Jump to content

Moto Zajednica

ABS - teorija i praksa

Recommended Posts

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

ABS, ASC, ESP, ....i teorija i praksa su saglasne u jednom, Sva ta pomagala su tu da nadomeste nedostatak naše veštine, olakšaju upravljanje ili odrade ono što je van granica naših psiho-motoričkih sposobnosti. Ni jedno od njih ne potire osnovne zakone fizike, kinematike, dinamike kretanja, ... koji su univerzalni i neumoljivi.

Koliko malo ljudi to zaista shvata najbolje pokazuje silno blebetanje u onoj drugoj, gimnastičkoj temi. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 153 postova
  • Lokacija: Krupanj
  • Motocikl: R1200GS LC

Na mom CBF1000A su CBS i ABS, nije dugo kod mene, ali u ovih 6-7 hiljada km ni jednom nisam primetio da se ponaša neočekivano, a imao sam i spuštanja po makadamu (neki normalni veći nagibi, ništa ekstremno) i nagla kočenja na makadamu i prezadovoljan sam ponašanjem, svaki moj sledeći motocikl će imati ABS sigurno.

 

Za abarth_maniac dobronamerna ispravka: ako baš mora, piše se input, a ne imput (engl. input-ulaz)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ma nema tu šta... 

 

Vrlo mali broj motociklista ima dovoljno veštine da zaustavi motocikl bolje od ABS-a. Dokle god je situacija "idealna". Međutim, tamo gde su uslovi otežani, ABS pobeđuje.

 

Iole kompententan vozač neće momentalno blokirati prednji točak. Veća šansa je da će do klizanja doći u jednoj od tački na putanji kočenja zbog promene podloge. Tako ljudi najćešće padaju. Jednostavno, nije isti koeficijant trakcije na podlozi. Na 15m metra može biti ulje, antifriz, šahta, šina, pesak, Boga pitaj... Tu je ABS zakon i kraj svake diskusije.

 

Sećam se dobro jednog ekstremnog kočenja na Kawasakiju ER5. Odlično sam započeo kočenje, onda je u jednom trenutku kliznuo točak, pustio sam kočnicu i opet kočio. Da sam imao ABS, završio bi mi posao za sve pare, čak bi mu dužan ostao.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

To je tek druga diskusija, koliko je svako od nas "spreman" psiho fizički i kojim stepenom veštine vlada. Jedna od većih gluposti je da čovek zauzme stav da je odličan motociklista. Nema takvog, niti je moguće biti takav, ali treba težiti ka tome. Zato, podržavam svaki vid sigurnostnih sistema, pa makar to i neka bude veštačka inteligencija. 

Da ne zaboravimo, svi ti sistemi, ABS... Ne spava, ne gubi koncetraciju, ne plaši se, ne zna kišu, ne zna za Sunce, ne zna za problem na poslu i kod kuće. Čovek je jbg, takav kakav je. Predviđen da trči i to mu je to... Sve ostalo je tehnologija i fizika.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 153 postova
  • Lokacija: Krupanj
  • Motocikl: R1200GS LC

Potpuno se slažem sa Alekre-om, samo bih dodao jednu od najčešćih promena podloga koje mogu izazvati pad pri kočenju bez ABS-a - bele linije na asfaltu (pešački npr. pogotovu kad ga onako dobro zamaste, a još ga i oboje u krivini (kraj duplih traka u Loznici prema Banji)). 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
19 minutes ago, Alekre said:

Da ne zaboravimo, svi ti sistemi, ABS... Ne spava, ne gubi koncetraciju, ne plaši se, ne zna kišu, ne zna za Sunce, ne zna za problem na poslu i kod kuće. 

 

Gubi koncentraciju kada padne napon na akumulatoru :D ; ne zna za kišu ali je (ako je bavarac) osetljiv na vlagu u kočionoj tečnosti do imbecilnosti ;) ; i tako to ; nije savršen ; ali je koristan u svakom slučaju ; navijam za ABS  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
Pre 7 sati, bocca_bastard je napisao:

I da kocis kao syo abs prikoci, sto je nesto sto se nauci, da li ces zakociti i na 40 stepeni, prokuvan i prepadnut. Ne. 

 

 

kaze se prepanuut.:dupe2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Na Hondi cbf koju sam vozio, abs se toliko rano i agresivno u zaustavljanje mesao da sam mu morao struju uskracivati :D!

Ima i tema gde sam se "zalio", kriticna situacija, motor pun stvari, supruga i ja na njemu, sa sporednog puta, covek se autom ukljuci i na putu zaustavi kada nas je video!

Mesta do bankine levo je bilo mozda metar i tuda se provukao kolega motorom, ja nisam uspeo da se zaustavim blagovremeno i kada sam video da ga u vrata "gadjam" pustio sam kocnice i skrenuo desno na taj sporedni put sa koga je auto izasao.

I dalje sam ubedjen da bih se bez abs-a zaustavio.

 

P.S. Zadnji tocak kod motocikla i "ne koci" pod ovim sistemom, da, tezina se prebaci napred ali evo kolege koje su voljne neka probaju, niz neko brdo probajte kociti samo zadnjom, moze i petom :D

Zatim, iskljucite abs (ili mu osigurac izvadite) pa probajte isto, samo ovaj put sa osecajem i bez pete na papucici :)

Vise verujem motoru koji ima ovaj sistem, po kisi pogotovo! Ali valja da je ustelovan i naucen da se umesa kada treba, mada je i to osobno, verovatno je situacija (reakcija) i do mene bila losija posto nisam navikao na "pomoc pri kocenju"...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 8 sati, N.F.S. je napisao:

Na Hondi cbf koju sam vozio, abs se toliko rano i agresivno u zaustavljanje mesao da sam mu morao struju uskracivati :D!

Ima i tema gde sam se "zalio", kriticna situacija, motor pun stvari, supruga i ja na njemu, sa sporednog puta, covek se autom ukljuci i na putu zaustavi kada nas je video!

Mesta do bankine levo je bilo mozda metar i tuda se provukao kolega motorom, ja nisam uspeo da se zaustavim blagovremeno i kada sam video da ga u vrata "gadjam" pustio sam kocnice i skrenuo desno na taj sporedni put sa koga je auto izasao.

I dalje sam ubedjen da bih se bez abs-a zaustavio.

 

P.S. Zadnji tocak kod motocikla i "ne koci" pod ovim sistemom, da, tezina se prebaci napred ali evo kolege koje su voljne neka probaju, niz neko brdo probajte kociti samo zadnjom, moze i petom :D

Zatim, iskljucite abs (ili mu osigurac izvadite) pa probajte isto, samo ovaj put sa osecajem i bez pete na papucici :)

Vise verujem motoru koji ima ovaj sistem, po kisi pogotovo! Ali valja da je ustelovan i naucen da se umesa kada treba, mada je i to osobno, verovatno je situacija (reakcija) i do mene bila losija posto nisam navikao na "pomoc pri kocenju"...

 

Nisam bio lenj (a i vozilo mi se) pa sam nakon što sam pročitao ovaj tvoj post motorom otišao do Ruske crkve (selo GornJI Adrovac).

Od mene pa do tog mesta ima oko četiri kilometara sa dosta krvina i sa oštrim usponima (a u suprotnom smeru sa nizbrdicama). 

Istestirao detaljno ponašanje ABSa na svom motoru i samo sa zadnjom i samo sa prednjom kočnicom i solo i sa suvozačem (suvozačicom) i na asfaltu i na makadamu sa peskom i šljunkom.

Motor koči izvanredno u svim situacijama i ABS reaguje tek u momentu kada krene proklizavanje točka i kočenje se nastavlja ponovo gotovo trenutno (do ponovog proklizavanja). 

Imam i opciju da se ABS isključi i probao i to i apsolutno je kočenje sigurnije u svim uslovima sa ABSom. 

Opet naglašavam da ABS kod mog motora reaguje tek u momentu kada točak proklizne i da ta asistencija  traje samo delić sekunde.

Već sam ranije napisao da mi je ovo prvo vozilo sa ABSom i da nemam neko drugo iskustvo s tim, ali bih, po ovome što si napisao, rekao da je ABS na tvom motoru imao neku falinku.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Obicno zadnja kocnica na svim moticiklima koje probah a poseduju abs sluzi za smirivanje obrtaja masine... Da zaustavi nece. Inace, slabo je kada i koristim moram priznati, probah iskljucivo zbog abs_a.

Zadnje testirano je na gsx1250f iz 2013god, nizbrdica, zadnju kocnicu iz radoznalosti stisnem, tvrda kao kamen, zaustavlja, ali kao petinom snage, da se tako izrazim.

 

Ponavljam, ovo su moji licni utisci, sto je nekome vrh, drugome je razocarenje... Sve je to individualno.

 

 

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ne postoji mogucnost da moj motocikl ima falinku! Ne...
Veca je verovatnoca da prirodna anomalija i pojacana gravitacija poremete masu koju treba zaustaviti...

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, N.F.S. je napisao:

Ne postoji mogucnost da moj motocikl ima falinku! Ne...
Veca je verovatnoca da prirodna anomalija i pojacana gravitacija poremete masu koju treba zaustaviti...emoji6.pngemoji16.pngemoji108.png

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk
 

Imam i ja popriličnu masu (oko 110kg).

Nego mi baš čudno da kod tebe motor slabije koči sa ABSom?

Kod mene nema razlike u kočenju sa i bez ABSa, jedino što kada je ABS uključen dolazi do trenutnog popuštanja kočnice u momentu kada krene proklizavanje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 3 sati, zika56 je napisao:

Nego mi baš čudno da kod tebe motor slabije koči sa ABSom?

Ne koci slabije, vec je potreban duzi put da bi se motocikl zaustavio u odnosu kad nema ABS.

 

Probati sledece, na dobrom asfaltu bez rizle....

1.

Iskljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje bez blokade tockova (gadjati samu granicu) i izmeri koliki je zaustavni put.

 

2.

Ukljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje momentalno pun stisak da se aktivira ABS i izmeri koliki je zaustavni put.

 

Sta je fora.... fora je sto u prvom slucaju (ko moze pogoditi samu granicu a da ne blokira tockove) vrsi se konstantan pritisak na kocnice, sila delovanja je do max granice i tu ostaje dok se motocikl ne zaustavi.

 

Sta je fora kod ukljucenja ABS-a u istim uslovima..... fora je u tome sto si dosegao max silu pred blokade (gde treba da ostane), daljim stiskom rucice "casa preliva" sto momentalno aktivira ABS, dolazi do odpustanja sile kocenja koju sistem ne moze podesiti na max silu pred blokade i tad se zaustavni put povecava al zato imas upravljivost.

 

Ko ne veruje, nek prvo izmeri zaustavni put sa ukljucenim ABS-om. Zatim iskljuciti ABS i vezbati, dosta vezbati dok se ne dodje do max sile kocenja a da tocak ne blokira.

Nakon uvezbanosti, sa iskljucenim ABS-om izmeriti zaustavni put pa da vidite rezultat na cijoj je strani.

 

Onaj ko nema ABS, pritom zna granicu pri kocenju, nece imati mnogo vajde ako naleti na klizav asfalt il rizlu jer ce tad sigurno doci do blokade i motor dobija sanke tj pocinje da kliza. Jedini spas moze traziti u popustanju kocnice zarad promene pravca ako je moguce i ako zna.

Onaj ko ima ABS, zna za granicu pri kocenju, imace vajde u istoj situaciji jer ima kolko tolku upravljivost nad motociklom u slucaju da se aktivira ABS.

 

 

Usput, dacu dva primera.

 

  • Prvi se desio pre dve godine, ne secam se dal bese u CG il BiH, nije ni bitno. Bitno je da je bila desna krivina, polu-brza, polu-ostra. 

Taman sto sam usao u krivinu, vidim Milosa (Burgman 650) malko pre izlaza iz krivine kako maltene stoji tik uz razdelnu liniju, desno od njega je velika rupa. 

U tom momentu, treba doneti brzu odluku.... ako vrsim agresivno kocenje (bez blokade tockova), stizem Milosa i udaram ga sigurno jer ne mogu promeniti pravac.

Ako dodam zadnju kocnicu, mogu oboriti jos malo motor i proci desno od Milosa, tad bi upao u rupu, gde bi najverovatnije izlomio motor a mozda i sebe.

Nikog nema u drugoj traci, odlucujem se za pun stisak, ispravljam motor i momentalno se aktivira ABS, pustam obe kocnice na delic sekunde kako bi motor usmerio levo od Milosa i opet pun stisak kocnice gde se ponovo aktivira ABS jer ne znam sta me ceka posle Milosa, treba mi upravljivost motora.

 

Situacija je prosla odlicno, bez panike..... Miloseve reci su bile "kao da je mitraljez prosao pored mene".

 

  • Druaga situacija je bila prosle godine kad smo isli za Jasi (RO). Dosadna magistrtala, pravac, svi voze kao da je autoban ili ti 110-120km/h. U jednom momentu, naglo se zaustavlja napred neki automobil, svi koce. Bio sam na celu kolone, pocinjem sa agresivnim kocenjem, drugar iza mene isto. 

Zaustavljamo se iza automobila, ja levo, drugar desno, ja dalje od zadnjeg branika, drugar blize braniku (pokusavam da vam priblizim scenu).

Treci drugar koji nailazi, u opste nije registrovao na vreme sta se zbilo napred.

Pogledam u retrovizor i vidim da nas sigurno stize (razletecemo se kao kegle), zatim cujem njegove kocnice, agresivno bez da blokira tockove.

Posto sam bio dalje od branika automobila ispred mene, zakrecem korman i sklanjam se levo, stajem na razdelnu liniju kako bi napravio mesta da se treci drugar zaustavi.

 

Tako i bi, prizemljio se sto bi rekli bez posledica, taman se uparkirao tu gde sam ja bio. Njegove reci su bile "nisam mogao da zaustavim motor, vec sam video kako udaram Sasu, bilo me greota da zveknem tebe (mene), nov ti motor a i skuplje bi me izasla popravka :lol: 


Da ne ipadne da sam ja tu sad neki supermen, nisam sigurno al zato kad vozim sva su mi cula ukljucena pa i ono 6-to.

Jednostavno moras znati svoje sposobnosti, moras vezbati. Isto tako, moras znati mogucnosti i ocekivanja svog motora, ne bi li se zavrsilo sa srecnim krajem sto je poenta ovog naseg zajebatog hobija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 23 minuta, Satelis je napisao:

Ne koci slabije, vec je potreban duzi put da bi se motocikl zaustavio u odnosu kad nema ABS.

 

Probati sledece, na dobrom asfaltu bez rizle....

1.

Iskljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje bez blokade tockova (gadjati samu granicu) i izmeri koliki je zaustavni put.

 

2.

Ukljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje momentalno pun stisak da se aktivira ABS i izmeri koliki je zaustavni put.

 

Sta je fora.... fora je sto u prvom slucaju (ko moze pogoditi samu granicu a da ne blokira tockove) vrsi se konstantan pritisak na kocnice, sila delovanja je do max granice i tu ostaje dok se motocikl ne zaustavi.

 

Sta je fora kod ukljucenja ABS-a u istim uslovima..... fora je u tome sto si dosegao max silu pred blokade (gde treba da ostane), daljim stiskom rucice "casa preliva" sto momentalno aktivira ABS, dolazi do odpustanja sile kocenja koju sistem ne moze podesiti na max silu pred blokade i tad se zaustavni put povecava al zato imas upravljivost.

 

Ko ne veruje, nek prvo izmeri zaustavni put sa ukljucenim ABS-om. Zatim iskljuciti ABS i vezbati, dosta vezbati dok se ne dodje do max sile kocenja a da tocak ne blokira.

Nakon uvezbanosti, sa iskljucenim ABS-om izmeriti zaustavni put pa da vidite rezultat na cijoj je strani.

 

Onaj ko nema ABS, pritom zna granicu pri kocenju, nece imati mnogo vajde ako naleti na klizav asfalt il rizlu jer ce tad sigurno doci do blokade i motor dobija sanke tj pocinje da kliza. Jedini spas moze traziti u popustanju kocnice zarad promene pravca ako je moguce i ako zna.

Onaj ko ima ABS, zna za granicu pri kocenju, imace vajde u istoj situaciji jer ima kolko tolku upravljivost nad motociklom u slucaju da se aktivira ABS.

 

 

Usput, dacu dva primera.

 

  • Prvi se desio pre dve godine, ne secam se dal bese u CG il BiH, nije ni bitno. Bitno je da je bila desna krivina, polu-brza, polu-ostra. 

Taman sto sam usao u krivinu, vidim Milosa (Burgman 650) malko pre izlaza iz krivine kako maltene stoji tik uz razdelnu liniju, desno od njega je velika rupa. 

U tom momentu, treba doneti brzu odluku.... ako vrsim agresivno kocenje (bez blokade tockova), stizem Milosa i udaram ga sigurno jer ne mogu promeniti pravac.

Ako dodam zadnju kocnicu, mogu oboriti jos malo motor i proci desno od Milosa, tad bi upao u rupu, gde bi najverovatnije izlomio motor a mozda i sebe.

Nikog nema u drugoj traci, odlucujem se za pun stisak, ispravljam motor i momentalno se aktivira ABS, pustam obe kocnice na delic sekunde kako bi motor usmerio levo od Milosa i opet pun stisak kocnice gde se ponovo aktivira ABS jer ne znam sta me ceka posle Milosa, treba mi upravljivost motora.

 

Situacija je prosla odlicno, bez panike..... Miloseve reci su bile "kao da je mitraljez prosao pored mene".

 

  • Druaga situacija je bila prosle godine kad smo isli za Jasi (RO). Dosadna magistrtala, pravac, svi voze kao da je autoban ili ti 110-120km/h. U jednom momentu, naglo se zaustavlja napred neki automobil, svi koce. Bio sam na celu kolone, pocinjem sa agresivnim kocenjem, drugar iza mene isto. 

Zaustavljamo se iza automobila, ja levo, drugar desno, ja dalje od zadnjeg branika, drugar blize braniku (pokusavam da vam priblizim scenu).

Treci drugar koji nailazi, u opste nije registrovao na vreme sta se zbilo napred.

Pogledam u retrovizor i vidim da nas sigurno stize (razletecemo se kao kegle), zatim cujem njegove kocnice, agresivno bez da blokira tockove.

Posto sam bio dalje od branika automobila ispred mene, zakrecem korman i sklanjam se levo, stajem na razdelnu liniju kako bi napravio mesta da se treci drugar zaustavi.

 

Tako i bi, prizemljio se sto bi rekli bez posledica, taman se uparkirao tu gde sam ja bio. Njegove reci su bile "nisam mogao da zaustavim motor, vec sam video kako udaram Sasu, bilo me greota da zveknem tebe (mene), nov ti motor a i skuplje bi me izasla popravka :lol: 


Da ne ipadne da sam ja tu sad neki supermen, nisam sigurno al zato kad vozim sva su mi cula ukljucena pa i ono 6-to.

Jednostavno moras znati svoje sposobnosti, moras vezbati. Isto tako, moras znati mogucnosti i ocekivanja svog motora, ne bi li se zavrsilo sa srecnim krajem sto je poenta ovog naseg zajebatog hobija.

Ma odlično ja znam kako funkcioniše ABS, nego jesi li ti pročiao post na koji sam dao ovaj svoj komentar?

Kolega je napisao da mu zadnji točak skoro uopšte ne koči (da je kočnica tvrda i da koči svega sa oko petine snage). Dakle nije uopšte napisao da  točak blokira pa popisti, nego da neće da koči, pa se moj komentar odnosio isključivo na ovu tvrdnju.

Što se ostalog tiče, već sam u prethodnim komentarima naveo da verovatno ima onih koji mogu da pobede ABS u dužini zaustavnog puta, ali samo u kontrolisanim okolnostima i na poznatoj podlozi, a u iznenadnim situacijama i na nepoznatoj podlozi vrlo teško.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Ne koci slabije, vec je potreban duzi put da bi se motocikl zaustavio u odnosu kad nema ABS.
 
Probati sledece, na dobrom asfaltu bez rizle....
1.
Iskljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje bez blokade tockova (gadjati samu granicu) i izmeri koliki je zaustavni put.
 
2.
Ukljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje momentalno pun stisak da se aktivira ABS i izmeri koliki je zaustavni put.


I onda probati isto to, samo:

1.
Iskljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje sa blokadom tockova i izmeri koliki je zaustavni put (ukoliko si ostao u vertikali).

2.
Ukljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje momentalno pun stisak da se aktivira ABS i izmeri koliki je zaustavni put.



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Odlična tema i još bolji tekstovi koji su pre svega konstruktivno dopunjujući.

 

On 26.7.2019. at 20:40, drs je napisao:

ABS, ASC, ESP, ....i teorija i praksa su saglasne u jednom, Sva ta pomagala su tu da nadomeste nedostatak naše veštine, olakšaju upravljanje ili odrade ono što je van granica naših psiho-motoričkih sposobnosti. Ni jedno od njih ne potire osnovne zakone fizike, kinematike, dinamike kretanja, ... koji su univerzalni i neumoljivi.

Koliko malo ljudi to zaista shvata najbolje pokazuje silno blebetanje u onoj drugoj, gimnastičkoj temi. 

 

Ovo što je Sale napisao je suština, a mnogi vozači imaju zabludu verujući da je ABS svemoguć i da neutrališe boldovano, pa koče u krivini i pod nagibom, a još uvek nema sigurnog pomagala i za 4 točka a kamoli na dva koji bi to stopostotno omogućio, bez obzira što proizvođači to tvrde. Činjenica jeste da svi dodatni sistemi napreduju kroz godine, mislim da je Volvo imao prvi mehanički kvazi ABS na svakom točku.

 

BMW je među prvima, ako ne i prvi, počeo sa serijskom ugradnjom ABS-a, odlično funkcioniše na seriji 11.xx ali se jasno oseti kad radi na bilo kom točku što meni lično daje osećaj kočenja. Na 1200 sistem radi mnogo sofisticaranije i gotovo da se ne primeti kad se aktivirao, više okom detektujem kočenje nego kroz osećaj. LC je otišao još dalje, u enduro modu besprekorno funkcioniše na šljunku i travi, doduše, to mi je prvo iskustvo off vožnje na nedavnom pohađanju kursa tog načina upotrebe motora.

 

Teoretski, odnosno matematički, zaustavni put je kraći bez ABS pomagala, međutim, pitanje je opšte veštine  kao i iskustva na različitim podlogama, naročito uzastopno promenljivim.

 

Spomenu neko trening bezbedne vožnje,  na poligonu i sa radarom radi se takozvano panično kočenje i sa 80kmh, pri manjim brzinama se insistira da učesnici koče i sa isključenim ABS-om. Ovo je inače potrebno, jer oslanjanje na pomagala nije apsolutno sigurno, posebno na CBS gde ljudi koriste samo jednu komandu kočnice i ne znaju šta činiti kad otkaže pomoć, a kvarovi se dešavaju, prvi primer su BMW-ovi modeli sa servo pojačivačem sile kočenja koji trenutno može da otkaže i to ne samo gubitkom ABS funkcije, već gubi praktično skoro svu silu  i potreban je Herkulovski stisak da bi iole motor kočio, takozvano "residual braking". Na žalost, teško da će se negde naći neka preporuka šta činiti kad pomagalo otkaže ili se nađe na podlozi gde ima nikakvo dejstvo, led, klizak sneg, blato,...tako da je vežba u kontrolisanim uslovima i uz instruktoražu jedini način da se nešto nauči za ne daj Bože. 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
7 hours ago, Satelis said:

Ne koci slabije, vec je potreban duzi put da bi se motocikl zaustavio u odnosu kad nema ABS.

 

Probati sledece, na dobrom asfaltu bez rizle....

1.

Iskljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje bez blokade tockova (gadjati samu granicu) i izmeri koliki je zaustavni put.

 

2.

Ukljuci ABS, zaleti motor 80km/h, vrsi agresivno kocenje momentalno pun stisak da se aktivira ABS i izmeri.

 

Onaj ko nema ABS, pritom zna granicu pri kocenju, 

Kolega a zasto kada imas abs ici odmash na pun stisak? Zasto izazvati rad abs-a odmah? Zasto ne koristiti tehniku kao kada nemas abs i progresivno kociti do same blokade tocka. Pa kada blokira abs ce na djelic sekunde odraditi svoje. To i jeste zabluda,sto ljudi misle da treba drugacije kociti kada imaju ili nemaju abs. Treba kociti isto. Sa tom razlikom sto kada imas abs imas i pravo na gresku ako slucano omasis tacku blokiranja tockova.

 

"Onaj ko nema ABS, pritom zna granicu pri kocenju"

 

Ovo gore je moguce maltene samo na stazi. 

Svaki asfalt ima drugaciji grip. Pogotovo kada putujes pa se za jedan dan izmjenja 10 vrsta asfalta, a tu ne spominjem, prasinu,sljunak,vodu,ulje...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pretprošle godine sam gledao kako pade pored mene čovek sa nekim kruzerom. 

Pre ležećeg je nagib, asfalt grbav. Inače, inače ništa vizuelno ne ukazuje na rizik. Čovek koči normalno i u jednoj tački samo mu kliznu prednji i pade. 

Na istom mestu je meni na isti način iz čista mira kliznuo prednji na ER5 ali pustio sam kočnicu i održao se nogama. Sutra dan sam naručio dve nove gume. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 8 sati, zika56 je napisao:

Ma odlično ja znam kako funkcioniše ABS, nego jesi li ti pročiao post na koji sam dao ovaj svoj komentar?

Kolega je napisao da mu zadnji točak skoro uopšte ne koči (da je kočnica tvrda i da koči svega sa oko petine snage). Dakle nije uopšte napisao da  točak blokira pa popisti, nego da neće da koči, pa se moj komentar odnosio isključivo na ovu tvrdnju.

Jesam Zile, posle sledi .......

 

Pre 15 sati, N.F.S. je napisao:

Ne postoji mogucnost da moj motocikl ima falinku! Ne...
Veca je verovatnoca da prirodna anomalija i pojacana gravitacija poremete masu koju treba zaustaviti...emoji6.pngemoji16.pngemoji108.png

Poznavajuci Nenada (preko foruma ) i njegova momentalna rasklapanja, sredjivanja.....dodjoh do napisanog zakljucka tj da nema kvar vec da tako radi.

 

Pre 8 sati, zika56 je napisao:

Što se ostalog tiče, već sam u prethodnim komentarima naveo da verovatno ima onih koji mogu da pobede ABS u dužini zaustavnog puta, ali samo u kontrolisanim okolnostima i na poznatoj podlozi, a u iznenadnim situacijama i na nepoznatoj podlozi vrlo teško.

Cela sustina samo sto ne mora biti kontrolisana okolnost, dovoljna je dobra podloga uz ispravan motcikl.

 

Pre sat vremena, bokibd je napisao:

Kolega a zasto kada imas abs ici odmash na pun stisak? Zasto izazvati rad abs-a odmah? Zasto ne koristiti tehniku kao kada nemas abs i progresivno kociti do same blokade tocka. Pa kada blokira abs ce na djelic sekunde odraditi svoje. To i jeste zabluda,sto ljudi misle da treba drugacije kociti kada imaju ili nemaju abs. Treba kociti isto. Sa tom razlikom sto kada imas abs imas i pravo na gresku ako slucano omasis tacku blokiranja tockova.

Moj post se odnosi za probu a ne za svakodnevno koriscenje u saobracaju.

Naravno da ne treba ici odmah pun stitsak na polugu bez obzira imao il nemao ABS.

Problem nastaje u iznenadnim situacijama kada nastane panika, pritom ne znas svoje mogucnosti nit granice svojih kocnica..... u velikoj meri zabadaju pun stisak kocnice pa kako bude.

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Zahvaljujem na lepim recima i zaista mi je drago sto me ljudi tako dozivljavaju, ja ako npr. i nesto totalno benigno ne odradim (podmazem osovinu stendera eto) to mi toliki nemir unese a kamoli bitna komponenta kao kocioni sistem.

Trazim i pomoc/misljenje strucnih kada negde "zaglavim"... Mi ovde iznosimo suprotno, licna zapazanja i kako dozivesmo zaustavljanje abs_om.

Norme, kriterijumi, sposobnosti razlicite pa su i misljenja takva.

Postujem.

 

Uzeh primer zadnjeg tocka posto se na njemu naj lakse abs aktivira, mali je pritisak dovoljan za blokadu samim tim i za aktivaciju sistema o kom pisemo.

Probu ne mogu izvoditi oni sa povezanim kocnicama posto bilo koja poluga aktivira celjusti na oba tocka.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja