Jump to content

Moto Zajednica

Udruženim investiranjem do bajkerskih oaza!

Recommended Posts

  • Drug član, 1268 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
15 hours ago, el classico said:

U švicarskoj postoje kolonije sa malim kućicama-schrebergarten verein, na jednakim površinama koje su predviđene za uzgoj povrća sl. uglavnom sve to lipo u praksi šljaka.
Postoje strogo propisana pravila glede veličine kućice, grila, šta se smije a šta ne, gdje i kako.
Ljudi se slažu i međusobno poštivaju, niko ne smije bit terorist pa da cijela kolonija trpi, takvog izbace pod hitno.

Ova tvoja ideja je jako dobra i može se realizirati.

 

 

Moze al u "Svicarskoj"





Vozim motor, nisam bajker.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1268 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Ispod Divcibara, na lepom mestu, borova suma ,pasnjaci covek je parcelisao svoju livadu i prodaje 50Epo aru, i to velicine 5 ari.

Cini mi se da su mu ostala dva placa, ostali su otisli, izgradjene tri ili cetiri vikendice.

Posto su se svi istalili da dovedu struju i rzavsku vodu, cini mi se da trazi jos 1500e dodatno na cenu placa. Cena uvodjenja samo vode u tom kraju  je 1200-1500e, cisto informacije radi..

A okolo se prodaju hektari pasnjaka, i suma, i cela domacinstva za 5-6000e. Ha pasnjaka ide 20-30e po aru.

Vikendica sa vodom ,strujom, pa cak i fiksnim, ogradjena sa vockama i drvecem se moze naci od 5-12000e ccaa 60-70m2, i tako dalje.

Inace pasnjak se ne mora prevoditi u gradjevinsko zemljiste, vec se zahteva dozvola za izgradnju direktno.

A sto se tice postupka i cena raznoraznih dozvola,zahteva itd to stvarno kosta i komplikovano je.

Dalje cena gradjevinskog materijala je dosta skuplja u selima i turistickim mestima nego u gradovima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Kop
  • Motocikl: BMW F800GS

Ajde zainteresovani, (ali samo zaanteresovani), da se pojave za vikend na Kopaoniku, da se lepo provozaju i da se malo pretrese ova lepa tema. 

Ja cu organizovati povoljan smestaj i klopu, kao i interesantan sadrzaj.

Sebicnjaci, netolerantni, pesimisti, mineri, plicaci, provokatori, politicari i slicni..

nisu dobrodosli.

Sledeci razgovori i dogovori bi bili na nekom drugom mestu

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Ja sam naravno ZA. Da li si ti već tamo ili putuješ iz nekog mesta? Drugim rečima, gde i kada je okupljanje za polazak? Prema prognozama vreme će biti savršeno za neku vožnju. Moglo bi da se pregovara i o nekoj "turneji" za kraj avgusta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Ima li još zainteresovanih pratilaca da se sutra provoza do Kopaonika? Povratak bi bio u nedelju.

Nema baš puno vremena za dogovor i organizovanje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
pre 24 minuta, velvetwolf je napisao:

Ne brukaj se Radomire.

Siguran sam da, kad si ti u pitanju, 1 sat je dovoljno da doneses odluku, spremis se i

dignes sidro.

Ma ja sam već na vratima, ali sutra prelazim SH20 :)

Ujutru idem pored Studenice, Ušće... Kakav je put od Boljevca - Biljanovca do Jošaničke Banje?

Mala je i zanimljiva ekipa, pa bi možda mogli svratiti na kafu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lucifer
On 8/16/2019 at 1:53 PM, mradomir said:

Ma ja sam već na vratima, ali sutra prelazim SH20 :)

Ujutru idem pored Studenice, Ušće... Kakav je put od Boljevca - Biljanovca do Jošaničke Banje?

Mala je i zanimljiva ekipa, pa bi možda mogli svratiti na kafu.

Evo, ekipica se našla na kafi u Veležu. Pastrmku nismo probali, bilo je rano za ručak ali smo je videli i slikali, bazenčić bio pun ribe :).

P_20190817_101909_p.thumb.jpg.e2e23eba25bce60242f333926696ba6f.jpg

 

Na moje veliko zadovoljstvo neočekivano su nam se pridružili Milan @cipotm  i Regina iz Slovenije, veliki putnici i sjajni ljudi ! Mnogo mi je drago što smo se upoznali.

Šteta što nismo duže mogli da uživamo u pričama sa dalekih putovanja ali nadam se ponovićemo ovo, možda čak i u Sloveniji.

Veliki pozdrav za domaćina @velvetwolf koji je inicirao ovo kratko ali slatko druženje :takoje:

 

P_20190817_111353_1_p.thumb.jpg.86654d002914c6ddcb1ac9d91c5027d3.jpg

 

PS: @ZoraNS izvini za ovaj mali off u tvojoj temi  ali morala sam da se pohvalim :).  Ovaj kratki susret sa fantastičnom ekipom mi je potpuno ulepšao dan!

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lucifer
5 hours ago, ZoraNS said:

Samo uživajte! Nadam se da će biti prilike da se upoznamo!:jee1:

Biće sigurno, bar nas nekoliko smo tu u blizini a ni ostalima neće biti problem da skoknu recimo do Fruške Gore na kafu i druženje kad se dogovorimo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Pozdrav svim pratiocima ove teme,

evo dobio sam neke odgovore od prijatelja (advokata za imovinsko pravne odnose), a iz odgovora se naravno može zaključiti i koja su bila pitanja:

Više lica može zajednički kupiti nepokretnost (salaš sa objektima), ugovorom se mora odrediti razlomkom (……..površine/ukupna površina zemljišta) koliki deo kome pripada na zemljištu i na objektima. Objekti (ako su legalni), su upisani u katastru ponaosob sa površinom koja zauzimaju zemljište, i svaki objekat može biti kupljen sa zajedničkim ili posebnim pravom svojine (npr. jeda ili dvojica kupuju glavnu kuću, a jedan objekat letnje kuhinje, treći objekat štale itd.).

                Nakon kupoprodaje, zajedničari mogu posebnim ugovorom urediti međusobne odnose, sa nacrtom zemljišta i deobe pojedinih objekata, kojim regulišu šta kome pripada posebno, a šta je zajedničko i kako…. (instalacije, održavanje, pravo prolaza i dr.)

                 Šta se tiče deobe, to je već malo komplikovanije i nije jeftino. Ja ti odavde ne mogu to precizno reći, ali mogu u načelu.

                 Postoje dva dela postupka  koji se odnose na deobu:

 Urbanističko-planski deo.

                 U odseku GU za urbanizam, se treba raspitati, kojim planom je regulisano uređenje toga dela grada, Generalni urbanistički plan G NS ili posebne opštine (npr. Srbobran), reguliše namenu i opšte principe parcelacije i regulacije, kako interpolacije  ili Plan detaljne regulacije (ako je donet za to naselje) U ovom slučaju bi se verovatno odnosilo na seosko područje, sa minimalnom površinom parcele, a kod gradnje, udaljenost od komšija, od ulice i.t.d. Svaka parcela bi trebala imati izlaz na javni put ili izuzetno, ako je to predviđeno planom  svaka novoformirana,  pravo službenosti prolaza preko svih parcela do javnog puta.

                Od GU se može zatražiti „informacija o lokaciji“ za određenu parcelu želja, šta i kako?, a oni odgovore u kraćem roku (sedam dana), a košta par stotina dinara

 II  Geodetski deo

                 Kad čuješ drugi deo, verovatno će se odustati od  deobe.

 Prema urbanističkom planu, licencirana geodetska kancelarija, treba da sprovede deobu, deobe jedne parcele je oko 100.000,00 din., a svake sledeće 30.000-50.000, u zavisnosti od broja lomnih tačaka, jer geometar od katastra naručuje kordinate, koje plaća i plaća uspostavljanje novog stanja, a posebno svoj rad. Jocina žena bi mogla da zna ove cene. Trebalo bi se obratiti  geodetskoj kancelariji, sa zahtevom, a oni bi dali ponudu.

GRADNJA

Nova gradnja pa legalizacija je isključena jer se gledaju satelitski snimci sa snimljenim objektima, u vreme stupanja na snagu Zakona.

 Dozvola sa projektom treba za svaki objekat.

E sad za neku kolibu to nije neophodno, ko će to da vidi, ali se ne može upisati u javne knjige (katastar), problem priključenja struje,,,,,

U principu na jednoj parceli se može nalaziti i dobiti dozvola za jedan stambeni objekat, više pomoćnih ili u ovom slučaju ekonomskih. Neko neka za sebe gradi štalu, neko kokošinjac, a neko svinjac…., i kada prođe tehnički prijem, neka ga komforno preuredi !?  

 Papiri za objekat  stambeni od cca 40m2, koštaju u zavisnosti od opremljenosti parcele (struja, javni vodovod, asfaltni pristup, javna rasveta), ali ako ima samo struja zavisi od cene projektanta to je ukupno nekih 800-1200 EUR, a za ekonomski, zavisno od namene, pa minimalni tehnički uslovi za pojedine namene (ekologija….).

Može se graditi i bez dozvole, građevinska inspekcija to sigurno  neće uhvatiti, a kasnije u dogledno vreme, sigurno neće naložiti rušenje, a tek srušiti, samo ne znam kako priključiti struju.

 Mislim da je najbolje i najjednostavnije za početak ono prvo, kupiti, pa urediti način korišćenja susvojine, sa precizno regulisanim međusobnim odnosima.

 

Dakle SVE može (ili gotovo sve u zavisnosti od regiona), samo je odluka na svima koliki deo imovine žele da se vodi kao "zajednička", a koliki deo žele da se katastarski vodi isključivo na njih nakon izvršene parcelacije. Parcelacija i građevinska dozvola iskreno nisu jeftini, ali ako članovi neke grupe žele vlasništvo nad nekom delom i nije im problem par hiljada €, onda mogu tako da se dogovore. Ako članovi smatraju da ceo posed može ugovorno da se podeli i definiše "razlomcima" od ukupne imovine, kao i "posebnim ugovorom o međusobnim odnosima" mogu stvari regulisati na taj način obzirom da je tako dosta jeftinije. U svim tim varijantama zna se "koliki je moj deo"i da "nećete valjda da me prevarite...":oda2: . U krajnoj liniji plan i ideja je kupovina relativno jeftinih imanja (odnosno udeo pojedinih članova bi bio relativno mali) tako da je samim tim strah i nepoverenje od zajednice trebao biti znatno manji (nije isto imati zajedničku limuzinu ili zajedničku kosilicu).

To je to! Ko bude imao neki predlog i informaciju o prodaji neke zanimljive i povoljne nekretnine neka je prijavi na ove strane, pa neka se ljudi udružuju i dogovaraju. Logično ljudi će se okupljati (nadam se) prema regionima jer malo je onih koji će kupovati nešto na 100+ km od kuće (more je naravno poseban slučaj :rolleyes:).

Pozdrav svima!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1268 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Samo da dodam, naravno dobronamerno, da se na te iznose doda bar 20% nevidljivih troskova. Gubitak vremena i zivaca da ne pominjem.

Tako je sa gradnjom plus bar 20% na preciznu racunicu materijala. Gorivo potroseno vamo-tamo ne racunam.

Znam to vrlo dobro, jer sam sam bio u toj prici, i posle 15 godina jos je pravno nisam priveo kraju valjano.

Treba mi oko 600e samo da bih upisao legalno izgradjenu kucicu u nadlezne knjige. Naravno sad ne moram da zurim s tim ,jer je sve do sad legalno, a upis u katastar jos mi nije hitan.

Dok su ljudi koji su "legalizovali" nelegalno izgradjene objekte resavali celokupan proces za jedno radno vreme i jeftinije.

Jer drzava je neprijatelj postenja i postenih.

 

Sto se tice parcelizacije placeva , nije svuda tako skupo,ili nije bilo. Takodje kod mene u selu geometri uzimaju oko 100e za "ruke", a takse za upis na osnovu toga zaista sam zaboravio..

Vrlo je vazno da znate, da je skupo prevesti obradivo zemljiste iliti njivu u gradjevinsko zemljiste, ali pasnjak VI ili VII klase nije, jer se on ne mora "prevoditi" u gradjevinsko zemljiste. Ima se pravo zahtevati i na osnovu situacionog plana i glavnog projekta, koji se mora overiti kod druge projektantske kuce(uz nadoknadu naravno) odobrenje za izgradnju.

 

Ko hoce da se ovako zdruzi, mislim da moze da se imanje upise na jednog vlasnika, a medjusobnim podugovorima da se samo uz geometarsku podelu odredi "sta je cije".

Mada to pravno "ne pije vodu" ipak moze da zastiti i da pravnu sigurnost svim vlasnicima parcela.

 

Mada i dalje mislim da to nije dobra ideja iz mnogo razloga.

Po meni je bolje kad se ljudi druze da imaju imanja u raznim krajevima, i da se uz dogovore okupljaju na tim mestima. Bilo bi zanimljivije ,a i druzili bi se samo oni ,koji odgovaraju jedni drugima... Itd.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Sve mi je to jako dobro poznato jer sam dve kuće podigao od faze oranice do uređene i kompletno završene kuće. Pri tom sam cca 50-70% poslova odradio potpuno sam (uključujući naravno i građevinski deo). Isto tako sam proplivao sa legalizacijom i umesto 100 € (Veljinih) platio oko 1.300 €. Teši me činjenica da su oni najbrži i najpošteniji istu legalizaciju platili i preko 5.000 €. Imam i dovoljno godina i dovoljno iskustva da znam kakvi se sve troškovi pojavljuju u toj priči. Taman i da imam dovoljno para za neko imanje, ništa mi ono ne znači da tamo vreme provodim sam, a sa druge strane ne mogu ni da ga obilazim toliko često koliko neko imanje zahteva - za razliku od neke grupe ljudi od kojih će barem neko, svakog vikenda obići to imanje i nešto uraditi. U početku će natavno biti dosta posla (a i to ima svoje draži), a u sledećoj fazi bila bi samo uživancija. Svestan sam da je mali broj ljudi koje ovo zanima i koji su spremni na ovakva "udruživanja" ali se ipak nadam da ima bar neko ko ima slične želje i potrebe kao ja. Imam kuću i mogućnost organizovanja lumperaja po svim osnovama, ali ne mogu to da radim jer ne želim da mi komšiluk trpi i nabija na nos to što ih uznemiravam. Godinama sputavam sam sebe i zato bih voleo da imam neko izdvojeno imanje kao "ventil" gde će se moći okupljati ekipa istomišljenika (barem u nekim osnovnim stvarima). Takvo imanje (ili više njih) bi imalo veliki potencijal za druženja i hedonizam, a ideja za organizaciju takvog imanja imam sijaset (kao verovatno i drugi). Jedno od njih je i to da se jedan mali deo imanja (u zavisnosti od veličine) može ostaviti kao mesto za besplatni kamp bajkerima u prolazu. Zahvalnost kolega (po meni), novo poznanstvo i druženje je za mene puno lepša i važnija stvar od neke male materijalne naknade koja bi se naplaćivala. Svi jako dobro znaju kako je dobar osećaj kada nađeš nekog sebi sličnog po opredelenjima (motori, muzika, filmovi pa čak i politička opredelenja) i kako je mučno kada toga nemaš u svojoj okolini. Svi sigurno imamo puno glupavih i monotonih dana, želja za promenama i novim poznanstvima, a ovakve oaze bile bi bukvalno rasadnik pozitivne energije. Možda jesam utopista, ali kako ono kažu "nada umire poslednja". Inače meni je nadraža ona "Ko hoće nađe načina, ko neće nađe izgovora"...

Pozdrav svima! :jee1:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Kop
  • Motocikl: BMW F800GS

Nemojmo komplikovati, sve to ide mnogo lakse nego sto skeptici vide.

Solidan pravnik sve to lepo skocka za sat vremena (uz prethodnih pola sata razgovora sa zainteresovanima).

Samo da se pojavi neko zgodno parce i bice to ko bombona.

Potrazicu u narednom periodu, pa cu javiti, a u medjuvremenu se mozda i vidimo

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
Više lica može zajednički kupiti nepokretnost (salaš sa objektima), ugovorom se mora odrediti razlomkom (……..površine/ukupna površina zemljišta) koliki deo kome pripada na zemljištu i na objektima.

 

 

Ovde samo još da objasniš kada neko uđe u vlasništvo razlomka kako može da izađe iz vlasništva razlomka. To su idealni delovi jer objekat nije etažiran kao npr. stambena zgrada sa stanovima koji su posebne jedinice i mogu se nezavisno kupovati i prodavati. Suvlasnici imaju pravo preče kupovine, čak i ako se pronađe kupac jer novi kupac kupovinom praktično ulazi u tu zajednicu gde ne zna šta je čije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Momci i devojke, po svemu što čitam i pratim u temi, slaba vajda od tog posla.

 

Prvo, ljudi smo. I kao takvi, svi imamo svoje bubice koje se kad tad ispolje ma kakav da si. Da se ne lažemo, tako je. Nekome će biti interesantno sve vreme, nekome prvih 5-6 puta, a neko će da gunđa što je uopšte ulazio u tu priču.

 

Kada i ako dođe do nekog dogovora oko kupovine nekog placa, postojaće onaj problem, ko će koji deo da uzme. Ne verujem da voli svako biti na kraju placa ili livade.

 

A onda idu i one fizikalije tipa košenje sređivanje, gradnje, struja,

voda... Neko ima para sada, neko prekosutra, neko juče... Pa kada se i dogovorite kada će se šta raditi, da li će neko moći ispratiti sve troškove...

 

Te pravne zavrzlame... Sve je to sjajno u priči.

 

I na kraju, sve te ideje sa druženjem... Na jednom mestu... Ja krećem od sebe. Nisam kupio motor da bih se vozio do jedne lokacije, bio neki dan pa nazad kući.

Moj primer je prost. Imam plac i opremljenu kuću na 40km od Bga. Ove godine još nisam našao za shodno otići i pokositi onu džunglu koja se tamo stvorila. A bejah na X vožnji sa kojih smo se vraćali pored kuće i placa pošto se nalazi pored glavnog puta. U prevodu, nema komšiluka da me mrači, ništa da spreči ekipu oko okupljanja, možeš divljati koliko želiš, a nikako da se organizuješ sa vremenom i obavezama...

 

Prosto volim, a i lepše je da posetim svaki put nešto drugo, usput šta mogu, a kada je u dobrom društvu... Nema greške. Za sav taj novac koji neko želi uložiti u takav projekat, može se lepo provesti na mnogo lepih mesta i prespavati u nekom zajedničkom većem smeštaju.

 

Da ne ispadne da mračim mnogo, ali je to realnost.

 

Sve u svemu, lepa zamisao. Vama od srca želim da uspete u toj priči...

 

 

 

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 6 sati, velvetwolf je napisao:

Nemojmo komplikovati, sve to ide mnogo lakse nego sto skeptici vide.

Solidan pravnik sve to lepo skocka za sat vremena (uz prethodnih pola sata razgovora sa zainteresovanima).

Samo da se pojavi neko zgodno parce i bice to ko bombona.

Potrazicu u narednom periodu, pa cu javiti, a u medjuvremenu se mozda i vidimo

Slažem se!

Stvari su komplikovane ili jednostavne onoliko koliko su fleksibilni ljudi koji učestvuju u realizaciji. Apsolutno ne sporim sve sumnje i savete ostalih kolega i verovatno bi i kod mene bila ista situacija da SAM imam neku vikendicu, plac ili imanje. Upravo radi toga i ne želim da tako nešto kupujem sam jer bi verovatno slično završilo. Međutim verujem da bi ovakva zajednička stvar uspela. Ko ne veruje u "razlomke" sa ostalima, neka uradi parcelaciju i bude isključivi vlasnik svog dela, iako se i sa "razlomcima" zna šta je čije i ko o čemu (ili svemu na svome) vodi računa. Da li će se članovi dogovoriti o međusobnim uslugama ili podelama posla - sve je do ljudi  Oni koji imaju samo stanove sa ograničenim prostorom dobili bi mesto za odlaganje nepotrebnih ili sezonskih stvari, neko je pominjao zimovnike za motor i slično. U NS su cene garaža od 500 - 700 € po kvadratu, a ja sam pre neki dan video neko napušteno seosko imanje u okolini Šapca po ceni od 3.300 € - površine 24,5 ara, sa nekim ucrtanim objektima, nedaleko od Save. Da se nađu 4 zaiteresovana to bi izašlo nešto više od 800 € po glavi i za te pare dobijaš npr. 4 ara vlastite površine (definisane razlomkom) + npr 8,5 ari zajedničke površine (da ne nabrajam šta bi sve u to ulazilo). Naravno da se tu investicija ne završava i da bi trebalo još barem 5 - 7.000 evra po članu da se od toga napravi imanje "kao bombona". Znači kao vrednost garaže od 12 kvm u NS.

Jasno je da ima preko 95% ljudi koji nisu spremni na ovakve zajednice, ali njima i nije namenjena ova priča - traži se samo nekolicina entuzijasta...

Žao mi je što "Velvetwolf" nije negde iz ovog kraja jer bi sigurno nešto realizovali. Teško ćemo pronaći neko "parčence" koje je na prihvatljivoj udaljenosti od naših domova, ali to nikako ne znači da ne treba da se nađemo i o svemu diskutujemo (do dugo u noć...:cirka2:)

Pozdrav svima!:zdravo:

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Ta nekolicina entuzijasta se nekada zvala moto klub.

Sa sopstvenom komunom, klubskom kućom i sobama-bungalovima za članove i goste.

Ne trebaju vam oznake, ali "statut" da...i veliki poglavica.

Kada si pokrenuo temu, imao sam, u glavi,  sliku organizacije nekadašnjih moto klubova.

 

Moj vlastiti "komad" prirode

(ili prijatelju, brate, rođače, daleki rođače, stranče...)

 

Nekada davno beše jedna zemlja.

I u toj zemlji beše jedno društvo (blisko prijateljskim, kolegijalnim, rodbinskim vezama).

Deset godina su, zajedno, sa porodicama, provodili duge godišnje odmore u Zaostrogu, u kampu.

I svi su bili srećni.

Kada sednu da ručaju, uvek je bilo suma-sumarum preko 20-ak duša.

I svi su bili srečni.

Onda jednoga dana, reše oni da kupe veliku njivu.

Podele prijateljski, bratski, rođački.

Počnu da grade i voćke sade.

A, onda, polako postaju daleki rođaci, pa na kraju stranci.

Stariji,  kako već i dolikuje, polako poodlaze na onaj svet.

Mlađe generacije svojim putevima.

Onda na scenu stupam ja i formiram moj vlastiti komad prirode.

Odatle krećemo, tu se vraćamo, prijatelje dočekujemo.

Mogu slobodno da spavaju i noću broje zvezde.

Najlepše od svega je što dečica i roditelji mogu da spavaju i napolju, u šatorima ("betonci" u avanturi, sa osećajem slobode i sigurnosti) .

Na mojih 20 ari placa.

A i na ostalih 80, ako mogu da se rašire toliko.

Bez straha od lokalnih đilkoša.

 

"Nije bogatstvo u posedovanju, već u mogućnosti da koristiš."

 

 

20190518_102836.jpg

Ili kako kažu Tuarezi: "Podignimo šatore dovoljno daleko, da bi naša srca uvek bila zajedno."

20190518_135809.jpg

 

20190720_150227.jpg

 

20190818_184405.jpg

 

20190822_161201.jpg

 

20190822_161419.jpg

 

20190822_172152.jpg

 

20190822_172311.jpg

 

20190822_172337.jpg

 

20190822_172409.jpg

 

20190822_173017.jpg

 

20190822_173143.jpg

Vratimo se sa vožnje i ne ulazimo u kuću (komarci nam ne smetaju).

Po mrklom mraku, pod utiscima sa puta, bitno je da prespavaš (zemlja je ista i ovde i tamo negde daleko).

Vreća pored vatre, ćebad preko "konja", razgovori o svemu što ti padne na pamet.

Supruga, kao neodoljiv mamac za komarce, više voli kuću (dokaz da ženi i jeste mesto u kući).:)

20190823_084512.jpg

Moto sezona ne prestaje.

A košenje trave kreće od 1. maja, pa dokle god treba.

66032464_2260217377430379_6194150208784302080_n.jpg

 

Suština je u onome što jesmo (pozajmio sam, ovu, divnu, sliku,jer govori sve)

Slobodni ljudi, sa sjajem u očima.

 

Pa i kada smo, po sopstvenom izboru, "solisti", nismo nedruštveni.

I neko, nepisano, bajkersko, pravilo je ne voziti sam.

Ali sve stvar okolnosti i ličnih izbora.

 

20190525_115355.jpg

 

20190802_114034.jpg

 

20190823_135700.jpg

 

20190823_141210.jpg

 

20190823_141357-1.jpg

 

20190830_143238-1-1.jpg

 

IMG2255A.jpg

 

Sve što radim, radim zbog sebe i sopstvenog ispunjenja.

Tako doživljavam i druge.

Kada imaš mir sa sobom, imaćeš i sa predsobljem.

I ne trudiš se da činiš drugima, ono što bi želeo da čine tebi.

Možda su vam ukusi potpuno različiti. ;)

 

 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja