Jump to content

Moto Zajednica

Oboren motor dok je bio parkiran

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Tako je, momci. I ja parkiram skuter samo u pešačkim zonama.

 

Ipak, treba imati na umu da je to nepropisno, u slučaju da se išta desi. Nadamo se da neće i treba smanjti rizik maksimalno!

 

 

:mobilizator:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 887 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Pre neki dan moj zet na parkingu ispred zgrade zakači Hondu i obori je. Od štete je imao polomljen retrovizor. Pošto u tom trenutku nije znao čija je, zvao me i pita šta da radi. Ja odoh tamo, ne poznajem ni ja čiji je motor, i on ostavi broj telefona. Kad se javio vlasnik, stariji čile, ispostavi se da žive u istom ulazu, pa se i lako dogovoriše. Srećom, vlasnik se nije naljutio, reče: "sine, poručiću ja negde retrovizor, pa ću te zvati kad mi stigne i da vidimo koliko će to da košta" :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6714 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
1 hour ago, tomamega said:

Tako je, momci. I ja parkiram skuter samo u pešačkim zonama.

 

Ipak, treba imati na umu da je to nepropisno, u slučaju da se išta desi. Nadamo se da neće i treba smanjti rizik maksimalno!

 

 

:mobilizator:

 

 

Jeste nepropisno, ali nije normalno zauzeti parking mesto motociklom. Bar dok ne postoje namenski mesta za moto parking. Doduše, kakav nam je urbanizam... Uvek postoje 2m2 za motocikl a da niko ne mora da prilogađava kretanje istom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Parkiraš automobil na parking mesto, pa ti ga neko zakači i odere. I šta sad? Da parkiramo ubuduće na travnatim površinama, parkovima, trgovima?

Naravno da se ponegde nađe tih 2x2, van parking zona, a da ne smeta nikome, ali redovno viđam ove tomamege kojima je od zlata, ali zato majke isteruju kolica na ulicu da obiđu frajera. Mislim stvarno...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Sabac,beograd
  • Motocikl: yamaha 600 r thundercat

Ljudi nemoj da unistavamo temu. Ostavimo da covek napise epilog kada se sve bude zavrsilo, da nesto naucimo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Slažem se. Neću odgovarati kolegama koje izvrću moje reči, ili ih tumače na pogrešan način :pozdrav:

Mene lično interesuje ovo za malus - mislim da nije moguće da kolega dobije uvećano osiguranje ako nije proglašen krivim.


:mobilizator:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio Beverly 250, Cagiva Raptor 650

Preda mnom je pre godinu dana taksista oborio novu novcatu Vespu prilikom isparkiravanja ispred kluba u Savamaloj. Isto je bila parkirana kao tvoj motor paralelno sa automobilima. Samo je produzio, nije ni izasao da pogleda. Srecom sam ja bio tu da zapisem broj registracije tako da se nadam da je platio stetu koju je napravio.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova
Pre 13 sati, Alekre je napisao:

Jeste nepropisno, ali nije normalno zauzeti parking mesto motociklom.

Zašto nije?
Ne plaćaš li ti registracijom motora porez na puteve?
Sa tim porezom su pokriveni parkinzi koji se "ne plaćaju". 
Dakle, potpuno legalno i propisno...

Potpuno je druga priča čmar sistema u kojem se živi i gdje svaki nadrkanko daje sebi za pravo da ti iz pakosti obori motor jer "debil motorista parkirao na mjesto za kola".

Mjesto za auto ne postoji, bar ne kod nas, postoji samo "parking mjesto" ili "mjesto za parkiranje vozila", ne piše ni auta ni motora, da smo načisto.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Kad drzava obezbedi broj parking mesta za motorickle proporcionalno broju registrovanih motocikala, onda mozemo da pricamo o propisima i moralu :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6714 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
59 minutes ago, GuMi5 said:

Zašto nije?
Ne plaćaš li ti registracijom motora porez na puteve?
Sa tim porezom su pokriveni parkinzi koji se "ne plaćaju". 
Dakle, potpuno legalno i propisno...

Potpuno je druga priča čmar sistema u kojem se živi i gdje svaki nadrkanko daje sebi za pravo da ti iz pakosti obori motor jer "debil motorista parkirao na mjesto za kola".

Mjesto za auto ne postoji, bar ne kod nas, postoji samo "parking mjesto" ili "mjesto za parkiranje vozila", ne piše ni auta ni motora, da smo načisto.

Plaćam sve, godinama, u kešu. Samim izborom vozila, ne habam putnu infrastrukturu, ne pravim gužvu i manje zagađujem. Pri tom od 2008. od kada imam vozačku dozvolu, nisam platio niti jednu kaznu ili napravio neko sranje, hvala Bogu. Sistem me isto tretira, pa vazda, što i ja ne bih koristio parking mesto za auto. Skroz je legitiman tvoj stav. No, postalo je problematično za parking pa kontam, lakše je meni da nađem mesto gde bukvalno niko ne mora ruku da pomeri zbog guvernale nego onom ko kolima kruži po ulici, pravi gužvu, troši gorivo jer traži parking mesto. Ostaviću to mesto automobilu. Prvi put kada neko iz komunalne policije ili bilo ko bude imao primedbe i ja ću stati sa punim pravom na parking mesto za auto koje se pri tom naplaćuje po satu a ne mogu da mi naplate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Druze,
Skoro citav moj radni vek radim u osiguravajucim kompanijama, sto direktno, sto indirektno.

Ovde o malusu na polisi i promeni premijskog nema reci.

AO polisa je u stvari:
Polisa od autoodgovornosti za stetne dogadjaje pricinjene trecim licima, prouzrokovane upravljanjem motornim vozilom.

Tj, za sve stetne dogadjaje koje ti nacinis upravljanjem vozila, bilo da si oatetio drugi auto, zivot, lokal, znak...

Malus mogu da ti naplate, samo u jednom slucaju.
I to samo u jednom, da ponovim:

Ukoliko je motocikl ostetio stub gradske rasvete, pa jkp pokrene postupak za naknadu stete, protiv NN lica, za koje ce se po zapisniku utvrditi da si ti.
Tada, potpuno je logicno da ne platis stetu, vec da das broj tvoje polise, te da stetu plati osiguravajuca kompanija...

Nikako drugacije ne mozes dobiti malus.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Takodje,
Dodao bih da nisam siguran da je kod nas po zakonu prepoznat pojam parkiralista za motore, te samim tim ta oblast nije uredjena - ovo uzmite sa rezervom, provericu, pa dopunjujem informacijama.

Ja moj uvek, ali uvek ostavljam na trotoaru, ali obracajuci paznju na prostor koji zagradjujem, kako ne bih ometao pesake, majke sa malom decom itd.

Uglavnom je to uz stub, znak itd...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 135 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

ja ne parkiram na mestu za vozila, malo etike ne smeta.  I vozači automobila nas tolerišu u mnoštvu situacija,bar malo da uzvratimo :)

Na firmino parkingu mi je motocikl oborio kolega, dva dana nakon montiranja kreš bara kod Sebe, malo ga je izgulio, i vratio nazad na ćopavu.

Mnogo gora mi je kombinacija obaranje preko ćopave, i njeno lomnjenje.

Motor na slici onako parkiran nije zgodan za zgodne plavuše, bolje mu je između drveta i bandere.

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: VFR 800

Nisam bas strucnjak za uvidjajne radnje, ali po zdravoj logici je bilo ovako: motor uredno parkiran, korman u levo, zakljucan, motocikl u prvoj brzini, oslonjen na bocni nogar. Pretpostavka: vozilo koje je bilo parkirano ispred motocikla, krenulo je ka motociklu i udarilo-gurnulo ga u prednji tocak - cinjenica, trag na gumi u visini prosecnog branika automobila, i dovelo do toga da spreg sila - posto je bio u brzini i zakrenut fiksiran korman u levo - gura motor ka desnoj strani, ispravlja motor u vertikalu, prelazi kriticnu tacku balansa i motor pada na svoj desni bok, i tom prilikom udara desnim osloncem za nogu vozaca i suvozaca, i auspuhom u ivicnjak, a rezervoarom u banderu, i nastaje steta na motociklu. Pretpostavka: vozac vozila koje je srusilo motocikl podize motocikl nazad u vertikalu, naslanja ga na bocni nogar i odlazi... cinjenice: na banderi u visini 30cm od zemlje postoji trag crvene boje, na gumi prednjeg tocka postoji trag struganja u visini 35cm i duzini 30cm, na asvaltu kolovoza postoji rupa napravljena fudasterom, i na ivicnjaku trag metala suvozackog fudastera i auspuha kao i na odgovarajucim mestima na motociklu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Nema malusa.
To nemoj da brines.
Nema osnova da bilo ko pokrene postupak.
U ovom slucaju si ostecen, nazalost samo ti...
:-(


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

U svetu, pa i na zapadu, uglavnom nigde nema dovoljno (proporcijalno) parking mesta za motocikle. U Evropi je Italija verovatno izuzetak. U razvijenijim gradovima ostalih EU država uglavnom moto parkirališta ima po centru, ali ne i van istog. Tamo gde moto parkirališta nisu rešena i napolju se tolerišu tih 2x2 prostora, kako ko pronađe, pod uslovom da neka osnovna pravila nisu ugrožena. Toleriše se i kod nas.

 

E sad, iako nisam iz BG rado bih učestvovao u jednoj građanskoj peticiji i pismu gradskim vlastima Beograda po pitanju moto parking mesta. Po pravilu, ako nešto krene u glavnom gradu preslikaće se pre ili kasnije i u ostale sredine.

Čini mi se da je nečim propisano kako peticija treba da izgleda, videću baš to i da pronađem. Onda bi valjalo malo da se informišemo (provereno, ne rekla kazala) kakvo je stanje u većim evropskim gradovima. Nije, verujem, teško doći ni do podatka o broju vozila registrovanih u BG registarskoj zoni, po vrstama, zatim o broju obeleženih parking mesta, bar u zonama naplate...

Onda mala/prosta analiza, čisto da se pokaže ozbiljnost u pristupu i inicijativi.

Možda je još bolje ići na amandman nekog gradskog propisa ili građanski predlog sasvim nove odluke o parkiralištima. Valjalo bi neko od BJB pravnika da nas posavetuje.

Ako se izvede pametno, kulturica što bi rekli, verujem da može da prođe.

 

Ako vas je dovoljno ovde za, nek neko od zvaničnih forumaških autoriteta proglasi akciju otvorenom, pa da formiramo manju radnu grupu koja će lepo ovo online i offline da pripremi, pa da navalimo na potpise preko foruma, drugih foruma, udruženja, moto klubova, po gradovima, pa par desetina hiljada istih da nakupimo uz samo malo dobre volje. Ovo zadnje je krucijalno bitno jer sa 300 potpisa nećemo verovatno dobiti odgovor, a sa 10.000 uz kafu dobijamo i ratluk. :)

 

Ili da kukamo kako je u Italiji bolje...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio Beverly 250, Cagiva Raptor 650

Kad bi to resili kao u Francuskoj recimo bilo bi genijalno. Parking mesta, plus stubići izmedju, da mozes da privezes motor lancem. Kod nas ce zaziveti mozda za 20 godina.
1accdc373f4f2f3ed5a9a62ed19d3134.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Teško da će zaživeti jer kod nas velika većina onih koji ne voze motor gledaju na njih kao na pošast ili ih čak mrze a a zakonodavci se pretvaraju da vozači motora ne postoje osim u delu kada treba da se uzmu pare...e tu su zadnjih godina baš kreativni.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova



zakonodavci se pretvaraju da vozači motora ne postoje osim u delu kada treba da se uzmu pare...e tu su zadnjih godina baš kreativni.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk




А ако и добијемо паркинг места, биће нам обезбеђено и право да то место и платимо. Вероватно нешто мало (10-ак %) јефтиније него него аутомобил.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1

U Italiji,konkretno u Rimu,parking mesta za motore se ne naplacuju cak ni u zonama strogog centra. Pretpostavicemo da to ima veze sa stimulacijom ljudi da koriste motore umesto automobila zbog ogromnih guzvi . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova
On 28.7.2019. at 13:18, Biker-Boy je napisao:

Kad drzava obezbedi broj parking mesta za motorickle proporcionalno broju registrovanih motocikala, onda mozemo da pricamo o propisima i moralu :) 

Imaš pogrešnu predstavu kako funkcioniše svijet. Niko ti neće obezbjediti parking samo zato jer si ti kupio motor. Bole nekoga ku*ci za tobom i motorom. Upravo u gradu gdje živim je sklonjeno/anulirano 800 parking mjesta. Da, ispravno sam napisao, 800. Zašto? Da se stimulišu ljudi da više voze bicikla, mopede, da idu gradskim prevozom i slično. Vozila u gradovima će da bude manje, željeli mi to ili ne. Plus, isplatnija je zgrada od 12 spratova i 12000 kvadrata kancelarija nego 12 spratova i 4000 parking mjesta u Beogradu... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja