Jump to content

Moto Zajednica

Curenje goriva iz rezervoara

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Kikinda - Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZZ-R1100

Pozdrav svima,

 

U problemu sam i potrebna mi je pomoc!

 

Naime, kupio sam motor, Hondu CBR600 f2 1993 godiste u super stanju, koja radi fantasticno ali s vremena na vreme pocne da piski gorivo. Tri majstora u Kikindi su zauzeta i apsolutno niko nema ni minut vremena da mi pregleda motor, da dodjemo do zakljucka zasto i odakle curi gorivo i samim tim, resim da uzmem stvari u svoje ruke. Prvi motor, nikakvo znanje ali sam uvek to nesto za cackanje i provaljivanje u cemu je problem.

 

Motor je pustao gorivo samo pod uglom, nakon sto je postavljen na nogar sa leve strane. Danas sam dosao kuci i reko da ga ukljucim da ga zagrejem kad on krenuo da stuca i sa strane vidim neprijatan prizor gde je dosta goriva iscurilo sa strane. Ugasim motor, skinem plastiku, sediste i na kraju rezervoar i kad imam sta da vidim. Vakumski kontroler na kojem podesavam da li zelim da mi motor bude na rezervi, ukljucen ili iskljucen izgleda kao da je budzen/popravljan od strane prethodnog vlasnika. Na njemu ima silikona i pomislio sam da odatle curi gorivo, medjutim, gorivo uopste ne curi odatle vec curi od jednog od dva "ventila" na koja apsolutno nista nije povezano. Gledajuci manual za motor, video klipove, dodjem do zakljucka da moj motor uopste nema "breathing i drain tube" vec ima samo crevo koje se povezuje sa vakumskim cudom/pumpom sto kontrolise dotok goriva.

 

E sad, moje pitanje je, posto motor funkcionise besprekorno bez tih creva koje se kace na te "cevcice", da li bih ja mogao da nekako popunim tu rupu ispod rezervoara silikonom ili necim drugim da nemam neprijatno curenje goriva iz istog.

 

Na slici mozete videti da iz ovog manjeg crevca kada se rezervoar stavi pod odredjeni ugao curi gorivo kao blesavo.

 

Interesuje me takodje, zasto je odjednom pocelo tako intenzivno da curi, kada ranije (pre dve nedelje) uospte nije curilo tako, vec po dve tri kapi i takodje me interesuje da li je bitna cevcica ta, tj. da li cu mozda napraviti neki problem ako je zacepim npr. silikonom?

 

Unapred sam Vam zahvalan,

Stvarno bih voleo da resim ovaj problem sto lakse i brzr da mogu da se vratim vozenju motora.

 

*Na telefonu sam, pa s tim oprostite ako postoje neke greske u kucanju i formatiranju teksta.

IMG_20190819_195424.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Oko tih konkretnih creva ne znam, ali ako treba začepiti takvu rupu, nabiješ parče kraćeg odgovarajućeg creva i u drugi kraj uvrneš šraf.

Bolje nego silikonom.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Meni naravno pada na pamet uvek jedan od najgorih scenarija ::)...a to je, da rezervoar ima ooozbiljan problem sa unutrašnjom korozijom. Čak i da ne curi direktno iz njega, karburator(i) su verovatno puni sitne rđe i dolazi do prelivanja.

U svakom slučaju deluje da se ova problematika ne rešava silikonom i guranjem čepova u rupe.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Kikinda - Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZZ-R1100
4 hours ago, pronto said:

Meni naravno pada na pamet uvek jedan od najgorih scenarija ::)...a to je, da rezervoar ima ooozbiljan problem sa unutrašnjom korozijom. Čak i da ne curi direktno iz njega, karburator(i) su verovatno puni sitne rđe i dolazi do prelivanja.

U svakom slučaju deluje da se ova problematika ne rešava silikonom i guranjem čepova u rupe.

Na moju srecu, rezervoar iznutra je u odlicnom stanju i nema nikakve rdje. Karburatori su ocisceni i sinhronizovani pre kupovine, pa nema problema ni sa njima. Skinuo sam filter za vazduh i ispod video da je stvarno sve cisto i uredno.

 

11 hours ago, mradomir said:

Oko tih konkretnih creva ne znam, ali ako treba začepiti takvu rupu, nabiješ parče kraćeg odgovarajućeg creva i u drugi kraj uvrneš šraf.

Bolje nego silikonom.

Zacepio sam je sada sa odgovarajucim crevom i vise ne curi gorivo, ali sada imam drugo desavanje za koje verujem da je problem. Obzirom da je ta stvar, odakle mi curi iz nekog razloga gorivo, tuba za disanje rezervoara koja, koliko sam procitao na internetu, sluzi da rezervoar "dise", sada zatvorena, desava se to da mi je rezervoar pod pritiskom. Kada podignem cep koji stoji preko mesta gde se kljuc ubacuje, cujem i vidim kako je rezervoar pod pritiskom i kada ga odvrnem i otvorim cuje se onako kao da mu je lakse, jer sav taj pritisak izadje napolje.

 

Sta mi je ciniti? Procitao sam negde na internetu da je neko busio rupu u cepu da bi pritisak mogao da izlazi iz rezervoara.

 

U svakom slucaju, hvala vam na odgovorima!

 

Edit: Jos da napomenem da tokom voznje nakon ovoga, koliko sam primetio, nemam nikakvih problema. Lepo radi, lepo se cuje, lepo vuce, ali mi taj novonastali pritisak u rezervoaru ne da mira.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Zacepio sam je sada sa odgovarajucim crevom i vise ne curi gorivo, ali sada imam drugo desavanje za koje verujem da je problem. Obzirom da je ta stvar, odakle mi curi iz nekog razloga gorivo, tuba za disanje rezervoara koja, koliko sam procitao na internetu, sluzi da rezervoar "dise", sada zatvorena, desava se to da mi je rezervoar pod pritiskom. Kada podignem cep koji stoji preko mesta gde se kljuc ubacuje, cujem i vidim kako je rezervoar pod pritiskom i kada ga odvrnem i otvorim cuje se onako kao da mu je lakse, jer sav taj pritisak izadje napolje.   Sta mi je ciniti? Procitao sam negde na internetu da je neko busio rupu u cepu da bi pritisak mogao da izlazi iz rezervoara.   U svakom slucaju, hvala vam na odgovorima!  

Edit: Jos da napomenem da tokom voznje nakon ovoga, koliko sam primetio, nemam nikakvih problema. Lepo radi, lepo se cuje, lepo vuce, ali mi taj novonastali pritisak u rezervoaru ne da mira.

 

 

 

 

 

Танка цевчица јеста иберлауф резервоара, не само што може да ствара притисак, може и да вакумира па да немаш доток горива(ако је зачепљена). Велика цевчица је кад ти резервоар прелије око поклопца да та количина горива контролирано исцури доле испод машине а не около преко каблова и вручих делова мотора. Танка чевчица завршава високо у близини поклопца резервоара, из ње може да цури нека кап САМО ако је резервоар пун до врха. Сада је највероватније проблем да је негде пукла, негде у средини или чак и при дну. То можеш да провериш тако што демонтираш резервоар, поставиш га у релативно нормални положај и почнеш постепено да га пуниш. Ако процури одмах онда је цев пукла при дну резервоара, ако не онда негде више. Sent from my SM-G903F using Tapatalk   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Ах и ово, на обе цевчице долазе црева која завршавају доле измеџу машине и задње виљушке, бензиска пумпа не иде на ниједну од њих.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Kikinda - Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZZ-R1100
5 hours ago, Krokodilo said:

Танка цевчица јеста иберлауф резервоара, не само што може да ствара притисак, може и да вакумира па да немаш доток горива(ако је зачепљена). Велика цевчица је кад ти резервоар прелије око поклопца да та количина горива контролирано исцури доле испод машине а не около преко каблова и вручих делова мотора. Танка чевчица завршава високо у близини поклопца резервоара, из ње може да цури нека кап САМО ако је резервоар пун до врха. Сада је највероватније проблем да је негде пукла, негде у средини или чак и при дну. То можеш да провериш тако што демонтираш резервоар, поставиш га у релативно нормални положај и почнеш постепено да га пуниш. Ако процури одмах онда је цев пукла при дну резервоара, ако не онда негде више.

Hvala ti puno na odgovoru. Obzirom da tada nisam imao napunjen rezervoar, pretpostavljam da je manja cevcica negde ostecena pri dnu rezervoara.

 

Koji bi mi koraci bili oko popravke ovog dela? Da li je moguce ovo nekako sam popraviti ili mora majstor ili cak kupovina novog rezervoara sto pretpostavljam da je skupo kao sam djavo?

 

5 hours ago, Krokodilo said:

Ах и ово, на обе цевчице долазе црева која завршавају доле измеџу машине и задње виљушке, бензиска пумпа не иде на ниједну од њих.

E, a ovo mi je najcudnije sto sam motor kupio bez ova dva creva prikacena za te cevcice. Nazalost, motor mi je trenutno u Kikindi i videcu ga tek 26. avgusta. Dogovorio sam se sa jednim majstorom da ga odvezem tada kod njega, sad samo jos da drzim palceve da zna da popravi ovaj problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Najjednostavnija popravka ti je da blindiraš tu tanku cevčicu dole gde izlazi iz rezervoara, a da ti gore na poklopcu neko pažljivo probuši malu rupicu od 1 mm da bi rezervoar mogao da diše ( da ti se ne stvara pritisak ili vakum unutra ) . Samo u tom slučaju moraš paziti kad putuješ negde pa stavljaš tank torbu na rezervoar - da se ne zatvori ta rupica ( podmetneš nešto pored nje da odigne tank torbu par milimetara . 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Kikinda - Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZZ-R1100

Drugovi moji, nazalost, sanirao sam problem od gore, ali se napravio novi problem. Nakon dve nedelje nekoriscenja motora, dodjem kuci i da ga ukljucim, a on nikako da se upali. Nakon nekog vremena je proradio i sve lepo radi, medjutim ispod motora barica goriva. Pretpostavljam da gorivo curi iz skroz levo karburatora jer je on jedini "mokar" od goriva.

 

Pomagajte, sta mi je ciniti?

IMG-a72b45165c3a6ae45c70219ab5dcb543-V.jpg

IMG_20190908_193218.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Drugovi moji, nazalost, sanirao sam problem od gore, ali se napravio novi problem. Nakon dve nedelje nekoriscenja motora, dodjem kuci i da ga ukljucim, a on nikako da se upali. Nakon nekog vremena je proradio i sve lepo radi, medjutim ispod motora barica goriva. Pretpostavljam da gorivo curi iz skroz levo karburatora jer je on jedini "mokar" od goriva.
 
Pomagajte, sta mi je ciniti?
IMG-a72b45165c3a6ae45c70219ab5dcb543-V.thumb.jpg.b2d302b7bb4a8eb99819a1c60301e939.jpg
IMG_20190908_193218.thumb.jpg.4e803e53cf030cd69190d86192edab4a.jpg
Карбурација напоље и чишчење.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Aj' malo da razmišljam na glas...

Zašto baš levi karburator?

Ako se samo malo bolje razmisli, prilikom naslanjanja na "ćopavu" taj krajnji levi karburator postaje praktično najniža tačka u sistemu. Iz tog razloga sva mehanička nečistoća ima prostu prirodnu tendenciju da se zadrži na najnižem mestu u sistemu...a to je baš lonče tog karburatora.

Nisam siguran, jel' ovo model sa pumpom ili bez ( mada ih ima X koji bi trebalo da imaju pumpu a nemaju je)...kako bilo, nakon ozbiljne higijene rezervoara, praktično celog sistema i eventualne zamene neki sitnih komponenti (iglice, gumice, itd.)...trebalo bi da se stavi i jedan pismen filter, najbolje pre pumpe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Kikinda - Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZZ-R1100

Motor je bio na centralnom stenderu kada sam pokusao da ga ukljucim, takodje je i stajao na njemu tokom te dve nedelje nekoriscenja. Jedino mesto koje je bilo pod benzinom je taj skroz levi karburator, cak i tada. Ovo je model bez pumpe, tj. ima vakumski kontrolisan dovod goriva u motor. Doduse, motor je prepravljan i ne vidim uopste vakumsko crevo koje ide iz karburatora u sam "petcock" (pumpu?). E sad, ja sam kupio i vakumsku pumpu da promenim ovu jer je ocigledno budzena i sva od raspalog silikona (ali ne curi iz nje) i prethodni vlasnik ko zna sta je radio. Danas cu se cuti sa majstorom iz Novog Sada pa cemo videti ako ima mesta za motor da ga donesem do njega da pregleda i odradi sve sto je potrebno motoru. Uskoro se zavrsava sezona, a ja bez ispravnog motora :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Motor je bio na centralnom stenderu kada sam pokusao da ga ukljucim, takodje je i stajao na njemu tokom te dve nedelje nekoriscenja. Jedino mesto koje je bilo pod benzinom je taj skroz levi karburator, cak i tada. Ovo je model bez pumpe, tj. ima vakumski kontrolisan dovod goriva u motor. Doduse, motor je prepravljan i ne vidim uopste vakumsko crevo koje ide iz karburatora u sam "petcock" (pumpu?). E sad, ja sam kupio i vakumsku pumpu da promenim ovu jer je ocigledno budzena i sva od raspalog silikona (ali ne curi iz nje) i prethodni vlasnik ko zna sta je radio. Danas cu se cuti sa majstorom iz Novog Sada pa cemo videti ako ima mesta za motor da ga donesem do njega da pregleda i odradi sve sto je potrebno motoru. Uskoro se zavrsava sezona, a ja bez ispravnog motora
Карбуратори напоље, растурање ко беба звечку и чишчење ултразвуком. Ако не брејк клинером и продувавање. Све друго је "прање ногу са чарапама" веруј.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

@Krokodilo

Ja sam primenio onaj tvoj savet, čep petroleja na rezervoar benzina, pa koristim priliku da se zahvalim. Nikad bolji savet! Razlika je očigledna u radu i odzivu na gas.  Generalno nisam ni imao problem sa karburatorima, ali neće da škodi.:takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
[mention=42864]Krokodilo[/mention]
Ja sam primenio onaj tvoj savet, čep petroleja na rezervoar benzina, pa koristim priliku da se zahvalim. Nikad bolji savet! Razlika je očigledna u radu i odzivu na gas.  Generalno nisam ni imao problem sa karburatorima, ali neće da škodi.:takoje:
Баш ми је драго.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

И да се зна, ако моторсикл треба да стоји више од 15/20 и више дана а нема ко да га упали с времена на време, пожељно је да се карбуратор - ри издренирају шрафовима за дренажу на дну лонца карбуратора. Тиме се избегава таложење адитива и џубрета који се после тешко чисте па чак и ултразвуком.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja