Jump to content

Moto Zajednica

Rumunija u septembru 2019

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Planiram put za Rumuniju prve ili druge nedelje septembra (zavisi od vremenskih uslova).

Izbegavajuci vikende, krenulo bi se u nedelju a vratilo do subote. 

 

Mapa je orjentaciona ali manje-vise to je plan a videcemo koja ce biti realizacija.

Procena je 25 sati voznje i 1500 km (po google maps), tj. 4-5 dana puta.

Ideja je da se dobro provoza i nesto novo vidi (priroda i kultura).

 

Posto sada prvi put iznosim konkretan predlog, ako neko ide u isto vreme slicnom rutom, mozemo zajednicki da prevalimo deo i/ili ceo put.

 

Zahvaljujem svima koji su iznosili svoja dosadasnja iskustva po kojima sam i sklapao sliku ovog putovanja. Dodatni saveti su dobrodosli.

 

Pozdrav,

Dejan

 

 

 

 

 

 

 

 

(5) put - KV -Transalpina + Brasov + Vidin (1).pdf

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Ako sakupljaš ekipu - ja sam ZA! Baš sam planirao i ja poslati poziv za nešto slično. Isto sam planirao da se ide radnim danima i tura od cca 1.500 - 2.000 km. Jedini je problem što ne mogu prve nedelje septembra (puno ljudi u firmi će biti odsutno te nedelje). Mogu poslednju nedelju avgusta i kompletan septembar - osim prve nedelje. Verujem da je i tebi vreme presudan faktor - treba u vožnji uživati a ne preživljavati. Jesi li spreman za eventualnu izmenu maršute ako u tom regionu bude najavljeno loše vreme, a u nekom drugom bude dobro ili je cilj isključivo Ruminija (koju i ja već duže vreme želim da obiđem)?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Super ZoraNS.

Odobren odmor imam za te prve dve nedelje septembra tako da se nadam dobrom vremenu u tom periodu.

Takodje nemam nameru da putujem po losem vremenu (ako me iznenadi, kisnu opremu nosim ali vise kao preventivu, pa ako pada, da se "prezivi").

Predpostavljam da si pogledao datu mapi na pocetku. Koje si druge oblasti u Rumuniji imao u vidu?

A imam i druge planove ako se izjalovi Rumunija zbog vremena. Stavljam i plan B mapu ako nemoze na istok.

 

(4) put - KV do Zabljaka + Trebinje + Lovcen + Sirogojno.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Ako bude loša vremenska situacija u RO nisam mislio na alternativu u tom delu EU nego neki jug (kao što ti je plan B, ili Makedonija, Grčka,Turska - negde gde će vreme tada verovatno biti bolje). Što se tiče tvoje mape nemam primedbi jer nisam poznavalac tih terena da bih mogao da sugerišem izmene. Ima dosta članova na forumu koji dobro poznaju te krajeve i koji nam mogu dati savete za eventualne korekcije. Nejasna mi je samo tačka polaska jer vidim da ti je lokacija BG, a polazna tačka je u oba plana Kraljevo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Ja jesam iz Beograda ali planiram put iz Kraljeva gde cu se tada nalaziti za vreme predstojeceg odmora.

Nemoramo da krecemo sa iste pocetne destinacije, neko moze i da se prikljuci na delu rute koji mu vise odgovara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Kakav je prelaz Dzerdap II?

Da li se preko njega izbegavaju zastoji/radovi pre Kladova (pravac iz Negotina) i kakav je put do i posle prelaza ka Turnu Severin?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Negotinska Krajina
  • Motocikl: Honda (Steed) VLX 400/Honda NT700 Deauville VA/Honda VF750C Magna
On 8/23/2019 at 8:39 AM, Deki Katana said:

Kakav je prelaz Dzerdap II?

Da li se preko njega izbegavaju zastoji/radovi pre Kladova (pravac iz Negotina) i kakav je put do i posle prelaza ka Turnu Severin?

Obicno tamo nema guzve ali bas iz tog razloga carinici i policija umeju da budu malo dosadniji. Rumuni cepidlace pa ce ti traziti sve od dokumenata, od saobracajne pa do vozacke pa cak i polisu traze ponekad. Neretko su toliko radoznali da hoce malo da ceprkaju po tudjim stvarima. I sve to verovatno iz razloga sto tamo zaista retko ko prolazi pa im je dosadno. Put je solidan do Tr. Severina osim male deonice kad se predje granica. Nema saobracaja ali treba voziti oprezno jer prolazis kroz naselja a ima i dosta lokalnih pastira koji se ne brinu mnogo ako im poneka ovca resi da proseta posred kolovoza. Kad to sve saberem ja bih tamo prelazio samo u jeku letnje sezone jer na Derdap 1 mogu u to vreme da budu bas dugacka cekanja na prelaz. Radovi na putu nisu neka prepreka, ako si od onih disciplinovanih ceka se par minuta na semafor a sve to mozee i da se prodje sa lakocom na dva tocka. Ja priznajem da nisam uvek najdisciplinovaniji vozac. Eto to bi bilo to... Ako mogu jos nekako da pomognem slobodno pitajte jer sam iz te regije, vrlo cesto putujem preko pa mogu slobodno reci da poznajem vrlo dobro temu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Hvala svima na informacijama i lepim zeljama. Tura se zavrsila i sledi putopis.

Molio bih administratora da prebaci ovu temu u "Putovanja".

 

 

Hvala Bogu na svemu!

 

 

Putovanje je trajalo 4 dana preko 1500 km, manje-vise planiranom marsutom. (Sept. 01-04, 2019). Motor Suzuki GSX 750 F (katana 2 gen, 1990)

 

Vreme je posluzilo ali prognoze za Sredu (4-ti dan putovanja) su svuda najavljivale kisu osim na potezu Krajova-Vidin-... pa se brze bolje vratilo kuci dan-dva ranije. Motor je posluzio. Vozac takodje.

 

PRVI DAN (Septembar 1)

 

Za divno cudo probudio sam se nesto ranije i krenuo iz okoline Kraljeva u 7:30 i stigao u Novaci, Rumunije u 17:00.

Prvo stajaliste je bio srednjovekovni zenski Manastir Sv. Petka u mestu Izvor na putu Paracin-Zajecar.

Nisam ni znao da je tako lep i zahvaljujuci preporuci mog drugara Jocke@, tu sam napravio prvu pauzu od oko pola sata. I dalje se cula duhovna muzika ali je liturgija vec bila zavrsena. Svestenik jos citao dodatne molitve nekim ljudima koji su ostali nakon sluzbe. Zapalio sam svece i tek tada osetio da je putovanje zapocelo.

 

793518056_2019_09_01ManastiruIzvoru2.thumb.jpg.6eaddc626fe414317805f2d2d2e1fde8.jpg

 

Kolovoz i krajolik je sjajan na tom potezu sve do Zajecara. Pre izvor je Manastir u Lesju, pre Boljevca je Rtanj a pre Zajecara, Gamzigrad, posle Rajacke Pimnice, tako da tu ima jos lepih lokacija za obilazak ali posto sam to vec u ranijim voznjama obisao, nastavljam do druge pauze na punjenje rezervoara i sendvic dorucak/rucak. Sveza voda sa lokalnog izvora je prava stvar na putu.

 

Nisam ulazio ni u Zajecar ni u Negotin prateci zaobilaznice tako da nakon nepreglednih vinograda skrecem desno sa puta Negotin-Kladovo gde putokaz vodi na granicni prelaz Djerdap 2, kako bih izbegao radove na putu koje je iskusio kolega DarkoSB@ sa drugarom, nekoliko nedelja ranije.

Ispred mene jedan auto, iza mene ... ni jedan. Uz kratko zadrzavanja i cavrljanje sa carinicima sa obe strane brzo prelazim granicu.

Mapu Rumunije nemam pa se vodim putokazima i tako vecinom uz Dunav, uzvodno dolazim do prvog veceg mesta u Rumuniji. Kolovoz je u pocetku bio los, setio sam se nekih prica o betonskim blokovima ali na svu srecu to je bilo kratko i dalje je put bio jako dobar. Ulazak u Turnu Severin me je prijatno iznenadio. Veliki, odlicni putevi, vise traka, saobracaj veliki ali ide, vrucina pa se nisam zadrzavao nego pravac Targu Jiu. Tamo cu da promenim pare i uzmem mapu.

 

Zaustavljam se na prolaznim pumpnim stanicama u nadi uzmem kartu, sa nesto para sto mi je najmladja cerka dala nakon skolske eskurzije do Temisvara prosle godine i da se neosecam ko "guska u magli". Ko za inat, nigde karte Rumunije.

Na jednoj pumpi srecem vecu grupu motociklista iz Ceske. Sve se dive makini i komentarisu, klasik, klasik. Uglavnom momci 20-30 god a predvodnik moja milost. Pokazuje na svoju policijsku hondu, policaj motor. Mislim se, nije losa fora, prvog postavili kao policajca i nema problema sa radarima i saobracajem. Svi vide veliki beli motor sa plavim i otvara se put ostatku kolone, a kad se uoci stvarna situacija, prodje voz.

 

Tako stigoh do Targu Jiu i parkiram se. Pitam za banku, menjacnicu, knjizaru (ovo zbog mape) i nekako se sporazumem ali nedelja je i jedino mi preostaje neka menjacnica. Malo sta je otvoreno, vidim western union radi ali nemaju leve da mi prodaju.

Dobro, racunam, tank napunjen pred granicu je dovoljan do Novaka a sutra cu menjati novac. Sendvica imam, tako da sam dobar, samo da putokazi nastave precizno da vode (sto se pokazalo da su i tu Rumuni dobri).

 

Najzad Novaci, samo nije to malo seoce, vec vrlo dugo seoce i nikako da nadjem smestaj koji sam rezervisao preko booking-a dan ranije. Dodjem na kraj sela/mestasca, kad rampa, policija, reli na Transalpini u toku.

Vratim se i na prvoj pumpi pitam za Casa de vacanta Madalina koju na svu srecu znaju ali je 3 km na sporednom putu. Prilazi mi pod kacigom moto kolega i pita da li govorim engleski. Pocinjemo pricu a njegov drugar se isparkirava a ono Bg tablice. Obojica na GS-ovima ali nismo stigli da se upoznamo jer je njegov stariji kompanjon pojurio. Ovaj svira i vice za njim, ceo dan ga jurim, stalno negde zuri, komentarise. Nadam se da prate ovaj forum (pozdrav) i da su stigli na vreme gde su isli. Zapravo, mislili su da sam prosao Transalpinu i da je sada otvorena kako bi je i oni odvozali, kako su planirali za taj dan, neznajuci za auto reli.

 

I pored smernica ljubazne prodavacice, morao sam opet u lokalnu kafanu gde su me uputili u poslednja skretanja. Nema sanse da bih inace nasao kucu/imanje. (Sada sam slikao i crkvu gde se skrece, pa za buduce putnike neki pokazatelj, da ne lutaju, ako idu i isti smestaj).

 

1449254598_2019_09_01CrkvauNovacima1.thumb.jpg.a0d5bd644af10836463c9694cf7a4679.jpg

 

Mnoge crkve u Rumunij su inace oslikane i na spoljnoj fasadi.

 

Tu sretnem Rumuna koji zna engleski i zapocnemo pricu i dok smo tako razgovarali nisam mogao da se otmem utisku da su Srbi, samo koriste drugi jezik. Covek mi je tako poznato izgledao da sam kasnije cak pomislio da je jedan od mojih davnih poznanika koje sam sreo pre mnogo godina van zemlje. Ali tog momenta se nismo "prepoznali" pa ostaje pitanje, koja bi to verovatnoca bila da se bas tu sretnemo.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

DRUGI DAN (Septembar 2)

 

Smestaj u Novacima je u novoj velikoj dvospratnoj kuci koja je napravljena za izdavanje. Ispod je trem gde je motor "prespavao". Sve se nalazi na 7ha seoskog imanja koje odrzava simpaticna bakica Silvija koja osim Rumunskog neparla ni jedan drugi jezik. Sva sreca tu su bili dva para Rumuna koji su uz pomoc Srbskog, Italijanskog, Engleskog, Googla i Rumunskog nesto pripomogli. Unuk Florin je preko mobilnog ipak znao Engleski pa smo i nesto para zamenili na obostranu korist.

 

Kazem ja bakici, ma svi smo mi Srbi, a ona potvrdjuje, kaze ima rodbinu u Banatu. Ostali Rumuni nesto klimaju glavom u smislu, ima tu necega. Uz kafu polako razaznajem da je Rumunski sklepan od 1/3 Srbskih reci, 1/3 Italijanskih i 1/3 neke kombinacije prva dva koji se nerazaznaju na prvi mah. Mislim da neki lingvista bi to bolje objasnio.

 

Vreme sjajno, odmoran posle udobnog i mirnog smestaja spreman za Transalpinu.

 

Cesku moto ekupu od juce srecem na prvom stajalistu/vidikovcu. Vetric prisutan i rezak. Juzna strana Karpata je sa malo drveca. Slab saobracaj pa se moze lepo pristupiti krivinarenju.

 

1999918351_2019_09_02Transalpina1.thumb.jpg.15c7d3c270db03a7c55f47a4a11585e3.jpg

 

Mesto Ranca se malo nazire. Pravo planinsko/skijasko mestasce.

 

1067228463_2019_09_02Transalpina2.thumb.jpg.9c9063f3d7406ced3faae6ed7f7116b3.jpg

 

Lep asfalt, dosta ukosnica i puno lepih pejzaza. Rumuni (kojih ima najvise kao turista), zaustavljaju se i svaki cas slikaju (podsetili su me na Japance).

 

1366557666_2019_09_02Transalpina3.thumb.jpg.13293fd0d58d0332e6b7e76dc6f34050.jpg

 

467642227_2019_09_02Transalpina5.thumb.jpg.51e19d930606ad13fddd43e3e5965f95.jpg

 

775985841_2019_09_02Transalpina8.thumb.jpg.c3e577885b9083e273c4a9c86fde6d6e.jpg

 

1949111520_2019_09_02Transalpina9.thumb.jpg.eaf1b609f3e134e65554138d52fd437b.jpg

 

Severni deo je obrastao gustom cetinarskom sumom.

 

1712731666_2019_09_02Transalpina10.thumb.jpg.82f17b51593b6ba720a6a1468fc939c6.jpg

 

Puno stajalista i usputnih poludivljih kampova. Svuda ima ljudi sa decom i stekao sam utisak da Rumuni vole da provode vreme u prirodi. Ljudi koji bili u smestaju su np. dosli na odmor u to selo. Na mnogim mestima su obezbedjeni rostilji, kako na javnim tako i na privatnim posedima.

 

614701606_2019_09_02Transalpina11.thumb.jpg.397b15d377b6372426b1e2f8c4666a1c.jpg

 

Ovde se vec formiralo jezerce od planiniskih reka. Tu sam stao da odmorim ali i nisam bas odabrao najbolje mesto nego eto malo da se istegnem, pojedem one sendvice iz Srbije i vodu natocenu u Novacima.

 

Kolovoz je vec poceo da bude jako los. Krateri na sve strane i jedvah motorom na 50km/sat uspevam da ih izbegnem. Zato sam najvise i stao, kad ono pocese i drugi da staju, sto kolima, sto motorima. Zapravo ima jedno nepisano pravilo da tamo gde vidite parkirana vozila, tu je najverovatnije nesto lepo da se vidi/slika. Nisam namerno, ali su se mnogi navukli samo zato sto sam stao i seo na jednu stenu sa obliznjeg krnjeg brda. 50-tak metara pre ili posle su bila nesto lepsa stajalista.

 

Danas sam krenu u neko normalnije vreme, tj. oko 10:00 a u 14:00 vec sam bio u sobi rezervisanoj u Sebesu.

Tu sam se opet gubio dok nisam najzad nasao hotel u nekoj zapustenoj radnickoj cetvrti. Nisam slikao ali slike kolege Jovana.V., sto je napisao "2000km Rumunije", neodoljivo podsecaju na isto mesto.

 

Naime, posto nisam rezervisao mesta unapred, sto zbog neizvestnosti vremenskih uslova, sto zbog ispitivanja realnog turistickog tempa na terenu, umesto Sibiu-a kazem zeni (glavni kordinator za smestaj preko interneta iz Beograda), Sebes. Jos nisam nasao mapu i to sam onako iz secanja lupio ime grada. Zapravo, trebalo je da nocim u Brasovu ali su se u medjuvremenu istopile jeftinije lokacije pa rekoh da se nadje nesto pre Brasova, np. Sibiu ili Fagaras.

 

Ovde treba da pojasnim. Zbog ekonomske (i druge) krize koja traje poslednjih 30 godina kod nas, nisam pobornik kupovine retko koriscenih skupih uredjaja, kao na primer: smart telefon + internet paketi za isti, razne ele. uredjaje za navodjenje (koji bas i nisu tacni), cak se i laptopovi nose na ovakve puteve, itd.

Pre interneta se putovalo bez problema sa klasicnom kartom i oglasima za smestaj istaknutim ispred kuca i hotela ili brosura iz turistickih biroa. Ovoga puta sam uvideo da iako i dalje nisu neophodne sve te djidja-bidje, mnogi ljudi su se navukli i prosto nemogu da funkcionisu drugacije. Tako da sam morao da primenim neku medjuvarijantu. Uzeo sam roming paket da bar imam 20min razgovora i 20sms.

1. prvo sto sam na licu mesta video da nema nista ispod 100 lej-a (ron)~22evra i nema veze sto kapaciteti nisu popunjeni. Tako da isto mi dodje da se rezervise preko booking-a (interneta) a lakse.

2. vrlo slabo se govori neki drugi jezik osim Rumunskog i jest da sam se sa Srbskim, Engleskim, Italijanskim, Spanskim i mimikom snalazio, sve to otezava komunikaciju.

3. uglavnom su ljudi koristili gore navedene uredjaje za bilo sta pa se opet vratismo na te Iphonove i Ipadove

 

Bilo kako bilo eto mene u Sebesu umesto u Brasovu pa izadjoh u setnju da se malo upoznam sa detaljima kao sto su promena novca, lokalna hrana, znamenitosti Sebesa. Jos sam bio optimista pa sam mislio da skoknem do Turde do rudnika soli ili Deve do zamka.

 

879726249_2019_09_02Sebes.thumb.jpg.ccecd6ed6326f19d24f9fbe4774c0618.jpg

 

Dzaba, stigao me umor i mozda je ovako jos i najbolje ispalo. Promenio sam pare i to sa licnom kartom (pasos sam se odvikao da nosim sa sobom vec dugo godina). Probao lokalni specijalitet (Shoram - najslicnije vecem girosu). Sretao uparene sektase kako nutkaju ljude sa brosurama (u Sebesu sam video cetiri takve patrole). Najzad nasao mapu Rumunije, to je kada covek krene da se krece peske. Porazgovarao sa lokalnim prosjacima. Kupio "Silva" pivo u prodavnici i uocio da su cene tu negde, neke stvari su nesto skuplje neke nesto jeftinije nego kod nas. I dobro se prosetao po suncu jer je hotel bio na periferiji grada.

 

E da, zena je trazila da ima siguran smestaj za motore a gledam trotoar i javni parking. Kada sam pitao na recepciji, oni potvrdjuju - secure parking, ima kameru. Rekoh, prvo selo sa kravama, sada renoviran ulaz ofucanih stambenih zgrada iz vremena komunizma i pijancima u okruzenju. Sta ce biti sledece. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

TRECI DAN (Septembar 3)

 

Lepo vreme, odmoran + dorucak (koji inace nepraktikujem), svedski sto gde sam napravio i neki sendvic za kasnije.

 

Nigde nikoga na recepciji da se odjavim, kazu dolaze posle 10:00. Kaze cistacica da pozovem neki broj. Zovem (hvala romingu, tj. informaciji jocke@-ta da mogu tako nesto da uzmem za svaki slucaj), niko se nejavlja. Sada cistacica Ioana zove neki njen broj i najzad se javlja Kristina (prepoznajem glas od juce). Kaze, ma samo dajte kljuc i pare cistacici i sve u redu. Ja u cudu jer predhodni smestaj u Novacima sam ispisivao knjigu sa svim mogucim podatcima i potpisima. Sve sama neka cuda, ali ajde ...

 

Auto put do Sibiu-a spucam brzo (motori neplacaju) i odokativno se parkiram. Kasnije pri povratku vidim da sam ispred Pravoslavne crkve koja se uklapa u ogroman gradski centar sve iz 17-18 vek (treba proveriti, ali slicna evropska arhitektura iz tog doba u celoj evropi). A u pozadini ogromna katedrala.

 

1658544797_2019_09_03Sibiu1.thumb.jpg.41fe25cb3b791af9d58ecb7989881085.jpg

 

1335139496_2019_09_03Sibiu9.thumb.jpg.13bb376c99b93c3ae91c6700ac5d2df6.jpg

 

Iako je rano, cuju se razni jezici ali nema jos guzve. Da sam bar ovde nocio, imao bih sta da obidje, jer je sve ocuvano u istom stilu i to je centar sa spletom 10 ulicica X 10 ulicica. Vise nego dovoljno da se covek izgubi u vremenu. Zanimljivo da i u Sebesu kao i u Sibiu mnoge javne zgrade i restorani imaju Nemacke nazive ispisane na Nemackom kao da niste u Rumuniji.

 

75611755_2019_09_03Sibiu4.thumb.jpg.df983f082e33426ac5bc7a22de6d1c07.jpg

 

1279418397_2019_09_03Sibiu6.thumb.jpg.2d9d0c0be5c41a89e330f3163d46faef.jpg

 

1014862095_2019_09_03Sibiu7.thumb.jpg.a5839ca6af98b0c2db49cdaff841b981.jpg

 

984175773_2019_09_03Sibiu5.thumb.jpg.150d13dfed886f4424f8bbfba7429449.jpg

 

Put se nastavlja dalje, ovde svracam u tvrdjavu Fagaras u istoimenom gradu. Nalazi se vrlo zgodno u samom centru pored novije velike Pravoslavne Crkve i opasana je vodenim jarkom oko koga ide ulica i setaliste sa drvecem i klupama.

 

1098980805_2019_09_03Fagaras1.thumb.jpg.b48cb722e97ec333918151934db94c30.jpg

 

1747351979_2019_09_03Fagaras3.thumb.jpg.6ad958fd59f50c17b8c6ac65f6397b78.jpg

 

Ovde mi na ulazu kasjerka nudi da ostavim kod nje tank torbu, kacigu i jaknu, koje vucaram sa sobom zbog nedostatka mesta da se skladisti u cvrstim torbama na motoru. Inace se pokazalo da je tank torba i top case (zadnji kofer) najelegantnija kombinacija. Probijate se kroz guzve a nosite nesto prtljaga. U sustini i netreba vise za nekih nedelju dana puta, pod uslovom da nenosite alatnicu i kamp opremu. Podrazumeva se da nista od ponetog neperete (kada bi i to resili imate i za jos nedelju dana puta, i jos ...). A nije problem i da se nose gore navedene stvari u ruci/ramenima. Puno hvala ljubaznoj kasjerki muzeja tvrdjave Fagaras.

 

1919122861_2019_09_03Fagaras5.thumb.jpg.919a10a68ad78b90061f39b61a45293a.jpg

 

877502573_2019_09_03Fagaras6.thumb.jpg.da00d1dbcd5e9e842c443d7bc081ceea.jpg

 

1480572604_2019_09_03Fagaras9.thumb.jpg.819e46836ed444c54b4808612bd89ee2.jpg

 

Danas je predodredjen dan za ozbiljan obilazak kulturnih znamenitosti. I sada kada imam mapu ali i skraceno vreme zbog nocenja u Sebesu, odlucujem da presecem precicom direktno na zamak Bran i uopste da ne ulazim u Brasov. Racunam da je Sibiu bio dovoljan da se stekne utisak starih Rumunskih velikih gradova.

Kad ono precica, bas i nije bila lepa za voznju. Veci deo los, jos veci deo u fazi popravljanja. Bolje sam prolazio bez mape, pa "tata sta je bre ovo".

Ipak dobro je sto sam preprecio jer se vremenska prognoza kvari za sutrasnji dan i ko zna sta mogu da obidjem po kisi. Jedino je kolovoz bio jako los.

 

Zamak Bran.

 

2041640353_2019_09_03Bran1.thumb.jpg.cdc617a9cfcd53ce1f87669771fbeae1.jpg

 

Ovu sliku sam uspeo da slucajno napravim, tj. parkiram se i ne skidajuci opremu prvo da iskoristim ovu dobru pozu, kad eto ide momak hoce da naplati parking. Kazem, motor, na to on, pa za motor parking. Stvarno na znaku pored koga sam stao tacno pise kola toliko, motor upola cene. Nesto se preracunavam, a je li koliko odprilike traje obilazak, decko kaze da nezna i ja taman da prelomim ajde da se vise nepetljam, kad on gde su ti oci, zar nevidis tablu. Rekoh u sebi, e ovaj nece dobro proci u zivotu sa ovakvim zajedljivim komentarima, a pogotovo u korist razvoju turizma u Rumuniji. Nema problema, pomerim se 50 metara nize i pored puta kao i ostali, parkiram. Ovde nema nikakvih znakova, ni zabrane i odbrane. Inace mislim da je 1evro/sat za motor trebalo da se plati.

 

2108430730_2019_09_03Bran2.thumb.jpg.e05b69b18e58efa9e08465687c526ea4.jpg

 

1754028271_2019_09_03Bran3.thumb.jpg.3ee61a7305c188cea6c75e46fb899b4f.jpg

 

Trenutno nemogu da ubacim druge slike pa cu probati kasnije, mozda je do opterecenja protoka mreze.

 

Kompleks oko zamka je lepo napravljen i celo mestasce je orjentisano ka turizmu. Cene su jace. Na primer, za nalepnicu sam platio 10 leja sto je preko 2 evra. Na drugim mestima su upola jeftinije. Druge stvari nisam gledao, nebih imao gde ni da ih stavim. Bilo je turista ali se komotno prolazilo i sve se moglo videti i slikati bez da vam stalno neko upada u kadar. Ulaznica je bila duplo skuplja nego u Fagarasu.

 

654695068_2019_09_03Bran6.thumb.jpg.76b649d9459b0644177267d9c7af8d6d.jpg

 

778173417_2019_09_03Bran9.thumb.jpg.f0c416cee1bf013c515cf5fd9fbcebd6.jpg

 

1233154459_2019_09_03Bran11.thumb.jpg.aeb64ad4812a8fb83bca996a3253671e.jpg

 

789935813_2019_09_03Bran10.thumb.jpg.9aa3a02932c0bd3cec65adb9c77bae15.jpg

 

Ima tu i prica o Vladu Tepesu i vampirima ali to je vise marketing jer je njegov zamak na Transfagarasanu koji nisam ovom prilikom obisao.

 

1158327192_2019_09_03VladTepes.thumb.jpg.3e6fdb9437ab24774a924618ef0b14c7.jpg

 

Tu je i rodoslov ovog velmoze izlozen gde se vidi njegovo Srbsko poreklo. To sto se kaze da je pio krv, pa sta ce drugo da kazu za ratnika koji je nebrojano mnogo Osmanlija na kolac nabio.

Inace ovaj zamak ima vise veze sa kraljicom Marijom.

 

Posto se blizi smiraj dana ponovo biram precicu na Predeal kako bih stigao do Sinaja za videla, gde mi je sledece prenociste.

 

Kad opet iznenadjenje.

 

1335213856_2019_09_03Rasnov.thumb.jpg.5953d3f34b3ca095f6ce51869cbb2a61.jpg

 

Tamo u daljini se vidi jos jedana stara tvrdjava, poznati Rasnov (ovo sam tek kuci uspeo da otkrijem). Bas ima puno toga da se vidi u Rumuniji al' se ne postizava.

 

A tek put.

 

Nov novcijat, sav se crni, jos mastan pa nisam smeo da preterujem, ali krivinarenje super. Ima ukosnica ali mi se cine sire on onih na Transalpini. Okruzenje, planinski put prepun divnim hotelskim kompleksima. Tek ovde se otkrivaju velike turisticke mogucnosti kako za obilaske tako i za odmor. Bas prijatno iznenadjenje.

 

Stizem u Sinaia a pre nje Busteni. Ogromni prostori sa puno ljudi u setnji. Fenomenalne vile. Lici mi na neku vrlo popularnu banju. Sinaj samo nastavak sa jos lepsim uredjenim prostorima. Pa samo na ovom potezu moze da se provede nedelju dana pa i vise.

 

Samo jos da nadjem smestaj koji je pored samog puta i sigurno ima svoje dvoriste. Vozim se, vozim, a put se i racva za centar Sinaja pa dodatna nedoumica. Koji od njih ide pored smestaja. Naidjem na zeleznicku stanicu u starinskom stilu i tu se zaustavim i pozovem broj telefona koji sam dobio za kontakt. Covek se javi na Engleskom ali nemoze da mi objasni gde se kuca nalazi (cak i nepokusava), kaze dolazim po tebe za 5 minuta. Bas lepo ali nit je pitao kako izgledam ni sa cim sam dosao, nista. Prodje akademskih 15 min. niko od prolaznika mi nedeluje da nekog trazi. Daj da pitam jednog coveka, mozda on zna za lokaciju koju trazim.

Krenusmo tako preko njegovog pametnog telefona da trazimo adresu, pa se nesto koci, pa oce, pa nece. Ipak se pojavi na google maps. Rekoh, zna taj google i da pogresi, ali drugo nemamo. Rumun objasnjava, polu Srbski, polu Englesko-Italijanski, polu mimikom (stara skola). Ispada da je dosta jednostavno, posle drugog pesackog nadvoznjaka na 3 km od stanice gde se nalazimo sa leve strane puta. Super, hvala, kad on, jel si motorom, onda me prati, ja cu kolima da te odvezem. Ma nemoras, ma nema problema.

I tako ti uz pomoc ovog vise nego ljubaznog coveka nadjosmo mesto. Nekako da se zahvalim, ponudim da popijemo neku, ali on vozi i da se neopterecujem, vazno da je nasao mesto i da mi je pomogao. Jos jednom puno hvala.

 

Ovde moram da napomenem da su Rumuni vrlo otvoreni i spremni da pomognu i pored jezickih prepreka.

 

U kuci me doceka Marijan, tu negde sa godistem i njegov sinovac, tek zavrsio srednju. Posto sam neuspesno pokusao Marijanu da objasnim situaciju i da javi svom kolegi da me netrazi na zeleznickoj stanici, budi svog sinovca Lucijana, koji govori Engleski i sad je sve jasno i nudi se pivo da zalijemo uspeh. Uh, gde sada, nakon napornog dana, bolje prvo kafu pa cemo videti. Marijan neispusta pivsku flasu ali stize i kafa za njega. Nesto negoduje, kao tanka kafa. Daj da vidim, kad ono konjak. Pa Marijane, to se kod nas zove "beton" i tako smo se "raspricali". Lucijan se lozi na motore ali mama je protiv. 'Ajde sedi malo na moj motor, cisto da se okurazi. Jako skroman momak, sve se nesto snebiva ali kada je seo, daj da ga slikam. Pokazujem na sliku i sugerisem da pokaze mami i kaze da je kupio motor. Smeje se.

 

 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

CETVRTI DAN (Septembar 4)

 

Uzas.

 

Jako sam slabo spavao. Naime, soba je na drugom spratu i na 5 metara od nje je put kao nasa Ibarska magistrala ali puta tri. Glavni put za Bukurest od strane Brasova.

Sta sve nisam radio, ako zatvorim sve prozore, zagusljivo. Bas ovde nemaju klimatizaciju.

Ako upalim televizor sve slika sa snegom. A u svim predhodnim smestajima svi kablovski kanali rade.

Pokrivaci i jastuk malo starijeg izdanja i ne tako prijatni kao u predhodnim krevetima.

Stavim cepove za usi i to me delimicno spase posto sam hteo i sa kacigom da spava, kolika je to buka bila.

Verovatno sam zaspao negde u gluvo doba noci kada je saobracaj malo popustio.

 

Vremenska prognoza - svuda kisa narednih dana, jedino se u Krajovi kao nesto sunce smesi. Znaci kuci jer mi se bas nije ostajalo da kisnem, ovako ako me uhvati kisa bar sam nazad u bazi gde mogu da se presvucem od glave do pete.

Posto sam vec ovde, bar da obidjem poznati Peles zamak, kad ono bas danas se otvara za posetioce od 11:00. Em imam jako dugu turu, em verovatno po kisi, em kasan start. Samo jos da me noc uhvati na sve ovo.

Proveravam sa mojim internet koordinatorom, negde pise otvara se u 9:00, negde u 10:00. Nista, gadjam sredinu pa necu mnog da cekam, ili da okasnim.

Gledam sta mi je ostalo od para, kad ono nesto tanko. Ako platim ulaznicu, necu imati za benzin do Srbije ili cu stici na isparenjima ako nema iznudjenih zaobilazaka.

Kao i uvek, kako Bog da. Sve ce to dobro biti.

 

Sinaia je sjajna. Sve stare kuce sa lepim okucnicama, slicnog stila i sve to se penje vijugavim ulicama u nedogled. Veliki, mali hoteli, panisioni, kuce za izdavanje, sve sredjeno i cisto. Opet nisam dovoljno napravio predpripreme, ali volim ovakva lepa iznenadjenja (to je car putovanja, uvek nesto neocekivano).

 

Krece po koja kap i Marijan nudi kafu za pred put, zahladnelo. Nisam hteo da ga odbijem ali gledam da izbegavam kafu, pogotovo na prazan zeludac.

 

Stizem u zamak kad tamo se polako skupljaju turisti ali nema protoka jer je ipak u 11:00 otvaranje. Nema sanse da cekam jer misija postaje neizvodljiva sa daljim odlaganjem polaska pa se odlucujem na spoljnje razgledanje zamka Peles i neposredne okoline.

 

1359903606_2019_09_04ZamakPeles2.thumb.jpg.66a26f481425f851908b104200d5fde2.jpg

 

910593182_2019_09_04ZamakPeles14.thumb.jpg.0d0cf2755b558215ef3d1b1ec1b1d5a3.jpg

 

Predivan zamak. Bila bi steta da ga nisam video.

 

644543297_2019_09_04ZamakPeles3.thumb.jpg.55d6d0b2c0f3f80e0d76172c95455908.jpg

 

1994663407_2019_09_04ZamakPeles7.thumb.jpg.a868ab3be020d5375f35948bcf6908f6.jpg

 

1701107003_2019_09_04ZamakPeles5.thumb.jpg.09dd2ed19480c69d17d101b34322f4ef.jpg

 

1344626966_2019_09_04ZamakPeles9.thumb.jpg.0a67b388dbea8f13b8a63b7434743aa7.jpg

 

968401818_2019_09_04ZamakPeles13.thumb.jpg.ffcc05e6548751c86214279dbf1a7301.jpg

 

U sirem kompleksu nalazi se i zamak Pelisor.

 

683990672_2019_09_04ZamakPelisor1.thumb.jpg.c768da33c8e0a8de853a16c0f4ab3a73.jpg

 

1882374478_2019_09_04ZamakPelisor2.thumb.jpg.8d80fe09ed58f11393e37cc5b6953147.jpg

 

476667996_2019_09_04ZamakPelisor5.thumb.jpg.74801c6838641344321605af63b07981.jpg

 

A sada put pod noge. Vozim do Targovista ne bas dobrim planinskim putem. Ovde vec sela nisu tako sredjena i usorena kao do sada. Ima dosta cigana ali nelice na ove nase, nekako su drugojaciji. Dosta zaprega sa konjima ali sve ide koliko put dozvoljava. Nema mnogo saobracaja a kise nema iako je dosta oblacno.

 

Od Targovista koristim auto put do Pitesti-ja ali nevozim preko 110 uz neki ispad na 140. Gledam da sto manje trosim ali Rumuni generalno brze voze. Preko 100, u mestima gde je ogranicenje na 50, vozi se 70. Auto put mnogi voze 130 i vise. Pa ako preticem nesto sporija vozila moram da ubrzam jer ima saobracaja.

 

Od Pitestija do Krajove je sve toplije i oblaci sve vislji. Ovo vec izgleda obecavajuce ali nemenjam tempo posto putevi su dobri i uglavnom pravi. Sada je sve ravnica do Bugarske a ni tu nema nekih brda, kamo li prevoja.

U Slatini sipam za preostali novac i za malo pa pun tank. Nadam se da mi vise leji nece trebati.

 

Od Krajove do Vidina, Bugarska, kolovoz je super, steta sto je uglavnom prav. Pejzaz su nepregledna ravnica sa usevima na velikim parcelama. Ima i malo bocnog vetra ali nije strasno. Katana je stabilna masina. Nekako me ne vuce da stanem i slikam. Po proceni mozda cu prenociti u Zajecaru gde su cene smestaja duplo manje nego u Rumuniji. Nije vise Rumunija jeftina destinacija, u Srbiji se jeftinije prolazi. Cene goriva su iste, kao i hrane a smestaj je duplo skuplji.

 

Stizem na granicni prelaz a kamionske kolone su bar 5 km duge. Na srecu imam nekoliko automobila ispred i brzo prolazim granicu. Most se za motore neplaca, dobro sam zapamtio komentare kolega koji su ovde prolazili. Nazalost nisam se zadrzavao da ga slikam. U Vidinu se cujem sa zenom koja mi daje kordinate smestaja u Zajecaru ali nije rezervisala.

Potez kroz Bugarsku se brzo vozi, nema naselja ni saobracaja. U jednom momentu sam pomislio da nisam pogresio posto sam ocekivao gust saobracaj izmedju tri zemlje. Primetio sam da me ove Bugarske zakrpe podsecaju na nase, nekako i pored neravnina vozi se 90-100. Tako nesto nisam mogao na Rumunskim putevima. Nekako si drugojacije rupe. Ako je los put to je max 60, ako je dobar mogao i bi i preko 200, sto kod nas ni na autoputu nije preporucljivo zbog kolovoza.

 

Na nasem prelazu simpatican carinik mi prica njegova moto iskustva ali malo sam i umoran i vec stavio kacigu. Vreme je prijatno ali previse mirovanja u punoj opremi i nije zabavno, pa se ipak pozdravljamo. Rado bih popricao ali imam jos dosta puta da prevalim, jer mi se javlja da mozda dobacim do Kraljeva danas.

 

Tako stizem u Zajecar oko 17:00 i odlucujem da nastavim. Put znam i odlican je. Ici cu preko Kragujevca posto rade na putu Krusevac-Kraljevo i netreba mi greban, mastan kolovoz po mraku. Inace je ta deonica dosta naporna zbog mnogih sela, ukljucivanja i iskljucivanja, pogotovo posle ovolikih kilometara.

 

Okolina Rtnja je stvarno posebna. Kao i asocijacija na vremena kada sam skijao za istoimeni ski klub "Rtanj".

 

Poslednji snimci sa puta.

 

1357775330_2019_09_04Rtanj1.thumb.jpg.13f52aa4307a41fe14e6e3d31cad8f59.jpg

 

1182626261_2019_09_04Rtanj2.thumb.jpg.d9ff746805df2e46581b88752ab9f090.jpg

 

Put se zavrsio u 21:00 kada sam sisao sa motora.

 

Neka zavrsna misao i zaokruzivanje ove putesestvije.

 

Zadnja deonica je bila oko 600km sto je ipak maximum za ovakve uslove.

Pokazalo se da je kilometraza od oko 300km gde moze nesto i da se vidi/obidje/provoza i da se nastavi odmoran i naredni dan, mnogo primerenija za visednevna putovanja. Cak i tada je dobro napraviti "dane bez motora" radi raznolikosti.

 

Motor je radio perfektno. Potrosnja na dugim, brzim, bez mnogo saltanja deonicama, 5 l/100km. Planinski putevi, 1-2-3 i cesta menjanja brzina, kocenje motorom, 6l/100km. Sve ostalo izmedju. Nije neka razlika u potrosnji izmedju 110 i 140 ako se krecem bez naglih promena ritma. Kratki ispadi na 180 su zanemarljivi i to se omakne pri preticanjima.

 

Potrosnja za hranu je bila minimalna jer inace manje jedem kada sam na putu (lagana i neopterecujuca) ali ovog put sam bas cinculirao.

 

Potrosnja na dodatne sadrzaje kao ulaznice, mape, nalepnice, takodje minimalna.

 

Smestaj je bio skup. Mislim da nocenje treba da bude ne vise od 10 evra u ponudjenim uslovima (i bilo je koliko sam citao na temu putovanja u Rumuniji). Znaci cista soba sa kupatilom i parkingom za motor.

 

Sve u svemu ispalo je mnogo vise nego sto sam ocekivao a dobio mnogo manje (cisto iz ekonomske tacke).

Prvi dan - sve placano u dinarima (dva rezervoara i sendvici od kuce) - recimo 25e

Tri dana u Rumuniji - smestaj, gorivo, min hrana, min suveniri/ulaznice - 175e + rezervoar u Srbiji + 1500din roming

 

Znaci nesto preko 200e za 4 dana je minimum a to je 50evra/dan, sto uopste nije jeftino.

 

Rumunija je i pored toga sjajna destinacija (ko moze da priusti), jer je bar meni bila vrlo prijatno iznenadjenje.

Velika zemlja koja ima sta da ponudi. Ljudi vrlo srdacni i bliski. Zemlja koja nije razarana pa ima mnoge lepe celine. Priroda raznolika a putevi sve bolji i bolji (koliko sam mogao da procenim iz dosadasnjih iskustava). Sami Rumuni kazu da je prosecna plata oko 300 evra ali osecaj je da je veca ili kod nas nedaju verodostoju sliku o nasim prosecnim primanjima. Mnogi voze moderne automobile (cini mi se da vise ima dacia kod nas na putu), mogu da priuste odmore, grade se kuce, cistije je nego kod nas (grafite nigde nisam video). Vide se cesta stada od po 50-100 krava kao i manjih zivotinja. Generalno vise ljudi. Cela atmosfera me podseca na 80-te kod nas. Naravno sve je ovo neki moj opsti utisak koji sam pokupio sa ovog putovanja.

 

Pozdrav svima i vidimo se na drumu.

 

 

P.S. Molio bih administratora da se sada ova tema prebaci u "Putopise". Hvala.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 15
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Lep putopis i slažem se sa ocenama o Rumuniji, pogotovo da im je zemlja čistija od naše, nema đubreta pored puta i po ulicama gradova.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Lepo i interesantno napisano. Napravio si istu grešku kao i ja pre 9 godina, naime za toliki put 4 dana je jako malo da bi se pošteno pogledalo šta vredi videti. Trebaš ponovo u Karpate, malo i na sever i dublje u Transilvaniju. Inače da te ne bune nemački natpisi. Nekad je u Rumunij, posebno u Transilvaniji živelo dosta nemaca, doseljenih još pre 500 godina. Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

U pravu si Jovane, ima dosta praznog hoda do Karpata. U ovoj prici 2/3 puta je u pukom prelasku do/od destinacije. Inace kada sam premisljao o Rumuniji, imao sam i plan za Jasi (mnogo sadrzajniji i duzi od ovog ali je ovako ipak dobro ispalo s obzirom na sve). Mozda se i taj duzi put ostvari jednog dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

@Deki Katana odličan putopis, pročitao sam ga u dahu. Lepo ilustrovan i daje dosta korisnih saveta. Ne znam kako sam ga tek danas video? Sledeći put kada se odlučiš na nešto slično javni na vreme!  

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Hvala Vojo! @bajker71

Ovo je prvi putopis (od pet) koji sam napisao za godinu dana od kako sam prijavljen na ovom forumu. Nadam se da ce moja iskustva biti od koristi motociklistima, koliko god malo da ih ima. A cini mi se da ih je sve manje posto sam pratio ovaj forum od njegovog zacetka i veliki broj ljudi se u medjuvremenu povukao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

@jovan.v

 

Posto mi nisi odgovorio na PP od prosle nedelje (mozda nisi video), evo mog pitanja i ovde. Nekako je vezano za predhodna razmisljanja od pre vise godina, a pa posto si obilazio ove krajeve ...

 

"Zdravo Jovane,

 

Ponovo sam pogledao tvoj putopis "2000 km rumunije", posto mi se "javlja" da mozda ove godine, ako nema ogranicenja, sprovedem turu do Jasia, koju sam pominjao jos pre dve godine u ovom putopisu.

 

Naime, posebno me interesuje stanje puteva na severu Rumunije, kako bih najbolje izabrao marsutu. Saljem ti dve severne varijante o kojima za sada razmisljam da lakse vidis na koje deonice misli. Voleo bih sever Rumunije (gde ima interesantnih manastira i arheoloskih nalazista) da obidjem ali i da izbegnem lose puteve sa mnogo ekstremnih ukosnica, kao sto je neko opisao, "kao da propadas u bunar". Ostatak puta bih nastavio iz Jasia na more (nije cela tura uneta u mapu).

 

Svaka tvoja sugestija je dobrodosla.

 

Hvala i pozdrav,

Dejan"

 

 

staticmap?center=47.05549226%2C23.367863
WWW.GOOGLE.RS

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Hvala administraciji sto je prebacila ovaj "stari" putopis iz rubrike "Predlozi za izlete i putovanja".

Izvinjavam se sto sam napravio zabunu i nisam odmah zapoceo putopis u odgovarajucoj temi vec nastavio da pisem u zapocetoj. Pocetnicka greska tek tada prijavljenog clana od pre vise od 2 godine.

 

Pozdrav i hvala na brzoj reakciji administratora nakon sto sam juce skrenuo paznju u temi "kancelarija uprave". Eto dobro je da sam se setio ove price i nasao gde je ostala zaturena.

 

Mozda se otvore granice ove sezone za putovanje po Rumuniji. Nadam se da ce moje iskustvo opisano u ovom putopisu biti od koristi buducim putnicima na slicnim relacijama.

 

Sretan Bozic! Mir Boziji. Hristos se rodi!

Promenio član Deki Katana
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja