na slici ova jedna na 6l goriva ...

793421_org.jpg

Na slici vidimo da ide 100ml na 5l , tj. 1:50 (2%)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Još jednom bih preporučio dečku da pravi mešavinu sa 3%. Neka me ispravi neko ko je popravljao Cagive Mito, ali mislim da mešač dvotaktola na svim 125 icama ubacuje dvotakol u zavisnosti od broja obrtaja. Ali me nemojte držati za reč, pošto sam malo zaboravio oko toga.

 

Svakako, mislim da je 2% malo za bilo koji ozbiljniji dvotatkni motor koji vrti više od npr. 7.000 - 8.000 O/min

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

"Da, 2T ulja. O njima je više bilo na bjbikers forumu (logično) i poljoinfo (još logičnije).
Benzin jeste bolji nego nekad ali ne i po pitanju "podmazivanja" (veoma uslovno, ali za 2T motore itekako od značaja, za stare konstrukcije još značajnije) NIJE.
Mnogo je "suvlji" tj. lošijih podmazujućih svojstava (koliko god ih benzin malo imao, znatno manje od dizel goriva). Dakle, ima manje aromata, manje sumpora, nema tetraetilolovo ... sve je lošije nego pre.
Ulja ... pa i nisu bog zna šta bolja, nešto su bolji detergenti (nije za potcenjivanje) doduše.
Za starije motore upotreba sintetike može biti i kontraproduktivna (PIB koji je osnovni sastojak nikako nije za njih). Čak i kod novijih konstrukcija iskazuje se samo kod veoma velikog broja obrtaja pa obično nije isplatljivija od (sada standardnih) polusintetičkih.
Ako koristite nerazblažena 2T ulja (npr. FAM duotakt Extra N ili Kroon 2T super), dakle bez rastvarača, možda nije loša ideja da idete na malo veće razblaženje, npr. 3% (1:33).
Inače, kod standardnih* (mineralnih) 2T ulja zadržite preporuku od pre više decenija i koristite 4% smešu.
*Prepoznaćete ih po niskoj tački paljenja (sličnu dizel gorivu, tj. ispod 100 cel. svakako).
Zadržao bih mineralna ulja (imaju i manje sulf. pepela).
Eventualno bi mogli da koristite polu-sintetička 2T ulja, sa nešto većim razblaženjem, npr. 3% (1:33) ... za 2,5% (1:40) bih već bio oprezan, može biti još bolje, ali to je baš (ali baš) gornja granica.
Dakle preporuka bi išla sledećim redosledom:
1) "Nautic" mineralna 2T ulja, 4%
2) Obična (standardna) mineralna 2T ulja, 4%
3) Nerazblažena mineralna 2T ulja, 3-4% (probati sa 4% pa eventualno i 3%, tj . 1:30 još bolje)
4) PS 2T ulja, 3% tj. 1:33 (2,5% je možda moguće, čak i bolje, ali ne bih preporučio).
Nije se previše promenilo od pre par decenija ALI dovoljno da je bolje držati se starih preporuka (dovoljan dokaz je da motor još može da se koristi i posle tolikih godina).
Srediti karburator, možda i promeniti svećicu pa onda izvlačiti zaključke.
Veće razblaženje sa PS uljima je moguće zbog više i boljih detergenata (i uopšte aditiva) koji indirektno igraju i ulogu AW aditiva (nema klasičnih kao kod 4T ulja).
Zbog toga bi (i 50-100% više konc. sulf. pepela) verovatno moglo da se ide i sa 2,5% (vredi probati jedan rezervoar, ali ako je sa cca. 3% sve o.k. ostao bih na toj konc.)."

Evo sta je kolega Steva objasnio na jednom drugom forumu, mozda pomogne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • kojekude, 251 postova
  • Lokacija: nbgd
  • Motocikl: tražim, gledam, probam, biram..
Pre sat vremena, duledjo je napisao:

znate li da je nekad na Jugopetrolovim pumpama postojao automat za mesavinu kad je kod nas u Jugi bilo mnogo Wartburga,Trabanata,Dkw i jawa, tomosa, mz i ostalih

znamo..eeh to su bila vremena  :bacikosku:

..plavicastog dima ;)

 

F1000032.jpg

DSC00042.JPG

DSC00022.JPG

DSC00018.JPG

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Pisao sam ja nešto osnovno o dvotaktolima, pa ko nije ispratio valja ponoviti :) 

 

 

Ulje-za-dvotaktne-motore.jpg
BJBIKERS.COM

Dvotaktni motori danas nisu toliko zastupljeni kao prethodnih godina ali su i dalje u upotrebi , doduše u dosta manjem broju nego prethodnih godina. Za razliku od četvorotakntih...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

0,3 deci na  litru ili ti 0,75 deci na 2,5 litre, 1,5 deci na 5 litara, 3 deci na 10 litara.

 

Ja ovaj dvotaktol koristim u svim dvotaktnim motorima koje sam vozio do sad i nikad nisam ima problema. Cena je oko 1.100 din po litri.

 

 

15687531029679220883658717531727.jpg

 

EDIT: Koju Cagivu voziš?

 

Promenio član Jovan Ristic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Ako stavljas kao sto je na onoj Stihl flasici 1:50 tj. 2 % (da ne ulazimo u slicnosti i razlike ovakvog racuna) na 100 ml ulja (cela flasica) sipas jos 5 litara benzina. Sto znaci da za 1 litar benzina sipas 20 ml ulja. 

Za 3 % mesavinu sipas 1,5 flasicu tj. 150 ml ulja na 5 litara benzina.

Za 4 % mesavinu sipas 2 flasice tj. 200 ml ulja na 5 litara benzina. 

 

Nadam se da je sada jasno ;).

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Najbolje ti je da praviš mešavinu u balonima o 5l ili 10 litara. Ja sam uglavnom tako radio. Prvo sipam dvotaktol, zatim dospem više od 2/3 goriva pa lepo promešam i zatim sipam skoro do čepa da ostane prostora da se još malo promućka i zatim sipam u rezervoar.

 

Ako koristiš balon u kojem je bila voda prvo ga ostavi da se dobro osuši, ali u svakom slučaju preporučujem da se balon promućka sa 1-2 dcl goriva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Ako stavljas kao sto je na onoj Stihl flasici 1:50 tj. 2 % (da ne ulazimo u slicnosti i razlike ovakvog racuna) na 100 ml ulja (cela flasica) sipas jos 5 litara benzina. Sto znaci da za 1 litar benzina sipas 20 ml ulja. 
Za 3 % mesavinu sipas 1,5 flasicu tj. 150 ml ulja na 5 litara benzina.
Za 4 % mesavinu sipas 2 flasice tj. 200 ml ulja na 5 litara benzina. 
 
Nadam se da je sada jasno ;).

Ili ti

2% = 2(ml) : 100(ml) tj 20 : 1000 tj 20 na 1L tj 100ml na 5L tj 200 na 10L

3% = 3(ml) : 100(ml) tj 30 : 1000 tj 30 na 1L tj 150ml na 5L tj 300 na 10L

4% = 4(ml) : 100(ml) th 40 : 1000 tj 40ml na 1L tj 200ml na 5L


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Imam jednog u kuci koji nikako da zapamti koliko i cega ide pa sam skoro napravio i odstampao sve moguce varijante za muckanje mesavine tako da sam uvezbao da objasnim sto jednostavnije. Ali ne vredi ;). 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
1 minute ago, Savan said:


Ili ti

2% = 2(ml) : 100(ml) tj 20 : 1000 tj 20 na 1L tj 100ml na 5L tj 200 na 10L

3% = 3(ml) : 100(ml) tj 30 : 1000 tj 30 na 1L tj 150ml na 5L tj 300 na 10L

4% = 4(ml) : 100(ml) th 40 : 1000 tj 40ml na 1L tj 200ml na 5L


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Što se ranije nisi javio dok sam išao u školu pa da mi tako lepo objasniš sve

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ako dečko ide u školu @Savan ova proporcija će mu pomoći da dobije 5 icu :D 

 

EDIT: Kad je išao u školu da si mu poslao ovo

Promenio član Jovan Ristic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
1 minute ago, Jovan Ristic said:

Ako dečko ide u školu @Savan ova proporcija će mu pomoći da dobije 5 icu :D 

Hvala na savetu od sad stavljam 3% a inače vozim Cagivu Frecciu... Malo za početak po selu dok ne položim posle kreće.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Što se ranije nisi javio dok sam išao u školu pa da mi tako lepo objasniš sve

Izvini ako sam previše uprostio. Nisam znao šta je posredi, jesi li omanuo u kucanju ili nešto drugo.

Drago mi je ako će ti koristiti.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre sat vremena, lazareviccc je napisao:

Hvala na savetu od sad stavljam 3% a inače vozim Cagivu Frecciu... Malo za početak po selu dok ne položim posle kreće.. 

Ostavi se pravljenja mesavine, prvo pravi kalkulaciju kako da polozis.

Nadam se da bar koristis opremu. 

Dobronameran savet za tvoje dobro... 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja