Jump to content

Moto Zajednica

Bumbarevo brdo

Recommended Posts

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Da.... Da, uradi ti ovo u EU.... Ima da te proteraju sledecih 500 godina. Nema opravdanja
Ja nisam ni rekao da ima opravdanja,upravo suprotno. Sto se tice EU , ne zavaravajte da se tamo negde ovo ne desava i da je sve med i mleko. Jeste daleko veca kultura vozaca sto mozemo pripisati samo kaznenoj politici i savesnoj policiji.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Pa ne znam druze sta treba da kazemo, ovo ovde mesto i sluzi tome da se diskutuje o ovakvim nemilim dogadjajima i da nesto naucimo i sve to u cilju da nasa voznja postane bezbednija i da ukoliko i sami dodjemo u nezgodnu situaciju da mozda imamo vise sanse da se spasemo. A ti ako nisi zeleo komentare i analizu, ne znam sto si postavljao snimak?  Stvar je svima jasna, tvoj prijatelj apsolutno nije kriv i tesko je mogao bilo sta uciniti. Sto se mog komentara o zaobilazenju prepreke tice, i sam kazes da se motor propeo od kocenja, zato sam i rekao da je mozda imalo vremena eskivirati prepreku, jer kad ima mesta za kocenje uvek ima i za jako kontra upravljanje, ali sam se odmah ogradio sa tim da nije imao izbor zbog nadolazeceg auta ili kamiona....  Sto se tice gaca, komentarisao sam rumuna sa spustenim gacama ( moda danasnjih generacija ) i kako bi ga malo trebalo provuci kroz sake, ne vidim nista lose niti uvredljivo za tvog orijatelja i njegovog sina. Zelim im brz oporavak.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA
4 minutes ago, Gajo Sevojno said:

komentarisao sam rumuna sa spustenim gacama

:):):):):):)

Zamisli ctas ovo brzinski,tj preskaces sustinu i naletis na ovaj deo teksta...... al bi se naso u cudu

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

upravo sam zbog toga i komentarisao.

 

A za kolege koji bi da analizom “nešto nauče” vrlo prijateljski savetujem neki od kurseva bezbedne vožnje.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Vozač automobila ga nije video. Zašto? Iz više razloga, već su nabrajani, a ima ih verovatno još.

Šta mi možemo da učinim za nas u sličnim situacijama i da ne dođe do takvih? Povećati svoju uočljivost max. Ja vozim po danu sa maglenkama u režimu strob tj. blinkanje. Jakna mi je obojena u neon, a sada gledam to da uradim i sa kacigom. Drastična razlika je u uočljivosti takvog motora i bez toga. U to sam se i sam uverio, vozeću se u grupi sa nekoliko bajkera gde je samo jedan imao neon jaknu i kacigu. Neverovatno koliko je bio uočljiv u mom retrovizeru bilo gde da se nalazio u koloni, za razliku od drugih. Mogu vam reći da mi se vozači automobila koje sustignem obavezno pomeraju u desnu stranu, znači vide me.

Nije džabe na zapadu obavezno nošenje fluo, neon prsluka, kaciga...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC

Како се не деси да Румун овако исече неки камион?

 

Брз опоравак колегама.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: N.Beograd
  • Motocikl: VIRTUELNI

Brz oporavak zelim,

odlicno je bilo (sto se tice reakcije kamiona iz suprotnog pravca) kako je moglo biti (da li ce se javiti neki bukvalista),evidentno je da nismo svi skoncentrisani na desavanja oko nas ( vozaci kola,motora...) kao sto kolega kaze gedzeti nas "ubise"...mobilni,navigacije,... ovo je bas moglo svakom da se desi (svakom kolegi bajkeru) i verovatno se desava jer je drugi kriv ,zato je nase da smanjimo brzinu i vozimo po ogranicenjima,bez obzira sto ima mogucnosti za brzom voznjom....ako se mi ne cuvamo ....drugi nece....(tu je pravac i mogao je mnogo brze da ide-i sta bi tad bilo ...vise letenje,padanje pod kamion itd)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5731 postova

jeste da je off ali eno @Motorcyclist okacio review Mercedesa 190 2.3 -16 i kaze lik kako je Mecedes tada 80-th godina svetlo za citanje stavljao samo za suvozaca jer vozac nema sta da cita on gleda put, kako se osvetljenje za zadnje sediste moglo paliti samo sa mesta vozaca da ne bi nazad neko pravio light show i time ometao vozaca a sada ako kola menaju mutimediju i ekran od min 10" niko ne kupuje. Mnogo stvari sada odvlaci paznju vozacima. Nije opravdanje ali je realnost

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Како се не деси да Румун овако исече неки камион?
 
Брз опоравак колегама.
Naravno da se desava. Neretko se desi ceoni sudar gde vozac iz bilo kojih razloga podleti pod kamion ili autobus. Ja znam licno coveka koji je podleteo pod cisternu,jedva ostao ziv,sreca pa je vozio mercedes e klasu. Uzrok podletanja je padanje u nesvest zbog secera... U stvari znam ih trojicu. Samo jedan od njih je promasio vozilo pa u kanalu zavrsio.
Da ne budem pogresno shvacen molim vas, ne opravdavam sekunde vozaca bmw a,sto sam i rekao prethodno. Samo hocu da kazem da moze svakom da se desi.
Ako gledamo tako generalno onda mozemo i diskutovati o pojedinim kolegama koji peglaju preko 200kmh na magistrali.
Mogu pricati i o tome sto ja sa skuterom sinoc za malo da zalepim od pozadi drugi skuter jer nije imao niti jedno svetlo a na zrenjanincu mrkli mrak...
Ima mesta za diskusiju koliko oces,i prici nikad kraja.
Treba doci do nekog resenja kako uticati na vozace da deluju preventivno.
Evo slusam na vestima sinoc na ibarskoj poginula devojka jer je vozac bmw a izazvao udes gde su druga dva vozila bila koleteralna steta sa smrtnim ishodom. Jednostavno nema pravila.
U principu trudim se da se pridrzavam "nikad ne reci nikad" .

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Brzina kretanja, odvalčenje pažnje sa saobraćajnice, korišćenje telefona i sl, vožnja u alkoholisanom stanju, nepredvidljiva vožnja... sve su to svesne i vrlo namerne akcije. Nema mesta polemisanju o tome da se nešto od toga “desilo”.

Dok ne promenimo svest vozačima, možemo da svetlimo koliko hoćeš.

U prosečnoj brzini od 60km/č mi prelazimo 16-17 metara u sekundi. Bezbedna razdaljina za manevar ispred nadolazećeg motora mora da bude veća od 100m. To nama daje oko 6-7 sekundi za reakciju. Vozači B kategorije to ne uče u školama, a posebno što ih, često, i ne interesuje. I ako te vidi, neretko, misli da je brži.

Nisam nadležan da delim pravdu, ali kad čujem “Izvini, nisam te video”, da sam sudija, poslao bih ga u samicu bar 3-4 godine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5731 postova

Ok meni je jasno da si licno veoma iznerviran i pogodjen ovom nesrecom jer poznajes ljude i zaista nemam ni jedan razlog da "skidam" ni deo krivice sa vozaca automobili niti to radim ali ja priznajem da mi se desavalo da me navigacija natera na ishitren potez, da mi se desavalo da iz nekog razloga ne uocim neko vozilo (ne nuzno motocikl), da mi se desavalo da mislima budem odsutan i da kada stignem na odrediste pojma nemam kako sam stigao, Ne desava mi se stalno, ne radim nista od toga namerno i smisljeno ali za punih 28 godina kako posedujem B kategoriju i 30 kako posedujem A kategoriju mi se to desavalo.

 

Sada imam princip da ukoliko koristim navigaciju kod "sumnjive situacije" produzim pravo i sacekam da prekalkulise rutu a cak ako treba i da stanem sa strane dok se navigacija "ne snadje"

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Kada sam prvi put seo za volan, odmah mi je rečeno: Rukuj vozilom kao i sa vatrenim oružjem. Prioritet je da ne napraviš neko sranje sebi ili drugome. Kad si stigao, za koliko si stigao su budalaštine. 

 

To je bilo pre 10 godina. U međuvremenu su pristigle generacije, sebične i osione sa vrlo, ako i bez empatije i osećaja prema okolini. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA

Bas na ovim putu,malo dalje ka magistrali vozim ustljeni tempo 80km/h. Sustizem nekog pametnjakovica  koji vozi Wv Golf 4 (tdi crveno) zalepio da bude opasan,dajem zmigavac  i kako krecem da preticem lik zgazi po gasu ko lud,ja u levoj traci a nadolazi sabracaj. Odmah sam shvatio da strucnjak hoce da se trka i ukapiram da nema mozga i da ga verovatno zabole i ako me udari i obori,kocim lagano pustam da prodje i zadovolji svoju dusu.Verujem da se i ostalima desavalo slicno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda XL1000VA

Ovo skretanje je bukvalno boli me q.... Nema šanse da ga nije video a i po putanji skretanja moze da se zakljuci, sad ću ja da se provučem! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Bas na ovim putu,malo dalje ka magistrali vozim ustljeni tempo 80km/h. Sustizem nekog pametnjakovica  koji vozi Wv Golf 4 (tdi crveno) zalepio da bude opasan,dajem zmigavac  i kako krecem da preticem lik zgazi po gasu ko lud,ja u levoj traci a nadolazi sabracaj. Odmah sam shvatio da strucnjak hoce da se trka i ukapiram da nema mozga i da ga verovatno zabole i ako me udari i obori,kocim lagano pustam da prodje i zadovolji svoju dusu.Verujem da se i ostalima desavalo slicno
Cesto mi se desava to na putu. Stalno sam na ibarskoj,radim razvoz lekova.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Pre 3 sati, djolji je napisao:

Vozač automobila ga nije video. Zašto? Iz više razloga, već su nabrajani, a ima ih verovatno još.

Šta mi možemo da učinim za nas u sličnim situacijama i da ne dođe do takvih? Povećati svoju uočljivost max. Ja vozim po danu sa maglenkama u režimu strob tj. blinkanje. Jakna mi je obojena u neon, a sada gledam to da uradim i sa kacigom. Drastična razlika je u uočljivosti takvog motora i bez toga. U to sam se i sam uverio, vozeću se u grupi sa nekoliko bajkera gde je samo jedan imao neon jaknu i kacigu. Neverovatno koliko je bio uočljiv u mom retrovizeru bilo gde da se nalazio u koloni, za razliku od drugih. Mogu vam reći da mi se vozači automobila koje sustignem obavezno pomeraju u desnu stranu, znači vide me.

Nije džabe na zapadu obavezno nošenje fluo, neon prsluka, kaciga...

ja sam bio ismejan pre jedno pet godina, nazvan papagajem i "tweety-jem, kad mi je rekao čovek "Nisam te video". Ali isto tako znam da kad nosim onaj "policijski" prsluk iz MMOC-a da vozači bacaju telefone i dramatično se trzaju kad me uoče.......naravno misleći da sam pandur. Skoro mi dođe kupim beli BMW mada se to kosi sa mojim verskim ubedjenjima

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Gees Totalschade.
Čitajući šta sve piše ovdi stičem utisak kako su svi u prometu bezgrešni, osim malog rumuna.

Svi smo mi homosapiensi, ljudi, nismo perfektno usavršeni i svako će kad tad pogriješiti.
Ja već jesam i posipam se pepelom po glavi.
Neko na križanju cesta, neko vagajući sastojke za kolač......


Kolege koje bi uzimale pravdu u svoje ruke bolje neka zaborave tu misao, prošlo svršeno vrijeme.




Vozim motor, nisam bajker.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Da se odmah ogradim od mogućih komentara pojedinaca koji će iz mog sledećeg komentara da izvuku zaključak da opravdavam vozača automobila. Nije mi uopšte namera da to činim i u konkretnom slučaju mislim da je krivica vozača automobila očigledna i da tu nema nikakve sumnje.

Međutim tvrdnje u pojedinim komentarima kako je vozač automobila namerno i sa predumišljajem izazvao ovu nesreću su apsurdne (najblaže rečeno), jer da bi neko nekog pokušao da ubije namerno (i još sa predumšljajem), za to mora da postoji i razlog. Koji bi razlog bio da neko ubije nekog koga ne poznaje i koga prvi put sreće i koji pri tome i sebe dovodi u opasnost i još se pri tome nalazi u tuđoj državi (sa raličitim jezikom)?

Što se mene tiče skoro sam 100% siguran da vozač automobila iz nekog razloga nije video motociklistu (što ne umanjuje njegovu rivicu), ili ga je video kada jeveć bilo kasno za bilo šta. A ukoliko ga je ipak video i krenuo da ga ubije (bez razloga), onda se radi o umno poremećenoj osobi.

Neki od kolega pitaju kako se to ne dešava da automobilisti ne učine ovakav previd kada je u pitanju kamion a ne motocikl, a to se dešava svakodnevno i mnogo više ljudi nastrada u udesima između nekog teretnjaka i automobila, nego između automobila i motora. Pa vrlo često imamo situaciju da vozači automobila ni voz ne uoče nego pokušaju da mu "oduzmu prednost".

Jednostavno, čovek je "konstruisan" da prati promene pri mnogo manjim brzinama nego što se sada krećemo (zahvaljujući tehnici) i jednostavno mozak kasni za čulom vida ili sluha. Kada oko zabeleži neki predmet, šalje informaciju mozgu, on je obrađuje i mi onda budemo svesni tog predmeta. Međutim, ukoliko istovremeno mozak mora da obradi još neke infrmacije, dolazi do kašnjenja i mi imamo ispred sebe sliku zabeleženu pre nekog vremena, a ne onu koja je stvarno ispred nas. Takođe, da bi mozak sam sebe "razopteretio" automatski eliminiše neke informacije za koje "smatra" da su trenutno nebitne (ili manje bitne), da bi mogao da obradi one informacije za koje proceni da su primarne. Tako će mozak prvo da "obradi" bliži predmet koji nam prilazi, bez obzira što se neki udaljen predmet mnogo brže kreće prema nama, a isto tako će, ukoliko imamo dva predmeta različčitih gabarita na istoj udaljenosti prvo da "obradi" onaj veći predmet. 

Ukoliko se recimo desetak minuta krećemo okruženi samo kamionima, mozak će da se "adaptira" i lako postoji mogućnost da uopšte ne "registruje" pojavu automobila u takvom okruženju. Kada bi se automobilista kretao okružen samo motoristima vrlo su male šanse da nekog od njih ne uoči, jer se njegov mozak već "adaptirao" na takvo okruženje (i po pitanju gabarita i po pitanju brzine), ali kada se jedan motocikl pojavi među stotinama automobila i kamiona, dešava se da bude "eliminisan" na odre+no vreme (što često bude dovoljno da bude i ugrožen).

I da mi neko ne bi sada napisao kako je lako ovo pisati kada nije moja koža u pitanju, samo da naglasim da svakodnevno doživljavam ovakve situacije (koje uglavnom izbegavam zahvaljujući iskustvu). A iskustvo sam stekao tako što sam dva puta leteo preko autombila (jednom zajedno sa suprugom, a jednom sam) u gotovo identičnim situacijama kao što je ova o kojoj komentarišemo.

I apsolutno sam siguran da me ljudi (koji su mi oduzeli prednost prilikom tih udesa) nisu videli, iako sam se sa jednim od njih gledao oči u oči na udaljenosti od dvadesetak metara u potpuno praznoj ulici (samo on i ja). On video praznu ulicu!

 

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 135 postova

Rumun je danas saslušavan kod javnog tužioca u Ča, u potpunosti priznao krivicu i ponovio da je pratio navigaciju i zbog toga nije video motocikl.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: BMW R 1200gs,BMW R 25/2

Bilo kako bilo, zao mi je ovih ljudi i ogromna je sreca sto su prosli samo sa povredama, a sve materjalno bude i prodje. Snimak me je moram da priznam malo uznemirio, jer iako vozim vec se broji u decenijama nikad nije milo verovatno nikome da vidi ovako nesto. Narocito sto je to potvrda da nisi uvek samo ti krojac svoje sudbine. Narocito me plasi sto mi je i sin ovih dana u procesu polaganja za puno A , a kad vidim ovako nesto bukvalno mi nije dobro.I ako sam bio u sumnji cim zavrsi polaganje poslusacu Djuntin savet i saljem ga na neki od kurseva ,da barem malo " kupim sebi mir", a on da dobije nesto vise znanja. Brz oporavak ovim kolegama iz sve snage zelim.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Ralja
  • Motocikl: Sym Jet X 125

Oni su dobro prosli jer je prilikom ovakvog udara moglo jos dosta stvari da se potrefi pa da prodju sa znatno tezim povredama ili, nedaj boze i do najgoreg. Cinjenica je da ima dosta saobracaja, da ljudi ne paze, ne postuju propise, preticu kolonu, gledaju i navigaciju i mnogo toga sto ne bi smelo da se dogadja, ali dogadja se. Nebitno je zasto je vozac auta skrenuo, da li je gledao u navigaciju ili nesto drugo, ljudi su povredjeni. Sigurno to nije hteo namerno da uradi. Ja nebih zeleo ni da me udare niti da uradim nekog, bez obzira sta vozim. 

 

Zato vozac motora mora dvostruko vise da pazi u saobracaju, jer je njegova glava u torbi. jednostavno, pazis i za sebe i za druge vozače. Pre neko veče u avalskim neosvetljenim krivinama izletese mi dva velika psa pred skuter, sreca da nisam vozio brzo jer mi je slab far, ko zna sta bi bilo da sam ga nagazio. 

 

Evo pre neki dan zamalo na bicikli da poginem. Poceo da me pretice sleper sa prikolicom na kojoj je bio utovaren bager. A da stvar bude gora, sa prikolice spala sajla debljine jedno 3cm i duzine mozda deset i vise metara i landara malo u vazduhu malo po asfaltu metar levo-desno. Zamalo da mi se podvuce pod bajs i da me okrene uvis pa u kanal.  

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Evo ga sad. Nije skrenuo namerno nego slučajno!?! To što mi ruke sada rade je u stvari reakcija mišića na jučerašnje signale mozga, a ima 7 dana da sam u stvari baš tu hteo da skrenem, nego eto malo kasni informacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja