Jump to content

Moto Zajednica

Putovanje motorom noću

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Nije druže istina. Isto sranje, mrak je mrak. I kod nas kada sa petlje uletiš u mrak, sačuvaj Bože.... Jedino što je kod njih problem je sama geografska pozicija, severnije su pa može biti više problema sa samim vremenskim prilikama...

 

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Druze, prijateljski savet je da ako se zuris, lepo sednes u kola ili jos bolje u avion. Ako imas vremena onda iskoristi privilegiju putovanja motorom, i vozi ljudski kako treba, znaci auto-put minimalno i to samo po ravnim deonicama, u tvom slucaju iz Hamburga negde do grada Ahena, onda se odvojis sa auto puta i vozis nacionalni park Eifel koji se proteze juzno maltene do Svarcvalda, onda vozis Svarcvald i pre Bodemskog jezera se odvojis istocno i vozis u pravcu Garmisch, onda preko Austrije prema Timmeljosch prevoju ulazis u Italiju, kroz Italiju prangijas Dolomite sve do Slovenije i Triglava, zatim mozes preko Slovenije do Zagreba pa onda na auto put do Temerina, a ako bas imas viska vremena i volje da vozis, onda moze da se ubaci i Jadranska magistrala, Plitvicka jezera, lepi putevi i predeli kroz Bosnu, itd.... Voznja motora je mnogo vise od nocne voznje auto-putem, gradom i voznje okolo kafica i moto skupova... Toliko od mene... 

p.s Imas opciju auto-voza iz Hamburga do Beca kao i voznju preko nekoliko nacionalnih parkova kroz Severo istocnu Nemacku  pa preko Poljske i Ceske i Slovacke  ( Tatre) do Temerina ili cak i Rumuniju ubaciti... Mnogo lepih opcija imas, greota trositi motor bez veze. 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
On 15.9.2019. at 22:01, icecool je napisao:

Prema ovome ukoliko sam shvatio dobro, zaustavni put nesme biti duži od dužine svetlosnog snopa farova.Nisam ekpert, ali ako mi dugo svetlo baca recimo 100m , u kombinaciji sa vremenom reakcije moja iole sigurna brzina bi bila oko 60 km/h.Na autoputu je to neizvodjivo.Ako sam dobro shvatio, ispada da bih morao preuzeti rizik za oko 100m ili više preko vidnog polja ukoliko vozim 120 km/h kao automobili na spoljnoj traci. Malo je to nezdravo po mene na duži rok.

Ledeni, ovde je izgleda neka greška u računici. Bezbedna udaljenost i razmak je da budeš na 3 sekunde od vozila ispred sebe (neki kažu i 2 ali neka bude 3). Ako ti svetlo baca 100 m daleko ti tu udaljenost znači prelaziš za oko 3 sekunde, a 33 m/s = 118 km/h. Pri brzini od 60 km/h zaustavni put je oko 40 m (uključujući i vreme potrebno za reakciju) što znači da imaš "fore" da ideš znatno brže sa tom preglednošću (svetlosnim snopom). Evo ti dole tabela sa brzinama i zaustavnim putevima koja to potvrđuje (postoji i kolona C ali je ona za mokre kolovoze)...

Ja uvek po mraku ili magli prilagođavam brzinu  tako da mogu da se zaustavim ako mi bilo šta iskrsne u vidnom polju. Mada i to pravilo ima izuzetaka jer sam pre par dana imao situaciju da lik u levoj traci bulevara vozi u rikverc (relativno brzo) i jedva sam uspeo da ga izbegnem. Za takve budale ne postoje "tabele"...

 

Brzine.PNG.a2e44ff4f21a04acfb1733cee247a1ab.PNG

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
21 hours ago, Gajo Sevojno said:

 

Hvala Ti Gajo Sevojno od srca za ove predobre maršute i savet.Generalno sam mislio saznati više od iskusnijih, o noćnoj vožnji, ali pomogao si mi baš puno u odabiru puta.Nisam ni mislio samo juriti, ali je to prešlo u opšte mišljenje zbog moje greške u uvodu.Ovo nikad sam nebih sastavio jer sam slab u poznavanju geografski vrednih lokacija, ali Ti braco znaš Evropu kao dvorište svoje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750
On 16.9.2019. at 8:05, ZoraNS je napisao:

...Obzirom da motor relativno slabo osvetljava put najsigurnija varijanta je da konstatno ispred sebe imaš neko vozilo (auto, brži kombi) naravno na bezbednoj udaljenosti (50-100m), jer on ima bolji pregled i reaguje na svaki poremećaj na putu...

 

Za osvetljenost postoje sijalice koje daju mnogo jace svetlo od fabrickog, tako da nije tacno da motocikl nije u stanju da osvetli put kako valja. 

 

Ovo drugo sto si naveo, da treba voziti iza auta i kombija, ne bih preporucio nikako. Prvo, sto takva vozila mogu biti i neki krsevi koji imaju slabije svetlo od tvog motocikla pa nece imati nikakav bolji pregled, a mozda je i za volanom neka bezobrazana pijana budala. Drugo, i ono sto je najgore, je da ne vidis krater ili rupu preko koje je to vozilo preslo (po sredini) i vozac nije manevrisao, a ti naletis na tu istu rupu i eto problema. To se desava i danju a kamoli nocu.

 

A ima i trece - nema tu bezbedne udaljenosti. Najbezbednije je da preteknes takva sporija vozila i polako blize razdelnoj liniji kolovoza picis tvoju voznju.

 

Najbolje je da nocu ne putujes motociklom uopste - jer noc nije za voznju, posto ti prirodno sva cula i koncentracija zbog umora polako ide u standby.

 

Pozdravljam

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
pre 10 minuta, icecool je napisao:

Hvala Ti Gajo Sevojno od srca za ove predobre maršute i savet.Generalno sam mislio saznati više od iskusnijih, o noćnoj vožnji, ali pomogao si mi baš puno u odabiru puta.Nisam ni mislio samo juriti, ali je to prešlo u opšte mišljenje zbog moje greške u uvodu.Ovo nikad sam nebih sastavio jer sam slab u poznavanju geografski vrednih lokacija, ali Ti braco znaš Evropu kao dvorište svoje.

Veruj mi kad jednom upoznaš čari putovanja motorom, više nikad nećeš pomisliti da ideš u Srbiju sa autom.. Ja ne pamtim kad sam zadnji put išao sa kolima. Ako ti trebaju neke rute za GPS, reci, napravićemo nezaboravnu turu. I racunaj bar 4 dana vožnje u jednom pravcu :)

Evo slika od pre nekoliko dana, sa mog puta do Srbije i nazad..

E348AB90-6A1A-4DF5-B5C9-122457137353.jpeg

ACE8EEE0-5E49-4777-B0C9-88AAF0A147E2.jpeg

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 4 sati, Marko81 je napisao:

 

Za osvetljenost postoje sijalice koje daju mnogo jace svetlo od fabrickog, tako da nije tacno da motocikl nije u stanju da osvetli put kako valja. 

 

Ovo drugo sto si naveo, da treba voziti iza auta i kombija, ne bih preporucio nikako. Prvo, sto takva vozila mogu biti i neki krsevi koji imaju slabije svetlo od tvog motocikla pa nece imati nikakav bolji pregled, a mozda je i za volanom neka bezobrazana pijana budala. Drugo, i ono sto je najgore, je da ne vidis krater ili rupu preko koje je to vozilo preslo (po sredini) i vozac nije manevrisao, a ti naletis na tu istu rupu i eto problema. To se desava i danju a kamoli nocu.

 

A ima i trece - nema tu bezbedne udaljenosti. Najbezbednije je da preteknes takva sporija vozila i polako blize razdelnoj liniji kolovoza picis tvoju voznju.

 

Najbolje je da nocu ne putujes motociklom uopste - jer noc nije za voznju, posto ti prirodno sva cula i koncentracija zbog umora polako ide u standby.

 

Pozdravljam

Za vožnju noću se slažem kao i većina, ali ovde nije referendumsko pitanje ZA ili PROTIV noćne vožnje, nego se čovek raspituje za iskustva i savete. Nigde nije rečeno da se vozi iza nekog sporijeg vozila nego iza vozila čija brzina mu odgovara (koliko god da to jeste). Distanca od 50-100 m (pri cca 120 km/h) je sasvim dovoljna za svaku reakciju i uočavanje bilo kakve udarne rupe jer ti je toliki i svetlosni snop (ako nije neka poveća distancu). A što se tiče "pijanih budala" bolja mi je opcija da budu 100 m ispred mene nego 50 m iza mene...

Sve to skupa je lična stvar i osećaj. Treba voziti tako da se osećaš sigurno i komforno , a ne da su ti oči i živci našpanovani kao žice na gitari. Upravo to je razlog zašto ljudi preferiraju dnevnu, a ne noćnu vožnju...

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020

Evo i ja kratko da podelim iskustvo...

 

Do sada najduža vožnja noću mi je bila iz Beograda do Durmitora, ibarskom do Čačka, pa preko Zlatibora, onda na GP Jabuka i pravac Durmitor. Kum i ja. Uživanje...

 

Manje saobraćaja. Ljudi skoro uopšte da nema. Domaće, a i divlje životinje uglavnom spavaju, bar one krupne. Put samo za nas, ali ne divljamo. Uživanje...

 

Ispravni motocikli, kočnice, vešanje. Dobre gume, jaka svetla, kompletna oprema. Poneli kišna odela za svaki slučaj, mogu da posluže i kad je hladno. Osećam se dobro. Uživanje...

 

Svi su nešto protiv putovanja noću, znam, razlozi su ispravni, ne vozim od juče, puno sam prešao... Ali ne zaboravi da je vožnja motorom uživanje.

 

Pozdrav i srećan put! :)

 

P.S. Da li sam pomenuo da sam uživao putujući noću? ;)

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Kada me pitaju oni koji ne voze motor, koliko mi treba vremena do negde, ja im kazem da mi treba ceo dan i da obicno stizemo po mraku...i to je istina, sa retkim izuzecima. Kako je bas tako, nemam pojma...valjda kada je mala kilometraza, mnogo se kulira, pa se stigne kasno, a kada je velika kilometraza, lako sa malo kuliranja stignes kasno...

Tako, da hteo-ne hteo, vozim po mraku...nije uvek uzivanje, cesto je moranje, ali ima i uzivanja.

Na off-u je posebna prica...tek tu se stize po mraku...:)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
18 hours ago, bocca_bastard said:

*maršruta

*ne bih

 

;)

Ah da ili a da ??Ebiga ili jebiga?Mislim, mnogo mi bitno da znam.Hvala unapred.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja