Jump to content

Moto Zajednica

Putovanje motorom noću

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Pozdrav svima.Putovao bih motorm oko 3000 km pretežno autoputem u naredno leto, pa me interesuje, kakva su vam iskustva i saveti za vožnju motora noću.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja lično leti najviše volim noću da vozim. Voziti dok se rađa Sunce je jedan od najlepših trenutaka u vožnji.

 

Najbitnije je da ti brzina kretanja bude tolika da ti distanca kočenja ne prelazi dužini svetlosnog snopa farova. 

 

 

  • Zbunjen 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Meni baš i nije neki gušt vozit noću, u urbanim sredinama i nekako inače samo za nuždu.



Vozim motor, nisam bajker.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
17 minutes ago, lomitelj said:

Samo 3000 km? Crno dete, pa što ne voziš bar desetak hiljada?

Hamburg-Temerin-Hamburg.Autom sam prešao više puta, ali bih voleo i motorom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Ja bih te posavetivao da kroz Srbiju voziš po danu. Putevi su loši i puni iznenađenja. 

I ne znam da li treba da napomenem da je noću dosta hladnije?

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Liberty 125 ; Honda VFR 800 fi

Ukoliko je auto-put nocu je i ok. Na ostalim putavima ne volim nocu. 2 faktora meni bitna, smaranje sa farovima od vozaca iz kontra smera, zabeli ti kaciga ako se navatalo muva. Drugi, ne mozes lepo da vozis krivine, jednostavno, bar ja, nemam lep pregled. Uvek mi deluju ostrije nego sto jesu, a i kola iz kontra smera sa dugim svetlima pred krivinu, problem u najavi. 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Pozdrav kolega

 

Moj savet ti je ili da ides preko dana ili da se strogo pridrzavas onoga sto je @Alekre rekao.

 

Da pojasnim zasto:

1. Tokom leta se asfalt preko dana zagreje, i nocu pruza izvor toplote za razne zivotinje, nikad ne znas iz kog grma moze nesto da ti iskoci, a tesko da mozes da primetis na vreme i ukocis. Da ne pominjem rupe i ostale prepreke na putu kojih kod nas svuda ima, a tokom noci se prekasno vide...

2. Tokom noci ima 10 puta vise pijanih vozaca za volanom nego danju, tako kaze neka studija na youtube sto sam gledao, ne znam dal je tacno ali ima smisla.

3. Ako se desi nesto neplanirano, preko dana imas neuporedivo vece sanse da ti neko pomogne, trgovine i serivisi rade, kao i slep, vulkanizer....

4. Ne znam za ostale, ali ja kad idem kolima na more, vozim nocu, uvek negde oko 2-3 pocinjem da se lomim, i uvek stanem da odspavam u kolima sat-dva pa nastavim dalje... To je tesko izvodljivo sa motorom

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT

Ako nešto ne podnosim to je vožnja noću. Prvo zbog dioptrije, drugo oci su mi toliko osetljive da me zalazak sunca potpuno zaslepi, a kamoli svetla noću. 

Treće, ako ne poznajem put vozim 50% sporije, i to prelazi u tenziju i ogromnu nervozu, čime se vožnja dobija totalno suprotnu suštinu. Od uživanja prelazi u nervozu, napetost i gledanja u kmsat koliko jos km imam do kuće. 

Pretprošli vikend okasnimo sa povratkom iz Sarajeva. U 20h krenem a pred nama 200nak kilometara. Kako sam seo na motor tako me nervoza uhvatila. Preko Romanije minus, magli vizir, put ne poznajem, a ruke i noge polako prestajem da osecam. Popizdeo.

Po meni noc je da se odmori, pa ujutru poranis oko 5-6h i imas ceo dan da djiraš. 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Po meni, najbolje da probaš neke kraće relacije noću i vidiš kako ti leži. Makar to bilo i 30km. Ovako će svako, pa i ja, izneti svoj utisak, ali bi bilo najbolje sam da osetiš...

 

To da li je hladno noću ili ne, opet zavisi koliko si zimogrožljiv. Ja nisam, pa mi nekako lepše voziti kada je hladnije.

 

Leti, noć je kraća, počne svitati već oko 4 (tada je i najhladnije), pa je možda bolje se naspavati, i krenuti ranije.

 

Svakako, najbitnije je da vidiš i da budeš viđen, dobre sijalice, po mogućstvu i neke maglenke...

 

Sve je to individualno. Neko voli neko ne. Meni isto.

 

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

 

 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
2 hours ago, icecool said:

 3000 km pretežno autoputem

Nocu,danju,u zoru,u svitanje... sta da radim 3000km motorom na autoputu?? Smorim se 3 km po ravnome a ne 3000 km. Ne znam mozda neko voli ali na auto put motorom samo kada je neka velika nuzda u pitanju. 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 71 postova
  • Lokacija: kojekuda
  • Motocikl: varadero xl125v

Prije par dana sam putovao iz Kopra za Sl.Brod, sve je autoput i mogu ti reci da je bilo extra s obzirom kako sam ja to zamisljao. Supruga i ja s malim Fazerom i dupke natovaren top case i tank torba+ruksak. Tempirali smo da krenemo iz Slo kad vrucina popusti, da sunce bude iza nas tokom putovanja... i eto bilo je iza nas i zaslo je tako da smo nekih 200km gassali kroz noć., nije bilo NFS likova, uglavnom svi su vozili normalno i mislim da ljudi voze pazljivije nocu.

 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

A jel mislis za prevalis svih 1500km za jednu noc? Jebeno za dupe.... Plus to bi pretpostavljam bila voznja sa krstarecom brzinom od 200km/h. Totalno neudobno... Koliko ti je vremena trebalo kolima kad si isao?

Ja npr sad u aprilu otisao do Mkd (Kiceva, nesto malo vise od 500km od kuce do tamo), nocu, stigao cas posla... Al mislim da ne bih mogao da izdrzim da se vratim nazad odmah! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ne.Nebih vozio u cugu celu turu.Nisam vozio nikad motor više od 500 km u cugu, i mislim da je to dosta.Zato i pitam za savet, dali da tempiram nešto i noću nakon pauze.Nije da moram, ali nisam ništa slično našao u temama, a znam da ovde ima ljudi sa velikim iskustvom na dužim relacijama.Autom nije tema.Tu sam dobar.Niža temperatura noću mi paše.Drugi razlog je tempo po kojem nemoram nepotrebno da se zadržavam u mestima koji mi nisu interesantni.Za eventualne kvarove nije problem, jer imam osiguranje koje to pokriva i noću. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Ja cu samo kratko, jer pod tockovima imam dovoljno dana i noci da sam poslusao jednog mudrog covjeka koji mi je davno jedne prilike rekao i toga se od tada pridrzavam: Noc je za spavanje, a dan za sve ostalo. :popovanje::moto3:

  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
19 hours ago, sasa ns 1 said:

zadnja guma ima de se ukockasti,vozi kad je pri kraju ili uzmi neku pred djubre pa montiraj,ali samo po suvom

Ne ide to tako brzo sa novim gumama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Po takvim drumovima nema razlike danju ili noću. Razliku pravi samo da li si odmoran ili ne. Kreni tako da ne žuriš nigde i ne moraš ništa.

Rilassato, lentamente :takoje:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Izvinjavam se na uvodnoj besedi, vidim da je stvorilo malu konfuziju.

Moje konkretno pitanje bi bilo, kakva su vam iskustva i saveti za vožnju motora noću ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
On 9/4/2019 at 8:29 PM, Alekre said:

Ja lično leti najviše volim noću da vozim. Voziti dok se rađa Sunce je jedan od najlepših trenutaka u vožnji.

 

Najbitnije je da ti brzina kretanja bude tolika da ti distanca kočenja ne prelazi dužini svetlosnog snopa farova. 

 

 

Prema ovome ukoliko sam shvatio dobro, zaustavni put nesme biti duži od dužine svetlosnog snopa farova.Nisam ekpert, ali ako mi dugo svetlo baca recimo 100m , u kombinaciji sa vremenom reakcije moja iole sigurna brzina bi bila oko 60 km/h.Na autoputu je to neizvodjivo.Ako sam dobro shvatio, ispada da bih morao preuzeti rizik za oko 100m ili više preko vidnog polja ukoliko vozim 120 km/h kao automobili na spoljnoj traci. Malo je to nezdravo po mene na duži rok.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Slažem se sa svim savetima koje si dobio od prethodnika. Obzirom da motor relativno slabo osvetljava put najsigurnija varijanta je da konstatno ispred sebe imaš neko vozilo (auto, brži kombi) naravno na bezbednoj udaljenosti (50-100m), jer on ima bolji pregled i reaguje na svaki poremećaj na putu. Osim toga zaklanja u nekoj meri farove vozila koja ti dolaze u susret i prvi je na udaru od murije. Blizu nikako iz dva razloga - prvi je naravno mogućnost pravovremenog kočenja, a drugi je užasna turbulencija koju dobijaš od vozila ispred sebe na razmaku cca 30-40m. Možda ono "kombi" deluje smešno ali ja sam pre par godina (danju) pratio kolima jedan kombi koji je išao ispred mene brzinom 180-190 km/h i super mi je odradio posao "zeca". Pre mesec i po na povratku iz Brna (noću) sam isto tako radio i puno je komfornije nego biti solo ili na čelu kolone. Dobar ti je savet bio da probaš neku manju deonicu i sam vidiš kako ti sve odgovara - dobro će ti doći i da našteluješ far jer pri većim brzinama imaš glupav osećaj da baca jako kratko....

Srećan put!  :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
15 hours ago, Alekre said:

Autoput je osvetljen. 

Većinom jeste, ali ima par mesta gde je mrak najmračniji.U životu nisam video veći mrak nego u Nemačkoj kad je još oblačno nakon kiše noću.Bukvalno jedva vidiš belu liniju.Mislim da su u srbiji bolje osvetljeni autoputevi.Da se izrazim preciznije svetla su mnogo jača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja