Jump to content

Moto Zajednica

fasciculus chemicus

Recommended Posts

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Po završenom niklovanju delovi se isperu vodom (primenjuje se štedno ispiranje radi zaštite čovekove okoline i ta ispirna voda služi da nadomesti gubitak tečnosti koja je isparila jer se kupatilo greje)

Delovi se još proplaknu u rastvoru za neutralizaciju pa se onda povdrgnu temperaturi od 200 stepeni 

DSCN3319.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Delovi od Aluminijumske legure se ne mogu niklovati direktno.Prvo moraju da dobiju sloj Cinka koga će u posebnom rastvoru ''istisnuti'' na površinu Aluminijum.Aluminijum je nešto malo elektronegativniji od Cinka pa u jako alkalnom rastvoru cinkata istiskuje Cink na površinu.To se zove cementacija...

Na taj sloj Cinka može se naneti Bakar iz rastvora koji je posebno podešen za tu svrhu.I onda je rezultat 

 

DSCN3246.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

I kad se sklopi ...valjda će ponosni vlasnik biti zadovoljan mojom intervencijom :D

DSCN3324.jpg

  • Sviđa mi se 18
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
pre 2 minuta, N.F.S. je napisao:

Perfekcija, hvala na podeljenom!

Nema na čemu!

 

...motocikl će biti više kolekcionarski primerak jer ne verujem da će vlasnik stići i da ga vozi(ima punu garažu motocikla) a kad je tako onda ajd' malo da ga doteramo i eto...

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Auu jbt..ko će da mi poveruje da imam zlatne dizne!!

Hvala od srca.

Ps: ti samo nastavljaj sa radom a ja ću ti nabavljati delove :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

@Savan, možeš slobodno da pričaš da imaš MZ kakav niko nema. Alhemičar je radio na njemu. Vrhunski rad, nisam mogao ni da pretpostavim da takva nauka stoji iza celog procesa. 

@štampar, impresioniran sam! Pogotovo na ozbiljnosti teme...:D

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Kolko se secam, tebi sam slao matori rezervoar zardjali na sredivanje. Preporuka  ljudi za znalca.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Kolega 2 pitanja. Moze naravno i na PP odgovor, a tvoja je slobodna volja da ni ne odgovoris, necu zameriti ni malo.
Dakle, da li i kako može da se napravi hemija za kadicu? Ja sam nešto izmućkao i radi posao, ali verujem da ti imaš bolji recept.

Drugo, prevlaka metala preko dizni. Koliko je debela prevlaka, tj koliko smanji promer dizne? Ovo nije motor za komercijalnu upotrebu pa i nije bitno, nego pitam iz radoznalosti? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
pre 52 minuta, abarth_maniac je napisao:

Kolega 2 pitanja. Moze naravno i na PP odgovor, a tvoja je slobodna volja da ni ne odgovoris, necu zameriti ni malo.
Dakle, da li i kako može da se napravi hemija za kadicu? Ja sam nešto izmućkao i radi posao, ali verujem da ti imaš bolji recept.

Drugo, prevlaka metala preko dizni. Koliko je debela prevlaka, tj koliko smanji promer dizne? Ovo nije motor za komercijalnu upotrebu pa i nije bitno, nego pitam iz radoznalosti? :)

Zavisi šta ti treba konkretno,nešto mogu da nabavim/napravim.Svaki rastvor mora da bude precizno sastavljen i mora da se vrši kontrola s vremena na vreme.Jednostavnija analiza rastvora podrazumeva merenje gustine i pH vrednosti a ozbiljnija analitička kontrola podrazumeva volumetrijsku(ređe gravimetrijsku)analizu po svim sastojcima...rastvori ako se održavaju pravilno unutar zadatih granica mogu da traju godinama....

 

Debljina metalnih prevlaka uvek zavisi od toga za kakvu je namenu metalna prevlaka i u kakvim uslovima se eksploatiše.

 

Dizna konkretno neće ništa izgubiti od funkcionalnosti sa prevlakom od 2 mikrona...plemeniti metali se nikad ne nanose u debelom sloju 2-5 mikrona je neka uobičajena granica kao i Hrom npr.koji se za dekorativne svrhe nanosi u debljini od o,5 mikrona(pola mikrona)preko Nikla...nasuprot tome tzv ''tvrdi Hrom(inženjerski)'' koji se nanosi da kompenzuje neko oštećenje (npr.radilica its)može biti debeo i pola milimetra ili više...(pa se naknadno brusi ''na meru'')to ti je poznato...

 

Prevlake Nikla se uglavnom nanose u debljini 6-25 mikrona mat Nikal pa preko njega 5-12 mikrona sjajnog Nikla...često se kao međusloj ubacuje i Bakar obično do 6 mikrona...

Npr. ovi delovi poklopca,najpre Nikal,zatim Bakar pa opet Nikal(sjajni),sve zajedno bi to trebalo biti oko 30 mikrona...

 

Zanimljiv hobi...

 

 

DSCN3273.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre 4 sati, Due je napisao:

@štampar, impresioniran sam! Pogotovo na ozbiljnosti teme...:D

Idi begaj,ozbiljni smo ljudi :jee:...jedino što ti voliš one ''političke'' rasprave pa neko može da pomisli da sam i ja takav:jee:

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre 13 sati, Savan je napisao:

Auu jbt..ko će da mi poveruje da imam zlatne dizne!!

Hvala od srca.

Ps: ti samo nastavljaj sa radom a ja ću ti nabavljati delove :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Nema na čemu,poješćemo pitu od jabuka !

 

PS

Neš' ti nabavljati više ništa kad ispričam tamo gde treba koliko si platio MZ-a,ima snajka da te :tras1:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre 16 sati, štampar je napisao:

I kad se sklopi ...valjda će ponosni vlasnik biti zadovoljan mojom intervencijom :D

DSCN3324.jpg

 

Ee sad jedno pitanje: Cime bi se mogla sanirati dublja ostecenja - rupice u metalu prije sve te procedure ili u toku procedure da sto se uradi bude glatko ko spiglo? :kafa:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja