Jump to content

Moto Zajednica

"Pofočkanje" 2019 - Slovenija - Grčka _ (Putopis)

Recommended Posts

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Jutro kišovito i mokro skroz. Posle  bogatog doručka nije nam za vožnju ali nema se tu šta. Kišnjaci, ovaj put bez gumenih rukavica i 'ajmo. Prema Nikšiću, prolazimo pored skretanja za Ostrog gde je meni baš bila želja da jednom stanem i osetim tu energiju i ambient. Lampica za gorivo svetli a benzinske pumpe nema. Malo mi je riskantno da skrećemo tamo pa da negde daleko od svega ostajemo bez goriva pa odlučimo da ćemo dalje do pumpe pa da vidimo onda kako i šta. Na benzinskoj ni meni se više nije vraćalo po tom mutnom vremenu i mislim si kako treba neke stvari da se ostave i za drugi put. Vozimo mi tako dalje prema Bosni.

 

IMG_5742.jpg

 

IMG_5741.jpg

 

U međuvremenu setim se situacije iz prošlogodišnje SFRJ vožnje i avanture sa korumpiranim policajcima iz Višegrada, kad u novčaniku nisam imao sitno pa sam morao da se ispružim sa nešto konkretnijom novčanicom. I pomislim kako ni ovaj put nemam u sebe nešto baš onako sitno za te potrebe. Znači bukvalno posle 10 sekundi ispred nas iskače plavi anđeo sa lizalicom dok drugi sa radarom bestrzajno nišani dalje. Da čovek ne poveruje. Neću sada u detalje oko kazne ali ovaj put situacija je bila mnogo interesantnija, nešto jeftinija, dosta komična i shvatio sam je kao neku »obaveznu turističku taksu«. U njez'nu glavu. Bolelo me daleko manje nego sa onim debelim iz Višegrada. Ispozdravljamo se i sa duplo proverenom »garancijom« da je put do granice »bezbedan« zavrnemo ga po gasu i akcija. Top gun.

 

Potraje nekoliko kilometara i stižemo do deonice gde se brzina sa trocifrene smanjuje na samo jednu cifru. Radovi na putu. Raskopano i blatno ama sve. Bukvalno smo bili prljavi bajkeri. Ajde, prođemo i to. Prelazimo granicu sa Bosnom bez problema, vreme se popravilo i sa lakšim ritmom nastavljamo put. Moglo bi se tu i brže ali jednostavno iz iskustva non stop očekujem da me svuda čeka po koji ugojeni jaro koji  će da zapne na 67 km/h na ograničenju 50 i nema variante da ti njemu objasniš neku moto priču a da se ne isprsiš sa valutom. Čuj, on ima koncesiju za svoju raskrsnicu pa ti pričaj šta hoćeš. Interesantno, Sandi tog osećaja nema pa je posle nekog vremena on popravio ritam a šta ću nego za njim.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Opet momačkim ritmom gazimo do Trebinja gde stajemo na stvorenu lokaciju. Ćošak sa odličnim pregledom na dešavanje u gradu. Stari deo grada, mlada populacija, dobra kafa, …. Uđemo među zidine starog dela grada, kupimo po koji suvenirčić i poklončić i via prema moru. Ima do mora još dosta ali mirišemo mi njega.

 

IMG_5744.jpg

 

IMG_5748.jpg

 

IMG_5749.jpg

 

IMG_5746.jpg

 

Ponovo nam kasnije zapretila neka kiša ali preživeli smo i to bez neke drame. Negde oko Čapljine meni se »iznenada« dobro prijelo. Na benzinskoj pitam devojku na blagajni a usput i zemu u radnom kombinezonu gde ima ovde da se pojede dobrih ćevapa. U jedan glas odgovaraju da to nije područje dobrih ćevapa pa bolje da mi za taj repertoar nastavimo dalje. Pitam koja bi to oni jela preporučili za »ta područja« i ostadoše ćuteći. Sve jasno. Ipak preporuči ona neku potencialnu ćevabdžinicu u kraju ali je nismo našli pa smo produžili prema granici. Glad nema tolerancije pa šta ću nego da pitam policajca na grani gde se to korektno mezetliči u »ovim područjima«. Kao u restoranu pita on mene šta bi ja jeo. Rekoh nemoj samo da me iznenadi pa da kroz šalter ispruži porciju od jedno 20 komada s kajmakom. I nije. Preporuči fino mesto pored stadiona u Metkoviću i tako i bi. Seli smo tamo, posluga korektna a izbor kao da mi nude za poslednju večeru. Sandiju dosta kola i kafa dok ja ne znam gde bi počeo. Ništa. Izaberem ja »brutalnu pleskavicu« ili nešto tako. Gramaža atraktivna, punjenje još perverznije. Objasni konobar kako je nastalo ime i šta sve ima u njoj. Daj de donesi. Za početak jednu. Sandi toliko da se ne prekrsti. Sve što njemu u tom trenu treba su kola, kafa, cigara i nula od jela i sve to ima. Smažem ja brutalnu i polakoi ja dobijam boju u lice. Svakom svoje i svi sretni. E sad možemo dalje. More samo što nije tu.

 

IMG_5754.jpg

 

IMG_5750.jpg

 

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Prolazimo kroz šumu radara po banderama ali ja sam sit pa mi sad ravno do Smedereva. Vreme je perfektno, energija je tu, društvo je ekstra. Šta bre može da mi skvari ovaj dan? Još nekoliko pauzica za čik pauzu uz jadransko more, prolazak i malo gubljenje kroz gužvu u Splitu i nastavak po jadranki. E sada dešava se manja glupost. Umesto da oko Splita mi napunimo gorivo mi teramo dalje u principu »ima pumpi« pa ćemo kasnije. Vraga. Nigde benzinske, bar ne uz put a cageri konkretnom brzinom padaju prema crvenom. Bukvalno prema nuli jer su digitalni ali ajde, dozvolite autoru malo drame. Hvata nas/me mala panika. Letovao sam ja tu na moru i znam da ima jedna pumpa u Primoštenu ali da li ćemo mi izvući do tamo? Skrećemo pre Primoštena još u jedno naselje gde bi mogla potencialno da bude još jedna. Pitam domaćine. Nema. Ništa, sa skuteraškom brzinom svoje sportake vozimo dalje i srećom stižemo do Petrola u Primoštenu. Dobro je. Za taj dan nam je bio cilj stići dok god budemo imali snage, znači duboko gore po jadranki pa dok ide. Bez potrebe po konzultacijama oboje shvaćamo da je to bilo to za danas i da treba tu negde da se smestimo.

 

IMG_5759.jpg

 

IMG_5764.jpg

 

IMG_5765.jpg

 

Pre nego sednemo za buking ipak ja stegnem jezik i pitam devojku za šalterom gde ćemo na spavanje večeras. Kao i vi a najverovatnije i moja supruga, koji čitate sada ovo, i mlada dama je verovatno u prvom trenu to razumela posve pogrešno pa sam pitanje ponovio sa dodatnim objašnjenjem. Bez potrebe po bookingu mlada devojka udara sa odličnim predlogom, uzima telefon i odmah zove svoju majku, koja se za vreme naše čik pauze dovezla do pumpe i lepo nas dopratila do njihove kuće gde smo bili prvi gosti u apartmanu ove sezone. Ogroman dupli apartman, čist i uredan sa pogledom na more i za prijateljsko niske pare. Opet svi srećni i zadovoljni.

 

 

IMG_5766.jpg

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Tako umorni raspakujemo se, opet upicanimo i spustimo peške dole do grada na neku večericu i šetnju uz Jadransko plavo. Pojeli smo baš po jadnu picu, koja nije bila vredna svojih para. Posle večerice i piva kratka šetnja do groblja iznad Primoštena odkud je jedan najlepših pogleda na zalazak sunca na Jadranu. Bar koliko sam ja već bio doživeo a tako kažu i neki iskusniji »putnici«. Ima ih i tu na forumu ;)  Stvarno je predivno i skoro smo uhvatili još poslednje zrake sunca koje je za taj dan odradilo svoje iznad jadrana. Skoro. Opalimo po koju fotografiju i skontam da me privesak na ključevima od apartmana asocijira na nekoga. Svi vi ovde prepoznajete tu ribicu pa sad to prevedite u »nick« i sve će vam biti jasno :) . Pomišljam da se sad slučajno nekim slučajem možda u apartmanu ne kriju flumasteri za gurtne ili su možda čak to pravi ključevi koje treba da prenesem gospodaru ključa? Ma nisu. To mi sigurno u glavu udaraju one gljive sa jadne pice pa smišljam gluposti. Posle kraće šetnje stali smo još na pumpi gde smo uzeli još nešto malo pića, pozdravili devojku koja je završavala svoju drugu smenu i prošetali se do »naše« terase na poslednje veče ove avanture. Preletimo na kratko doživljaje koji su nam se desili do sada i siti legnemo na odmor.

 

IMG_5770.jpg

 

IMG_5771.jpg

 

IMG_5775.jpg

 

IMG_5777.jpg

 

IMG_5783.jpg

 

IMG_5784.jpg

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Ujutro krenemo na put bez doručka u apartmanu. Stajemo do jedne pekare uz drum, uzmemo po baš bedan burek i deremo dalje. E sada počeo sam da zapažam sve one radare po banderama koje sam očito propustio dok smo se vozili prema jugu. Ljudi moji, pa toga ima koliko hoćeš i koliko nećeš. Umesto da gledam pred sebe ja 79% vremena u naselju gledam gore po banderama. Ako je to korak ka većoj bezbednosti onda ne znam. Tešim i lažem sam sebe da sam u pravu ja a ne »stručnjaci« . Uz čik pauze sa Sandijem počeli smo da politizujemo da li uopšte još ima smisla imati motor i kako uopšte voziti po magistrali a da se kući vratiš bez razglednice. Bili smo saglasni u tome da u tome nema smisla i da je sve bez veze i kako ćemo kući čekati plava pisma sa sličicama naših motora.  I zaključili u stilu: »Šta jest, jest. Nemamo sad šta.« I ovaj put muški dalje dobrim ritmom.

 

IMG_5785.jpg

 

IMG_5789.jpg

 

IMG_5797.jpg

 

IMG_5801.jpg

 

Jedna od stvari koje sam si dao u »bucket list« jeste stati na kalamare kod Dinka u Paklenici. U ovim našim slovenskim područjima to je kao neki sport da se motorom skokne do Dinka na kalamare i isti dan vrati nazad. Pa rekoh ajde da vidim u čemu je fol. Stigosmo mi tamo dosta rano dopodne. Ljudi piju neke kafe, niko ne jede. Pa naravno kad se kuvar verovatno još nije ni probudio a ja danas jeo tek jednom. Svim svojim šarmom, veštinama i pomoću pozitivne karme ja ljubazno pitam konobara ako bi ikako moglo da se spremi porciju čuvenih kalamara? Proveri on nešto u kuhinji, vraća se za minut i obraduje me kao malo dete. Sandi naruči jaja. Pojedemo mi taj doručak broj 2. Mislim da je u tim kalamarima više priča oko razloga da iz Ljubljane skokneš na tu perfektnu motorističku dionicu sa nekom simpatičnom destinacijom nego u samim kalamarima, koje iskreno nisu bili višak neke kuvarske veštine ali sasvim pristojni.

 

IMG_5791.jpg

 

IMG_5792.jpg

 

IMG_5793.jpg

 

IMG_5794.jpg

 

IMG_5795.jpg

 

Još malo pa smo kući.

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

E sada možemo bezbrižno kući. Skoro bezbrižno. Naime počeo neki kišurak i brzine se smanjuju. Stajemo na kafici u marini u Novom Vinodolskom, popijemo kafu, gledamo kako izbija neki friški požar u gradu i za nekoliko trenutaka odaziva se vatrogasna ekipa. Ništa spektakularno, hvala Bogu. Posavetujemo se sa ekipom iz Slovenije koja je motorima sa severa prošla kroz kišu. Predlažu kišnjake i opreznu vožnju. Poslušamo mi njih, navučemo nase kišnjake i lagano prema Rijeci. Jeste, pralo nas je dobro jedno vreme. Na obilaznici oko Rijeke stajemo na benzinskoj pumpi  gde opet navlačimo gumene rukavice i šta nam je još ostalo od kišne opreme. Na pumpi je puno policije u punoj bojnoj. Zamolim jednog da mi pomogne oko navlačenja gumene rukavice i pitam u čemu je stvar. Nogomet, to jest fudbal. Aha, ok onda. Samo da nije neko žešće sranje jer bih ja do ručka da budem kući. Naglasak na ručak.

 

IMG_5796.jpg

 

IMG_5803.jpg

 

Uglavnom nastavljamo prema kući, u Sloveniji izdinstani skidamo kišnjake i po suncu se kao Ewan McGregor i Charley Boorman ponosno vraćamo svojim kućama. Stajemo još na lokalnoj pumpi, zamolimo simpatičnu konobaricu za fotografiju, prijateljski se zagrlimo (ne sa konobaricom) i čestitamo te zahvalimo jedno drugom za ovo pofočkanje i dobro završenu avanturu. Slažemo se oboje da nam je bilo extra. Da se nismo gubili i da u principu nismo imali ama baš nikakvih sranja nit na putu nit međusobno nit ikako. Da smo fenomenalno funkcionisali jedan s drugim, bolje se upoznali i da smo oboje ostvarili neki svoj cilj iz »bucket lista«.

Popijemo po piće za Bogove koji su nas čuvali i za sve one koji su nam poželeli srećan put i za sve one koji su nam taj put stvorili nezaboravnim. Posle 2.867,8 kilometara zahvalno i prijateljski udarimo rukavicu u rukavicu i odjašemo svak svome domu. Dugo je prošlo od doručka ;) a i nevreme samo što nije.

 

IMG_5807.jpg

 

IMG_5812.jpg

 

IMG-5819.jpg

 

IMG-5817.jpg

 

IMG-5820.jpg

 

 

 

»Pofočk« uspeo.

 

 

Sandi, HVALA Tast'r! Car si! Kam že naslednjič? S tabo povsod na moto turo. Itak. Yes, Yes :takoje:

 

»Gospodaru ključa« je predata trofeja. @nemo Spasibo i udači.

 

 

I hvala Vama na čitanju ove avanture. Nadam se da vam se svidelo.

 

 

 

Srećno na drumovima i izvan njih!

 

  • Sviđa mi se 16
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre sat vremena, Ćale je napisao:

 

Jedna od stvari koje sam si dao u »bucket list« jeste stati na kalamare kod Dinka u Paklenici. U ovim našim slovenskim područjima to je kao neki sport da se motorom skokne do Dinka na kalamare i isti dan vrati nazad. Pa rekoh ajde da vidim u čemu je fol. Stigosmo mi tamo dosta rano dopodne. Ljudi piju neke kafe, niko ne jede. Pa naravno kad se kuvar verovatno još nije ni probudio a ja danas jeo tek jednom. Svim svojim šarmom, veštinama i pomoću pozitivne karme ja ljubazno pitam konobara ako bi ikako moglo da se spremi porciju čuvenih kalamara? Proveri on nešto u kuhinji, vraća se za minut i obraduje me kao malo dete. Sandi naruči jaja. Pojedemo mi taj doručak broj 2. Mislim da je u tim kalamarima više priča oko razloga da iz Ljubljane skokneš na tu perfektnu motorističku dionicu sa nekom simpatičnom destinacijom nego u samim kalamarima, koje iskreno nisu bili višak neke kuvarske veštine ali sasvim pristojni.

 

IMG_5791.jpg

 

IMG_5792.jpg

 

IMG_5793.jpg

 

IMG_5794.jpg

 

IMG_5795.jpg

 

 

 

 

Ćale, vidi se da si više kontinentalac nego Primorac. Pomešao si kalamare sa škampima.

Dinko je čuven najviše zbog škampa...

 

eTQSvB.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black
pre 13 minuta, nemo je napisao:

Ćale, vidi se da si više kontinentalac nego Primorac. Pomešao si kalamare sa škampima.

Dinko je čuven najviše zbog škampa...

 

eTQSvB.jpg

Ako su lagali mene, lažem i ja vas :) 

 

Znači Pavle, znamo šta nam je činiti ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
On 8/11/2019 at 9:14 PM, Ćale said:

Gramatički promašaji (verovatno ih ima gomila) su nenamerni i posledica činjenice da sam rodjen, odrastao i školovan u Sloveniji pa da ne bude neke zamerke ;).

 

Drago mi je da vam se svidja i stisnite još malo. Samo što nismo kući :) 

 

 

Dok ovo nisam pročitao, 'ladno sam mislio da si "tujac v Sloveniji"...  :) Svaka čast za znanje jezika ali i za putopis. P.S. Žao mi videti prljavog Dukca... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Da ne bude nesporazuma. Meni je srpski/hrvatski/bosanski jezik materni iako sam tu od rodjenja i u tom smislu nije mi stran ali mi je gramatika nešto dalje jer je nisam učio u školi pa zbog toga nije 100% bez greške ali verujem da ste i sa tim “promašajima” skontali sve što sam hteo da podelim sa vama u tom putopisu.

 

Već fotografije su dosta da se vidi da nam je bilo extra ;)

 

Hvala za lepe reči.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black
pre 19 minuta, BusMan je napisao:

Jel mogu ja da pogađam da je Sandi vozio neku Yamahu pre ove Honde? :)

 

Pa, ... nije ;) 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW K 1600 GT

Kombinezon priča drukčije?

 

U glavnom lep potopis.

I meni se je Albanija najviše svidjela od svih ovih južnih država.

Pre dve godine sam bio najprije u 6 mesecu sa motorom i starijom čerkom,a u 8 mesecu sa kolima i komplet familijom na odmoru u Sarandi.Bilo nam je fenomenalno i nezaboravno.

Plan mi je da idem opet sledeče godine u Albaniju,ali sada više u unutrašnjost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks
Pre sat vremena, Ćale je napisao:

Pa, ... nije ;) 

 

 

 

Kako god, ali samim time što nije, sada ima moj duboki naklon.

Suština je bitna! Rasterećen od brenda i svestan značaja opreme. :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black
pre 11 minuta, poka je napisao:

odličan putopis! :)

i još mi odaj lokaciju Dinka kod Paklenice :)

staticmap?center=44.2858893%2C15.452077&
WWW.GOOGLE.COM

Find local businesses, view maps and get driving directions in Google Maps.

 

Prijatno ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja