Jump to content

Moto Zajednica

Salto sa motorom

Recommended Posts

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Prelazim oko 30 000km godišnje sa motorom, abs mi se upalio mnogo puta, većinom svesno ga upalim, tj znam da sam preterao pa ga očekujem. Ovo pričam za prednji točak, zadnju kočnicu retko koristim. Do sada me je izvukao 2 puta iz rizične situacije koliko se sećam, prvi put kada mi je iz sporedne ulice izleteo auto, počeo da kočim ali zbog klizavog  asfalta, odmah se upalio abs, uspeo sam da se održim na motoru i samo sam pipnuo prednjim točkom vrata auta koji mi je izleteo, to je bilo sa motorom koji nije imao cornering abs, drugi put na Transalpini u Rumuniji, vozio nizbrdo i u krivini naleteo na vodu, samo sam ovlaš pipnuo prednju kočnicu i abs odmah odreagovao , korman mi trznuo pre paljenja abs, već sam pomislio da sam omastio asfalt ali srećom me izvukao abs, ovog puta je to bio cornering abs. Bio sam takodje svedok, pada mog druga koji je odličan vozac, iskustva preko 30 godina, sto staze, sto ulične vožnje, vozio ispred mene, malo prebrzo ušao u krivinu, i pod velikim nagibom malo hteo da koriguje sa kočnicom i proklizao mu prednji, motor bez abs kočnica. To je pre pada, radio milion puta ali eto tad je pao, da je imao abs, provukao bi se 100%. Ja lično ne bih smeo da vozim motor bez abs, u stvari smeo bih ali mnooooogo opreznije nego motor sa. Proširili smo temu :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
On 24.7.2019. at 14:59, Jedan U Masi je napisao:

Vikendom odnosno nedjeljom, kada nemam puno obaveza, izdvojim sat do dva da napravim koji krug i uvježbam par stvari.

Jedna od tih stvari je bila i kočenje unutar 18 koraka pri brzini između 40 i 50 km/h. To sam probao 4-5 puta i nije bilo nikakvih problema.

 

  Pretpostavljam da je ovo " kočenje unutar 18 koraka " neka vežba sa kursa bezbedne vožnje - tamo gde živiš. Bilo bi lepo kad bi nam napisao nešto o njoj ( šta i kako se vežba ), pa se možda i situacija razjasni . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

 

To je verovatno neki klasican drill zaletis se 40/50 do neke linije i onda trebas da se zaustavis u tih 18 koraka.

 

8 hours ago, abarth_maniac said:

 

Pri tom nisam ni mrvice sujetan, i jako volim kad mi neko dokaze da nisam u pravu, jer tad naucim nesto novo. 

 

 

To je ispravan stav brate svaka cast.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8914 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 8 sati, Velimlje2 je napisao:
Pre 21 sati, abarth_maniac je napisao:


Ajde da kazemo da si za zaustavni put donekle u pravu, ali ti tvrdim da dobar vozač zaustavi motor brze nego neiskusan kad mu se aktivira ABS. Zašto? ABS popušta pritisak i tad se donekle sila kočenja gubi a put povećava. Ako kočiš tako da se ABS ne aktivira nego silom tik ispod toga, zaustavićeš se ranije nego kad se ABS aktivira.

 

Nema ljutnje , ali ovo nema smisla ni logike .... nemoj da se ljutis ....

Ajmemene..... i te kako ima smisla a i logike :aha:

Sa ex bajkom bez ABS-a presao sam 52.5Kkm, nikad blokirao tockove, nikad proklizao.

Sa sadasnjim sam na 44.5Kkm koji ima ABS...... igrao se sa kocnicama na oba, bio u raznim situacijama takodje na oba, tako da ti mogu reci iz prve ruke da ovo sto je napisao abarth i te kako ima smisla.

 

Cela poenta price je kociti tom silom da ne dodje do blokade tockova jer je to najefikasnije kocenje da bi se motocikl zaustavio za sto krace odstojanje.

U tim situacijama nema nikakve veze ABS, ABS dolazi do izrazaja kad se sila kocenja pretera tj dodje do blokade tocka ili ako se naleti na rizlu, klizav asfalt i td..... gde i najmanji stisak rucice kocnice blokira tocak, tad ABS odradjuje svoje al samo do nekih granica jer nije svemoguc.

 

Jednostavno je, kakva god da je situacija koci do same granice blokade tocka al uvek gledaj da ne blokiras (imao il nemao ABS) tocak il tockove.

Ako vec dodje do blokade, ti sto nemas ABS popusti malo da bi mogao nesto uraditi, zakrenuti tj promeniti pravac, okrenuti bocno motocikl.... bilo sta, samo se cupaj, spasavaj glavu.

Nema panike, ukocenosti i sa zatvorenim ocima uz grimasu na licu cekati udarac.

 

Ti sto imas ABS tebi je lakse jer mozes kolko tolko manevrisati al gledaj da ti je motocikl u uspravnom polozaju jer ako je rizla ispod a ti nagnut.... cao zdravo, nema spasa, treskas o asfalt ko lubence.

 

Sve ima svoje prednosti i mane, pozeljno je imati ABS na motociklu ali isto tako treba, pre svega znati svoje mogucnosti jer ti dzaba ABS ako ne znas sta treba da uradis u datom momentu.

Pored toga treba znati mogucnosti motocikla a tu vec igra ulogu koc. plocice, diskovi, kvalitet i istrosenost guma, podesenost i rad vesanja ili ti tu vec dolazi do izrazaja odrzavan i ne odrzavan motocikl.

Tako da se lako moze desiti da dva potpuno ista bajka, skroz razlicito koce..... jbg sve ima svoje.

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Belgija
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650
Pre 2 sati, drumskalisica je napisao:

 

  Pretpostavljam da je ovo " kočenje unutar 18 koraka " neka vežba sa kursa bezbedne vožnje - tamo gde živiš. Bilo bi lepo kad bi nam napisao nešto o njoj ( šta i kako se vežba ), pa se možda i situacija razjasni . 

Pa da, to je ta vježba. Kao što je filipfg napisao ideš brzinom od 40/50 do neke linije i onda trebaš da se zaustaviš u tih 18 koraka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

@Satelis

 

ako ce neko da pomisli kako ima ABS i postao je Rossi , bolje da ga nema ... ali i sam si rekao da ti nikad nije proklizao tocak na motoru bez ABS , kako bi te onda ABS ometao ?

 

te price da moze neko da zakoci brze bez ABS-a nego neko sa njim su cista teorija , nimalo realan zivot , jednostavno nema sanse ....

 

  • Zbunjen 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ko zna šta, 68 postova

Ајд изпочетка, прво ме занима мишљење пре свега власника версиса 650.

 

Пошто сам пре неки дан узео Версис од Мише Коло-а, и сада су ми мишљења врло конфузна.

Елем, прво сам задовољан версисом како се седи и понаша у вожњи а оно шта ме буни је следеће:

Имао сам cbr 1000f, zx9, monster 600, R1, Z1000 2005god., Trek 1300, Z750, сви су били без АБС-а.

Последњи је био Z750, начин моје вожње је поприлично агресиван са кочењима и у кривини и у темену кривине итд... 

Проклизавање мотора ми се догодило само једном на угланцаном асвалту са све вагашима на путу на Дорћолу где сам и опалио са Z1000.

Версис још нисам стигао ни да возим тек можда неких 200км., оно шта сам приметио код Версиса је то да сам хтео као са зеканом да уђем у кривину и догодило се да нисам могао да скренем зато што ме је мотор гурао напред није хтео да смота у кривину при малој брзини а није ми се упалио абс.

Јасно ми је да не може да се уђе као са зеканом али ми није била чиста ситуација да мотор неће да успори и да смота већ наставља даље и исправља се.

Па ме занима да ли је то и другима тако или не.

И да ли постоји опција да се тај абс мало стиша да не ради превише.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

^ Jel ti na versisu one fabricke dulnop gume? Ako jesu pod hitno menjaj to za neke normalne ja kad sam stavio michelinke kao da sam promenio motor pogotovu sto se tice skretanja, sa dunlopom sa morao brale da radim da bih skrenuo, ovo pipnes samo korman prstom sam pada kako treba.

 

Realno ti si sa ozbilnjih motora sada kao da si presao na skuter sto se tice snage :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ko zna šta, 68 postova

Јесу Данлоп фабричке али су, и на  z750 биле исте те, и предња и задња и није било проблема, али да то ће бити један од следећих пројеката када се мало опоравим, ово ми је сад било преко дозвољеног лимита.

Јуче сам узео гиви носаче за е41 и идем још до Себе да урадим ролбар и за ову годину доста и превише. 

 

Пази за Бгд и нормалну вожњу по граду је сасвим добар и не мањка ту нешто посебно од 50 до 140 км/х, разлика се види рецимо у шалтању у мању брзину али то сам и очекивао да ће бити тако.

На отвореном иде до 180 што је опет ок, реално на ауто путу возим до 140.

Мислио сам да ћу имати већи проблем са звуком двоцилиндраша али лепо он звучи, наспрам Бенели трека који је звучао као да ће се распасти сваког момента. 

Све у свему сам задовољан куповином за лов кост мотор је одличан, не бих се ја гадио неке африке али и цена је х2, али опет бих пре узео версис од литре. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1707 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Sinoc sam se nesto igrao oko motora i probao sam kocenje koje opisujete. Moj versys je 2010. ali koliko znam sistem ABS-a je identican kao na novom i radi se o klasicnom ABS bez dodatnih senzora i funkcija... Elem..

Nisam uspeo ni jednom da podignem zadnji tocak do simulacije onoga sto je opisao@dvlns ( njegovo objasnjenje svega ovoga mi je imalo najvise logike) , stavio sam prednje vesanje na soft i sa nekih 40 i nesto kmh sam lagano dozirao kocenje (viljuske propadaju) do trenutka kad sam naglo stisnuo prednju i uspeo sam da dobrano podignem zadnji tocak, ali nedovoljno za salto, medjutim pri vecoj brzini i ne ocekujuci sta moze da se desi, lako bi se covek obrnuo..

Pitali su mnogi zasto ABS nije radio svoj posao u tom trenutku, odgovor je prost..
1. Prednji tocak ima grip i ABS tu nema sta da trazi.
2. Zadnji tocak je taj koji kad je u vazduhu ima manju brzinu od prednjeg i kada bi dok ides ka saltu, palo na pamet stisnes i zadnju mozda bi ABS radio na zadnjem tocku jer bi se on blokirao i imao bi manju brzinu od prednjeg, ali ne verujem da bi to bilo kome palo na pamet.. :)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova

@ProMaster hvala sto si odagnao neke sumnje ja nisam stigao da uradim to a obecao sam, takodje hvala i sto si moje objasnjenje protumacio kao najlogicnije a eto ispostavilo se da nije da bas uvek lupetam :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4583 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Misterija rešena, dajte novi mit da razbijamo :D:D:D

 

Dečku koji je pao želim brz oporavak, samo nije imao dovoljno sreće i to je sve. 

Promenio član Jovan Ristic
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Salto preko zadnjeg uz TC? S obzirom da ne radi do 10km/h, da li je moguce da se zavrne gas, otpusti kvacilo i preleti unazad? 

Da ne shavtite kao zajebanciju i provokaciju, ko me zna, zna i da sam ozbiljan u pisanju i radoznao. Takodje, ne uzimam u obzir pisanija bez nekog dokaza, da li teorija ili praksa. Moje pitanje ne umanjuje golgotu koju je momak preziveo, samo naglas razmisljam, a Jovan je pokrenuo spreg zupcanika u mom blentavom mozgu. 

Ne mislim na namerni scenario, nego tzv whiskey throttle!?

Moram da uzajmim od kolege motor, da pokusam neke stvari. Zanima me i da li ce mi TC dozvoliti da slajdujem na izlazu iz krivine bar malo? Tj. Voleo bih da ispitam koliko je "agresivan". 

Eto ideje za jos jednu temu, gde bih opet mogao da mlatim o tehnikalijama. :na_glavi:

P. S. Javlja mi se da bih mogao i da pocnem da pravim servis blog na YT. :stabre::ph34r::Joska:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Pa iz mesta teško samo sa snagom motora. Ovo u napred je kinetička energija koja je mnogo jača od agregata...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Zasto tesko? Dok sam vozio 50cc, stavim noge na nogostupe, pa otpustim kvacilo dok se motor vrti, kako bih ga naterao da djipne u vinklu. Uslov je bio da sedim na zadnjem delu sica i da ga time rasterim napred. 

SVa (retko to radim, da me neko ne shvati kao divljaka) kad cimnem da ode na tocak, isto to radim skoro iz nule. Krenem tek da imam stabilnost.  Ne znam da li je 5 kmh ili 15. Zakvacilam i pustim motor par metara da bude pred vinklu i lagano ga prizemljim doziranjem gasa, ili presaltam u drugu pa ga pustim da se prizemlji bez udara o tlo prednjim. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1707 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Kao sto si podrobno objasnio u drugoj temi, sav rad TC, ABS, ESP... , se zasniva na informacijama od senzora, mislim da ni TC sistemi nemaju u sebi ziroskope koji bi dali informaciju i nagibu, tako da bi trebalo da mozes da ga dignes na zadnji cak se i prevrnes iz mesta recimo, jer tada sistem neće moći na vreme da vidi brzinu prednjeg i zadnjeg tocka , a bez komparacije te dve brzine, nema ni rada TC.

S druge strane, klizanje u krivini, je potpuno druga stvar i mislim da tu najveći uticaj ima sam mod ili podesenost osetljivosti sistema od strane proizvodjaca..

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova

Novi motori imaju ziroskope i u mnogome pomazu u voznji. Od kako sam video kako na R1M funkcionise TC i kompletna elektronika od onda sam veliki fan iste i R1M mi je nedostizna zelja (za sada) :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1707 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Novi motori imaju ziroskope i u mnogome pomazu u voznji. Od kako sam video kako na R1M funkcionise TC i kompletna elektronika od onda sam veliki fan iste i R1M mi je nedostizna zelja (za sada)  
Novi da, ali ono gde mi smrtnici srecemo TC, koliko ja znam nema (Strom, Tenera, Tracer, NC...)..
Mozda gresim?


Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1707 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Versys nema, Strom i NC imaju za tracera neam pojma
Strom ima ziroskop? Jesi li siguran?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Ako pricamo o TC(kontroli proklizavanja) Strom ga ima sigurno znam kad sam gledao prosle godine da kupim a ziroskopi i ta ostala cuda ne znam na sta mislis i ne razumem se :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova

Nema ziroskop, a ziroskop znas sta je a sluzi da bi TC ili ABS obradili podatak i koliko je motor u nagibu i u skladu sa tim odradili posao bez ziroskopa nema cornering ABS-a koliko znam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4583 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 12 sati, abarth_maniac je napisao:

a Jovan je pokrenuo spreg zupcanika u mom blentavom mozgu. 

Ne mislim na namerni scenario, nego tzv whiskey throttle!?

Moram da uzajmim od kolege motor, da pokusam neke stvari. Zanima me i da li ce mi TC dozvoliti da slajdujem na izlazu iz krivine bar malo? Tj. Voleo bih da ispitam koliko je "agresivan". 

P. S. Javlja mi se da bih mogao i da pocnem da pravim servis blog na YT. :stabre::ph34r::Joska:

 

1. Boldovano: Drago mi je da sam pokrenuo, još da nađeš vremena da sve stavimo na papir i svima dobro.

 

2. Boldovano: Koliko je meni poznato dobar deo TC sistema će u određenom nivou intervencije dozvoliti slajdovanje pri izlasku iz krivine. Pošto i sam znaš da to u nekim slučajevima pomaže da se bolje savlada krivina.

 

3. Boldovano: ovo ti uopšte nije loša ideja. Budući da sam čuo da si pedantan i da fino objašnjavaš cenim da bi imao dosta pregleda. Samo to vuče posledicu da će ti trebati dosta vremena da renderuješ i središ klipove :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 10 minuta, Jovan Ristic je napisao:

3. Boldovano: ovo ti uopšte nije loša ideja. Budući da sam čuo da si pedantan i da fino objašnjavaš cenim da bi imao dosta pregleda. Samo to vuče posledicu da će ti trebati dosta vremena da renderuješ i središ klipove :) 

To bih delegirao nekom (čitaj supruzi) drugom da radi. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja