Jump to content

Moto Zajednica

fasciculus chemicus

Recommended Posts

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
pre 4 minuta, Branko je napisao:

Ee sad jedno pitanje: Cime bi se mogla sanirati dublja ostecenja - rupice u metalu prije sve te procedure ili u toku procedure da sto se uradi bude glatko ko spiglo? :kafa:

 

Ako je metal gvožđe onda se hartletuje mesingom ili srebrnom legurom,može čak i da se zakalajiše(čist Kalaj)...ako je Aluminijum u pitanju stvar je mnogo nezgodnija,teže se zavaruje a obično su to krhki i nežni delovi pa se ne smeju puno ni grejati....osim toga Aluminijum ima ogroman broj legura što je još komplikovanije.

 

Odlivci od Al su posebno nezgodni za poiliranje,brusiš ga da ukloniš oštećenja i nepravilnosti nastale prilikom livenja a onda ti se otvaraju rupice na drugom mestu...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ovo je odlično za magazin :)

Promenio član Jovan Ristic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
pre 2 minuta, štampar je napisao:

 

Ako je metal gvožđe onda se hartletuje mesingom ili srebrnom legurom,može čak i da se zakalajiše(čist Kalaj)...ako je Aluminijum u pitanju stvar je mnogo nezgodnija,teže se zavaruje a obično su to krhki i nežni delovi pa se ne smeju puno ni grejati....osim toga Aluminijum ima ogroman broj legura što je još komplikovanije.

 

Odlivci od Al su posebno nezgodni za poiliranje,brusiš ga da ukloniš oštećenja i nepravilnosti nastale prilikom livenja a onda ti se otvaraju rupice na drugom mestu...

 

Hvala na brzom odgovoru i puno srece i zadovoljstva u daljnjem radu. :sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 21.7.2019. at 20:44, štampar je napisao:

Niklovanje je elektrohemijski proces gde se na neki deo nanosi prevlaka Nikla.Nikal je beo metal koji pripada podgrupi Gvožđa (uz njih je i Kobalt).Imaju vrlo slične fizičko hemijske osobine s tim što je Nikal otporan na koroziju pa i na vrlo agresivne kiseline i baze...niklovanje je najčešći postupak koji se primenjuje da se neki deo zaštiti od korozije i uobičajeno se nanose dve prevlake,polusjajni i sjajni Nikal.

 

Da se neki deo nikluje valja ga posle poliranja dobro odmastiti.Slobodno se može reći da je odmašćivanje najbitniji postupak prilikom nanošenja metalnih prevlaka...

 

Najpre se delovi operu u benzinu pa zatim u UZ kadici gde je poznati rastvor za odmašćivanje koji se sastoji od fosfata,karbonata i silikata.U osnovi uvek takav rastvor sadrži površinski aktivnu materiju i dodatke koji pospešuju pranje...nešto kao deterdžent samo ipak mnogo jače.

 

Posle toga delovi se kaće na vešalicu i više prstima ne dodiruju nego se oplaknu u nekom dobrom odmašćivaču.To je obično TriHlorEtilen ili DiHlorMetilen

DSCN3304.jpg

 

Sjajno, jednom rečju.

 

Poznajem problematiku ovlaš, tek toliko da mogu kao mušterija da razgovaram sa alehemičarima. Problem elektro niklovanja je što dolazi do nejednake debljine nanosa i slabog oslojavanja zavisno od oblika, primer šupljina cevi. Navodno postoji čisto hemijsko niklovanje, bez struje, gde rastvor svuda jednako oslojava uključujući i šupljine, ali je samo jedan u Srbiji pre par godina imao u najavljenoj ponudi.

 

Nikl je jako tvrd i krt, termo neimun, kad se ošteti i potrebna je popravka, jako teško se skida tako da je obnova prilično mučna.

 

Legure aluminijuma su baš nezgodne za rad po svemu. Rupice koje su spomenute, su dubinska korozija i koliko ja znam, nije je moguće ukloniti hemijskim putem ili pretvoriti u relativno stabilan neki sloj ko što se može sa gvožđem, jedino se mehanički uklanja pa kolko se uspe. Neko zapunjavanje bi moglo da se uradi nanošenjem bakra, pod predpostavkom da je krater očišćen, pa onda da se ravna poliranjem i tako više puta dok se ne dobije prihvatljiv rezultat i onda nanese završni sloj nikla i hroma.

 

Zanima me tvoje viđenje problematike.

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre 14 sati, đunta je napisao:

Poznajem problematiku ovlaš, tek toliko da mogu kao mušterija da razgovaram sa alehemičarima. Problem elektro niklovanja je što dolazi do nejednake debljine nanosa i slabog oslojavanja zavisno od oblika, primer šupljina cevi. Navodno postoji čisto hemijsko niklovanje, bez struje, gde rastvor svuda jednako oslojava uključujući i šupljine, ali je samo jedan u Srbiji pre par godina imao u najavljenoj ponudi.

Хм...познајеш ти проблематику довољно,знам те ја:D

Али је питање занимљиво и вреди одговора.

 

Галванска превлака мора да испуни неколико услова да би је могли уважити.

 

-адхезија

-кохезија превлаке

- континуитет

(Прескочићу  ово иако је све повезано) јер се твоје питање уклапа у 

-једноличност  превлаке...Да би превлака била што је могуће једноличнија илити  да би покрила свуда равномерно оцењујемо је само релативним оценама - слабо,умерено,добро и одлично...

 

Да ли ће се негде исталожити више или мање углавном је везано за концетрацијски  пренапон на катоди чија величина зависи од концетрације електролита у маси и на самој површини катоде...(концентрација електролита није иста у неком удубљењу нпр. у односу на укупну концентрацију ).

 

Промена температуре (локална промена)може утицати на способност једноликог покривања услед промене електролитичког отпора.

 

Да би се избегле све појаве које утичу на способност једноликог покривања раствор се меша а предмет(катода)се енергично покреће,такође у електролиту увек постоји неки додатак који повољно утиче на смањење површинског напона односно повећава способност квашења итд.

 

Катода(предмет)се поставља тако да није никад ничим заклоњена или да није преблизу аноде...

 

Никлена купатила углавном имају одличну способност једноликог покривања.И у удубљењима се исталожи превлака.(Радио сам неке клеме за ел.индустрију и одлично је испало,унутрашњост ''рупе'' у коју ће ући проводник од 10 мм је рецимо покривена одлично као и рупе у које је урезан навој)...

 

Има наравно и предмета као цев коју си поменуо али и за то има решење.

 

А и њега си поменуо:D с тим што то није ''хемијско никловање'' већ га зовемо редуктивни Никал.

 

(''Хемијско'' би се заснивало на цементацији односно познатој појави да електронегативнији метал истискује онај позитивнији из неког раствора а тај се одмах исталожи на површини,није случај са Никлом који спомињеш.)

 

Редуктивно никлено купатило је састављено од  никлене соли (хлорид или сулфат)и најчешће НатријухипоФосфита и Натријум ацетата...нисам се удубљивао у сам хемизам реакције која ће редуковати Никал на површину предмета али сам некада давно пробао то да урадим и резултат није био лош.

Ипак тај рад је компликован из неких других разлога(концетрација Никлових јона се јако брзо мења,температура такође а одржавати температуру таквог система у опсегу од 1 степен уопште није једноставно...)

Проблем је и са набавком хемикалија.Трговци нпр. имају у понуди соли за редуктивни Никал али то продају као готов производ (састав је технолошка тајна)и најмање паковање је 100 кг...а кошта прескупо да би се исплатило...

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre 1 sat, đunta je napisao:

Legure aluminijuma su baš nezgodne za rad po svemu. Rupice koje su spomenute, su dubinska korozija i koliko ja znam, nije je moguće ukloniti hemijskim putem ili pretvoriti u relativno stabilan neki sloj ko što se može sa gvožđem, jedino se mehanički uklanja pa kolko se uspe. Neko zapunjavanje bi moglo da se uradi nanošenjem bakra, pod predpostavkom da je krater očišćen, pa onda da se ravna poliranjem i tako više puta dok se ne dobije prihvatljiv rezultat i onda nanese završni sloj nikla i hroma.

Тако једино и може да се уради ,нема другог начина.Бакар се наноси наjпре из раствора у коме су јони једновалентног Бакра па онда из раствора који се примењује у тзв.''галванопластици''  и који се користи за добијање дебелих слојева Бакра.

Све зависи од ''економије'',ретко и радим делове мотоцикла јер је то једноставно прескупо за власника...понекад урадим некоме неку ситницу из чистог задовољства...:D

 

 

DSCN3154.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

 

1 hour ago, štampar said:

Тако једино и може да се уради ,нема другог начина.Бакар се наноси наjпре из раствора у коме су јони једновалентног Бакра па онда из раствора који се примењује у тзв.''галванопластици''  и који се користи за добијање дебелих слојева Бакра.

Све зависи од ''економије'',ретко и радим делове мотоцикла јер је то једноставно прескупо за власника...понекад урадим некоме неку ситницу из чистог задовољства...:D

 

 

DSCN3154.jpg

Stigao S400 u Tursku :jee:.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Imam trodelni recept za "hemijsko" niklovanje, pomenuo sam galvanizeru... Problem je sa niplovima žičanih točkova, unutrašnjih prečnika 3,4 mm, dužina 20,30, upuštena glava imbus/ torex, ne bude uvek svaki dobar upravo zbog anomalija koje ima elektrohemijsko prevlačenje. Pokrivo sam set žica i iščekićo niplove, nanet predebeo sloj pa posle improvozacije i nisam bio siguran u nosivist, nov set i od tad izbegavam da posredujem. Verovatno može da se postigne kontinuirani kvalitet, što bi ekstra koštalo, ali bespredmetno u opštem trendu obezvređivanja, tako da je posebno lepo videti ovakav izuzetak.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
pre 35 minuta, đunta je napisao:

Imam trodelni recept za "hemijsko" niklovanje, pomenuo sam galvanizeru... Problem je sa niplovima žičanih točkova, unutrašnjih prečnika 3,4 mm, dužina 20,30, upuštena glava imbus/ torex, ne bude uvek svaki dobar upravo zbog anomalija koje ima elektrohemijsko prevlačenje. Pokrivo sam set žica i iščekićo niplove, nanet predebeo sloj pa posle improvozacije i nisam bio siguran u nosivist, nov set i od tad izbegavam da posredujem. Verovatno može da se postigne kontinuirani kvalitet, što bi ekstra koštalo, ali bespredmetno u opštem trendu obezvređivanja, tako da je posebno lepo videti ovakav izuzetak.

Kako može da ''ne bude svaki dobar''?

To nije zbog ''anomalija koje ima elektrohemijsko prevlačenje'' već zbog drugih razloga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 24.7.2019. at 22:55, štampar je napisao:

Kako može da ''ne bude svaki dobar''?

To nije zbog ''anomalija koje ima elektrohemijsko prevlačenje'' već zbog drugih razloga...

 

Ovde je 80 niplova i obično se radi o tolikom broju,( usput, ovo je prešlo ravno 200K, uglavnom van puta i prano nikad):

 

001jpg.jpg.664f18f464ff7cc40cd9804cb089e4ce.jpg

 

Urađeni savršeno:

 

002.jpg.cb357f21554ad09497eb7f701c457e2c.jpg

 

Problem je tolika brojnost, niže se na đerdane uz ko zna koliko još koje čega potopljenog u veliku kadu, ko zna kakav je rastvor i podešenost postupka tog časa, ne požurujem nikada al ni neću da čekam danima, tako da neki feler je tolerantan i vratim na ponovni postupak, razumljivo je da ne može svaki da se zagleda ko što ja to pri montaži činim zbog dodatnog tretmana. Drugim rečima, ne žive ljudi od mene i ja sam im samo muka, tako da se obostrano tolerešimo i svi zadovoljni. Jednostavno nije moguće izbeći nus pojave, ili uspostaviti idealne uslove svaki put. Zato sam i predložio "hemijski" postupak, međutim, verovatno nije razuman za posebne zahteve koji su i retki.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

@štampar idi bre gde napisa ovo ovako i vrati me 25 godina u nazad na prvu godinu pmf-a(hemijski faks),odmah mi kroz glavu proslo kako mi je najvaznije bilo doci do dupeta asistentkinje iz neorganske hemije(da ne pominjem imena:ups:) bio sam najredovniji na vezbama,jao kakva nostalgija kud sam i citao-evo i zena me pita sta se vrtis oko stola ko lud-ajde smisljaj vremeplov(ako vec nisi) pa me vracaj tamo:jee3:.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre 16 sati, piki je napisao:

asistentkinje iz neorganske hemije(da ne pominjem imena:ups:)

Ех...мени је ''пресудила'' урођена радозналост да се упишем у ХТТШ а тамо ме дочекало изненађење,професорка Неорганске хемије лепа ко анђео...(млада,тек завршила факс),згодна,паметна...:ooo:

...каже нам на почетку године ''ко буде добро знао Неорганску хемију ићи ће на савезно такмичење''...

 

Ја наравно одмах питам ''јел'нас ви водите на такмичење''?:D 

 

И тако,...једино с њених часова нисам бежао а она је била и велики лаф,оправда ми све изостанке јер ја ''морам да се спремам за такмичење''...(идем са часова да вежбам оксидо редукционе једначине које ми она задавала :D)

 

Де смем да нешто не знам кад ме таква професорка нешто пита?:jee:Њекрасова сам имао у малом прсту,из Цанићеве ''опште и неорганске хемије'' сам знао да цитирам ''коју оћеш лекцију''...

 

Диплома са тог такмичења и данас ми је најдража слика на зиду...

 

Професорка се одселила  из ЛО кад сам кренуо у други разред...никад је више нисам видео,отишла у Земун...баш ми било жао,била је сјајан професор а уз то и риба и по...

 

А на том такмичењу (''једанаесто савезно такмичење младих хемичара'') које се одржало у Велесу упознам једну Македонку...дваес дана касније пред сам крај школске године ја запалим у Велес ''ма само да је видим'':ljubav:..

 

...кад сам  после седам дана  дошао у школу професорка ме пита ''ниси ваљда стварно ишао код оне сисате у Велес:confused0068:,зар ниси мало млад за љубав:stabre:...ајде на часове,средићу ти изостанке и кечеве...''

 

Завршио сам аналитички смер и остао техничар,нисам студирао...осим хемијских анализа волим да се бавим и анализирањем друштвених односа,економије,историје итд.:jee: ...

 

И ти си мени пробудио носталгију:D...45 година од кад сам први пут оњушио лабораторију...

 

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Ja se od hemije jedino sećam sisate nastavnice u osmom osnovne. I ničeg više. Prirodne nauke su se jednostavno odbijale od mene.:D

Dve tetke su mi bile profesori na BU, doktori hemije.

Bože mili na koga sam se ja dao?:D

 

A matematika, kakav kamen spoticanja... Ni srednju školu ne bi završio da mi nije predavao komšija prve dve godine, a naredne dve ćaletov drug.

Žalosna je to priča...:D

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
pre 16 minuta, Due je napisao:

Žalosna je to priča...:D

 

Јашта је него жалосна...''самоуправни социјализам ти све омогућио,бесплатно школовање,студирање,''шта год хоћеш а ти си то све изневерио и одао се пороцима претпостављам...:jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Lep tekst podržan sa fotografijama procesa i opisima koji se, moram da primetim, izuzetno drže teme sa sve stručnim izrazima i nazivima. Hvala ti. I mene si malo vratio u neka druga, davna, vremena. Hemiju sam voleo. I organsku i neorgansku. Ni jedna nastavnica, ni asistentkinja nosu bile ni mlade ni privlačne ni jednostavne za saradnju, ali, još sam u osnovnoj skapirao šta i kako a u gimnaziji, prirodni smer, se sve samo nadogradilo. Nas dvoje, troje nismo nikad kontrolni radili. Kada sam Dobrilu u gimnaziji pitao kako sve to pravda, rekla mi je da joj je lakše to nego da pazi kome sve radim zadatke. Ipak, završio sam Mašinski fakultet gde sam bar na kraju opet imao dodira s hemijom. Smer Procesna tehnika. Difuzione operacije i aparati su mi j... mamu maminu. Još jednom, hvala ti i na tekstu i na saznanju da neko zaista primenjuje svoje znanje pa makar i u privatne svrhe.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • kojekude, 251 postova
  • Lokacija: nbgd
  • Motocikl: tražim, gledam, probam, biram..

.. alhemičarke su uglavnom fatalne, sećam se naše u gimn. koja nas je pozvala jednog leta (raspust) da "svratimo" u njenu kuću u sutivanu na putu za jelsu gde smo išli u kamp (nas 10-12) i ostali 2 dana, nezaborav..

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
pre 57 minuta, lomitelj je napisao:

Lep tekst podržan sa fotografijama procesa i opisima koji se, moram da primetim, izuzetno drže teme sa sve stručnim izrazima i nazivima. Hvala ti. I mene si malo vratio u neka druga, davna, vremena. Hemiju sam voleo. I organsku i neorgansku. Ni jedna nastavnica, ni asistentkinja nosu bile ni mlade ni privlačne ni jednostavne za saradnju, ali, još sam u osnovnoj skapirao šta i kako a u gimnaziji, prirodni smer, se sve samo nadogradilo. Nas dvoje, troje nismo nikad kontrolni radili. Kada sam Dobrilu u gimnaziji pitao kako sve to pravda, rekla mi je da joj je lakše to nego da pazi kome sve radim zadatke. Ipak, završio sam Mašinski fakultet gde sam bar na kraju opet imao dodira s hemijom. Smer Procesna tehnika. Difuzione operacije i aparati su mi j... mamu maminu. Još jednom, hvala ti i na tekstu i na saznanju da neko zaista primenjuje svoje znanje pa makar i u privatne svrhe.

 

Drago mi je da ti se dopalo,retko radim delove motocikla i to mi je više hobi ali ipak vezano za profesiju.Kako sam zbog nekih drugih potreba malko izučavao koroziju i njeno otklanjanje eto prilike da se to primeni i na delovima motocikla...

Npr. poznata problematika korozije rezervoara i delova kao ova prirubnica i nosač pumpe za gorivo

 

 

DSCN3016.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

To posle intervencije izgleda mnogo pristojnije,korozija se otkloni a prirubnica ponovo pocinkuje i to može da služi još dugo,ne mora se uvek kupovati nov deo...(ipak ja potičem iz vremena kad se sve popravljalo a ništa nije bacalo:neznam::D)

 

 

 

DSCN3021.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre 15 sati, štampar je napisao:

И тако,...једино с њених часова нисам бежао а она је била и велики лаф,оправда ми све изостанке јер ја ''морам да се спремам за такмичење''...(идем са часова да вежбам оксидо редукционе једначине које ми она задавала :D)

 

Де смем да нешто не знам кад ме таква професорка нешто пита?:jee:Њекрасова сам имао у малом прсту,из Цанићеве ''опште и неорганске хемије'' сам знао да цитирам ''коју оћеш лекцију''...

 

Диплома са тог такмичења и данас ми је најдража слика на зиду...

Ja mislim da sam ja jedini pajser koji je u gimnaziji iste godine isao na pokrajinsko takmicenje i pao na popravni iz te iste hemije,ali mladost ludost i bezobrazluk su ucinili svoje,a tek objasniti roditeljima kako idem na popravni iz hemije a ne iz ustava i prava gradjana(ili sociologije) to je tek prica,ali to ostavljam za uzivo kad se vidimo da ne offujem temu;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre 2 sati, spredrag je napisao:

Da ne bese to u vreme zlog Tita i jos grdjeg samoupravnog socijalizma?

 

Знам ја да ти то знаш,запамтио си...и ја сам...у то време ''срећног самоуправљања'' сам постао ''сам свој мајстор'' јер од платице нисам могао да саставим крајеве...био сам окружен истим таквим колегама,сви смо после радног времена тезгарили...

 

....неко моје прво сећање на ''мајсторисање'' везано је за једног дедицу који је пролазио мојом улицом пре отприлике 55 година и на глас викао''поправљам кишобране,крпим старе лонце и шерпе,оштрим ножове и маказе...'':D

 

Био сам фасциниран његовим умећем крпљења старог поцинкованог лонца :care:...лемилицу је грејао у ватри и користио ''нишадор'' да очисти место лемљења...тад сам схватио ''кад порастем бићу мајстор'':jee:

 

Чудно је и наплаћивао,говорио је ''радим за стареж'':stabre:...

Кад би га суграђанка/муштерија упитала ''а шта је то мајсторе''  онда би рекао  ''ето,ако имате шта старо,што ваш муж свуче ја бих могао да навучем'':)

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Koliko je malo čoveku potrebno da se odluči za majstorisanje.:D

Ja sam odlučio da budem samoupravljačka "elita", dakle metalski radnik, kao i jedini maršal među bravarima, ili najbolji bravar među maršalima.

 

Kako vam drago, majku vam božiju.:D Što bi rekao naš Joža.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja