Jump to content

Moto Zajednica

Sa koliko vozackog staza ste prvi put isli na duzi put ?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 153 postova
  • Lokacija: Krupanj
  • Motocikl: R1200GS LC
On 8/12/2019 at 1:29 PM, piki said:

Cim si ti izvezbao Frusku Goru spreman si ti za Transalpinu veruj mi,javljaj se kad mozes.

Piki, verujem da je komentar dobronameran, ali po mom mišljenju nije baš realan. Ja sam ipak za varijantu da onaj ko tek počinje odvoza par sezona po lokalu (sam će najbolje osetiti koliko), naravno i da se krene od nižih kubikaža 250-500. Znam ja da sve to može "sad i odmah", ali može i prst u oko, a to boli :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Zato sto nisi obučen u startu pa onda moraš sam da se obučavaš po lokalu i sa malim kubikazima kako bi eventualna šteta bila manja.

 

A sto kaže piki, kad si dobro obučen i kad znaš da voziš dovoljno ti je malo iskustva da bi dobio dovoljni dozu samopouzdanja i onda mozes oko sveta.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova

Evo vratio sam se, da kazem neke impresije. Fruska Gora- Rtanj, obisao sam i kumove i neke prijatelje u okolini 3 dana 2 nocenja oko 800 km, izbegavao sam autoput, kao nije to to, a u povratku sam ipak isao istim i ispalo je super. Ovo je test put bio za sledecu nedelju, Jadranska magistrala-Italija, i imam par nedoumica, sto se tice stajanja. Jako je toplo, skinem ja svu opremu gornju, obucem majicu, ali opet je pretoplo. Razmisljam da uzmem neku vrecu, kada stanem, odem u kupatilo, opremu stavim u vrecu, obucem sorc i odmorim, pojedem, popijem kafu itd... Mnogo veci uzitak ce biti, a to je prakticno 5 minuta. I ne samo uzitak, vec je i prakticno, osvezicu ce....

 

Sto se tice obuke, slazem se, nase auto skole ne uce da vozis, vec samo da polozis, zato sam uzeo kurs bezbedne voznje 3. dan posle polaganja .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp XL 650

Moj Kum je posle nepunih 500km na svom prvom motoru (odmah je kupio od 1000 kubika) lagano odvezao do Soluna (preko 600km u danu)... 

Hocu da kazem da mi je Kum zmaj :sampion: , ali i da je vazno kako se osecas.

Cim razmisljas o duzem putu znaci spreman si, ostalo su detalji...

Neko je detaljan pa se raspituje, priprema, planira.., a neko sedne i krene a sta bude.

To sa skidanjem pantula nisam probao, al mislim da ti je zajebansija skidati ih, a posebno posle oblaciti na svakoj pauzi. Probaj negde po lokalu pa vidi... :)

Ne racuna se proba ako se vozas do neke tete... ;)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Po mom iskustvu, a i drugih, ako ti je svaka pauza "po sat vremena" (skini se predahni, obuci se) neces daleko stici. Telo se opusti, i na kraju ne mozes sebe naterati ponovo na motor. Stanes na nekoj pumpi, pa dok sipas gorivo, platis, odes do toaleta, ako si pusac izdimis jednu - razmrdao si se dovoljno da mozes da nastavis. Ni za rucak, ako rucas na putu, nema puno jedenja - krv sidje iz mozga u stomak da vari, pa ti se prispava. Kratke pauzice, a sto se njihove ucestalosti tice, osluskuj telo - samo ce ti reci kada je umorno. Nismo ni svi iste kondicije. Ne forsiraj se pogotovu ako si neiskusan. Skini CIM stanes, jaknu, kacigu, rukavice (ali neka ti budu na oku). Ako ti je bas-bas vruce, idi u wc, spusti tamo pantalone i rashladi se 5 minuta (smesan savet ali veruj mi koristan, pogotovu ako si deblji). Umesto majice nosi aktivni ves. Pij dosta tecnosti, ne mozes da poverujes koliko dehidriramo pogotovu na ovim vrucinama.

Ako vidis da ti neki GS-ovac otpozdravlja u mimoilazenju - mora da sam to ja   :lol:

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pa nije to strasno velika pauza. Ako vozi 2h i za to vreme predje 200km pa onda 1h kuliranja...to je 600km posle provedenih 8h. A takvim tempom mozes i duže da voziš (ako si krenuo na vreme ujutru) pa ćeš doći i do 800km a da se nisi umorio.

Ako pri tom imaš još i brzih kilometara pa ti prosek bude veći, mozes dobar deo puta da odalamis a da si faktički kulirao. Po meni je tu najbitnije od svega unapred odabrati dobra mesta za te pauze jer 1h provesti na nekoj smrdljivoj pumpi i nije neko rešenje.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Pa tesko da kao pocetnik moze imati prosjek od 200km za 2 h to je prosjecna brzina od 100km/h. Osim ako koristi autoput ili je put ravan bez krivina naselja i nekog saobracaja. A ako nema krivina, koji cu djavo tamo uopste motorom ici. :lol:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova

Taj tempo 2 sata voznje 2 sata odmora imam i kod kuce , da, ne valja se prejedati, ali jedan odmor neka supa, corba, drugi odmor salata... Sigurno je drugacije kada nisu ovakve vrucine , ali brzo je to skidanje, oblacenje , osim cizama .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100

Ta taktika sa skidanjem ne pije vodu generalno, a ne daj boze ako si covek koji se dosta znoji, znam takve ljude. Da se ti skines, rashladis, opustis, a onda da na sebe navlacis mokru opremu, onda bolje da nisi ni pravio pauzu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova

Ti si naveo samo slucaj ako se neko znoji preterano, ali valjda u oba slucaja je dobro skinuti, ako se ne znojis preterano na +35 ces se oznojiti valjda , a ako se znojis, pa valjda je bolje da se odeca proluftira a ne da bude na tebi i za vreme pauze ?  U oba slucaja je dobro, ali ta dinamika skidanja i oblacenja ne znam kako bi isla , meni se cizme tesko skidaju , potrebna je neka veca vreca, kamperska

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100

Ne znam sta da ti kazem, probaj. Generalno to sedenje u pantalonama nije toliki bauk, videces i sam. Konkretno ja, nisam imao problem sa tim, kao ni ljudi sa kojima sam putovao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Pa tesko da kao pocetnik moze imati prosjek od 200km za 2 h to je prosjecna brzina od 100km/h. Osim ako koristi autoput ili je put ravan bez krivina naselja i nekog saobracaja. A ako nema krivina, koji cu djavo tamo uopste motorom ici. :lol:

U pravu si, 200km jeste malo ambiciozna kilometraža za 2h vožnje i kao sto sam kažeš zavisi najviše od puteva i potom od vozača.

Ali generalno nebitna je kilometraža, bitan je vremenski rok koji si proveo i da si 2h (ili 3, ili manje od 2 nebitno)max skoncentrisan i da onda uzmeš odmor, pa i 1h nije strasno po meni ako je to ono sto ti odgovara i sto će ti snagu ponovo resetovati na max. Verujem da svako može da oseti momenat kad je spreman ponovo da zajaše dorata i odmagli u nova 2-3h vožnje.
Poenta je da ne siliš sam sebe da moraš da odvozis toliko km danas i da sa pauze moraš da kreneš posle odredjenog vremena iako nisi spreman. Ne volim te uzurbane vožnje i najmrskije mi je kad imam zagovoreno negde i onda osećam pritisak da moram da vozim da bih stigao tamo.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
2 minutes ago, Nightrider Z said:

Ne znam sta da ti kazem, probaj. Generalno to sedenje u pantalonama nije toliki bauk, videces i sam. Konkretno ja, nisam imao problem sa tim, kao ni ljudi sa kojima sam putovao.

Za one kratke pauze gde stanes da zapalis ili popijes vodu, 5 minuta i nije toliki problem, ali vec kod pauza od 20+ minuta, sa minimum kafom, meni je prevruce, nije toliki problem bio na planini ali na pumpama.... Uzeo sam aktivni ves, koji nije bas radio posao, doduse problem je i sa materijalom, ali probacu da nadjem kvalitetniji, mozda on bude zavrsio posao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Ti si naveo samo slucaj ako se neko znoji preterano, ali valjda u oba slucaja je dobro skinuti, ako se ne znojis preterano na +35 ces se oznojiti valjda , a ako se znojis, pa valjda je bolje da se odeca proluftira a ne da bude na tebi i za vreme pauze ?  U oba slucaja je dobro, ali ta dinamika skidanja i oblacenja ne znam kako bi isla , meni se cizme tesko skidaju , potrebna je neka veca vreca, kamperska


Sto reče lucky, ritual na pumpi,
1 otvorim vizir ukoliko već nije otvoren
2 skidanje rukavica
3 otkopcavanje jakne
4 skidanje naočara za vid
5 skidanje kacige
6 vadjenje cepova (i svaki put odusevljenje kako se lepo čuje bez njih)


Ovo gore je pod uslovom da je dosta toplo i da se pravi pauza. A kad bih se puno znojio, nosio bih rezervnu majicu i svaka pauza presvlaka a jakna na luftiranje negde na promaju da se koliko toliko osuši. Ostatak ce od vetra preko luftasa. Na takvim vrućinama se svakako sve ekspresno suši pa će i mokra majica biti ekspresno spremna za drugu presvlaku.

Znaci, aktivni veš i dobro ventilirajuca oprema u kombinaciji sa dovoljnom dozom muških hormona i nema problema.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ja kad putujem po našoj zemlji, uglavnom imam " moja " mesta gde pravim pauze, pijem kafu, jedem gibanicu, roštilj i slično. Uglavnom, po vrućinama obično kilometar - dva pre tog mesta raskopčam jaknu, dignem vizir, nekad skinem i rukavice ako su mi se ruke oznojale. Malo me vazduh produva ( a i jaknu ) i prosuši od znoja, a kad stanem, jaknu ako je znojava raširim preko motora da se prosuši. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova

Sada sam shvatio te price o kondiciji, zavarao me je put na Rtanj jer je bio laksi, Fruska gora Pozega ja sam mrtav bukvalno,malo mi je krivo zbog toga ali jbg... Isao sam ovuda kolima milion puta ali motorom je nestvaran osecaj imamo prelepu zemlju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000
On 8/24/2019 at 10:27 AM, nebojsaperic said:

Ja sam ipak za varijantu da onaj ko tek počinje odvoza par sezona po lokalu

Imam neki lični utisak da je početniku rizičnije 200km po lokalu, nego 200km na otvorenom.

Na tom otvorenom putu lakše može da oseti motor i srodi se s njim, bez da mu sa svih strana iskaču kamikaze, uleću nervozni lokalci kolima, oduzimaju prednost, pretrčavaju pešaci...

 

Što se prvih dužih vožnji tiče zakon je kad ne žuriš nigde (što Sava reče), već konačiš gde stigneš kad shvatiš da si umoran. Zna biti skuplje, ali je laganije i rasterećujuće. Nema presije - nema problema!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Lukavac, Be i Ha.
  • Motocikl: Suzuki GS 450 L

Sa 2 mjeseca voznje po lokalu nesto sitno kilometara, uputio se s prvim parama :na_glavi: na put od 400 km u komadu i napravio 3 pauze. ( zapali, protegni se itd, itd...)

Iskustvo treba da se ima to stoji ali ako vozis po lokalu imas iskustvo za po lokalu. Iskustvo se stice, pa da bi ga stekao moras se i uputit' na to neko "dalje" putovanje. Tako da, polako, odmori, prenoci. Motorom se uziva pa onda treba i uzivati. :jee:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova

Da li ste nekada imali problema sa cizmama, odnosno da li one mogu da izazovu umor ili bilo sta drugo ?  Kupio sam pred put  cizme, sada sam stao da uzmem neke patike, videcu da li zbog njih osecam ovakav umor i tegobu, kao da ne " disu" i kao da mi ne leze , vozio sam po lokalu 200 km ali nikada ovako nesto nisam osetio, jedina razlika su ove ogromne cizme .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja