Jump to content

Moto Zajednica

ABS - teorija i praksa

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Jos da dodam, moje forumske ne suglasice sa kolegama (konkretno sa Darkom) ne diskredituju njegov rad i znanje, vec su deo razlicitih vidjenja i posledica komunikacije kucanjem a bez licnog kontakta. 

Tako da o mnogo stvari koje se rastezu na 100 strana cesto bude dovoljno 5 minuta razgovora za shvatanje i uzajamno razumevanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Jedno pitanje, da li svi motorcikli imaju taster za isključenje ABS-a?
Nemaju.

Ali mozes ga "iskljuciti" na razlicite nacine..

Vadjenje osiguraca ili nakon paljenja pustiti da se okrece zadnji tocak, kad racunar registruje "gresku" on ce sam deaktivirati funkciju ABS..

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 6 sati, Satelis je napisao:

Jesam Zile, posle sledi .......

 

Poznavajuci Nenada (preko foruma ) i njegova momentalna rasklapanja, sredjivanja.....dodjoh do napisanog zakljucka tj da nema kvar vec da tako radi.

 

Cela sustina samo sto ne mora biti kontrolisana okolnost, dovoljna je dobra podloga uz ispravan motcikl.

 

Moj post se odnosi za probu a ne za svakodnevno koriscenje u saobracaju.

Naravno da ne treba ici odmah pun stitsak na polugu bez obzira imao il nemao ABS.

Problem nastaje u iznenadnim situacijama kada nastane panika, pritom ne znas svoje mogucnosti nit granice svojih kocnica..... u velikoj meri zabadaju pun stisak kocnice pa kako bude.

 

A suštinska razlika između kontrolisanih i nekontrolisanih uslova upravo i jeste u tome što u iznenadnim situacijama mi ne biramo podlogu na kojoj smo i što uglavnom i nemamo pojma kakva je ta podloga (po pitanju "gripa") i pojma nemamogde je granica snage kočenja, dok ne dostignemo tu granicu.

Već sam u prethodnim postovima (u ovoj temi) sve ovo napisao i izneo stav da ABS nije svemoguć niti da obavezno omogućuje kraći zaustavni put u svim okolnostima, nego samo umanjuje mogućnost od iznenadnog gubitka trakcije i nekontrolisanog klizanja.

I smatram da je greška u komentarima mnogih kolega što svaku potrebu za brzim i oštrim kočenjem nazivaju paničnim kočenjem?

Panično kočenje (ili bilo koja druga panična radnja) podrazumeva da se radi o refleksnom reagovanju (bez svesne kontrole svojim postupaka), što se uglavno završava padom, dok svesna potreba za vrlo oštim kočenjem ne podrazumeva paniku, ali isto tako može da se završi padom zbog gubitka trakcije i proklizavanja.

Već sam naveo ranije da mi se više puta desilo da je i prilikom opreznih kočenja dolazilo do proklizavanja (na podlozi gde se tako nešto ne očekuje), kao i da sam povremeno morao da kočim veoma oštro (ali kontrolisano) što je opet uzrokovalo proklizavanje (uglavnom bez pada).

Smatram da je upravo u takvim situacijama ABS dragocen pomoćnik.

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 3 sati, zika56 je napisao:

I smatram da je greška u komentarima mnogih kolega što svaku potrebu za brzim i oštrim kočenjem nazivaju paničnim kočenjem?

Panično kočenje (ili bilo koja druga panična radnja) podrazumeva da se radi o refleksnom reagovanju (bez svesne kontrole svojim postupaka), što se uglavno završava padom, dok svesna potreba za vrlo oštim kočenjem ne podrazumeva paniku, ali isto tako može da se završi padom zbog gubitka trakcije i proklizavanja.

 

Kad se priča o kočenju, obično se podrazumeva da je u pitanju bezbedonosno, panično, a sve ostalo je usporenje u globalu, koje može biti svakako i lagano i ekstremno oštro. Takmičarsko kočenje je  veoma oštro i gotovo uvek jednako paničnom kočenju, sa tom razlikom da takmičari i dobro uvežbani vozači vrlo svesno koriste komande bez obzira na situaciju. Vrhunskim i diugotrajnim treningom i stalnim vežbanjem se naučeno i usvojeno, transformiše u refleks i tad kao da je sve svesno uvek. Naravno, ne postoji ništa apsolutno i konačno, pa šampioni u poslednjem krugu izgube trakciju bilo da im je pala sposobnost, bilo da je popustila kočnica, a kamoli ako se desi promena na podlozi što je u drumskom saobraćaju pravilo da će se desiti. Takođe se vežbom nauči kako odreagovati što bolje i suzbiti paniku koja se uvek javlja u većoj ili manjoj meri, praktično se treniranjem pomera granica što u iznenadnim momentima biva spasonosno. Ko što reče Bokibd, ABS daje šansu i kad se greška javi iz bilo kog razloga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, đunta je napisao:

 

Kad se priča o kočenju, obično se podrazumeva da je u pitanju bezbedonosno, panično, a sve ostalo je usporenje u globalu, koje može biti svakako i lagano i ekstremno oštro. Takmičarsko kočenje je  veoma oštro i gotovo uvek jednako paničnom kočenju, sa tom razlikom da takmičari i dobro uvežbani vozači vrlo svesno koriste komande bez obzira na situaciju. Vrhunskim i diugotrajnim treningom i stalnim vežbanjem se naučeno i usvojeno, transformiše u refleks i tad kao da je sve svesno uvek. Naravno, ne postoji ništa apsolutno i konačno, pa šampioni u poslednjem krugu izgube trakciju bilo da im je pala sposobnost, bilo da je popustila kočnica, a kamoli ako se desi promena na podlozi što je u drumskom saobraćaju pravilo da će se desiti. Takođe se vežbom nauči kako odreagovati što bolje i suzbiti paniku koja se uvek javlja u većoj ili manjoj meri, praktično se treniranjem pomera granica što u iznenadnim momentima biva spasonosno. Ko što reče Bokibd, ABS daje šansu i kad se greška javi iz bilo kog razloga.

Upravo tako, Mile je objasnio razliku između paničnog i oštrog (ali kontrolisanog) kočenja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
On 28.7.2019. at 10:48, mradomir je napisao:

Jedno pitanje, da li svi motorcikli imaju taster za isključenje ABS-a?

Na dosta modela motocikala (moj je satelis medju njima) ako izvadis osigurac ABS-a tom radnjom sprecis startovanje agregata.

Jos jedan od nacina je sklanjanje senzora sa citaca, podbacis par podloski pa on ne "ocitava". Imas upozorenje na tabli i abs ne radi ali masina se moze startovati.

Kod mene se npr. brzina i kilometraza meri sa istog tog mesta,tako da bi eventualnim pomeranjem i to onesposobio....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T
On 28.7.2019. at 9:26, Alekre je napisao:

Pretprošle godine sam gledao kako pade pored mene čovek sa nekim kruzerom. 

Pre ležećeg je nagib, asfalt grbav. Inače, inače ništa vizuelno ne ukazuje na rizik. Čovek koči normalno i u jednoj tački samo mu kliznu prednji i pade. 

Na istom mestu je meni na isti način iz čista mira kliznuo prednji na ER5 ali pustio sam kočnicu i održao se nogama. Sutra dan sam naručio dve nove gume. 

 

Taj sa kruzerom je moj prijatelj Goranče, on je padao i kod Savremene i na Kolarskom putu i kod mene u dvorištu ..... njemu Bogotac ne pomogne a kamo li ABS. :) 

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Suzuki GSX 600 F , Cagiva T4 350E

Hmmm. Secam se da sam vozio 190ku sa ABS om i Kad sam imao prvo iskustvo sa Vectrom B zapanjilo me kakva je razlika.

Kad sam kocio naglo Mercedesom (iz 88) Samo sam kocio. Kad sam kocio Vectrom mislio sam da su mi odpala oba prednja tocka. Astra je jos gora.

Razumem da je tezina faktor i bog zna jos kakvi zahtevi ali Zapravo Vectra ne staje brze od 190ke a osecaj je prosto receno Jadan. I trzanje nije dobro za vesanje. Da ne zanemarim 30 godina evolucije.

Cini mi se da su stari sistemi imali teze i glomaznije komponente ali je postignut isti rezultat sa manje drame. Novi iako imaju malo poboljsanja su uglavnom dizajnirani da ustede.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@DexMaster te razlike su zbog rasporeda tezine, 190tka je nazad teza jer ima diferencijal pozadi pa je i sila kocenja na zadnjoj osovini mnogo veca kao i sami kocioni cilindri za razliku od vozila sa prednjom vucom koji su nazad "prazni".

Kada bi Vectra imala tu silu zadnji tockovi bi blokirali (aktivirali ABS pri svakom kocenju) , kod takvog rasporeda tezine zadnji samo vode vozilo a prednji zaustavljaju dok kod zadnje vuce sva cetiri zaustavljaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Suzuki GSX 600 F , Cagiva T4 350E
1 hour ago, bdada said:

@DexMaster te razlike su zbog rasporeda tezine, 190tka je nazad teza jer ima diferencijal pozadi pa je i sila kocenja na zadnjoj osovini mnogo veca kao i sami kocioni cilindri za razliku od vozila sa prednjom vucom koji su nazad "prazni".

Kada bi Vectra imala tu silu zadnji tockovi bi blokirali (aktivirali ABS pri svakom kocenju) , kod takvog rasporeda tezine zadnji samo vode vozilo a prednji zaustavljaju dok kod zadnje vuce sva cetiri zaustavljaju.

Slazem se sa tobom samo ono sto sam hteo da kazem je Da je auto 20 godina stariji i koristi pasivan ABS nema naglih pulsirajucih intervencija kao kod novih automobila. Mnogo je pitomije a ipak efikasno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Овај десно дефинитивно је мушко , ова лево се фемка ( оће , неће ) кочи пусти , кочи пусти а овај десно стисно и нема даље ( шаком о сто или ку....цем о ледину ) :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Nemam ABS, ali prosta logika i elementarna fizika kažu da je trenje veće ukoliko je sila pritiska veća. Iz ovog razloga, imao ili nemao ABS, pre nego što se stisne kočnica jako, neophodno je dozirati je jer se pri tome postepeno prenese opterećenje na prednji točak, a što više sile to se omogućava jače trenje (teže je da prokliza nešto pritisnuto).

Iz ovog razloga smatram da je zloupotreba koknuti kočnicu odmah do daske na motociklu sa ABS jer nema težine na prednjem točku, tj. ABS će reagovati i popustiti kočnicu jer je detektovao blokadu točka bez obzira što točak nije bio u stanju da iole ozbiljno koči. Naravno, za par desetinki sekunde će se ovo izbalansirati i sve ok. Ovo obično upućuju i uputstva, koči kao dz g nemaš a ako preteraš ne brini.

Super je ABS, treba ga imati a ne koristiti.

 

 

Sent using Tapatalk

 

 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 8 sati, nedokazani je napisao:

Nemam ABS, ali prosta logika i elementarna fizika kažu da je trenje veće ukoliko je sila pritiska veća. Iz ovog razloga, imao ili nemao ABS, pre nego što se stisne kočnica jako, neophodno je dozirati je jer se pri tome postepeno prenese opterećenje na prednji točak, a što više sile to se omogućava jače trenje (teže je da prokliza nešto pritisnuto).

Iz ovog razloga smatram da je zloupotreba koknuti kočnicu odmah do daske na motociklu sa ABS jer nema težine na prednjem točku, tj. ABS će reagovati i popustiti kočnicu jer je detektovao blokadu točka bez obzira što točak nije bio u stanju da iole ozbiljno koči. Naravno, za par desetinki sekunde će se ovo izbalansirati i sve ok. Ovo obično upućuju i uputstva, koči kao dz g nemaš a ako preteraš ne brini.

Super je ABS, treba ga imati a ne koristiti.

 

Sent using Tapatalk

Tačno je sve što si napisao, ali motor ima dva točka (sa mogućnošću da kočimo sa oba).

U momentu neposredno pre kočenja (i u prvim momentima kočenja) veća težina se nalazi na zadnjem točku, tako da je u tom periodu logičnije koristiti zadnju kočnicu, a odmah zatim (kada se težina prenese na prednji točak) maksimalno kočiti predjnim.

Ja sam sebe već utrenirao da uvek kočenje započinjem zadnjom, a delić sekunde kasnije kočim i prednjom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 122 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda varadero 1000

U cemu je razlika izmedju abs na kolima i motoru. Od nedavno vozim varadera sa abs i kad sam testirao kako radi oseti se samo to popustanje kad treba da blokira tocak. Za razliku od kola gde imaju te povratne vibracije na papucicu kocnice?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja