Jump to content

Moto Zajednica

Bahati mamlazi

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 224 postova

I "malo" o parkiranju, uvek problematicna tema...

Vredi procitati povremeno, cisto da se potseti. Inace ZOBS je promenjen prosle godine, ima nekih interesantnih izmena, treba procitati. Ono sto nas interesuje nije previse obimno. A to ko uredjuje puteve, auto skole, agencije i ko zna sta jos sto je 70 % zakona koje nama nije interesantno.

 

Boldovano je izmena u odnosu na prethodni zakon.

 

Члан 66.

Возач не сме да заустави или паркира возило:

1) на пешачком прелазу и на прелазу бициклистичке стазе преко коловоза као и на одстојању, односно растојању мањем од пет метара од тих прелаза,

2) на прелазу пута преко железничке пруге, односно трамвајских шина и на растојању, односно одстојању мањем од пет метара од прелаза, као и у близини железничке пруге, односно трамвајских шина, ако се тиме спречава саобраћај возила која се крећу по шинама,

3) на раскрсници и на одстојању, односно растојању мањем од пет метара од најближе ивице попречног коловоза,

4) у тунелу, у подвожњаку, у галерији, на мосту, на надвожњаку,

5) у близини врха превоја или у кривини где је прегледност пута недовољна или се обилажење возила не може извршити без опасности,

6) на делу пута где би ширина слободног пролаза од заустављеног или паркираног возила до неиспрекидане уздужне линије на коловозу, супротне ивице коловоза или препреке на путу била мања од три метра,

7) на месту на коме би заклањало саобраћајни знак,

8) на бициклистичкој стази, односно траци,

8а) на пешачко-бициклистичкој стази,*

9) на стајалишту за возила јавног саобраћаја и на одстојању, односно растојању мањем од 15 метара испред и иза ознаке на коловозу којим је стајалиште означено,

10) на путу на коме су коловозне траке физички одвојене, осим ако је то дозвољено саобраћајним знаком,

11) изнад прикључка на водоводну мрежу и улаза у канализацију или другу мрежу комуналних служби,

12) на месту на коме би се онемогућио приступ другом возилу ради паркирања или излазак неком већ паркираном возилу,

13) на тротоару, осим ако је то дозвољено (регулисано) саобраћајном сигнализацијом, и ако на тротоару, када је возило паркирано, остане слободан пролаз за пешаке најмање ширине 1,60 метара, који не сме бити уз ивицу коловоза,

14) на пешачкој стази, односно на делу тротоара који је намењен за кретање лица са посебним потребама,

15) на трговима, на пешачкој зони и противпожарном путу,

16) на приступној саобраћајници, колском пролазу између стамбених зграда, односно пролазима у блоковима насеља,

17) на саобраћајницима ван уличних паркиралишта које повезују паркинг просторе и стамбене зграде са другим саобраћајницама,

18) на колском улазу, односно излазу из зграде, дворишта или гараже,

19) на саобраћајној траци за укључивање, искључивање, зауставној траци, саобраћајној траци за возила јавног превоза и трамвајској баштици,

20) на паркинг месту које је допунском таблом саобраћајног знака или ознаком на коловозу обележено као место за паркирање за возила за особе са инвалидитетом, ако на возилу не поседује одговарајућу ознаку,

21) на паркинг месту које је допунском таблом саобраћајног знака или ознаком на коловозу означено као место резервисано за возила одређених корисника, када возило којим управља не припада тим возилима,

22) на површинама на којима је саобраћајним знаком забрањен саобраћај возила.

Изузетно од става 1. тач. 1) и 3) овог члана, у случају раскрсница, пешачких прелаза, односно прелаза бициклистичке стазе преко коловоза, који се налазе у једносмерној улици, дозвољено је заустављање и паркирање возила и на одстојању мањем од пет метара након тих раскрсница, односно прелаза, посматрано у дозвољеном смеру кретања у тој улици.*

Изузетно од става 1. овог члана дозвољено је заустављање возила на местима из става 1. тач. 6), 11), 12), 16), 17) и 18) овог члана, уколико тако заустављено возило не представља опасност или сметњу у саобраћају или кретању пешака, односно обављању комуналних делатности.*

Осим на местима из става 2. овог члана, возач возила којим се обавља ауто такси превоз путника може зауставити возило и на местима из става 1. тач. 9), 10) и 13) овог члана, као и у саобраћајној траци за возила јавног превоза којом се не крећу трамваји, и то само за време потребно за улазак, односно излазак путника.*

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

@zarekg hvala na ovom detaljnom opisu, trazio sam ga sat vremena i nisam mogao da nadjem.

 

nakon sto sam sve procitao, samo sam sebi potvrdio, da nisam nista lose ucinio, a ostalim kolegama savetujem na vecu toleranciju i postovanje zakona saobracaja!

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Član 55

Preticanje ili obilaženje vozač sme da vrši samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera kada na putu ima dovoljno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji.

Vozač ne sme da vrši preticanje ili obilaženje kada time može ugroziti druge učesnike u saobraćaju.

Vozač ne sme vozilom da vrši preticanje ili obilaženje:

1) kolone vozila,

2) ako je vozač koji se kreće iza njega otpočeo preticanje ili obilaženje,

3) ako je vozač ispred njega na istoj saobraćajnoj traci dao znak za preticanje ili obilaženje,

4) ako bi time ugrozio bezbednost saobraćaja ili ometao saobraćaj iz suprotnog smera,

5) ako po izvršenom preticanju ili obilaženju ne bi mogao da se vrati u saobraćajnu traku kojom se kretao pre toga bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju,

6) zaustavnom trakom,

7) na početku prevoja, na prevoju, ispred i u nepreglednoj krivini, osim na kolovozu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

8) u tunelu, osim u tunelu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

9) vozila koje se približava pešačkom prelazu ili ga prelazi,

10) vozila koje se zaustavilo ili zaustavlja radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu,

11) na prelazu puta preko železničke ili tramvajske pruge,

12) kolone vozila pod pratnjom,

13) saobraćajnom trakom za spora vozila,

14) na mestu gde je to zabranjeno saobraćajnom signalizacijom,

15) na način da prelazi vozilom preko neisprekidane uzdužne linije pri čemu koristi saobraćajnu traku namenjenu za kretanje vozila iz suprotnog smera.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Pored čitanja, bitno je i razumevanje i nepreskakanje delova koji ti ne idu u prilog. Slično kao i za obilaženje, ne smeš da ugrožavaš druge:


Član 62

Vozač ne sme da zaustavi, odnosno parkira vozilo na mestu na kome bi ono ugrožavalo bezbednost drugih učesnika u saobraćaju ili predstavljalo smetnju za normalno odvijanje saobraćaja ili kretanje pešaka.




Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Zbunjen 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

@X8 Vračar sta tebi nije jasno?

 

1. isao sam oko 40 na sat, usporio, upalio sva 4, da putnici izadju

2. kolona je bila bar kilometar iza mene

3. trebalo je mozda 30 sekundi da ljudi izadju iz kola

4. trebalo je svi da stanu iza mene i da sacekaju da moji putnici izadju iz kola, onda bih ja ugasio sva 4 i nastavio kretanje

 

nije trebalo da me obilaze i da ugroze skuteristu!!! trebali su da sacekaju da svi iz suprotnog smera prodju!!!

 

nisam zaustavio vozilo naglo, pa da ugrozim nekoga, niti sam zaustavio vozilo protiv propisa, sve je ispostovano

 

Srecan put!

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Meni je sve jasno: predstavljalo si smetnju za normalno odvijanje saobraćaja.

 

Sledeći put zovi ove iza tebe da ti pomognu sa utovarom i istovarom robe...

  • Tužan 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
5 minutes ago, X8 Vračar said:

Meni je sve jasno: predstavljalo si smetnju za normalno odvijanje saobraćaja.

 

Sledeći put zovi ove iza tebe da ti pomognu sa utovarom i istovarom robe...

hvala za brigu, ali mogu i sam! zovem na ispomoc samo ove koji sviraju :)

 

a t isledeci put kad vidis nekoga kako je stao, da neko udje/izadje iz auta, ti sedi na sirenu ili cak izadji da se svadjas/bijes. E sad, ako bude bilo da su stali da izvade dete iz kola, ili su stali da bi sacekali da im se otvori kapija, ili je nekome pozlilo... to je onda na tvoju dusu

 

laku noc 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
  • Motocikl: Burgman 650

Nisam kontras i nemam nameru da uvredim bilo koga, samo da podelim sa vama neke licne stvari.

Elem, preko 10 godina sam posedovao nasu(Srpsku)dozvolu sa svim kategorijama, ali igrom slucaja sam morao da polazem u Nemackoj za najosnovniju vozacku dozvolu, tipa B kat, bicikl sa motorom i mali traktor.

Uglavnom, poenta price je sledeca. Ja sa dobrih 700-800 hiljada km i nakon deset godina za volanom svega i svacega, dolazim da polazem u Nemacku, resim ja testove, vezbao na kompu, naucio i polozio. Obuku kad sam trebao da radim seo sam sa instruktorom koji se time bavi 30god, cak ni nema kategorije koje ja posedujem, i ja pun sebe krecem po svome da vozim kao prethodnih 10-12 godina... E tad krece zavrzlama, nije stvar u tome sta sam zaboravio i kako sam navikao da vozim vec koliko NE ZNAM! Ljudi, toliko sitnih stvar presudnih za bezbednost me je covek naucio a za koje nisam ni znao da postoje... O tome vise u nekoj drugoj temi.

Sto se konkretne situacije tice, zakon mozete tumaciti na vise nacina, ali ovo konkretno je pogresno uradjeno iz prostog i jednostavnog razloga: Zaustaviti normalno kretanje saobracaja zarad necega sto vi mislite da je u redu, jednostavno ne ide. Znaci izuzmite kvarove, busnu gumu itd, ovo nije bilo nuzno zaustavljanje a bas to se dogodilo bez valjanog razloga i time je spreceno dalje neometano odvijanje saobracaja, tacka.

Neko je pitao gore: Pa zar sam trebao da idem 200-300m dalje da bih se sklonio?! Prosto i jednostavno odgovor je DA. Mozete stati na prosirenju za autobusko stajaliste bez problema do 3 minuta bez da napustate vozilo, ali da se zaustavite na putu na kom se odvija saobracaj a da bi samo nekoga pustili da udje ili izadje to ne ide. Cak ni za taxi vozila nije u redu da se tako ponasaju. Mozete se zaustaviti u ulici gde je paralelno parkiranje dozvoljeno, ispred praznog mesta da bi se u rikverc uparkirali, i tada ce vas svi sacekati da odradite svoju radnju do kraja a ne svirati prolazeci pored vas i besno vas gledati.

Opet kazem, stotine hiljada km preko pola evrope i dodjem da polazem i naucim neke veoma vazne stvari, ovo je jedna od mnogo njih.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Zbunjen 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750
pre 8 minuta, Sandi je napisao:

Ljudi, toliko sitnih stvar presudnih za bezbednost me je covek naucio a za koje nisam ni znao da postoje... O tome vise u nekoj drugoj temi.

 

Obavezno napisi sta te je svabo naucio, mozda ce i nama to koristiti (a i vise zbog radoznalosti...) Pozzz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

@sandi na nisam pokrenuo celu pricu zbog mog zaustavljanja, koje je bilo u skladu sa propisima, nego da kazem kako ljude briga za nas na motorima. Da je tu na ulici umesto mene bila bilo kakva druga prepreka, svi ti mamlazi bi opet presli u suprortan smer i ugrozili nesrecnog skuteristu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Ali, tokom diskusije, se ispostavilo da ljude generalno nije briga za druge, nezavisno od saobraćaja. To je suštinski problem.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
Tokom diskusije se takodje ispostsvilo da ima nas sa 0% tolerancije prema drugima
Tolerancija je upravo kada ne moraju svi drugi baš samo tebi da se prilagođavaju. Svi misle da je ono kako oni misle baš po propisima i da drugi tu bahatost moraju da trpe. Zato smo tu gde smo.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
  • Motocikl: Burgman 650

Naucio me je kolegijalnosti jednom recju, nema mesta za volanom da se bilo ko ponasa bahato, voznja i saobracaj su kao reka, mora da tece.
@marko

Znam ja zasto si ti napisao sve, ali povela se polemika da li si ti ispravno postupio i po mom misljenju nisi, ovi sto su preticali a vozilo nailazilo u susret su za, kako nemci kazu, idioten test. To je ponovni odlazak u auto skolu na obuku jer ocigledno je negde zapelo u njihovom obrazovanju sto se saobracaja tice.

E sad sto se tice tih sitnih, a od zivotnog znajaca, stvari je najvaznije strpljenje i kolegijalnost. Mi to u Srbiji nemamo niti cemo imati ikada po meni, to su stvari koje se uce u auto skoli a nase to rade potpuno pogresno. Ovde kad vidimo L tablicu gkedamo kako da obidjemo i nastavimo svojim outem sto pre, a tamo se jednostavno nauci da se vozi kao sto svi drugi voze. Ne moze da se zagusuje saobracaj jer neko tek uci, prosto. Cak i za ona sitna prekoracenja koja svi prave tokom voznje, i ja sam ih pravio da ne bih smetao svima ostalima...

I jos jedna VEOMA bitna stvar koju me covek naucio je pracenje znakova... Ljudi moji, posle sve te kilometraze moje, covek je na obuci 2-3 puta zab’o punu kocnicu jer me je namerno uvukao u kraj sa znakovima koji se lako previde bas zbog loseg skolovanja naseg. Ovde kad sam polagao sa 18 davne 2002-e, vozio sam po jako dobro poznatim ulicama i znao napamet sve, a tamo toga nema, moraju uvek cetvore oci biti otvorene. Ovde se vozi lezerno i ja prvi telefoniram itd, a tamo jednostavno ne mogu! Potrebna mi je tolika paznja i koncentracija da nemam vremena za telefon, i da se razumemo, ne radi se o kazni jer je kod nas skuplja za telefoniranje u toku voznje, vec ceo saobracaj tako funkcionise da trenutak nepaznje moze dovesti do svacega. Mnogo brze sve tece i ide tamo nego ovde, zato ovde imam
Lufta za greske jer imam vremena da ih ispravim, naravno ima tu i iskustvo veliku ulogu ali ovde se svodi na predvidjanje situacija a tamo na koncentraciju potpunu.

Potrebno je okusati se u svemu tome da bi vam bilo kristalno jasno. Jer mislim da moje pisanje ne moze da docara sve aspekte saobracaja u Nemackoj.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
9 minutes ago, X8 Vračar said:

Mislim da smo više nego u skladu sa naslovom diskutovali. Bilo je pitanje vremena kada će se neko javiti sam...

 

 

Ja cu nastaviti da stajem gde je to zakonom dozvoljeno, upalim sva 4 i iskoristim svojih 3 minuta kako ja zelim.

 

Ti nastavi da se nerviras i sviras svima koji to svoje pravo na zaustavljanje koriste.

 

Svima lepo

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
  • Motocikl: Burgman 650

Prepucavate se bespotrebno vas dvojica a zanemarujete najbitniju stvar... To da li si ti zaustavio se po zakonu ili ne, uopste ovde nije vazno, vec sta tvoj postupak izaziva kod ostalih vozaca, i to je ono sto pokusavam da objasnim... Ako vec znate da su vozaci u velikom broju idioti, onda im nemojte davati povoda da budu jos veci... Zajebi zakon i sve, ako cete da tako gledati striktno ovde se nikada vozacka kuktura nece promeniti.

Bitno je sta tvoja dela u voznji donose drugima i kako zbog tvojih dela drugima moze da se naskodi, opet kazem, zajebite zakon! Jer ako se ti zaustavis a pritom znas da ce te svi id reda preticati i ugrozavati one iz suprotnog smera, nemoj to da radis ma koliko ti bio u pravu po zakonu.

Sto se tice sva cetiri migavca, gore se koriste iskljucivo za ono za cega i sluze, hazard lights, dakle opasnost, kvar, nepredvidjeno zaustavljanje usked kvara itd, a ne da pustim stoperku u minicu da izadje ispred ulaza u svoju zgradu. Tu se da lepo desni migavac i zastane;)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

@Sandi ja tebe sve razumem, ali ti moras da shvatis, da je sasvim normalno da na ulici u naselju zaustavis vozilo. Nije to magistrala ili autoput, to je naselje, gde ljudi zive, i gde moraju kad tad uci i izaci i kola. Nikakav prekrsaj nisam napravio ja, vec mentoli koji mene obilaze, a da nisu sacekali da vozila iz suprotnog smera prodju. Kada to bude jasno svima, da ljudi imaju pravo da zaustave svoje vozilo, registrovano za 5 osoba, da neke osobe izadju ili udju, onda ce da shvate da ovi sto su me obilazili su jedini koji su napravili prekrsaj

  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
Ja cu nastaviti da stajem gde je to zakonom dozvoljeno, upalim sva 4 i iskoristim svojih 3 minuta kako ja zelim.
 
Ti nastavi da se nerviras i sviras svima koji to svoje pravo na zaustavljanje koriste.
 
Svima lepo

Vidiš da ne razumeš, a i pored toga ti je lepo. Tamo gde je zabranjeno, to je odmah kazna čak i ako nikoga nema od drugih učesnika u saobraćaju. Tamo gde je dozvoljeno, to može samo ako ne ometaš ostale učesnike u saobraćaju.
Taman posla da ometaš saobraćaj 3 minuta. Bolje iskoristi to vreme da pročitaš zakon koji si sam nepotrebno citirao.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Za one koji ne znaju, evo slika ulice Dragoslava Srejovica, osim ako nemas svoje dvoriste sa parking mestom, trotoar je mnogo kratak da bi mogao da se penje auto na njega, tako da ako tu ne zivis, a ne zelis nekome da udjes u dvoriste, jedina opcija je da stanes na ulicu i da pustis outnike da izadju.

 

@X8 Vračar u pravu si sve, ja sam bahati vozac :D

 

Screenshot_20190911_230332_com.google.android.apps.maps.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
  • Motocikl: Burgman 650

@markone

Kad je vec naseljeno mesto, zbog cega nisi skrenuo na cupriju, parking ili otisao do prosirenja gde mozes bezbedno da se zaustavis bez ometanja saobracaja u bilo kom pogledu?

Procitajte svi moje postove prethodne po nekoliko puta ako je potrebno da shvatite sustinu. Nije vazno sta zakon kaze i nalaze, ako cemo ga se svi drzati kao pijani plota, nikada se situacija nece promeniti. Ovako ako neko vidi vase kolegijalno ponasanje mozda i sam pocne da se ponasa tako, a to je poenta svega, da saobracaj funkcionise bez frustracija, sviranja, psovanja i da bude najbezbedniji moguc.

Ovo kad kazu zakon pa zakon uvek se setim onog starog tv skeca, da li behu foliranti, ne znam tacno, ali bilo je nesto tipa: Stize covek kod Sv.Petra sa volanom u rukama i stalno ponavlja: Imao sam prednost! E ovo ce vam mozda zazvoniti kroz usi.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

@Sandi poenta price je sledeca. Da je bila rupa ili bilo kakva druga prepreka na putu, cela ova kolona bi opey ugrozila skuteristu.

 

A ovi sveci sto pisu da sam ja napravio neki prekrsaj, isto to rade, svaki dan... Stanu da iskrcaju nekoga, da nesto kupe, da pitaju prolaznika... Nego je ovde hvatanje za slamku, al meni ne smeta :)

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja