Jump to content

Moto Zajednica

Udruženim investiranjem do bajkerskih oaza!

Recommended Posts

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Ova priča i predlog je poprilično drugačiji od svega ostalog na ovom forumu pa ni sam nisam znao u koji podforum ga smestiti. Zato sam ga stavio pod "Generalno" pa ako sam promašio - izvinjavam se...

Pretpostavljam da ima dosta bajkera koji pored strasti prema svojim "pokretnostima" i postojećih nekretnina imaju želju i da poseduju neku vrstu vikedice i vlastiti "komad" prirode, ali ih u realizaciji te želje sprečava nedostatak para, vremena ili u krajnjoj liniji nedostatak društva (ukoliko bi sami bili vlasnik neke vikendice). S druge strane problemi su i oko čuvanja i održavanja objekta i okoline tako da sve uglavnom ostaje na lepim željama. Ipak možda ima rešenje, barem za sve one koji su u dogovorima spremni na više kompromisa i tolerancije (za razliku od naše pozicije i opozicije). Pomalo sam sumnjičav da će se nešto od ovog ostvariti, ali ipak vredi pokušati jer sam ja jedan od onik koji želi svoj "komad" prirode, a naročito u društvu bajkera pa je zato ovaj predlog ovde i postavljen. Ideja je sledeća:

Da se udruži grupa 3-5 bajkera (ili eventuialno koji više ako postoji mogućnost) i zajedno ulože u kupovinu nekog salaša ili vikendice ili seoskog domaćistva (malo izdvojeno od naseljenog dela) i nešto veće površine placa/ zemljišta kog bi potom podelili i organizovali na ravne časti ili u skladu sa uloženim sredstvima. Na tako velikom placu svako bi mogao da izgradi neki manji objekat (baraka, bungalov, čvrsti materijal) u zavisnosti od želje i mogućnosti. Svako bi naravno bio isključivi vlasnik tog objekta i mogao bi da ga daje prijateljima ili čak iznajmljuje kada objekat ne koristi. Pored pojedinačnih objekata jedan izdvojeni deo placa bi se ostavio kao "zajednički" gde bi bilo mesto za druženje, žurku, pripremu hrane, pečenjaru, stolove i sve ono što je svrha zajedničkog vlasništva i boravka (da to ne radi svako sebi). Obzirom da je Srbija relativno velika i nikom se ne uzima vikendica na 300 km od kuće, idealno bi bilo da se stvori više takvih grupa i "oaza" koji bi bili regionalnog karaktera, a članovi pojedinih "oaza" povremeno bi mogli razmenjivati svoje vikendice po principu "Time sharing-a". Najbolji bi bili objekti uz neku reku, jezero, šumu i slično jer su to mesta gde se ljudi najbolje osećaju. Evo i jednog konretnog primera iz oglasa...

 

1405890615_Salas-Tavankut.JPG.c414e454cd400a5747885a688e84e2de.JPG

U ovom slučaju površina je tolika da može da obuhvati čak i 10 članova (svakom bi u tom slučaju pripalo 15 ari što je čak i previše a investicija bi bila 1.700 €), ali da ne preterujemo (teško će se 10 članova dogovoriti o mnoštvu stvari i detalja). Ako bi se okupilo i dogovorilo npr 5 članova svako bi imao startnu investiciju od 3.400 €. Za te pare se dobija oko 30 ari placa i objekat (zajednički) sa kompletnom infrastrukturom. Nakon toga bi investicija bila još nekakav objekat, ali to može ići i sukcesivno (postoje montažne drvene barake koje su dosta povoljne). Sjajno je to što je ovaj salaš udaljen oko 1 km od ostalih živih duša tako da se može komotno lumpovati dugo u noć bez da ti neko "...sve po spisku". Meni lično je ovaj objekat malo predaleko (oko 110 km), ali mi deluje kao reprezentativan primer za ideju koju imam i baš bih voleo da ima tako nešto na 40-50 km od NS. To je prava prilika za Subotičane i Somborce, pa ako se nađu rado ću im doći u goste jednog dana :rolleyes:. Mislim da će se sličnih ponuda povremeno naći u svakom regionu do 50 km od kuće jer ako je puno dalje, teško je da će se često odlaziti do vikendice.

Eto, predlog je "na stolu" pa neka se jave na ovaj podforum svi koji imaju predlog za neku nekretninu i stvaranje "bajkerskih oaza" po celoj Srbiji (a što da ne i po celom regionu...).

Pozdrav svima!

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Novi sad

Teško da će da uspe. Neki ne mogu da se dogovore ni sa najrodjenijima... Tu treba ispisati zakone ko šta sve itd... Šta ako jedan neće da kosi travu, jedan hoće da odmara,drugi hoće žurku da pravi,treći drži ovce,četvrti da ima voćnjak,peti da peče rakiju od voća Sto je posadio peti... Itd ... A gde su računi.. struja,voda . .. ko će to da plaća?

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Zna

pre 2 minuta, JevtaNS je napisao:

A žašto kada u većini sela u tim zabitima svako za tu sumu može sebi da kupi kuću sa sve okućnicom.

Ovo polako odlazi u debatu ZA ili PROTIV ovakve ideje, a što nikako ne želim. Ko jeste ZA neka se uključi, a ko nije ne treba ni da učestvuje u ovoj priči. 

Ako i jeste tako, šta će mi to da tamo dođem i budem sam za vikend. Ko voli da uđe u kafanu u kojoj nikog nema?!? Nije cilj samo posedovanje nekretnine nego da tu bude okupljanja i druženja raznih ljudi (vlasnika i njihovih prijatelja). Osim toga svakom pojedinačno je teško održavati i čuvati objekat. Istina je da ima puno detalja oko kojih bi se trebalo dogovarati, ali to nije toliko teško ako se okupi dobra ekipa. Kada je više ljudi podele se obaveze i svako u nekom vremenskom periodu vodi računa o zajedničkim stvarima. A o svom komadu svako brine kako hoće ili dogovara sa ostalima o međusobnim uslugama. U krajnjoj liniji ljudi žive u zajedničim zgradama pa opet sve funcioniše (bolje ili lošije). Zato je u startu navedeno da je ovo namenjeno za ljude koji su spremni na dogovore i kompromise, a ne za neke namćore koji će tražiti da se gasi svetlo u 10h...  Gde raja nije besna ni kuća nije tesna.

Ovaj podforum je namenjan PREDLOZIMA za realizaciju ovih "projekata" i okupljanje svih onih koji su ZA, a oni koji nisu za tu priču nema potreba da troše reči i šalju komentare. Debatu ovde treba da vode smo članovi koji su u načelu ZA, a trebaju da se dogovore za neku ponuđenu nekretninu ili druge detalje (što mogu i u pp). Ostali nemaju potrebe da učestvuju :neznam:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6709 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Jel ti znaš da je najveći broj sudskih predmeta, imovinska rasprava :D Koliko se pobilo zbog međe, to se broja ne zna. Drugar mi radi u sudu, to su najbrojniji slučajevi.

 

Samoća je danas luksuz i privilegija. Došlo vreme da ne možeš ni sa roditeljima a tek sa nekim... Batali se ti ovoga na vreme, pre ćeš problem sebi da napraviš.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pa i komunizam na papiru izgleda kao idealno drzavno uredjenje, ali u praksi je malo drugacije.... 

Ja sam ziveo u zajdnickom domacinstvu i to sa rodjenim bratom i ocem, pa je dolazilo do razmirica, od kad sam svoj na svome mnogo se vise volimo. Toliko.

  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
Ово је идеја за разраду.
Може да изађе из овог нешто.
Ја већ маштам како правим неки сличан бајкерски камп прилагођен бајкерима, где има за шаторе а и пар соба, надстрешнице за моторе, тушеви, базенче.... Целе године долазе и пролазе бајкери... 
Ta ideja mi se dopada, samo treba pronaci pravu lokaciju

Послато са Redmi 4X помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 42 minuta, Ausländer je napisao:

Ово је идеја за разраду.

Може да изађе из овог нешто.

Ја већ маштам како правим неки сличан бајкерски камп прилагођен бајкерима, где има за шаторе а и пар соба, надстрешнице за моторе, тушеви, базенче.... Целе године долазе и пролазе бајкери... 

Dragana sluzi ... :ljubav:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Naš narod kaže da se...ortačka kobila u blatu valja.

Svako ko individualno otvori jedan ovakav moto kamp, može da računa na ozbiljan posao u toku sezone vožnje. Strašna ideja za razradu...i sve da se plaća...ni kod babe, nema za džabe. Čist račun, duga ljubav.

Popust za grupe i probrane moto klubove...itd.

...nemam umotvorinu za kraj.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Nas narod je poprilicno zaguljen(da ne upotrijebim neku jacu rijec) zato i nemoze nista zajednicko.

Послато са Redmi 4X помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa već postoji " ranč " na Alibegovcu kod N. Sada koji je nastao takvom idejom. Ljudi kupili zajedno veliki plac, isparcelisali, napravili kuće, vikendice, neki tu i žive. Bilo je tu svega i svačega. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Imam kuću u Vraniću, nedovršena, ali ima struju i vodu, podrum pića prekoputa, 8 ari placa... Možda malo da uložim u sređivanje ili neko ortačko sređivanje pa da služi u ovakvu svrhu. Ko god dođe, boravi... Sve na svoj obraz. Razmisli ću ovih dana na tu temu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
1 hour ago, mradomir said:

Salaš kod Subotice me ni najmanje ne zanima, al' nešto na moru 

Pa za objekat na moru je potrebno malo više da se investira,

isto kao i za objekat gde bi neko živeo trajno sa porodicom pod sospstvenim krovom,

uglavnom se boravak svodi na 3 letnja meseca gde svi treb da se uguraju pa bude problem.

ovo po Srbiji deluje zanimljivo, čak je i konkretna lokacija manje bitna,

ali da pojedinačno ulaganje ne bude preterano veliko da ne bi došlo do imovinskih i drugih problema.

 

2 hours ago, mrle said:

Imam kuću u Vraniću, nedovršena, ali ima struju i vodu, podrum pića prekoputa, 8 ari placa... Možda malo da uložim u sređivanje ili neko ortačko sređivanje pa da služi u ovakvu svrhu. Ko god dođe, boravi... Sve na svoj obraz. Razmisli ću ovih dana na tu temu. 

 

Ovo mi je prvo palo na pamet kada je kolega predložio - možda neko već ima neki objekat/ plac

koji ne koristi ili jako retko koristi. Vranić je čak dosta atraktivan zbog blizine BG.

Razmisli kada se kompletira autoput do Čačka preko Obrenovca koliko će se smanjiti

saobraćaj do tamo. Za 15min si u gradu.

Ovo je atraktivno i za neki zimovnik za motore, ako se dobro obezbedi jer mnogi kuburimo 

sa garažama u stambenim zgradama u BG  ili bi mogla neka mala priručna radionica da se pripremi sa nekim osnovnim alatom gde bi svako mogao sam nešto da čeprka ili slično...

Može da bude neko mesto okupljanja ili za boravak ko nije iz BG i sl.

 

U principu, meni deluje, sa organizacionog aspekta, logičnije da ima neki glavni vlasnik,

kao što u firmi imaš vlasnika direktora i sl. Ako se ne slažeš sa njima, ne moraš tu raditi,

izvoli u drugu firmu. Isto i ovde - neko mora da rukovodi. Samoupravljanje je propalo ...

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Ponovo se odlazi u debatu ZA ili  PROTIV ovakve ideje što nije cilj ove teme. Otkriva se topla voda iznošenjem činjenica o "zajedničkoj kobili" i sumnjama u mogućnost dogovora. Svako od nas dovoljno poznaje sebe i zna da li je spreman da se o takvim stavrima dogovara sa drugima ili nije. Kao što već rekoh - ova tema nije namenjena za one kojima to ne treba i koji sumnjaju u mogućnost realizacije nekog projekta, nego samo za onu nekolicinu koji su ZA. Jasno je da se većina naših ljudi  ne može ili vrlo teško može dogovoriti oko takvih stvari, ali ja verujem da u Srbiji postoji 10-20 ljudi koji u sebi imaju dovoljno tolerancije i kompromisa da mogu realizovati nekoliko ovakvih projekata, čime bi ova inicijativa ipak nešto postigla. Logično je da Novosađanima ili Beograđanima (a da ne kažem još južnije) ne odgovara sever Bačke (Tavankut) kao izbor lokacije, ali je u startu navedeno da je to samo primer odličnog imanja za podelu. Zato je idelalan za Subotičane i Somborce. Kada pronađem neku dobru priliku u krugu od cca 50 km od NS ja ću "okačiti" predlog i poziv, pa ko bude hteo da se priključi - kreću pregovori i dogovori.

Za one koji nemaju svoje garaže, ideja za zajedničku kupovinu nekog imanja na periferiji većih gradova je isto dobra jer bi za male pare dobili garažu, zimovnik, ostavu za gume, sezonske stvari i slično. U krugu od cca 40 km od NS ima masa imanja kojima su cene cca 7 - 8.000 € i na njima bi se površinski moglo smestiti i do 10 - 15 vrlo komotnih garaža. Ja lično ne vidim problem u podeli imanja - u krajnjoj liniji u jednoj zgradi ima po 50 - 100 stanova i stanara koji se bez ikakvog dogovora i poznanstva ušli u tu zgradu pa opet sve funkcioniše. U ovom slučaju bi u "zajednice" ulazili ljudi sličnih potreba, sklonosti i pogleda na svet čime su granice tolerancije znatno pomerene. Podrazumeva se da bi sva imovinska pitanja bila precizno regulisana i da ništa ne bi bilo na "majke mi" i "dođeš mi", čime bi se izbegli bilo kakvi sporovi ili suđenja. A za sve ostale detalje u funkcionisanju zajednice - ko hoće dogovoriće se, a ko neće neka funcioniše samostalno...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Mene, kao strastvenog kampera na letovanjima, a i moju ekipu, interesovalo je da pronađemo plac od 5 do 10 ari u Grčkoj, blizu mora i na njemu da odradimo svega jedan sanitarni čvor i jedan kontejner za odlaganje plažnog i ostalog mobilijara. U suštini da organizujemo privatni kamp za svoje potrebe.

Epilog: nemam pojma, još nismo našli adekvatan plac :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ovo je vec poznat koncept i u sustini je sve ok. Ovde imas na gomile takvih parkova gde mozes postati 'vlasnik' jedne mini vikendice sa 1-2 ar-a zemlje i vikendom mozes tu dolaziti pa cak i skromno prespavati da se zanimas oko bastice ili druzis sa komsijama ako ste u ok odnosima. Isto to ima i na rekreacionim parkovima gde je isti concept ali drugacija izvedba, kucice su vece i luksuznije i tu mozes provesti cei godisnji odmor jer je u sklopu obicno i bazen i druge zanimacije. I naravno cena je drugacija. Zajednicko za obe varijante i za ceo taj koncept je da si ti kao investitor tu samo vlasnik na papiru i kad se odlucis da prodajes obavezan si da prodas svoju parcelu tom parku i oni to dalje prodaju. Cene su unapred vec ugovorene tako da nema iznenadjenja prilikom prodaje. u velikom broju slucaja tu kucicu i plac mozes da placas godisnje + troskove oko odrzavanja parka koje je veoma bitno.

 

Sve u svemu dosta zanimljivo pogotovu sto bi to kod nas onda bilo na mini nivou i sto bi to bio neki prijateljski aranzman osoba sa slicnim interesovanjima. Pa je tu u celoj toj prici kod nas najbitnije da se dobro selektiraju clanovi, sem sto to mogu finansijski izgurati bitno je i da su po drugim pitanjima kompatibilni. Staviti stariji par bez dece u isti kos sa 4 druga para sa gomilom dece moze da izazove smetnje kod tih bez dece, na stranu sto tim starijima nisu neophodne ljuljaske/tobogani itd.. Isto tako tim sa decom ne bi bilo lepo kad bi se pojavili neki koji bi celu noc slavili i lumpovali i tako danima zaredom. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
pre 26 minuta, Singularitet je napisao:

Mene, kao strastvenog kampera na letovanjima, a i moju ekipu, interesovalo je da pronađemo plac od 5 do 10 ari u Grčkoj, blizu mora i na njemu da odradimo svega jedan sanitarni čvor i jedan kontejner za odlaganje plažnog i ostalog mobilijara. U suštini da organizujemo privatni kamp za svoje potrebe.

Epilog: nemam pojma, još nismo našli adekvatan plac :) 

Naravno i morska varijanta je odlična za udruživanje više investitora, bilo kao kamp varijanta, bilo kao bungalovi ili kamp kućica. Jedan deo godine koristiš, a ostatak iznajmljuješ i vremenom isplatiš investiciju. Razlozi su jasni - cene placeva su vrlo visoke, a pojedncu je dovoljno 30 - 40 kvadrata stambenog prostora + eventualno parking mesto. Na jednom placu od cca 4 ara može se izgraditi barem 4 apartmana (po dva u dve etaže) i tako platiš samo četvrtinu cene placa koja ti je u suštini potrebni minimum (ne treba ti dvorište za baštu i paradajz). Građevisnki deo košta te skoro jednako na moru ili u nekoj selendri u unutrašnjosti...

Ako pronađeš neki dobar plac u Grčkoj javi ovde, pa se možda prijavim i ja i još poneki "dobrovoljac"...:rolleyes:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja