Jump to content

Moto Zajednica

Radar-kamere i za prebučne motore

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Iz časopisa MOTORRAD:

 

https://img1.motorradonline.de/Geraeuschmessung-inlineImageC-9dacc0ab-1601823.jpg

 

"Tokom sljedećih sedam mjeseci britansko Ministarstvo saobraćaja testiraće novorazvijene mjerače za nadziranje i obuzdavanje buke u saobraćaju. U Francuskoj se također već testira. Njemačka se oslanja na blažu varijantu sistema.

 

Cilj inicijative nisu isključivo motocikli, već sva vozila s manipuliranim ispušnim sistemima i vozači koji namjerno previsoko turiraju svoje motore. Ministar saobraćaja Chris Grayling opravdava mjeru riječima da zagađenje bukom predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju. Nova tehnologija prvi je korak na putu za mirnije gradove.

 

Uređaji najprije bilježe glasnoću i brzinu prolaska vozila, a takođe bi trebali prepoznati različite klase vozila. Ako su vrijednosti dopuštene za klasu prekoračene, aktivira se kamera za brzinu, uzima se dokaz o vozilu i evidentira se registarska tablica automatskim prepoznavanjem registarske pločice.

 

Tony Campbell, izvršni direktor britanskog udruženja motociklističke industrije, ne vidi opasnost u uređajima nadzor buke. Proizvođači su se tokom razvoja konačno strogo pridržavali važećih propisa. Stoga je praćenje poštivanja apsolutno dobrodošlo. 

 

Ako bude uspješno, britansko Ministarstvo saobraćaja želi kontinuirano proširvati upotrebu novih kamera za brzinu. To bi također moglo značajno utjecati na postupanje ostalih zemalja s pitanjem zagađenja bukom, posebno jer se o tome već raspravlja u cijeloj Europi. Na primjer, u Švicarskoj, Ženevski lokalni parlament trebao je u junu 2019. godine donijeti odluku o uvođenju kamera za buku. Prema trenutnim procjenama, one će biti spremne za upotrebu tek za dvije do četiri godine. U Zürichu je takva inicijatia odbijena u martu, jer „bez odgovarajućih zakonskih osnova o aktivnosti nadzora policije nije moguće pravno iskoristiti mjerenja prolaza u svrhu sankioniranja“.

 

Geraeuschmessung-articleDetailWide-c7ad6

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Sinoć je bila zanimljiva emisija na Austrijskoj TV, ORF 2, na temu zatvaranja popularnih dionica cesta preko planinskih prijevoja i sl. za motocikle i motorna vozila uopšte, jer se lokalno stanovništvo buni zbog buke. Ta pojava se sve češće javlja i u Njemačkoj, Švicarskoj, Italiji - Alpe, Tirol, Eiffel itd.
 

Ko razumije njemački, može je još 6 dana pogledati ovdje.

 

https://tvthek.orf.at/profile/Am-Schauplatz/1239/Am-Schauplatz-Krawall-im-Alpenparadies/14022306

 

a i kasnije, ovdje:

 

https://diedokusthedocumentarieslesdocumentaires.web.tv/video/am-schauplatz-krawall-im-alpenparadies__2yvpdpxy4fk

 

Informacije o emisiji:

 

https://tv.orf.at/program/orf2/20190808/877639601/story

 


Zahvaljujući onima što vole da voze sa Akrapovičima i bez db-Killera, polako će se doći do situacije da s motorom nećeš moći dalje od kućnog praga... Staviti ga kao ukras u dnevni boravak i uživati u njemu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Svaki propis ima dva kraja. 

Mi kao neko ko o tome ima mišljenje da se oni prave samo i isključivo u smislu represije, često nismo u stanju da razumemo čemu sve to...i na jednom smo kraju.

Sa druge strane, ttebalo bi razumeti pokretače inicijative da se, ako ništa drugo...sankcioniše upotreba krajnje neprimerenih izduva i uopšte tehnike i ponašanja koja ugrožava druge. Verujem da nije nimalo prijatno ( sem vozaču eventualno) kada vam u sred noći šparta po kraju neki ljuti trkač sa otvorenom cevkom.

Ako mislite da bi na putu trebalo da se kotrlja sve i svašta...onda ništa.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Suzuki GSX 600 F , Cagiva T4 350E
On 8/9/2019 at 1:56 PM, pronto said:

Svaki propis ima dva kraja. 

Mi kao neko ko o tome ima mišljenje da se oni prave samo i isključivo u smislu represije, često nismo u stanju da razumemo čemu sve to...i na jednom smo kraju.

Sa druge strane, ttebalo bi razumeti pokretače inicijative da se, ako ništa drugo...sankcioniše upotreba krajnje neprimerenih izduva i uopšte tehnike i ponašanja koja ugrožava druge. Verujem da nije nimalo prijatno ( sem vozaču eventualno) kada vam u sred noći šparta po kraju neki ljuti trkač sa otvorenom cevkom.

Ako mislite da bi na putu trebalo da se kotrlja sve i svašta...onda ništa.

Sve je to lepo i iako ja ne podrzavam Lonce za kompot i koristim jos uvek fabricki izduv 4 u 2 na mom GSXF 600, Seti se gde zivimo i da se zakoni i aneksi kod nas donose tako da se maksimalno iskoristi mogucnost kaznjavanja u interesu punjenja budzeta. Tj U Britaniji ce propisati neki realan bro decibela i verovatno ce imati tolerancije na tip vozila godiste itd. Kod nas ce biti 87db kraj price pare na sunce. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Nisam siguran za trenutni Pravilnik ali je ranije uvek bila definisana maksimalna buka koju motocikli smeju da prave. I svaki tehnicki pregled je bio obavezan da ima uredjaj koji meri buku u decibelima. 
Sto to niko nikada nije radio je druga prica. 

 

Obzirom sta sve ljudi rade sa izduvima i koliko se neki nepodnosljivo deru, red bi bio da neko najzad uvede red.  

  • Zbunjen 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

U Crikvenici sam, željan odmora i čilanja na ugodnom suncu.

Idilu kvari jedan lokalni kreten na nekom jednocilindrašu sa šupljim aspuhom i poneki nadobudni automobilist sa auspuhom koji imaju “klapne”.

Grozno.

E da, ima još par skutera sa tjuning rorama, toje za bacit se sa balkona.

Pitam se šta bi bilo da imaju postavljene takve kamere..

 

 

 

Vozim motor, nisam bajker.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Zagađenje bukom u urbanim sredinama je nepodnošljivo i bez budženih auspuha. Radujem se danu kada će na tehničkom da mere buku, tapšaću svakom skidanju tablica, dasejapitam oduzimanje motora svakome ko misli da komšije ne moraju da spavaju jer ko ih j*** 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Prvi put kada vam vašu bebu (malo dete) probudi (a vi ste ga jedva uspavali) jedan takav trkač sa šupljim auspuhom (ili bez njega), počećete da shvatate da ima smisla to da se uvede strožija kontrola buke na tehničkom pregledu i u saobraćaju...

Da se razumemo, volim i ja Race Ada, Dragon i ostale, lepo urađene, otvorene topove, ali neke granice bi trebalo da postoje. Kao i sama kultura vozača da sa istim tim otvorenim topovima ne divlja u gusto naseljenim područjima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Na dvestotinak metara od moje kuće živi i radi jedan moto mehaničar i onda, nakon svake posete njemu, mušterije isprobavaju motor dok polaze kroz naselje. Urlanje i zavijanje mašina na visokim obrtajima se čuje kilometrima daleko (a često i usred noći neki napaljenko smatra da baš on treba da izbudi celo selo). Juče neki klinac sa dvotaktnim skuterom  (sa otvorenim izduvom) celo popodne maltretirao meštane.

A imao sam prilike da na nekoliko grupnih vožnji idem iza motora a otvorenim izduvom i to je već pole par minuta pakao i nije mi jasna svrha ovakvih prerada. 

Promenio član zika56
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1516 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
pre 28 minuta, ThePainkiller je napisao:

Prvi put kada vam vašu bebu (malo dete) probudi (a vi ste ga jedva uspavali) jedan takav trkač sa šupljim auspuhom (ili bez njega), počećete da shvatate da ima smisla to da se uvede strožija kontrola buke na tehničkom pregledu i u saobraćaju...

Da se razumemo, volim i ja Race Ada, Dragon i ostale, lepo urađene, otvorene topove, ali neke granice bi trebalo da postoje. Kao i sama kultura vozača da sa istim tim otvorenim topovima ne divlja u gusto naseljenim područjima.

Apsolutno se slažem! A te priče o skretanju pažnje na sebe automobilistima... ::) Imaš, brate, sirenu pa sviraj ako misliš da je potrebno. Ne može neko da maltretira sve oko sebe ne bi li, kao, bolje zaštitio svoje d.. e. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000
3 hours ago, srbac said:

A neki vele, da me čuju ako me nisu videli, što ima logike !

Ma jok, to je fora. Glupo im da iskreno kažu da je to neko mačo mangupiranje, nego kao glavu čuva. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova
4 hours ago, ThePainkiller said:

Prvi put kada vam vašu bebu (malo dete) probudi (a vi ste ga jedva uspavali) jedan takav trkač sa šupljim auspuhom (ili bez njega), počećete da shvatate da ima smisla to da se uvede strožija kontrola buke na tehničkom pregledu i u saobraćaju...

 

Pre nekoliko godina skoro u sred grada u Sumaricama na pravcu prema muzeju 2 manijaka voze motore sa ili bez auspuha, nije ni bitno, bitno je da je buka tako velika da deca na trotoaru pored beze glavom bez obzira a ni odraslima nije mnogo bolje. Ja sam vozio bajs i kada prodje pored mene (ne od brzine nego od nesnosne buke) se sav tresem jos 15 sek posto prodje pored mene. Sto je najgore, ne prodju i odu. Nego voze po deset puta gore-dole. 

Uhvatio sam se i za telefon da zovem saobracajnu policiju ali se niko ne javlja. U sledecem krugu kada sam naisao posle 15-tak minuta nije ih bilo. 

 

Sto su vozili 150 tamo gde je ogranicenje 50, to ne treba ni pominjati. I onda se neki cude sto narod ne voli motocikliste. Dzabe normalna polovina kada su druga polovina idioti. 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I didn't start the fire, 6098 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: Biffer 1L, Kliks 0.65L
Pre 2 sati, bdada je napisao:

Jos zalosnije, ubedjeni su da buka glavu cuva. >:(

Zapravo buka i cuva glavu. Dok ne naucis da vozis defanzivno. I onda cuva, ali u marginalnoj meri

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Falkensee
  • Motocikl: Kawa zzr1200, ZRX1100
On 4.9.2019. at 7:35, Miloš A je napisao:

Zagađenje bukom u urbanim sredinama je nepodnošljivo i bez budženih auspuha. Radujem se danu kada će na tehničkom da mere buku, tapšaću svakom skidanju tablica, dasejapitam oduzimanje motora svakome ko misli da komšije ne moraju da spavaju jer ko ih j*** 

Ja ujutru kad startujem motor samo vidis kako se pale svetla na zgradama.  Nekad je i mene sramota koliko je bucan  ali sta ces... tehnicki (tüv) kaze da  je to u redu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 827 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
21 hours ago, Moped said:

Ja ujutru kad startujem motor samo vidis kako se pale svetla na zgradama.  Nekad je i mene sramota koliko je bucan  ali sta ces... tehnicki (tüv) kaze da  je to u redu...

Zbog toga sam ja Yamahu gurao dalje od zgrade kad je palim da me komšije ne spale u 6h ujutru.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Falkensee
  • Motocikl: Kawa zzr1200, ZRX1100

Veruj mi stvarno se trudim da ne pravim buku ujutru, vozim polako na 2.000obrtaja.. najgore mi je paljenje, moram pod saugom a onda digne obrtaje na 4.000... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja